Zobrazit plnou verzi příspěvku: výkaz ploch

stafek
21.04.2006, 09:36
Dobrý den, jsem nováček v Revitu a chci se zeptat na radu, doporučení, jak použít Revit v rané fázi návrhu bytového domu. V Autocadu, začínáme rozvrhem bytů polylinou tak, že měříme hrubé podlažní plochy bytů (máme na to jednoduchý LISP). Do nich se pak kreslí dispozice, opět jednou čarou, plochy bytů se pak v průběhu návrhu mění. V Revitu nevím jak se k tomu postavit stejně efektivně, protože, vykázují se místnosti - čistou plochou, navíc použít byt jako místnost nelze, neboť potom tam přibudou vnitřní příčky. Kreslit hned od začátku dispozici, vykazovat čisté plochy bytů součtem ploch místností je v rané fázi návrhu příliš zdržující. Tj. chtělo by to něco co bude vytvářet plochy - místnosti jen z určitých druhů konstrukcí - ne z příček... Nebo na to jít úplně jinak? Nezlobte se jestli se ptám na něco co je úplně jasné:-)Zdraví František Štáfek.

Petr Bláha
21.04.2006, 10:02
Zdravím, nezlobíme se, ale v tom je snad právě jedna z výhod počítání/kreslení v Revitu, nebo ne?. V Revitu přeci nekreslíte žádné polyline! Nasázíte byty s příčkami nebo bez (to je úplně jedno) a tabulky si pár kliky necháte vykázat, jak potřebujete ... tedy sumy nebo nesumy. Je pravda, že vykazovatelné plocha je nějak vázána na objekty (příčky, podlahy), ale je to upravitelné.
Pokud to uděláte již ve vydané verzi 9.0, tak to neřešíte vůbec. Na hranice vykazovaných ploch je již samostatná rodinná skupina u které můžete definovat co chcete a hranice jak chcete, bez ohledu na to, co je tam nakresleno.Petr Bláha2006-4-21 10:6:6

stafek
21.04.2006, 10:15
Pokud se nebavíme o Revit 9, kde říkáte že se hranice dá nadefinovat, tak mně to nutí k tomu kreslit už v rané fázi i příčky - je to buď anebo. Samozřejmě můžu nakreslit mezibytové příčky a vykázat plochu "místnosti-bytu" mezi mezibytovkama, event. koeficientem upravit na HPP. Když pak v jednom bytě dokreslím příčky - co pak? Nebo můžu v nějak v rámci jednoho pohledu vypnout příčky a budou se mi pak plochy vykazovat jen mezi mezibytovkama? Jde o to abych neporovnával hrušky s jablky..., tj. "čistou" plochu mezi mezibytovkama a čistou plochu součtu čístých ploch místností bytu... Možná mi jen něco uchází a potřeboval bych trknout jakým způsobem využít nabízené možnosti:-)

IvanaV
21.04.2006, 10:29
a vypnout vnitnim zdem vlastnost "Room bouding" ?

IvanaV
21.04.2006, 10:31
sorry "bounding"

Petr Bláha
21.04.2006, 10:42
Asi vám trochu nerozumím a nechápu váš cíl. Abyste mohl počítat nějaké plochy z něčeho, tak přeci musíte vytvořit alespon obvodové stěny a oddělit komunikační/společné části, jinak vám na počítání ploch stačí tužka a kalkulačka! Pokud toto provedete, tak není co řešit, prostě do definovaných ploch umístíte Popisky místností.
Pokud pak rozčleníte nějakou část příčkami, tak je jen třeba upravit definované hranice počítaných ploch a je to. To lze i v Revitu 8.1, jen je to výrazně pracnější, případně se nasumarizují požadované místnosti.
Pokud byste měl případ, že máte opravdu je obvod objektu a nechce dělat vůbec žádné stěny (stěna nemusí být jen stěna o nějaké tlouštce; může to být i jen jedna tenká čára, ale chová se to jako stěna), můžete vykonstruovat sít ploch pomocí příkazu Kreslení/Oddělovač místností.

Nebo použít metodu dle rady Ivany, to je také možnost a myslím velice dobře použitelná. V CZ mutaci to je volba Ohraničení místnosti.Petr Bláha2006-4-21 10:46:4

stafek
21.04.2006, 11:03
Správná odpověď je  "Room bounding", v češtině "Ohraničení místnosti" :-)  Děkuji všem zúčastněným za trpělivost! HPP vypočtu výpočtem/koeficientem:-) Nebo lze říci jednoduše že u vnitřních zdí bude brát plochu na osu, u vnějších na obvod ? Nic, koeficient mi stačí, je vlastně přesnější... Děkuji!!!