Zobrazit plnou verzi příspěvku: Výkres z části modelu
Zdravímdělám v inventoru 2014 složitejší model. Je to vlastně víc věcí v jedné, ale kvůli jednoduššímu měření a následným úpravám jsem vše udělal jako jeden part. Existuje nějaký způsob, jak jednotlivé části (vysunutí apod) jednotlivě, bez zobrazení všeho ostatního přenést do výkresu? Původně jsem myslel, že potlačím vše okolo a danou část si pak s potlačenými ostatními členy přenesu do výkresu, to se mi ale nepovedlo. Dá se to nějak udělat, aniž bych vše musel znovu namodelovat?Děkuji za nápady
Pokud to máš jako více-objemové tak jde skrýt co potřebuješ zde ve výkrese
martincihak
19.02.2016, 09:10
maiklss má pravdu, prvek vysunutí zneviditelnit nelze, ale pokud tím prvkem "vysunutí" vznikne nové těleso, tak to už zneviditelnit lze ;)
Jenom doplním kolegy. Můžete použít mezikrok a z multibody součásti si uděláte odvozenou součást, kde při vytváření vyberete jen požadovanou část. Na té pak můžete provádět úpravy, jako např. doplnění opracování pro svary. Původní součást zůstane zachována a výkres z odvozené součásti obsahuje i dodatečné úpravy.
Jsem na tom nějak takhle, multibody vůbec netuším co to je, to jsem nikdy nepoužil. Takže to asi nepůjde co? Případně nešlo by to nějak upravit na multibody?
Tak to asi moc dobre nepůjde:( leda každej prvek zvlášť změnit na barvu pozadí(přes vlastnosti) a vidět nebude ale stále tam bude
No, to možná pro mě nebude uplně špatné řešení. Akorát když si nastavím barvy čar, jako barvy pozadí, tak budou vidět pak na výkrese ne? Protože barva pozadí je trochu do béžova, ale na výkrese (např pdf, vytisknutý) pak vidět není. Není třeba barvy čar nastavit přímo na bílou? Pak je ale v prostředí výkresu ty bílé čáry na béžovém podkladu vidět. Případně lze nastavit barvu pozadí na bílou?
Embie2016-02-19 11:22:23
Nejlepší řešení asi bude převést stávající model na víceobjemové těleso. Ve stromu dejte úpravu/editaci prvku, kde bude definovaný nový díl/objem. Doporučuji přesunout konec součásti, tam, kde budete nový objem definovat a poté ho posouvat třeba jen po jedom prvku. U náčrtů/prvků, které následovali, bude totiž potřeba nadefinovat ke kterému objemu patří (Inventor to logicky neví), není to nic složitého, ale přidělal jste si práci... Hlavně si vytvořte kopii souboru jako zálohu
Byl bych docela skeptik pokud jde o zpětné vytvoření multibody součásti. Určení co patří ke kterému tělesu dá zabrat. Nebude jednodušší si udělat z původního tělesa odvozenou součást a na odvozenině pak odřezat vše nepotřebné?
[QUOTE=masa1]Byl bych docela skeptik pokud jde o zpětné vytvoření multibody součásti. Určení co patří ke kterému tělesu dá zabrat. Nebude jednodušší si udělat z původního tělesa odvozenou součást a na odvozenině pak odřezat vše nepotřebné?[/QUOTE]
Dle mě asi nejschůdnější .Pokud člověk nechce vše modelovat vše znova.
Jo, to je asi nejjednodušší řešení, které mě nenapadlo :-D. Na odvození je nějaká funkce, nebo to je myšleno prostě tak, že to zkopíruju jako soubor?
Otevřete nový soubor a pokud se Vám rovnou otevřelnáčrt tak ho ukončíte. V ribbonu 3D model (je tam vytažení rotace atd.) je i příkaz odvozená komponenta. Vyberte příkaz a zvolte požadovaný soubor (IPT nebo IAM). Tímto postupem mje zaručeno, že pokud změníte původní soubor, stačí ten odvozený jenom aktualizovat a změny se provedou samy.A budete potřebovat, tak multibody uděláte tak, že při vytváření spoučásti dáte "Nové těleso".
Díky za rady! Zde dám NE VŠEM, pokud chci, aby se to, co změním v odvození neprojevilo do původního souboru že? :-)
Jiri.Dostal
19.02.2016, 14:28
Napoprvé je nutné zdrojový soubor uložit - aktivovalo se povolení pro exportování, pokud toto neuděláte, tak pak může docházet k chybám při potřebě aktualizovat. Nebo toto lze aktivovat i ručně, viz http://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=22245&title=odvozeni-z-vaultu Jinak změny v odvozenině se do zdrojového modelu nepromítají nikdy.
Tam nechte normálně ano. Jinak se Vám soubor ani neuloží.Odbvozená součást bere tu původní jako základ na kterém staví. Můžete na ní přidávat nebo odebírat, ale nedostanete se k editaci původních prvků a náčrtů. K tomu si musíte ve stromu označit počáteční prvek a pod pravým tlačítkem vybrat "Otevřít záíkladní komponent".Změny které v té odvozené součásti uděláte se do původní nedostanou.Pokud změníte původní spoučást, tak odvozená se po aktualizaci změní podle ní. Toho využívám např u svařenců. Plech pro sestavu je bez svarových ploch. Model sestavy i její výkres jsou jednodušší. Z plechu udělám odvozenou součást a tam doplním svarové plochy. Výkres plechu je pak i s nimi. Pokud měním jen rozměry nebo tvar svaru, upravím odvozenou součást. Pokud musím změnit rozměry celého svařence, upravím plech ze sestavy. Pak stačí odvozenou a její výkres otevřít a aktualizovat a mám tam správné rozměry.Přes počáteční prvek můžete provést i "potlačení spojení" a "přerušení spojení" se základní komponentou. Při potlačení se nenačítají aktualizace původní součásti dokud spojení neobnovíte. Přerušní je trvalé a nelze obnovit.
Jiri.Dostal
19.02.2016, 15:15
Když už zmiňujete úpravu pro svary. V některých případech lze pro úpravy svařování použít prvky v rozvinutém tvaru plechu, které se nechají zobrazit na výkresu, ale do sestavy se nedostanou, není pak třeba vytvářet odvozeninu. Ale nelze to použít vždy.
Já to někdy řeším přes odvozenou součást:) v odvozené součásti si udělám úpravy pro svár a jsem s tim spokojjen:)
Opracování pro svár a podobné technologické úpravy řeším pokud to jde přes rozvinutý tvar. U odvozené součásti jsem ještě nenašel způsob, jak v ní automaticky měnit uživatelské vlastnosti podle základního dílu.Navíc nějak nechápu, proč nemůže být základní díl a všechny z něj odvozené v jednom ipt souboru. Matně si pamatuji, že v Solidworksu to tak bylo, takže když jsem vytvořil výkresový pohled, tak jsem si zároveň mohl vybrat konkrétní variantu dílu. Uživatelské vlastosti pro rohové razítko (název, č. výkresu) se vždy braly ze základního dílu.
Jiri.Dostal
22.02.2016, 07:21
Přímé úpravy jsou taky úpravy, takže se promítnou do sestavy. Pro úpravy pro svary používám, pokud to lze, úpravy v rozvinu, právě kvůli iVlastnostem.Kde to nelze použít dělám odvozeninu a z ní výkres ještě takovým trochu komplikovaným způsobem, protože používáme položky ve Vaultu.
Jiri.Dostal
22.02.2016, 07:27
[QUOTE=raspi]Navíc nějak nechápu, proč nemůže být základní díl a všechny z něj odvozené v jednom ipt souboru. Matně si pamatuji, že v Solidworksu to tak bylo, takže když jsem vytvořil výkresový pohled, tak jsem si zároveň mohl vybrat konkrétní variantu dílu. Uživatelské vlastosti pro rohové razítko (název, č. výkresu) se vždy braly ze základního dílu.[/QUOTE]
Ono by to asi šlo. Udělat více objemový model, kde by jednotlivé objemy byly různé tvarové reprezentace a následně pomocí pohledových reprezentací zobrazovat to, co kde potřebuji. Má to ale jeden háček a to je hmotnost a následně těžiště nehledě na "správu" pohledových reprezentací.
Jenomže já potřebuji tím jakoby druhým objemem odebírat, nejčastěji právě ty sražení hrany pro svár.
Děkuji za radu. Vypadá to použitelně. Jen bych potřeboval dořešit jednu možná drobnost.Výkres samotného plechu je OK, včetně správné hmotnosti s opracováním pro svary.V sestavě bych ale raději viděl hmotnost bez opracování v rozvinu. Rozpiska v modelu sestavy mi ve vlastnosti Hmotnost uvádí údaj z rozvinu. Při hmotnosti bez opracování bych nemusel dopočítávat hmotnosti svarů. Používáme běžně plechy tlouštek 100mm + a tam už to na celém svařenci dává docela pěknou váhu. Model samotný přitom má informaci o obou hmotnostech. Při přepínání mezi plechem a rozvinem se vypočtená hmotnost v iVlastnostech liší.Docela by postačilo dostat hmotnost bez úprav do kusovníku.
Pokud děláte jen sražení v rozvinu tak by šlo dat hmotnost polotovaru a pak hmotnost výrobku přes f_ce. Jenže pokud se bude i natahovat tak dojde ke zkreslení a nezapočte se materiál na sraženích:
To jsem si nikdy nevšiml. Ale jde to ručním přepsáním hmotnosti ve vlastnostech rozvinu podle uhnutého modelu. Akorát že se to pak musí po každé změně ručně editovat.
Děkuji za nasměřování. Ještě v tomhle směru zapátrám.Zatím jsem na to chvíli koukal a zjistil jsem, že Inventor v rozpisce sestavy (model i výkres) uvádí hmotnoti součástí dle rozvinu.Ovšem v iVlastnostech sestavy je celková hmotnost sestavy spočtena z ohnutých modelů a ne z těch rozvinů. Takže ve většině přáípadů to bude to co jsem potřeboval.