Zobrazit plnou verzi příspěvku: Úprava odvozených otvorů

dusek
31.07.2014, 14:14
Dobrý den,mám vytvořenou trukovnici, v které je cca 400 otvorů o průměru 20 mm, otvory mám tvořeny pomocí příkazů Pole, několik otvorů v poli je pak vypnuto. Potřebuji vytvořit vzpěrný plech, který bude mít otvory orientované stejně jako trubkovnice, ale o jiném průměru.Plech si vytvořím odvozením z Trubkovnice, upravím tloušťku a přemýšlím jak upravit všechny otvory tak, aby tam byl jiný průměr. Mohu upravit díru po díře, ale když změník počet otvorů ve výchozí trubkovnici, tak budu muset upravit ručně i tento plech. I tak upravovat 400 otvorů je hodně. Má někdo nějakou radu?Děkuji V.D.

Cheff
31.07.2014, 15:56
Šel bych do toho pomocí odvozené komponenty. Ve zdroji bych si pojmenoval všechny parametry polí (jejich parametry Tedy počet v jednom i v druhém směru a následně + export). Ještě bych měl rovnou i pojmenované jednotlivé průměry. A pokud nejsou jedinečné, měl bych je odkázané na jeden konkrétní parametr (kótu). Díky tomuto svázání, pak můžete snadno změnit průměr na jedno přepsání.V nové komponentě bych odvozením vložil zdrojový náčrt se středy (případně se směry polí). + Parametr(y) průměru díry a veškeré parametry polí (bez objemu). Potom bych si vytvořil parametr, který mi bude přidávat konstantní hodnotu k importovaným průměrům. Následně bych díry a pole hold nově vytvořil za pomoci názvu parametrů ze zdroje... Tím bude díl reagovat na změny stejně jako zdrojový model, jen díry budou o určitou konstantu větší/menší (záporná hodnota pomocného parametru).Snad je to srozumitelné (lepší/jednodušší způsob mě nenapadá)Edit: Na pojmenování polí bych využíval raději příkaz "Upravit pole" a zápis "název parametru"=20mm (např. Prum1=20 psáno přímo do pole pro hodnotu) - jestli máte polí více je to jistější/přehlednější než pomocí tabulky parametrůCheff2014-07-31 16:06:03

raspi
01.08.2014, 09:09
Nedávno jsem dělal nějaké trubkové výměníky. Zavzpomínal jsem si při tom na Solidworks a ty super funkce, které v Inventoru vůbec nejsou ( pole děr, pole řízené prvkem, kopírování dílů včetně vazeb, odvozený díl - sestava ). Zrovna tady Solidworks dle mého názoru jasně vede.

jiri.jirat
01.08.2014, 10:32

Dobrý den,nevím jakou verzi Inventoru aktuálně používáte, ale všechny ty "super" funkce jsou realizovatelné i v aktuální verzi Inventoru.Pokud se budeme bavit o výměnících, tak zrovna u Inventoru, pokud budete mít trubky uložené v obsahovém centru, tak můžete využít funkci autodrop na osazení trubkovnice, kdy rozmístíte 100ky trubek i na nepravidelném poli trubkovnice takřka hned.Je to otázka názoru a tomu co komu vyhovuje, ale ve výsledku by jste měl být rychlejší díky tomuto v Inventoru. K problematice:Postupů jak to udělat, je zde více.Já Vás pouze navedu.Např. do vzpěrného plechu promítnout všechny díry z trubkovnice do náčrtu.Získáte tím středy a přes příkaz díra, vyvrtáte automaticky na všech pozicích díry o průměru, který si zadáte. Pokud použijete Adaptivitu, budou se díry přesouvat, měnit apod.Nebo si např. vytvořte iSoučást a tabulkou řiďte dané parametry, vypínejte prvky apod.Pak jednoduše budete mít sestavu, kde budou umístěny jen členy této matky.Ideálně pak využít metodu skeletonu a topDown modelování, což je pro tyto případy jako dělané.

jiri.jirat2014-08-01 10:38:46

raspi
01.08.2014, 13:01
Používám verzi 2014. Autodrop mi funguje jenom u spojovacího materiálu. Trubky ani jiný hutní materiál ne. V nápovědě se také píše jenom o spojováku a ložiskách. Netvrdím, že Solidworks je lepší. Ten měl zase jiné mouchy, nad kterými jsem kroutil hlavou. Ale zrovna trubkový výměník se mi dělal v Solidworksu daleko snadněji než v Inventoru.

jiri.jirat
01.08.2014, 13:05

V nápovědě čtete správně.Je potřeba to mít správně nastavené ;)

dusek
04.08.2014, 09:35
Tento postup je možný v případě, že v poli jsou všechny díry zapnuté. Vzhledem k tomu, že mám obdelníkové pole v kruhovém plechu, tak musím nějaké otvory vypnout. Potřebuji provázanost mezi trubkovnicí a plechem a když to vytvořím vaším postupem, tak při úpravě množství děr (přidání či odebrání) se mi to neaktualizuje resp neobnoví. Váš postup znám a často ho používám, ale pro tento případ to je nevhodné.

dusek
04.08.2014, 09:53
Pokud půjdu cestou náčrtů, tak po eventuální změně počtu otvorů (přidání, odebrání) se mi nové díry nevytvoří, neproběhne aktualizace tak jak má.iSoučást mi pak nebude spolupracovat s Vaultem, tuto variantu jsem už kdysi zkoušel a bylo s tím víc problémů než užitku. Skeletony také občas používám, pokud mám dvě rozdílné trubkovnice, tady si myslím, že to funguje jak potřebuji, jenom je pak problém, že když si odvodím trubkovnici do sestavy, tak tam zase nejde použít v příkazu pole podle pole otvorů, takže zase pak musím vypínat jednotlivé trubky.

Cheff
04.08.2014, 10:12
No pole prvků v sestavě lze svázat s polem prvků v modelu (jen nevím, jak je to s vypnutými prvky) - tam asi nezbyde nic jiného než ruční vypnutí. Případně mě napadá, zda-li by nešlo udělat pole tak, aby se prvky nemusely vypínat... (třeba serií více polí pod sebou). Jde o to, jak často toto potřebujete vytvářet, a kdy se vám "chytrý" model (a čas do něj investovaný) začne vracet.

dusek
04.08.2014, 10:23
Pokud mám vytvořené pole v modelu, tak v sestavě dávám pole podle pole v modelu. Pokud je vše zavazbeno k výchozímu otvoru, tak při změně počtu děr v modelu se upraví i pole v sestavě. Pole by asi šlo vytořit bez vypínání, ale zabralo by to více práce než vypnutí přebývajícího. Tady mi jde především o ten vzpěrný plech, jedná se o jeden případ jednou za čas, takže si s tím nějak dokážu poradit, jen mi všechny moje řešení příjdou krkolomná, tak zkouším jestli někdo nevymyslí něco lepšího. Ideální by bylo, kdyby šlo přenést z modelu do modelu celý příkaz pole, ale to bohužel můj Inventor neumí.

dusek
04.08.2014, 10:30
Pokud nefunguje Autodrop, tak si první trubku (profil, ...) zavazběte s výchozí dírou a pak vytvořte příkaz pole podle "Asociativní" - vyberte pole děr, podle kterého chcete vytvořit pole.Možná by zdejší podpora mohla na toto vytvořit nějaký videotip, protože zjišťují, že spousta lidí tento příkaz ani nezná a sám se přiznám, že jsem ho objevil relativně nedávno a ještě k tomu čistě náhodou.

Cheff
04.08.2014, 16:09
Přenos pole pole ze součásti do součástí asi pouze pomocí odvození původního náčrtu a parametrů pole. - Takový "poloautomat". Tvoří se to vcelku rychle a je to celkem jednoduché na tvorbu i úpravy. Bohužel to vypínání prvků to řešit nebude.Ještě mě napadl přenos celého objemu a pak průnik s novým tělesem, ale to zas neřeší zvětšení průměrů...

dusek
05.08.2014, 07:16
právě že každé řešení má nějaké ALE. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si v původním modelu vytvořil válcovou plochu o průměru otvoru v plechu, tuto plochu jsem pak přidal do přikazu pole, kde mám rozmnožené otvory v trubkovnici, mám tak pro všechny otvory válcové plochy o zvětšeném průměru. Potom jsem si do nového modelu odvodil trubkovnici, upravil jsem tloušťku, sešil všechny válcové plochy a příkazem rozdělit jsem ořízl materiál podle těch válců. 5ešení to není ideální, ale přišlo mi, že to je cesta nejmenšího odporu.

Radek001
05.08.2014, 13:07

" Ideální by bylo, kdyby šlo přenést z modelu do modelu celý příkaz pole, ale to bohužel můj Inventor neumí." Co takhle využít celý původní model? Prostě "ulož jako" a upravit již existující pole?

dusek
05.08.2014, 13:13
ano, to možné je, pokud se jedná o jednorázovou akci, tak nejrychlejší řešení, ale pokud se provede změna na trubkovnici, což je poměrně dost pravděpodobné, tak se pak musí zvlášť upravit i ten plech, resp. 2x upravit.

Radek001
05.08.2014, 13:20

Pak bych to řešil tím, že si udělám tabulku v excelu s nejčastějšími parametry a oba díly navážu na jeden společný excel. Při změně parametru v excelu se mi to promítne do obou modelů najednou.Ale máte pravdu, taky je zde "ale..." - excel soubor navíc.