Zobrazit plnou verzi příspěvku: Tvorba .plt
Delinquent
14.11.2011, 13:28
Dobrý den;nevíte, jak se tvoří .plt soubor? Mám výkres s .jpeg podkladem velikosti 700 MB, ten bych potřeboval vytisknout. Na plotru ale netisknou z dwg, pouze z pdf nebo plt. Výsledné pdf má 40 MB, což je na plotr prý moc, nevytiskne to (možná ani nenačte) ... takže jediná alternativa je .plt (páč jinému formátu, např. dwf nerozumí plotr). Jak tedy vytvořit plt soubor přímo v AutoCadu? Děkuji za radu.
V tiskovém dialogu zaškrtnout volbu Vykreslit do souboru.
_vlk2011-11-14 13:42:00
V nastavení tisku, případně přímo v ovladačích tiskárny se zatrhne - tisk do souboru.
U takto velkého souboru, ale asi PLT nepomůže. Soubor bude dosti velký - možná větší než PDF.
Dobré je si vyhledat a pročíst několik tipů a triků pro PLT.zdrk2011-11-14 13:43:16
Delinquent
14.11.2011, 13:57
Unávám, že výkres, který má téměř dva metry na délku, 891 na výšku je poměrně velký ... zřejmě budu muset tisknout tento výkres na více částí, což je to poslední, co jsem chtěl ...Děkuji za tipy. .PLT (tisk do souboru) používám leta už automaticky, jen jsem si neuvědomil, že to tvoří plt.
Vladimír Michl
14.11.2011, 15:23
Omezení paměti nebo složitosti výkresu v plotru nesouvisí s velikostí PLT nebo PDF souboru, ale jen s jeho strukturou (obsahem). Také nezáleží na tom zda tisknete rovnou na plotr nebo přes tiskový soubor.
Pokud požadovaný tisk přesáhne možnosti plotru a nelze v plotru rozšířit paměť, pomůže nastavit zpracování v počítači - viz:
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=5520
Co tu nezaznělo
- PLT soubor musíte dělat vždy pro konkrétní plotr
- Velikost PLT sice nezáleží na rozměrech výkresu, ale občas se mi stávalo Win2000+HP800), že to záviselo i na délce práce na dwg. Když se udělal PLT hned po otevření dwg, byl - nevím proč - podstatně menší, než když jsem ho dělal po celodenní práci na otevřeném dwg
Souhlasím s[QUOTE=Mantlík]Co tu nezaznělo
- PLT soubor musíte dělat vždy pro konkrétní plotr
- Velikost PLT sice nezáleží na rozměrech výkresu, ale občas se mi stávalo Win2000+HP800), že to záviselo i na délce práce na dwg. Když se udělal PLT hned po otevření dwg, byl - nevím proč - podstatně menší, než když jsem ho dělal po celodenní práci na otevřeném dwg[/QUOTE]Velikost souboru nezávisí na fyzické velikosti výkresu, protože se primárně jedná o vektorový formát, stejně jako dwg. Popis entity k vykreslení má přibližně stejný objem dat nezávisle na velikosti. Záleží na počtu entit a jejich složitosti. Podle možností plotru se kružnice posílá jako kružnice nebo jako posloupnost aproximujících přímek. PLT soubor musí být vygenerován pro určitý typ a jeho HW možnosti (paměť).jpg je svou povahou bitmapový formát, tedy něco úplně jiného než vektorový formát a převod povede k nárůstu objem dat, který už tak je velký a může vést k problémům s pamětí.Doporučuji:Zkusit pdf - který si můžete před tiskem prohlédnout. Jestli prohlížení nezvládne Vaše PC, tak ho pravděpodobně nezvládne ani limitovaný HW plotru. (pozor na nastavení dpi a komprese)Zvážit, zda opravdu potřebujete takové rozlišení!!! Na bilboard se zblízka nikdo nekouká.Teoreticky mne napadá, že směs entit v pdf může způsobit, že pdf bude na omezeném HW neinterpretovatelný. Proto by mohlo být cestou vygenerování výkresu do jpg a následné převedení jpg do pdf.
Dle mých zkušeností velikost PLT dosti narůstá použitím TTF fontů. Pokud jsou použity klasické autocad písma Romans, Isocp apod. nejsou tak velké. Další rozdíl je v použití mtextů a případně tabulek.
Další proměnou velikosti PLT je i typ ploteru - mé PLT soubory pro plotter HP májí většinou 2 x větší velikost než pro plotter Triumph Adler (laser).zdrk2011-11-15 08:39:43
Vladimír Michl
15.11.2011, 10:01
Ano, jakékoliv vyšrafované (celobarevně vyplněné) tvary, včetně písmenek, podstatně zvětší velikost tiskového souboru. Použitý tiskový jazyk (tedy to co je v souboru .PLT zapsáno) se u jednotlivých zařízení liší a typ jazyka také výrazně ovlivňuje velikost souboru.