Zobrazit plnou verzi příspěvku: Typ čar
Martin Šor
17.03.2006, 14:14
Potřeboval bych poradit,zda jde do Autocadu2006 nějakým způsobem načíst více typů čar než je v základní nabídce.Jedná se mi hlavně o inženýrské sítě atp.
Děkuji
Stejně, jako v předchozích verzích,tj.
Dialog Hladiny -> klepnout u jedné hladiny na typ čáry -> Otevře se dialog Vybrat typ čáry -> Načíst -> Soubor -> Vybrat příslušný soubor *.LIN -> V dialogu Načíst typy čar se objeví seznam dostupných čar -> vyberete potřebnou
K tomu ovšem musíte mít onen soubor *.LIN (textový soubor s definicí čar) a v případě Vámi uváděných inž. sítí i příslušný soubor *.SHX se zkompilovanými tvary, které jsou použity v čarách (tj. např. značky jednotlivých sítí)
Takže už zbývá si jen sehnat potřebné soubory.
Soubory s typy čar jsou podle mne volně šiřitelné, takže pokud nemáte jiný zdroj, tak Vám mohu nějaké sítě poslat. Pošlete mi kontakt na
doprava@ppu-babtie.cz
Rostislav Říha
17.03.2006, 16:52
ABSURDNI TOUHA:
...kdyby se tak nekde na webu vystavil soubor, ve kterem by tyhle cary byly, nekdo oslovil vsechny mistni vyrobce nadstaveb a autodesk a ...a vsichni jsme meli stejny cary:)...na carach IS mne stve, ze casto potrebuji JINE nastaveni LTSCALE, aby vypadaly dobre....2006-03-17_165138_acadiso.zip...je to, co pouzivame my - IS jsou na konci.
Pane kolego, tohle a ještě několik podobných utopických přání - a bude nám hrozit zakrnění mozku. To přece Autodesk a různí dodavatelé nadstaveb přece nemohou dopustit, ne?
Rostislav Říha
17.03.2006, 18:08
[QUOTE=Mantlík]Pane kolego, tohle a ještě několik podobných utopických přání ....[/QUOTE]
kdyz jsem to psal, tak jsem myslel na gandhiho, luthera kinga a jim podobne - historie uci, ze .... ze cesta zacina prvnim krokem...takze pane kolego - zacneme. Pojdme si sjednotit nase lin soubory - Vy a ja. Mozna se nekdo prida...
Beze všeho, má to ale pro nás dva jeden malinkatý háček
Já Vás znám, tak Vás nedonutím kreslit v metrech a obráceně já zas nikdy nebudu kreslit situace (a vlastně téměř všechno) v milimetrech -> což znamená jiné LTSCALE.
Ale třeba z toho nakonec vyplynou dva systémy - jeden v metrech a druhý v milimetrech, kdo ví ?
Rostislav Říha
17.03.2006, 18:37
[QUOTE=Mantlík]Beze všeho, ...Vás nedonutím kreslit v metrech a obráceně já zas nikdy nebudu kreslit situace (a vlastně téměř všechno) v milimetrech -> což znamená jiné LTSCALE.[/QUOTE]
IMHO jsou m/mm jedno a jeden system lepsi dvou - melo by stacit jine ltscale u vas/u nas...ex principio jde o soubor definic, ktere spolu dohromady funguji - predpokladam, ze pouzivate acadiso.lin a asi nejaky soubor uzivatelskych car, nebo ze to mate slepene dohromady jako my - myslim, ze ten nas soubor ma prapuvod v cadkonu, ale nevim...jak to mate?
Já bych mnohl taky přisět s troškou do mlýna co s etýáče te synchronizace. Ale dost jsme nepochopil tu připomínku s metry a milimetry, vždyť kreslím 1:1 a např pro M 1:50 nastavím LTSCALE na 50.
[QUOTE=PepaR] kreslím 1:1 [/QUOTE]A v tom je ten problém:-) 1:1 čeho?Jeden kreslí 1 jednotka = 1 m, druhý 1 jednotka = 1 mm a oba kreslí 1:1. A oba budou tvrdit, že oni to mají správněji:-)BTW já jsem "metrař", ale na toto téma už tady byly dlouhé diskuze... A když budu dělat model galaxie tak dám jednotku = 1 ly (9,4605 e15 m). Kolik pak bude podle Vás LTSCALE?
Zkušenosti mne poučily, že zvláště v případě situací - a především když získávám data z různých stran - je nejvýhodnější držet LTSCALE = 1.
Záměry od geometrů s tím z 99% počítají, takže pokud např. čáry sítí vypadají slušně, tak s tím není třeba nic dělat. A v případě tisku do různých měřítek se to jednodušeji přepočítává.
To si osobně raději vyrobím více čar (např. čárkovaných), než abych měl rozdílné LTSCALE. A dost se mi to vyplácí, i když sáhnu do starých souborů, nemusím přemýšlet, v jakém měřítku jsem to tisknul a jakou LTSCALE jsem pro ten výkres použil.
Měřítko čáry pro každou entitu je sice hezká věc, ale prakticky s ohledem na co nejjednodušší změny dobrá tak např. na legendy - jinak nastane chaos
Když budu mít výkres s LTSCALE 1 a dostanu data od někoho, kdo dělá i situace v milimetrech (a nedá se přesvědčit - prosím nerozpoutávejte diskusi na tohle téma, bylo to tu několikrát a stejně to nikam nevedlo), tak si stejně budu muset změnit čáru tak, aby mi vyhovovala (a doufat, že je vše BYLAYER, jinak se budu vztekat).
Takže já to vidím tak, že bude jednodušší mít soubory CARY_M.LIN A CARY_MM.LIN a prostě v případě potřeby hladině změnit typ čáry
Ale aby to nevypadalo, že před návrhem p. Říhy utíkám, to zas ne
Ale bude to chvíli trvat, teď opravdu nemůžu ... A taky budu asi možná konečně muset předělat kadence, aby odpovídaly acadiso.lin (protože v době, kdy jsem to dělal, byl jen acad.lin
Takže z toho plyne, že nejlépe je mít 2 sady čar pro mm a m. Ale jak to zkombinova abych nemusle neustale prepisovat acadiso.lin?
A proč byste ho musel neustále přepisovat? Stačí mít čáry vhodně nazvané a podle potřeby si je načít ze dvou souborů
Radim Cech
20.03.2006, 10:22
Rád se přidám k synchronizaci a mohu poskytnout následující seznam svých čar, které jsem si dělal pro možnst skutečného zobrazení při vykreslení 1:1 a LTSCALE 1
Přikládám textový vzorek
;LINEPLAN s.r.o.;Definice čar;LTSCALE=1;Vykreslení M 1:1
*ČÁRKOVANÁ005-005,_ _ _ _ _ _ _ _ A,0.5, -0.5
*ČÁRKOVANÁ01-01,_ _ _ _ _ _ _ _ _A,1.0, -1.0
*ČÁRKOVANÁ015-015,_ _ _ _ _ _ _ _ _A,1.5, -1.5
*ČÁRKOVANÁ02-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _A,2.0, -2.0
*ČÁRKOVANÁ05-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _A,5.0, -2.0
atd
U "milimetrářu" skutečně záleží na nastavení LTSACLE pro to které měřítko. Výše uvedené čáry fungují i pro LTSCALE 0.02, což je pro mě ve finále detail 1:20.
Chce to prostě vyzkoušet.
[QUOTE=Mantlík]A proč byste ho musel neustále přepisovat? Stačí mít čáry vhodně nazvané a podle potřeby si je načít ze dvou souborů[/QUOTE]
Máte pravdu, ja jen, že všechny čáry jsem si vepisoval do acadisa.lin aby to nebylo moc rozházené.
To já pro "normální" čáry taky. Jen jsem naopak acad.lin uložil pod jiným názvem (např. acad1.lin). , aby se náhodou nějakou neopatrností při upgradu nepřepsal originálním. Takže s novou verzí jen přehlédnu, jestli náhodou nepřibyla nová čára ( jakože nepřibyla od doby, kdy přibyly komplexní čáry - a taky asi dlouho žádná další nepřibyde) a používám ten upravený i nadále.
Ale například sítě a některé hraniční čáry do územních plánů v něm pro přehlednost nemám
Zase byla ruka rychlejší, než hlava
Příspěvek p. Čecha s názvy čar mi připomněl, že je třeba se pobavit i nad jejich názvy. Já jsem si kdysi názvy založil v souladu s Autodeskem (např. CARK8 měla čárku dlouhou jako osmina čárky v čáře CARK), ale častěji už by se mi líbilo ji označit podle skutečné délky čáry (v metrech samozřejmě ) - tedy aspoň u "normálních" čar (tj. čárkovaných, čerchovaných, atd)
Co Vy na to?
Radim Cech
20.03.2006, 11:34
Tak jsem to přesně koncipoval, když jsem si to dával dohromady. Souviselo to s vodorovným dopravním značením, kdy bylo potřeba odlišit čáry 6/12, 3/6, 3/1,5 a 1.5/1.5. Pak jsem přišel na to, že si tím vytvořím všechny čáry, které potřebuji a měl jsem vystaráno. Mám to jako samostatnou knihovnu, kterou si podle potřeby natáhnu do výkresu. A mám ji už bez změn moho let.
Ještě se vracím k těm geodetům. To sjednocení naráží na jeden zásadní problém, a to u komplexních čar názvy SHAPE těch jednotlivých značek. Co nadstavba, to jiné označení. Sám mám o geodetů 4 různé LIN soubory s definicemi čar. A podle potřeby vždy nějakou použiju při tvorbě koordinačních situací.
Myšlenka aby se uživatelé AutoCADu sjednotili v jeho používání aby bylo možné bez problémů sdílet výkresy je hezká ale IMHO neuskutečnitelná.
Když se ve firmě (v lepším případě) koupí Auto(nebo jiný)CAD, tak málokde se najde dalších pár (desítek) tisíc na to aby se všichni kdo s ním budou pracovat poslali na školení, kde by jim m.j. vtloukli do hlavy co a proč používat. Spíše se uživatelé naučí kreslit v CADu metodou pokusu a omylu a když dospějí k tomu, že potřebují sdílet dokumentaci s někým jiným, tak se jim nechce předělávat všechny výkresy které už stačili nakreslit.
Staré výkresy předělávat asi nikdo nebude, ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě, kde se k tomu dopracovali časem všichni i bez nějakého školení. Sepsali si jen takovou kuchařku kreslení, kde a jak budou co kreslit. Spolupráce a práce v takové firmou je výborná a značně efektivní...
[QUOTE=PepaR]
Staré výkresy předělávat asi nikdo nebude, ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě,...
[/QUOTE]
Jde o to, kdo jsou to ti všichni. Pokud je to v jedné firmě nebo u firem co dlouhodobě úzce spolupracují, tam je to asi možné a nutné. Ale pokud například přijde podklad pro nabídku kooperace od nějaké firmy se kterou dříve nebyl žádný kontakt, tak je úspěch, když se takový výkres vůbec podaří otevřít. Nerad bych vypadal jako hnidopich, ale šedivá je teorie a košatý strom života.
Měl jsme na mysli tu první uváděnou variant tzn. v rámci firmy a stálých spolupracovníků.
Možno by bolo celkom dobré riešenie, keby boli tieto pravidlá spísané v nejakej peknej stručnej príručke ako súčasť inštalačného CD kupovaného SW, napr. s názvom dôležité pravidlá (resp. normy) pre projektantov všetkých profesií, bolo by to uvedené ako bonus aj na obale. Potom by si to niekto všimol, alebo by ho na to upozornil predajca SW, a tým by sa zvýšili šance, že sa bude projektovať slušne.
Na veľkých projektoch to máva na starosti koordinátor, ktorý pri zadávaní projektu odovzdá aj postupy projektovania (hladiny, typy čiar, súradné systémy, spôsoby definovania blokov...) Ale bohužiaľ aj napriek tomu sa nájdu "mastiči", ktorý to nedodržia, lebo to nevedia. Potom je to zase len na koordinátorovi, že takéto výkresy nepreberie.
[QUOTE=PepaR]... ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě ...[/QUOTE]Ne vždy je standart, který firma vypracuje, přínosem. Jistá nejmenovaná firma v rámci velkého koncernu trvá na standartech, které nedovolují využít ani základní možnosti AutoCadu (kreslení pouze v modelovém prostoru, vykreslovací styly předdefinované pouze CTB, uživatelem předdefinované bloky pouze v měřítku 1,1,1 (takže když jde o blok rohové rozpisky, která má rozměry v měřítku 1:1 pro tisk, je nutno stavařský výkres zmenšit/zvětšit v měřítku budoucího tisku) a podobné lahůdky.
Radim Cech
20.03.2006, 13:16
Mám různé zkušenosti s takovými domluvami
Buď děláte pro investora, který má nějaký řád už zaveden a pak je úplně jedno s kým to děláte, zda jste kooperant nebo nositel zakázky. Máte na to noty a je na HIPovi nebo koordinátorovi, aby si to uhlídal. Takový manuál má třeba ŘSaD nebo ČD. ČD dokonce velmi přísný a přesný k odevzdávaání digitální podoby dokumentace
Pak je to investor, kterého struktura dat nezajímá a je pro něj nejdůležitější získat ÚR, SP a postavit. Tam je to na tom, kdo akci koordinuje, kompletuje, aby si kooperanty pohlídal a navigoval, jak mají jednotlivé příspěvky vypadat.
A je na mě, abych si vybral ty, s kterými se domluvím.
Takže s nějakým návodem si nikdo nebude lámat hlavu, protože co firma, co kooperující jednotlivci a co jednotlivci, to jiný systém a jiný pohled na věc.
Ale v rámci tohoto fóra by výměna čar, zejména komplexních, určitě nebyla na škodu. Zvláště pro urbanistické studie, územní plány a pod.
Ve firmě to snad ani nemůže jinak fungovat. Pracuji externě pro velkou projekční firmu a kdyby neměli zavedené pravidla, tak to prostě nemůže fungovat. Tam je to direktivně nařízeno a nemůžete nijak diskutovat. A např. ať otevřete kterýkoliv výkres, tak víte, že v hladině 99 je popis ve žluté barvě, který je komntářem zpracovatele příspěvku pro ostatní projektanty, kde je upozorňuje na některé skutečnosti, o kterých ostatní ani netuší. Hladina se neplotruje, ale je tam. A tak je to i u jiných pojmenování hladin.
Radim Cech
20.03.2006, 13:21
bloky v měřítku 1,1,1 jsou asi základně správně, ale pokud tvoříte výkres jen v modelovém prostoru, pak předpokládám přizpůsobení razítka výkresu a ne naopak. to co popisujete, nemůže vůbec fungovat, resp nemůžou fungovat žádné XREFy, protože pokud si to něka nazvětšujete podle měřítka na 1,1,1, tak to nikdo nikdy nedá dohromady.
a když už jsme u těch bloků, docela mě vytočí podklad od geodetů, který je chystán pro tisk 1:500, takže bloky vkládají s hodnotou 0,5, ale jen u X,Y. Z-ko už nechají 1 a pak s tím jsou docela problémy někdy něco udělat.
Rostislav Říha
20.03.2006, 13:25
bez naroku na uplnost se pokusim shrnout, o cem se tu zatim mluvi, at se sunem k cili:)
bud dopisovat do acadiso.lin, nebo mit separatni .lin soubor - ackoli pouzivame to prvni, nemam problem ani s resenim c.2 - pojdme hlasovat - udela nam p. Michl na to ve foru anketu, nebo zbytecne?
metry/milimetry - nevim porad, proc by na to mely byt separatni soubory - jaky je problem v prenastavovani LTSCALE - IMHO ta promenna je tu prave za timto ucelem...
...pojdme si prosim zodpovedet a rozhodnout tyto dve veci a muzem se posunout k vlastnimu sesynchronizovani:)
trochu mi to pripomenulo situaciu okolo tvorby webstranok kde nejednotnost standardov prehliadacov a neprehladnost kodu stranok viedol k vzniku organizacie ktora ma za ulohu presadzovat standardy a nuti aby aj vyvojary roznych prehliadacov implementovali tieto standardy.
Kedysi prehliadace pristupovali k webovym strankam dost lahkovazne a snazili sa opravit vsetky chyby tvorcu stranky aby prislo k zobrazeniu pozadovaneho vysledku,
no trend poslednych rokov je iny kde sa snazia tvorcov prinutit aby pisali kody cisto a striktne a postupne nahradit laksne HTML prisnym XML kde ako prechodovy jazyk vznikol XHTML,
vyhody tohto pristupu su jasne: rovnake zobrazovanie v roznych prehliadacov a moznost vyuzitia stranky nielen pre prehliadanie ale aj v roznych inych programoch..
pre vznik niecoho takeho na poli CAD standardov je zial podla mojho nazoru nemyslitelne, kedze by bolo treba aby sa za to zasadila dostatocna autorita v podobe vyvojarov (autodesk?) ale aj odbornici roznych odvetvi ktore vyuzivaju CAD (stavbari, architekti, strojari, geodeti..) ktori by sa tiez museli zjednotit v standardoch co mnoho krat nieje ani len v ramci profesii a krajin
Rostislav Říha
20.03.2006, 13:35
[QUOTE=keram]trochu mi to pripomenulo situaciu ... [/QUOTE]
nechcem sa Vas konkretne dotknut, ale povodny ciel tejto temy bolo najst standard, prijatelny pro co najviac ucastnikov tejto konference a realne ho zacat uzivat - cize bysom skor uvital konstruktivne prispevky, ktore povedu priamo k tomuto cielu...
-v minulych vzkazech tu zaznelo, ze by mel byt vymyslen klic nazvu - z me strany souhlas, libi se mi i to, ze cara ve svem nazvu uz rovnou rika neco o svych rozmerech...btw: nesedim u acadu, ale napada mne - kdyz otevru dialog s carami, neni tam nahodou neco jako description? nema to byt spis v ni?
[QUOTE=Rostislav Říha]
bez naroku na uplnost se pokusim shrnout, o cem se tu zatim mluvi, at se sunem k cili:)
bud dopisovat do acadiso.lin, nebo mit separatni .lin soubor - ackoli pouzivame to prvni, nemam problem ani s resenim c.2 - pojdme hlasovat - udela nam p. Michl na to ve foru anketu, nebo zbytecne?
metry/milimetry - nevim porad, proc by na to mely byt separatni soubory - jaky je problem v prenastavovani LTSCALE - IMHO ta promenna je tu prave za timto ucelem...
...pojdme si prosim zodpovedet a rozhodnout tyto dve veci a muzem se posunout k vlastnimu sesynchronizovani:)
[/QUOTE]
ad1) já osobně bych volil 2 - 3 soubory. Stejně při načítání čáry musím znovu otevřít soubor lin, tak je v zásadě jedno, zda stále jeden, nebo ty 2. Ale v každém případě bych ani jeden z nich nenazval acadiso.lin
ad2) já vím, že Vás nepřesvědčím, tak aspoň příklad.
Dostanu zaměření od geodetů, sítě od správců, katastr z IMIPu, případně další data - vše koresponduje s LTscale 1. Pak od Vás dostanu Vaše data (pominu, že v milimetrech, zaplať pámbu, že basepoint je v 0,0 - tak si to 1000x zmenším). Vám zrovna vyhovuje LTSCALE např. 200, takže po načtení mám všechno "plně", protože se vzorek čáry ABC nevejde do délky úsečky. Takže zrušit načtení, otevřít soubor, podívat se, co je za ltscale, jak jsou čárky asi dlouhé a jak je upravit, aby mi vyhovovaly. LTSCALE ale v mém výkresu předělávat nebudu, to bych si rozházel všechno ostatní. Takže pro mne je nejjednodušší pro příslušnou hladinu změnit čáru ABC na ABC_M a budu mít požadovaný vzorek. Nebo přemýšlím špatně?
Z toho vyplývá i potřebnost mít v názvu čáry aspoň jednotku, jinak se to bude "mlátit"
Vladimír Michl
20.03.2006, 14:53
Vlastní typy čar doporučuji dávat do jiného souboru než ACADISO.LIN/ACAD.LIN
Pokud by bylo potřeba zpětně extrahovat .LIN soubor z existujícího DWG výkresu, můžete využít naši utilitu LinOut:http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=3957
Rostislav Říha
20.03.2006, 15:03
[QUOTE=Mantlík]
ad1) já osobně bych volil 2 - 3 soubory. Stejně při načítání čáry musím znovu otevřít soubor lin, tak je v zásadě jedno, zda stále jeden, nebo ty 2. Ale v každém případě bych ani jeden z nich nenazval acadiso.lin[/QUOTE]
OK, nebude se to jmenovat acadiso.lin
Pokud vice souboru, tak max 2 - jeden pro METRY a jeden pro MILIMETRY - jinak hrozi, ze nebude jednoznacne, zda cara patri do prvniho nebo druheho souboru...cim mene souboru, tim mene rozhodovani a prace -- napr. si nebudete muset pamatovat, ve kterem je ktera cara...pokud budou dobre nazvy, bude to fungovat - souhlasite?
[QUOTE=Mantlík] ad2) já vím, že Vás nepřesvědčím, tak aspoň příklad....Dostanu zaměření ...- vše koresponduje s LTscale 1. Pak od Vás dostanu Vaše data ... Vám zrovna vyhovuje LTSCALE např. 200, takže po načtení mám všechno "plně",...Takže zrušit načtení, ...je nejjednodušší pro příslušnou hladinu změnit čáru ABC na ABC_M a budu mít požadovaný vzorek. Nebo přemýšlím špatně?
Z toho vyplývá i potřebnost mít v názvu čáry aspoň jednotku, jinak se to bude "mlátit"
[/QUOTE]
naopak, chapu, presvedcil jste mne, udelejme to tak....jeste pokud by to (zmeneni) slo provest nejakym makrem nebo automaticky...hmmm:)
shrnuto: acadiso.lin se nechava originalni
existuji 2 uzivatelske soubory s carami, jeden pro metry a druhy pro mm
V nazvech car se vyskytuje urceni jednotek a urceni delky car.
Cary pojmenovavany dle predem daneho klice - navrhuji vyjit z anglickeho znaceni hladin profesi - A_ architekt, S_ statika....pak mit nazev cary, pak delkovy popis, pak jednotku...
souhlas?
Radim Cech
20.03.2006, 16:27
Pokud mohu jen drobnost na kolegu Říhu.
Za celou dobu nezazněla z Vaší strany informacem, jaké LTSCALE máte nastavené pro vykreslování do např. měřítka 1:100
Vyzkoušel jsem na svých čarách následující
čára délky 10m, typ čáry a LTSCALE 1 - mezery jsou nějaké, které mi vyhovují
zvětšil jsem vše 1000x, aby to bylo jako v "mm" a LTSCALE dal 1000
rozteč je stejná, což je vlastně podstata diskuse. Aby typ čáry byl pro určité LTSCALE a určité meřítko pořád vyhovující. Pak např. moje knihovna Vám bude asi vyhovovat, tak jako určitě kolegovi Mantlíkovi, který ctí LTSCALE 1 pro kreslení vykreslování v 1:1, resp. 1:1000
Rostislav Říha
20.03.2006, 16:41
[QUOTE=Radim Cech]jaké LTSCALE máte nastavené pro vykreslování do např. měřítka 1:100[/QUOTE]
tiskneme VYHRADNE z layoutu.
psltscale=1
ltscale vetsinou 0,5-2, nevim z hlavy...jak se nam pro konkretni pripad libi. - takze berte, ze zhruba 1
Radim Cech
20.03.2006, 17:02
Taky tisknu výhradně z LAYOUTu, ale tam jde právě o zvětšení toho okna modelového prostoru.
Uvedu svůj příklad. Pro tisk 1:200 v době zpracování projektu mám ve výkresech nastaveno LTSCALE 0,2, abych viděl všechny proporce, že jsou v pořádku, popisy mě nejdou přes značky na čarách atd.
Když dělám pro finální tsik 1:500, pak LTSCALE 0,5
Tisk už dělám z jiného souboru, kde všechny přitáhnu jako XREF a tam je to samozřejmě LTSCALE 1, protože to okno modelovího prostoru je patřičně zvětšeno - pro 500 2x, pro 200 5x atd.
Proto jsem se ptal na to LTSCALE ve vazbě na svou knihovnu čar. Ta je definována tak, že by měly vždy rozteče odpovídat názvu čáry
*ČÁRKOVANÁ05-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _A,5.0, -2.0
má délku čárky 5 jednotek a mezeru 2 jednotky. A je úplně jedno, jestli to ve finále je 500, 1000, 200 nebo detail 20
[QUOTE=PepaR]Já bych mnohl taky přisět s troškou do mlýna co s etýáče te synchronizace. Ale dost jsme nepochopil tu připomínku s metry a milimetry, vždyť kreslím 1:1 a např pro M 1:50 nastavím LTSCALE na 50.[/QUOTE]No vidíte. A podle mne je právě LTSCALE shodné s měřítkem (1:50 -> 50) nepoužitelné, protože pak se čerchované čáry nezobrazí korektně (např. při kreslení dveří bez prahu u stavebního výkresu). Proto používáme LTSCALE cca poloviční oproti měřítku: pro 1:50 -> LTSCALE 25 nebo 30.
No nevím jak to, ale zatím se mi to např. u dveří nikdy nestalo. U překladů možná, ale u dveří ještě ne. Chtěl jsme ještě poznamenat, že sladit čáry pro stavaře a strojaře nude nemyslitelné, porot bych spíš navrhoval věnovat úsilí spíše stavebním výkresům. Dále bych rád upozornil na to, že velmi dobře měli zpracovány čáry nádstavby typu CADKON, ale nevím zda jsou volně šířitelné...
[QUOTE=Radim Cech]
Vyzkoušel jsem na svých čarách následující
čára délky 10m, typ čáry a LTSCALE 1 - mezery jsou nějaké, které mi vyhovují
zvětšil jsem vše 1000x, aby to bylo jako v "mm" a LTSCALE dal 1000
rozteč je stejná, což je vlastně podstata diskuse. Aby typ čáry byl pro určité LTSCALE a určité meřítko pořád vyhovující. Pak např. moje knihovna Vám bude asi vyhovovat, tak jako určitě kolegovi Mantlíkovi, který ctí LTSCALE 1 pro kreslení vykreslování v 1:1, resp. 1:1000
Mně Vaše určitě bude vyhovovat. Co se týče p. Říhy, tak (jak už mezitím odpověděl) jsem předpokládal, že určitě LTSCALE = 1000 nepoužívá.
[/QUOTE]
[QUOTE=Radim Cech]Pokud mohu jen drobnost na kolegu Říhu.
Za celou dobu nezazněla z Vaší strany informacem, jaké LTSCALE máte nastavené pro vykreslování do např. měřítka 1:100
Vyzkoušel jsem na svých čarách následující
čára délky 10m, typ čáry a LTSCALE 1 - mezery jsou nějaké, které mi vyhovují
zvětšil jsem vše 1000x, aby to bylo jako v "mm" a LTSCALE dal 1000
rozteč je stejná, což je vlastně podstata diskuse. Aby typ čáry byl pro určité LTSCALE a určité meřítko pořád vyhovující. Pak např. moje knihovna Vám bude asi vyhovovat, tak jako určitě kolegovi Mantlíkovi, který ctí LTSCALE 1 pro kreslení vykreslování v 1:1, resp. 1:1000
[/QUOTE]Při kreslení dlouhých čar (10m) nebývá s měřítkem většinou problém. Problém nastává u čar krátkých (kreslím stavební výkresy v mm, pouze u situací a venkovních rozvodů v m). Proto jsem si vhodné LTSCALE stanovil tak, aby se mi při použití ACADISO.LIN ve výkresu 1:50 zobrazila čára DĚLÍCÍ2 délky 600mm (nejmenší rozměr dveří) i s oněmi dvěma tečkami. A z toho mi vyšlo LTSCALE=25. Pokud chci výkres vytisknout 1:100, změním LTSCALE na 50 (nebo obecně na polovinu měřítka). Je pravda že v tomto případě se mi ta výše popsaná čára již zobrazí jako plná, ale u těch nejkratších čar to prostě oželím. Pro znázornění jsem do čistého výkresu načetl čáry z ACADISO.LIN + CaryISO-mm.LIN (můj uživatelský soubor), můžete si změny LTSCALE vyzkoušet. A dejte vědět Váš názor. Výkres i s CaryISO-mm.LIN a dalšími SHX soubory, tak jak jsem je časem posbíral, jsem vložil na iProject - http://www.iproject.cz/iProject.asp?/Soubory/CAD%5FForum/U%9 Eivatelsk%E9%2Dupload/Typy+%E8ar . Doufám že jsem ten odkaz vložil správně, nemám s tím zkušenost (upozorňuji, že na iProject se bohužel dostanete jen přes IE). Napište jak si představujete označení jednotek a délek v popisech čar.koutnak2006-3-23 16:17:11
[QUOTE=koutnak] A dejte vědět Váš názor. (Nevím jestli jsem ten výkres vložil správným způsobem a jestli se tedy zobrazí a půjde stáhnout - pokud ne, napište jak se to má vkládat) Cary-LTSCALE.dwg[/QUOTE]
Uploadoval jste soubor špatně... odkazujete totiž na soubor na Vašem disku, zkuste to prosím znovu.
Radim Cech
22.03.2006, 17:07
Požádám p.Michla o umístění souboru čar na jejich stránku pro stažení na vyzkoušení, pořp. inspiraci
Uploadoval jste soubor špatně... odkazujete totiž na soubor na Vašem disku, zkuste to prosím znovu.[/QUOTE]Ale jak? Nevidím tady žádnou možnost pro vložení souboru.
Vladimír Michl
22.03.2006, 22:08
Pokud zatím nemáte dostatečná oprávnění pro upload souborů nebo pokud je soubor velký, použijte vyhrazený prostor na serveru www.iproject.cz (login: cadforum/cadforum) - viz Pokyny k diskusnímu fóru.
Pro průběžné úpravy souborů je vhodnější iProject (se svým verzováním), na stránku Download když tak dám až nějakou závěrečnou verzi.
[QUOTE=Radim Cech]Mám různé zkušenosti s takovými domluvami
Buď děláte pro investora, který má nějaký řád už zaveden a pak je úplně jedno s kým to děláte, zda jste kooperant nebo nositel zakázky. Máte na to noty a je na HIPovi nebo koordinátorovi, aby si to uhlídal. Takový manuál má třeba ŘSaD nebo ČD. ČD dokonce velmi přísný a přesný k odevzdávaání digitální podoby dokumentace
Pak je to investor, kterého struktura dat nezajímá a je pro něj nejdůležitější získat ÚR, SP a postavit. Tam je to na tom, kdo akci koordinuje, kompletuje, aby si kooperanty pohlídal a navigoval, jak mají jednotlivé příspěvky vypadat.
A je na mě, abych si vybral ty, s kterými se domluvím.
Takže s nějakým návodem si nikdo nebude lámat hlavu, protože co firma, co kooperující jednotlivci a co jednotlivci, to jiný systém a jiný pohled na věc.
Ale v rámci tohoto fóra by výměna čar, zejména komplexních, určitě nebyla na škodu. Zvláště pro urbanistické studie, územní plány a pod. Ve firmě to snad ani nemůže jinak fungovat. Pracuji externě pro velkou projekční firmu a kdyby neměli zavedené pravidla, tak to prostě nemůže fungovat. Tam je to direktivně nařízeno a nemůžete nijak diskutovat. A např. ať otevřete kterýkoliv výkres, tak víte, že v hladině 99 je popis ve žluté barvě, který je komntářem zpracovatele příspěvku pro ostatní projektanty, kde je upozorňuje na některé skutečnosti, o kterých ostatní ani netuší. Hladina se neplotruje, ale je tam. A tak je to i u jiných pojmenování hladin.[/QUOTE]Souhlasím, že bez domluvených pravidel se nedá korektně spolupracovat. Ale ... chtěl jsem si pro zrychlení a zjednošení práce pořídit nástavbu od fy.ASTRA32 (Zlín), která by mi opravdu velmi pomohla při projektování vzduchotechniky, a zůčastnil jsem se proto školením, abych věděl co tato nástavba umí. A ke své hrůze jsem zjistil, že vše dělají "natvrdo". Nezměnitelné názvy hladin, každá čára má vlastní typ a barvu. Na nějaké DLEHLAD zapomeňte. A to nemluvím o LTSCALE, které používají na vlastní profesní kreslení jiné, než mají ve stavebním výkrese do kterého se při tom školení kreslí. Takže buď vidím čerchované čáry ve stavebním podkladu nebo v profesním výkrese. A teď babo raď . Pořídit si nastavbu, která mi sice pomůže při práci,
ale nebudu schopen dodržet žádné standardy, nebo i nadále dělat vše
"ručně" a moci bez problémů komunikovat s ostatními?
No já soubory uploaduji do fóra vždy přes tyto 2 tlačítka:
Ale je pravda, že je potřeba dodržet pokyny jakop velikost a formát posílaného souboru...
PepaR2006-3-23 15:11:45
Radim Cech
23.03.2006, 15:03
Pokud si pamatuji tak CADKON měl také ltscale 0,125 pro měřítko 1:50. Možná, že už je to jinak, ale byl to stejný problém.
Stavaři udělali osový systém a obrys, který měl jít do situaček a okamžitě byly čáry nečitelné.
Jsme stavar a az prekvapuje co se clovek nedovi za novinky, a ze by to co delal doted, slo delat lepe. Rad bych se tedy zeptal zda se nekdo vrhne na to sjednoceni typů car ci zda ucel tohoto fora vyzni do ztracena?
[QUOTE=PepaR]No já soubory uploaduji do fóra vždy přes tyto 2 tlačítka:
Ale je pravda, že je potřeba dodržet pokyny jakop velikost a formát posílaného souboru...
[/QUOTE]Taková tlačítka tady nemám. Asi musím více zasloužit pilným diskutováním, aby mi to bylo umožněno :-).
Radim Cech
23.03.2006, 15:22
Poslal jsem v4era p.Michlovi soubory s typy čar, které běžně používáme a vyhovují zde diskutovanému problému, aby je "pověsil" na jejich stránky.
Je třeba vyčkat, zřejmě přijde informace, kde jsou ke stažení
[QUOTE=koutnak]Taková tlačítka tady nemám. Asi musím více zasloužit pilným diskutováním, aby mi to bylo umožněno :-).[/QUOTE]
Aha, tak tam je zakopaný pes, omlouvám se, netušil jsem že tomu takto je...
Vladimír Michl
23.03.2006, 16:16
Typy čar od Radima Čecha (hezké) i z ukázkami jsou ke stažení na stránce Download (LP_Linetypes).
Ferdinand
23.03.2006, 16:46
Aha... Na iprojectu... Tak to mám smůlu - používám totiž prohlížeč Mozilla Firefox...
Kéž
se našel zdatný i neohrožený kedovník, který s nasazením vlastního
života, nehledě na překážky ni zlou vůli nepřítel, umístil zde k užitku
nám všem fórákům ana LP_Linetypes.
( )
LP_Linetypes jsou na Xanadu/Download - nikoliv na IProjectu
Ferdinand
24.03.2006, 14:38
Při kliknutí na ikonku "stáhnout" na stránce Download mně napoprvé to skočilo na iproject. Dnešní další pokus ovšem prokázal pravdivost Vašeho tvrzení, paneMantlík.
Nějak nám to tady utichlo. Před týdnem (22.3) jsem tady popsal, jak jsem si stanovil vhodné LTSCALE (Kreslím stavební výkresy v mm, pouze u situací a venkovních rozvodů v
m. Proto jsem si vhodné LTSCALE stanovil tak, aby se mi při použití
ACADISO.LIN ve výkresu 1:50 zobrazila čára DĚLÍCÍ2 délky 600mm
(nejmenší rozměr dveří) i s oněmi dvěma tečkami. A z toho mi vyšlo
LTSCALE=25. Pokud chci výkres vytisknout 1:100, změním LTSCALE na 50
(nebo obecně na polovinu měřítka). Je pravda že v tomto případě se mi
ta výše popsaná čára již zobrazí jako plná, ale u těch nejkratších čar
to prostě oželím. Pro znázornění jsem do čistého výkresu načetl čáry z
ACADISO.LIN + CaryISO-mm.LIN (můj uživatelský soubor), můžete si změny
LTSCALE vyzkoušet. A dejte vědět Váš názor. Výkres i s CaryISO-mm.LIN a
dalšími SHX soubory, tak jak jsem je časem posbíral, jsem vložil na
iProject - http://www.iproject.cz/iProject.asp?/Soubory/CAD%5FForum/U%9
Eivatelsk%E9%2Dupload/Typy+%E8ar ), a doufal jsem, že sem napíšete, podle čeho jste si ho stanovili vy. Celkem dost mě zaráží ten obrovský rozsah od 0,2 po 1000. Považoval jsem za logické vycházet při tvorbě svých čar z toho, co máme všichni stejné, tj. ACADISO.LIN. Potom při LTSCALE 1000 vidím jen plné čáry a při 0,2 vidím členění čar jen při max.přiblížení. Co vás tedy k takovým hodnotám LTSCALE vede?
Pročítal jsem tuto diskuzi a přidám trochou do mlýna, jak to funguje u nás:máme asi tři vzorové výkresy (pro stavaře, pro "trubkaře" a na situace) s načtenými typy čar ze souboru acadiso.lin (acltiso.lin), čáry se značkami do situací jsou do těchto souborů přitažené z cadkonu. Základní nastavení DIMSCALE 1 a LTSCALE 0.2 (k této hodnotě jsme dospěli vyzkoušením, aby i v "šedesátkách" dveřích byla v setině čerchovaná čára).Po otevření prázdného výkresu ze šablony je prvním krokem nastavení měřítka (v 99% případů také určitě víte, zda budete tisknout padesátinu nebo pětisetinu). Na to máme na tlačítku makro, kde si nastavíme měřítko (DIMSCALE), v závislosti na něm DIESEL dopočte odpovídající LTSCALE. A je jedno, zda se kreslí v metrech nebo milimetrech - jen je třeba pro setinu v milimetrech nastavit DIMSCALE na 100 a při kreslení v metrech na 0.1. Od DIMSCALE se odvíjí i vkládání hromady bloků, aby bubliny a razítka byly na papíře vždy stejné.Co se týká zaměření od geodetů, tak tam je to pomalu případ od případu, dost často dostáváme výkres, v němž jsou sítě kresleny čárou, ale značky potrubí (kabelů,..) jsou do čáry vloženy jako blok (čára tam je prostě přerušena), pak systém stejně selhává. V případě, že jsou čáry od geodetů už se šipkami a měřítko jejich čar je úplně jiné, pak jen nastavíme jejich měřítko dle potřeby třeba na 10, nebo 0.1. Pak funguje i jejich přenášení z výkresu do výkresu, nebo z metrů na milimetry a rozpal čáry je na papíře vždy stejný.
Pokud bude potřeba, mohu dát v plen knihovnu čar, kterou jsem kdysi dělal pro mapové značky podle ČSN 01 3411 - obsahuje jak běžné čáry 0.02 až 0.20, tak některé složené čáry s vlastními SHX tvary (jinak tytéž tvary jsou v Cadkon.shx, ale v jiném měřítku, jinak otočené a označené.Dále mám nějaké čáry pro slaboproudy - rozhlasy, televize, telefony - které vycházejí z původních vzorů popsaných ještě v příručkách pro montéry rozvodů od pana Dušana Sládka.Dneska raději kreslím už z lenosti jednočárově.Rovněž podporuji členění pana Radima Čecha na tři knihovny---RČ---V každém případě bych se ale přimlouval za knihovny tři, jednu s jednuduchou
definicí čar, druhou s vkládaným textem a třetí s komplexními čarami.---
[QUOTE=Pepa]Základní nastavení DIMSCALE 1 a LTSCALE 0.2 (k této hodnotě jsme dospěli vyzkoušením, aby i v "šedesátkách" dveřích byla v setině čerchovaná čára).
[/QUOTE]Tomuhle opravdu nerozumím. Do zcela prázdného výkresu jsem si z Acadiso.lin načetl čerchovanou čáru Dělící2, nakreslil čáru délky 600 (mm) a LTSCALE nastavil na vašich 0.2. "Čerchovanost" čáry byla viditelná jen při velmi velkém zvětšení. Jak to tedy děláte, že vy tu čerchovanou čáru vidíte? DIMSCALE s tím podle mne nemá nic do činění.
[QUOTE=koutnak]Tomuhle opravdu nerozumím. Do zcela prázdného výkresu jsem si z Acadiso.lin načetl čerchovanou čáru Dělící2, nakreslil čáru délky 600 (mm) a LTSCALE nastavil na vašich 0.2. "Čerchovanost" čáry byla viditelná jen při velmi velkém zvětšení. Jak to tedy děláte, že vy tu čerchovanou čáru vidíte? DIMSCALE s tím podle mne nemá nic do činění.[/QUOTE]to jste mě špatně pochopil - LTSCALE 0.2 odpovídá vykreslení 1:1. Při padesátině (kresleno v milimetrech) je 10 - čili DIMSCALE <50>* LTSCALE <0.2>, při pětisetině (metry) 0.1 - to mi přepočte to DIESEL makro ze zadané DIMSCALE. Pak máme při všech měřítkách na papíře čáry se stejným rozpalem čar.
Takže jestli Vám dobře rozumím: Kreslím 1:1, vykresluju 1:50. Takže mám v kótovacím stylu nastaveno "Použít celkové měřítko: 50", tj. DIMSCALE=50. To sice nemá žádný vliv na LTSCALE, ale Vy ty hodnoty LTSCALE a DIMSCALE použijete v DIESEL makru (s tím neumím) a je Vám podle požadovného měřítka výkresu vypočteno LTSCALE. Ve Vašem příkladu při měřítku 1:50 na 10. Pochopil jsem to teď správně? To LTSCALE pro 1:50 se mi zdá příliš malé (já bych viděl optimální velikost 20-35), ale budiž. Ono taky záleží na použitém typu čáry. Já jako výchozí vždy používám "střední" čáru, abych měl prostor pro úpravy nahoru či dolů. Tedy z čar DĚLÍCÍ, DĚLÍCÍ2 A DĚLÍCÍX2 beru jako výchozí DĚLÍCÍ2. Při Vašem LTSCALE=10 je viditelná čára DĚLÍCÍ, při mém LTSCALE=25 zase DĚLICÍ2.
nejak to tu utichlomam jen dotaz k tomu jaky kdo pouzivate LTSCALE a PSLTSCALEpredpokladam tisk z rozvrzenipokud si nastavim LTSCALE nejak (napr. na polovinu meritka ve kterem plotruju tzn. 1:50 LTSCALE 25, jak tu nekdo navrhoval) a pak PSLTSCALE v rozvrzeni na 1 tak budou vsechny cary se strasne velkou kadenci ne?teda zalezi na typu cary :-)mno a pokud nastavim PSTLSCALE 0 tak se mi sice zachova to co mam v modelu ale pokud budu na jeden vykres plotrovat detail tak to zas bude vsechno jnak ne??jak tohle resitedikSLAVEk
Mám k dispozici definované typy čar pro inženýrské sítě používané v základních mapách závodů (generelech). Jsou to převážně čáry doplněné vloženým tvarem (shape).
Pokud máte zájem, zde je k dispozici:
20060901_150838_ZMZ_LINES.ZIPartap2006-09-01 15:08:47
Radim Cech
01.09.2006, 15:13
Pro svou vlastní informovanost jsem si je podrobně prošel a mohu jen chválit. Pokud se někdo potýká s problémem knihovny čar inženýrských sítí a Vy to dáte k dispozici, není co řešit. Jen snad že Tam chybí jednotná kanalizace a plynovodní sítě v barvě 2 nejsou po vytištění na papíru vidět.
Pro Radim Cech: Tyto typy čar a tvarů jsem dělal pro potřeby správy generelu a GISu. Pro jednotnou kanalizaci a plyn používáme typ čáry se statutem NEROZLIŠEN. Co se týká barvy 2 (žlutá) tak s Vámi musím souhlasit. Je velmi špatně čitelná, proto ji při tisku mapových listů zaměňuji za jinou tmavší žlutou barvu. Toto je nastavení pro digitální, nikoliv tiskovou podobu.
Děkuji za Vaší konstruktivní kritiku.
Radim Cech
01.09.2006, 15:43
Pro projektování máme u plynovodních vedení barvu 30, je docela dobře viditelná jak na obrazovce při různém pozadí ( černá/bílá ), tak při tisknu. U kanalizačních pak 24, je "vice" hnědá, než Vaše barva 16, pokud jsem si správně všimnul. Jinak to použití "nerozlišen" je v projektu nepoužitelné, protože pro vodohospodářské díla je to potřeba rozlišit přesně. Zaujaly mě ale Vaše "tukovody" a trubky na podobné "sajrajty". Občas se v projektu vyskytne tuková kanalizace z restauračních provozů nebo dešťová "zaolejovaná" na parkovišti ( úplný úlet ), tak se nad těmi vašimi značkami budu muset zamyslet.
S tou barvou 30 je to dobrý nápad (trefil jste přesně barvu, kterou používáme pro tisk - gratuluji a nebo lépe BINGO). Barva 24 se mi jevila moc tmavá, proto ta barva 16. Nerozlišená kanalizace je ta, u které nejsme dodatečně schopni určit způsob jejího využití. Vidím, že Vás zaujala tuková kanalizace. to je takové místní specifikum. Je to kanalizace, která je zaústěná do lapolu ze závodní jídelny/kuchyně. A ta olejová kanalizace je druhé specifikum. Je to kanalizace odvádějící dešťovou vodu z rozvoden pod olejovými transformátory do záchytných a oddělovacích olejových jímek.artap2006-09-01 15:55:01
Radim Cech
01.09.2006, 15:58
V ČSN 01 34 11 je na straně 29 kapitola 119 napsáno hnědá, ta 16 mi připadá "moc" do červena ( nevím, zda ještě platí ). Ale u barve taky záleží na plotteru. Ale s tou kanalizací mě trochu překvapujete. Jak to, že nemáte potřebu rozlišení skutečně kanalizace jednotné od nerozlišené. Zrovna teď to v projektu řešíme a vodárny to tak vyžadují a budou to tak provozovat, resp.mít to ve svých pasportech ( GISu ). Ale možná u lokalit v závodech apod. zařízeních, to není skutečně potřeba
Radim Cech
01.09.2006, 16:03
Není to specifikum. V projektech se to vyskytuje a stavební úřad to tak chce. Jak jsem psal, tuková z restaurační provozů po lapač tuků, pak do splaškové nebo jednotné, a zaolejované z parkoviště až po ORL, pak většinou dešťová a nebo zase jednotná.
A pak se to potká někde na čističce, v tom lepším případě, a nebo v řece, v tom horším
Zdravim
Ja pri svojej praci som nuteny pouzivat /mm/. Hoci niekedy mi to vyhovuje lebo pri prevodovkach bez takeho mieritka by si svoju pracu ani nevedel predstavit.
Ale ked kreslim kurenie alebo cerpacie stanice jednotka /mm/ ma priam vytaca.
Najviac ma vie rozculit ze niektory ludia nevedia pouzivat mierky.Vtedy priam penim. Co uz.
Ta barva 16 je na používaných plotrech v ,a.s. optimální. Na monitorech se jeví také jako hnědá a nesplývá tolik do podobnosti k černé jako 24. Případné použití jednotné kanalizace v ,a.s. není zavrhováno, ale není ani vyžadováno. Uvažuji o tom, že vytvořím i tento typ čáry ... snad k vaší spokojenosti Chápu, že vodaři tento typ kanalizace požadují.
Radim Cech
04.09.2006, 10:36
Popravdě nejde o mě, nejsem vodař, ale koordinačky dělám. Ale občas se tu objeví požadavek na čáry inženýrských sítí a Vaše knihovna se mi zdá komplexní a pokud by šla používat, určitě by jí mnozí uvítali. Já osobně mám knihovnu od geodetů, kteří nám dodávají zaměření a s tím si vystačím.
Ta knihovna tvarů a čar není majetkem ,a.s. kde pracuji, ale je už před lety mnou vytvořená a postupně doplňovaná. Pokud by měl pan Michl zájem jí umístit do DOWNLOAD, nebudu se nikterak bránit. Když mohu - pomohu
Vladimír Michl
04.09.2006, 13:44
Díky,
doplňeno do (už celkem rozsáhlé) knihovny "Additional .LIN linetypes" - viz http://www.cadforum.cz/cadforum/default.asp?tab=4&file=linetype
Skvělé, teď tu mám ještě hromadu bloků (geodetických značek), které bych rád zařadil do KATALOGU BLOKŮ, ale budu potřebovat trochu upravit a doplnit stávající stromovou strukturu.
Vladimír Michl
04.09.2006, 13:59
Díky. Návrhy na úpravy a doplnění struktury můžete poslat na webmaster@xanadu.cz (zatím ale nechceme strom členit do více než 2 úrovní). Větší knihovny můžeme do katalogu zařadit i "dávkově".
Ve čtvrtek 7.9.2006 jsem u pana Bintera na XANADU, tak se rád zastaví u Vás.
Docela by mě zajímalo jak je to s duševním vlastnictvím čar a souborů tvarů. Občas pracuji a používám čáry a tvary z CADKONu popř. jiných aplikací, tak bych rád věděl zda se nedopouštím nečeho nekalého, když tyto soubory předávám dál podprofesím atd. Jinak snaha o standardizaci tu čar pro situace tu již byla. Já osobně mohu dát taky nějaké čáry k dispozici, ale před týdnem jsme narazil na zajímavé a pefektně zpracované čáry z nádstavby GeoWin. Doporučuji vyzkoušet.
S Geowinem jsem se setkal již před 10-ti lety. Tehdy měl hlavně typy čar se zaměřením na telefonní a plynárenské společnosti.
Jak je to s autorskými právy? Nevím, když jsem ty čáry a shape vytvářel, tak to byla vysloveně už "daliborská nouze", protože se mi nikde nedařilo potřebné čáry sehnat - a tak jsem si je sám vytvořil (vždyť to zase není nic tak složitého).