Zobrazit plnou verzi příspěvku: Vytvoření potahu křídla

Patrikz
27.04.2016, 13:42
Zdravím,V rámci BP tvořím CAD model křídla a potřeboval bych vytvořit potah křídla s různou tloušťkou v různých částech. Plochu křídla jsem si rozdělil pomocí rovin na jednotlivé díly a teď potřebuju jednotlivé části vysunout, ale nevím jak na to. Posílám i odkaz na soubor z inventoru.uploads/69179/Součást2.iptDíky za každou pomoc

krupicka
27.04.2016, 13:51
Také zdravím, pěkná práce, pěkné křídlo! :)Pokud má být tloušťka pláště rozdílná, bude nutné znovu použít šablonování a profil s rozdílnou tloušťkou načrtnout.Jinak se běžně plochám tloušťka přidává pomocí možnosti Zesílení/Odsazení v sekci Upravit na kartě 3D model. Tloušťka však nemůže být proměnlivá.

Patrikz
27.04.2016, 14:42
Děkuju, zatím s inventorem nemám tolik zkušeností, ale snažím se. Možná sem dotaz špatně formuloval, ale potah jsem nakonec vytvořil oním Zesílením/Odsazením a teď má každý pole potahu jinou tloušťku. Co se týče dalšího postupu, moje vize je taková, že vytvořím rovinu která křídlo rozdělí na vrchni a spodní díl a poté nějakým způsobem budu vytahovat žebra a dále upravovat. Další otázkou jsou podélníky a nosníky. Myslíte, že by tento způsob byl providitelný nebo navrhujete jinou možnost?

krupicka
27.04.2016, 16:15
Myšlenku s postupem máte správnou.Je otázkou, kde mají být nosníky a podélníky přesně umístěné a jaký mají mít tvar.Co se týká žeber, je pro ně v Inventoru extra funkce Žebro. Stačí pro ní v rovině rozdělení křídla XY v náčrtu zakreslit pouze úsečky, kde by žebra měla být. Dále se dají upravovat, zešikmovat stěny, snížit čelo žebra(odsazením, vysunutím, přímou úpravou) 

Patrikz
27.04.2016, 17:24
Nosníky a podélníky mají být umístěné podle toho Náčrtu 1. Také jsem zkoušel vytvořit žebra, ale přišel jsem na problém, že zesílení potahu směrem dovnitř profilu způsobí jakoby zub a žebro nedosahuje až na konec potahu, protože rovina rozdělení křídla protína onen potah. Zesílení směrem dovnitř jsem provedl proto, že potřebuju docílit hladkého vnejšího povrchu. Napadá Vás jak tento problém vyřešit?

krupicka
27.04.2016, 18:18
Můžete sem, případně přímo mě do soukromé zprávy, poslat model se špatně vygenerovanými žebry a máte nějaký náčrt nebo přímo výkres výsledku - hotového křídla? Přiložte jej tam také, prosím. Podíváme se na to.
krupicka2016-04-27 18:22:11

Navara
28.04.2016, 11:22

Je v této fázi návrhu nutné, aby to byla objemová tělesa? Nestačilo by to modelovat jenom jako plochy?Pro pevnostní výpočty i pro proudění by plochy mohly stačit a výsledné 3D modely udělat až na konec pomocí odvození.

krupicka
28.04.2016, 12:45
Tak jak říká kolega.Po tom, co jsme se na díl podívali, je jednoznačně lepší modelovat vše pouze v plochách. Šablonovat plochy, vysouvat plochy, tvořit odsazené plochy pro získání "tloušťky" pláště, apod.Následně vyřezat do všech žeber otvory pro nosníky opět pomocí šablonování ploch nebo tažením obrysu nosníku po trajektorii vedoucí skrze tato žebra.Přikládám model s nastíněním těchto postupů. Dále je pak možné žebra tvořit pomocí zesílení na jednu, druhou stranu nebo simetricky, přikládat další plochy jako pláty na spoje například zesílením, kde výstupem však bude opět plocha atd.  uploads/65047/kridlo.ipt

Patrikz
28.04.2016, 17:07
Křídlo bude následně ostřelováno objektem nejspíše v programu ANSYS. Takhle by to mělo podobně vypadat s tím rozdílem že křídlo bude zasaženo v části skoro u konce křídla tzn. u okrajové nádrže. http://www.youtube.com/watch?v=Qld2Gd98GKo

Navara
28.04.2016, 20:48

V tom případě jsou určitě vhodnější plochy. Protože v Ansysu si plochám teprve přidáte tloušťky, materiály a podobně. Samotné objemy by přípravu modelu jenom komplikovaly.Ani bych asi neřešil "zuby" na žebrech, ale to ať si posoudí ten, kdo bude ten model pro Ansys připravovat.

Patrikz
02.05.2016, 17:22
Zdravím,Všem děkuji za cenné rady. Křídlo jsem musel ještě trochu předělávat (předělat několik čar v hlavním náčrtu č.1 tudíž jsem musel předělat profily a následně všechny plochy) a chtěl bych se zeptat, jestli je takto sešitý potah správný? Dále budu pokračovat tím, že křídlo "rozříznu" podélně tzn. v rovine XY. Mám tu představu, že jednu část odstraním a s další budu pracovat, tzn. "vytahování" žeber, podélníků, nosníků apod. Následně to samé udělám na části druhé. Takto upravené části poté nějakým způsobem spojím Je tato varianta pro mě nejjednoduší? Nebo navrhujete nějakou jinou možnost? Začíná mě lehce tlačit čas tudíž hledám nejrychlejší a nejjednoduší možnost. Předem díky za odpovědi.  uploads/69179/křídlo_sešití.ipt

Navara
03.05.2016, 10:19

Já bych asi dělal to křídlo v celku. jeho dělení rovinou XY podle mě nic nepřináší. Pokud jde o zobrazení, tak se dá použít poloviční řez. 

Patrikz
03.05.2016, 20:10
Ano přes ten poloviční řez to bude asi jednodušší, ale přišel jsem na problém, že nejde zesílit plocha symetricky pouze na jednu nebo druhou stranu. Pokud ale zvolím výsledný objekt jako těleso tak lze toto vytvořit i symetricky. Dále nemůžu vysunout podélné výztuhy a nosníky nebo to mám vytvářet pomocí šablonování? Ale jak potom zajistit to, aby daný podelník/nosník přiléhal k potahu? Náčrt totiž musí být posunut o tloušťku potahu, jestli to dobře chápu a jelikož má křídlo různou tloušťku potahu nebyl by daný podélník/nosník přilehlý ke všem částem.Soubor jsem musel poslat přes leteckou poštu protože měl více jak 1MB. Díky za odpovědi http://leteckaposta.cz/560525142
Patrikz2016-05-03 20:22:04

Navara
03.05.2016, 21:50

Model pro MKP je něco jiného, než model pro výrobu. To je potřeba si uvědomit. V případě modelu pro MKP je potřeba spolupracovat s tím, kdo bude připravovat výpočet. Ten by měl vědět, jestli je pro něj důležité mít plochy jak na vnějším, tak na vnitřním povrchu potahu, jestli je potřeba mít levou i pravou plochu výztuhy, nosníku a podobně.Nejsem specialista na MKP simulace, ale v mnoha případech se používají plošné modely, které pracují s plochami, kterým se až v simulaci doplňují informace o tloušťkách a materiálech. V takovém případě bude ten model mnohem jednodušší, než je skutečný tvar. Pro žebra by stačily vysunuté plochy ořezané plochou potahu a pro nosníky to bude podobné.Doporučuju se poradit s tím kdo bude simulaci připravovat.

Patrikz
26.06.2016, 13:23
Zdravím, nakonec jsem model křídla vytvořil tak, jak jste mi radili tzn. jako plošný model. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří mi pomohli s vytvářením modelu a cením si všech vašich rad a připomínek. Bakalářku jsem úspěšně odevzdal a výsledek má takovou podobu. Ještě jednou díky.