Zobrazit plnou verzi příspěvku: TLAČ

apetlak
07.04.2010, 08:29
Dobrý deň,chcel by som sa opýtať či sa nedá nejakým spôsobom zmenšiť súbor ktorý sa posiela na plotrovanie. Uvediem príklad - mám v lejaute pripravený formát výkresu sú v nom nejke dva tri výrezy, nastavím si tlač a dám to tlačiť vtedy sa začne výkres teda vlastne to čo chcem tlačiť posielať do plotru, lenže vo firme máme ploter ako sieťový takže posielanie ide pomalšie a kedže každý s tých poslaných výkresov ma oko 10-15MB tak to trvá neskutočne dlho. Pýtam sa teda či sa ten samotný posielaný súbor nedá nejakým spôsobom zmenšiť. Keby sa jedná o dva tri výkresy ta to neriešim ale jedna sa mi o desiatky takýchto výkresov a to už zaberá dosť času a efektívnosť práce je potom na bode nula. Ďakujem za nejaké nápady a prípade nejaké riešenie.

PepaR
07.04.2010, 08:40
Zkuste prosím výkres vytisknout do PLT souboru a pak poslat na plotr.

Mantlík
07.04.2010, 08:41
Bylo by třeba napsat, jaký plotr máte, jestli posíláte tisk rovnou z cadu nebo přes PLT soubory, atd...

apetlak
07.04.2010, 08:47
jedna sa o ploter HP designJet 500PS42 a posielam tlač rovno s cadu nevie mako sa posiela tlač s PLT

PepaR
07.04.2010, 08:52
Při tisku do PLT souboru je nutné mít nainstalované ovladače tiskárny/plotru a v dialodu tisku zvolíte možnost vykreslit do souboru nebo nastavíte plotru odpovídající port (FILE). Tím vytvoříte soubor o malé velikosti nesoucí sebou pouze informace pro tisk.
 
Nadneseně vzato je PLT soubor obdoba PDF, ale s rozdílem, že byste jej korektně měl vytisknout pouze na tiskárně/plotru pro který jste si nastavil ovladač.

apetlak
07.04.2010, 09:03
Aj keď som si vytvoril súbor PLT ten má tiež 11MB čiže to bude trvať predpokladám tiež dlho. neviem ako to mám teraz vytlačiť je jeden problém a druhý je že sa mi jedná oto že mám strašne vela tých výkresov a keby mám každy ukladať do súbory a potom zasa posielať do plotru tak je to práca navyše. Ono možno že je ten súbor zapríčiňuje to že je to celé poskladane z blokov a tie predpokladám tam robia paseku.

PepaR
07.04.2010, 09:27
Zkuste vyčistit nejen výkres, ale i bloky, třeba to pomůže.

Mantlík
07.04.2010, 09:28
Zkuste se ještě podívat do ovladače plotru na:
Předvolby tisku -> karta Services -> tlačítko Troubleshoot Software Problems -> Send Job as bitmap
Pro běžnou práci je výhodnější, aby to nebylo zaškrtnuto
 
Je-li to zaškrtnuto, (laicky řečeno) počítač " předžvýká" plotru kus práce a posílá soubor  větší, ale pro plotr jednodušší. Praktickou výhodu to má tehdy, posílá-li se tolik dat, že vnitřní paměť plotru už pro překlad nestačí a plotr se zasekne
 
Jinak bloky by tomu neměly vadit, spíš záleží na hustotě kresby
Pro porovnání - poměrně hustě pokreslená situace s množstvím ploch o velikosti cca 1 x 1,5m generuje PLT soubor pro HP800 (což je bratr HP500) velký 6 MB
 
PS ten plotr je připojený přímo LAN nebo USB či LPT přes PC?

Mantlík
07.04.2010, 09:37
A ještě jedna věc mne napadla
Kdysi, rok ani verzi už nevím, se velikost PLT souboru lišila i podle toho, jak dlouho byl zrovna soubor dwg otevřen. Nejmenší PLT se vytvářel hned po otevření DWG, největší byl po celodenní práci večer ....
Takže někdy jsme před tiskem DWG zavírali a znovu otvírali a pak tiskli ...
Ale už jsem to dlouho nezkoumal

apetlak
07.04.2010, 09:56
No tak skúšal som to ja zo zaškrknutým aj bez zaškrknutého Send job as bitmap a nepomohlo. ploter mám spojený cez standard TCP/IP port. no ešte ktomu otvaraniu a zatvaraniu autokedy tak to nato nema význam pretože som hned ako otvorim autocad a idem tlačit tak ma ten súbor taku velkosť. Tak jako ked to nejde tak to nejde a budem sa musieť sým trápiť. Ďakujem a keby vás ešte niečo napadne tak sem stým. 

LCerny
07.04.2010, 10:07
Pokud trvá dlouho posílání přes síť, tak bych si vytiskl všechno do PLT souborů. Pak si například přes GoPlot dal všechno do tiskové fronty, šel domů dokud si ještě můžu trochu užít slunce (když už má být zase ošklivo) a nechal to tisknout přes noc.

vbehun
07.04.2010, 10:18
Jaký používáte operační systém / jakou verzi Windows ?Máte tu tiskárnu jako systémovou ve Windows panelu tiskáren ?Pokud znáte cestu k této tiskárně nebo její síťový název(dejme tomu, že je to \\hpdj500), pak si přestěhujte všechnyvytvořené PLT soubory do nějakého vhodného adresáře(třeba c:\temp\plt) a použijte následující dávkový soubor:---@echo offFOR %%P IN (c:\temp\plt *.plt) DO COPY/B %%P \\hpdj500---Jinak použijte utilitu PrintFile (ke stažení zde)nebo komfortnější program GoPlot+ od GoVert's Tools (dostupný tady).GoPlot+ je myslím ke stažení i zde v sekci Download.

apetlak
07.04.2010, 10:35
Tlačenie cez PLT nič nerieši, lebo samotný PLT súbor ma takú istú velkosť ako ked to posielam rovno z CADU. ďakujem

alfred
07.04.2010, 10:42
Jednou jsem si v tomto pripade pomohl vytistenim z AutoCadu do DWF a teprve pak na tiskarnu. DWF se tisklo stejne silene dlouho, ale vicetisk z DWF byl velice rychly. 

Vladimír Michl
07.04.2010, 10:54
Ano, cesta přes DWF může často pomoci - navíc některé plotry už rozumějí formátu DWF i přímo.
Velikost PLT souboru (nebo tiskové úlohy - to je jedno a to samé) je ovlivněna driverem (verze, typ - např. PS, PCL, HPGL2), volbou "Process in computer" (to je možná kámen úrazu ve zde diskutovaném případě), popř. nastaveními kvality tisku (vektory, rastry) - jednak v samotném driveru a jednak v nastavení ve vlastnostech (PC3 - z dialogu PLOT) v AutoCADu.
Způsob přenosu PLT do plotru (GoPlot, Copy/b, atd.) nehraje roli.

cestár
07.04.2010, 10:54
Ten súbor poznám, nie je ideálny, ale skontrolujte si nastavenie kvality tlače pri zadávaní tlače, aj predvolené na plotri. Okrem toho na rýchlosť tlače má vplyv aj navoelné médium na plotri. Ja používam Natural Tracing Paper. S dĺžkou odosielania na ploter asi nič neurobíte, ale keď zadávate tlače hneď za sebou, mali by sa preluky medzi tlačami skrátiť. Pozor ešte na voľbu viacnásobnej tlače, pri takýchto veľkých súboroch (pri nastavení raster vždy) sa mi niekedy tlačí len 1 ks.

vbehun
07.04.2010, 11:16

Taktéž si myslím, že [QUOTE=Vladimír Michl] Velikost PLT souboru (nebo tiskové úlohy - to je jedno a to samé) je ovlivněna driverem (verze, typ - např. PS, PCL, HPGL2), volbou "Process in computer" (to je možná kámen úrazu ve zde diskutovaném případě), popř. nastaveními kvality tisku (vektory, rastry) ...[/QUOTE]Naopak, s tvrzením že [QUOTE=Vladimír Michl]Způsob přenosu PLT do plotru (GoPlot, Copy/b, atd.) nehraje roli[/QUOTE] bych si dovolil nesouhlasit. Nejde ani tak o GoPlot nebo copy, ale jak - píše pan Mantlík o samotnou síť, případně o způsob připojení do sítě: [QUOTE=Mantlík] ... plotr je připojený přímo LAN nebo USB či LPT přes PC? [/QUOTE]V každém případě (jak píše LCerny) je možné uložit tisky do fronty a dále se již nestarat. vbehun2010-04-07 11:21:58

musil
07.04.2010, 11:54
Tenhle případ znám šlo mi častokrát i 80mb
A to jen proto že ve výkrese byla iportovaná data(samá čárka) jednou jich tam bylo 120000.
Tak jsem objekty k tisku kopíroval do čistého výkresu,vmém případě dxf a velikost byla desetinová.
 
Třeba vám to pomůže.

Vladimír Michl
07.04.2010, 11:59
Způsob připojení plotru (USB, LPT, síť, printserver, atd.) neovlivňuje velikost tiskové úlohy (počet bytů přenášených do plotru). Ovlivňuje ale rychlost přenosu této úlohy.

vbehun
07.04.2010, 12:08
A na rychlosti - kromě velikosti souboru - taky záleží.

Buba
08.04.2010, 08:54
Tu je pár tipov z mojich skúseností:
 
1. Ak má ploter interný Print Server, tak si ho môžte nainštalovať priamo na Váš počítač. Uvádzam to preto, lebo náš správca nainštaloval takýto ploter na firemný server a každú úlohu posielajú užívatelia nie priamo na Print Server plotra ale cez firemný server na Print server plotra. (Čuduj sa ale aj takéto blbosti sa dejú)
Ja som si nainštalovala priamo Printserver plotra a preskočila som tak jeden článok reťazca. Tým sa tlač samozrejme oveľa zrýchlila a nie je závislá na páde a zaťažení firemného servera.
 
2. Ďalšia vec, ktorá strašne brzdila tlač bola tlač na pozadí. Tú si treba vypnúť.
 
3. Ak máte problém s kapacitou pamäte na plotri, tak môžte použiť tlač cez PC, ináč používam tlač priamo na ploter Spooled a Start print immediately, čo mi vychádza rýchlejšie.
 
4. Ak tlačíte obyčajné výkresy a nie náročné fotografie, tak si vyskúšajte znížiť tlač na Normal, prípadne vyskúšajte, či Vám nestačí Draft.
 
5. Aj náročnosť objektov vo výkrese (bloky, mtext, polyline...) má vplyv na rýchlosť tlače. Na to by pomohlo z Express tools Explode Attribute a následne Purge. Ešte je tu niekde utilitka na zmazanie duplicitných objektov.
 
Zatiaľ ma napadli tieto možnosti, ktoré pomohli u nás. Ak ma napadne ešte niečo ďalšie, tak to dopíšem neskôr. nech sa darí. :)