Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 13964 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoBloky dopravního značení

 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1 234 archiv
Autor
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.led.2010 v 14:05
Tak jsem se tomu konečně taky zkusil podívat na zoubek (Civil 2008)...
Podotýkám, že jsem zatím bloky vkládal spíše klasicky, s možnostmi nastavení při vkládání z palet (pokud nějaké je) nemám zkušenosti. Možná je tím trochu ovlivněn můj pohled, jiné poznatky vycházejí z toho, že jde o pracovní verze.
Také máme každý zažitý svůj stereotyp a podle toho hodnotíme výtvory jiných Wink  Tak mne, prosím, nekamenujte
 
1) je trošku chaos v měřítkách (pokud to není úmyslně)
- když otevřu značku jako výkres, pak:
        jednotky: mm
        aecdwgsetup: metry
        jednotky bloku: metry
        měřítko bloku : 1
        insunits: 4 (mm)
        velikost podtabulky:5
 
- vkládám-li značku jako blok do výkresu, kde je vše v metrech, pak:
        při vkládání jsou v dialog. boxu jako jednotky mm, tomu odpovídá i měřítko bloku 0,001, ovšem ve vlastnostech bloku  je stále jednotka bloku metry
        blok se tak vloží (s ohledem na mm) ve "správném " měřítku 0,001, což znamená velikost podtabulky 0,005 m (v reálu 0,5m), pro měř. 1:500 to znamená vkládat značky s měřítkem cca 500. Je to schválně?
 
2) Vložím-li do výkresu barevnou a šedou variantu, zobrazuje se mi stále jen ta prvně vložená - předpokládám, že to je pracovní verzí a ve výsledku budou verze odlišeny jménem hladiny
 
3) zarovnání bloku k objektu vypadá velmi zajímavě !!  Thumbs%20Up
 
4) co se týče tisku šedé
nedaří se mi značku, vloženou do reálné situace (2006), vytisknout ve výkresovém prostoru, pouze v modelu. Přitom když ji vložím do prázdného výkresu, tak to jde ....
To ale nebude chyba značky - čím by to mohlo být?
Co se týče výsledku, vidět to je, ale podle mne je velmi malý rozdíl mezi "bílou" a "červenou". Na moje gusto je to (zvláště v městském podkladu)celé málo výrazné, ale to bude asi tím dlouholetým používáním stávajících značek v černo-bílém provedení (tj. bez šedých)
 
5) Zvětšil bych velikost popisu značky
 
6) Počet hladin bych nezvyšoval, osobně bych se pohyboval spíše v kompromisu mezi pány Čechem a Folberem - tj. vlastní značka v hladině 0 a popis DLEHLAD v druhé hladině. Více hladin zbytečně nabourává používaný systém hladin.
U barevné značky nevím, proč měnit odstíny barev (Buba) - pokud ovšem to nechci dělat jinak, než plnobarevně - ale to je už jiný problém (viz můj první příspěvek před Vánoci)
Na druhou stranu černé nebo červené číslo nových značek může v jistých případech zanikat a je lepší použít podle potřeby barvu jinou
 
7) To, že vkládací bod není v dolním konci sloupku, je zřejmě schválně - výhody se asi ocení až při používání
vtažená měřítka x-refů a poznámek nechávám stranou
 
Závěr: vypadá to zajímavě  Thumbs%20Up
 
J. Mantlík

Zpět nahoru
martinfolber Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support

Přihlášen: 26.dub.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD Civil 3D
Stav: Offline
Bodů: 1642
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.led.2010 v 14:41
Díky za podrobnou analýzu :) Mé komentáře nize v textu.


Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Tak jsem se tomu konečně taky zkusil podívat na zoubek (Civil 2008)...
Podotýkám, že jsem zatím bloky vkládal spíše klasicky, s možnostmi nastavení při vkládání z palet (pokud nějaké je) nemám zkušenosti. Možná je tím trochu ovlivněn můj pohled, jiné poznatky vycházejí z toho, že jde o pracovní verze.
Také máme každý zažitý svůj stereotyp a podle toho hodnotíme výtvory jiných Wink  Tak mne, prosím, nekamenujte
 
1) je trošku chaos v měřítkách (pokud to není úmyslně)
- když otevřu značku jako výkres, pak:
        jednotky: mm
        aecdwgsetup: metry
        jednotky bloku: metry
        měřítko bloku : 1
        insunits: 4 (mm)
        velikost podtabulky:5
 
- vkládám-li značku jako blok do výkresu, kde je vše v metrech, pak:
        při vkládání jsou v dialog. boxu jako jednotky mm, tomu odpovídá i měřítko bloku 0,001, ovšem ve vlastnostech bloku  je stále jednotka bloku metry
        blok se tak vloží (s ohledem na mm) ve "správném " měřítku 0,001, což znamená velikost podtabulky 0,005 m (v reálu 0,5m), pro měř. 1:500 to znamená vkládat značky s měřítkem cca 500. Je to schválně?

Všechno by mělo být nastaveno na metry. Při převodu do holého CADu jsem to v jednotkách zapomněl upravit. Jinak používám vlastní seznam měřítek s předponou <m>. Po pravdě řečeno, ve 2008 měřítka teprve začínala...
 
2) Vložím-li do výkresu barevnou a šedou variantu, zobrazuje se mi stále jen ta prvně vložená - předpokládám, že to je pracovní verzí a ve výsledku budou verze odlišeny jménem hladiny
 
Problém je ve stejném názvu bloku. Taky mě to už trklo. Proto budou navržené "A3n" a stávající "A3s"

3) zarovnání bloku k objektu vypadá velmi zajímavě !!  Thumbs%20Up
Díky, myslím si, že to je skoro to nejlepší, co tam je...

4) co se týče tisku šedé
nedaří se mi značku, vloženou do reálné situace (2006), vytisknout ve výkresovém prostoru, pouze v modelu. Přitom když ji vložím do prázdného výkresu, tak to jde ....
To ale nebude chyba značky - čím by to mohlo být? To mi taky nejde, obávám se, že je zatím to měřítko, ale nejsem si úplně jistý.
Co se týče výsledku, vidět to je, ale podle mne je velmi malý rozdíl mezi "bílou" a "červenou".  Šedé pozadí značky má vlastní hladinu a je vhodné ho před tiskem nastavit na 255
Na moje gusto je to (zvláště v městském podkladu)celé málo výrazné, ale to bude asi tím dlouholetým používáním stávajících značek v černo-bílém provedení (tj. bez šedých)
 
5) Zvětšil bych velikost popisu značky
V paletě budou všechny navržené značky přenásobeny 1.2x A bude nakonec na uživateli, kolik si tam zvolí.
 
6) Počet hladin bych nezvyšoval, osobně bych se pohyboval spíše v kompromisu mezi pány Čechem a Folberem - tj. vlastní značka v hladině 0 a popis DLEHLAD v druhé hladině. Více hladin zbytečně nabourává používaný systém hladin.
U barevné značky nevím, proč měnit odstíny barev (Buba) - pokud ovšem to nechci dělat jinak, než plnobarevně - ale to je už jiný problém (viz můj první příspěvek před Vánoci)
Na druhou stranu černé nebo červené číslo nových značek může v jistých případech zanikat a je lepší použít podle potřeby barvu jinou
Čisla značek mají svoji vlastní hladinu pro tento případ.
 
7) To, že vkládací bod není v dolním konci sloupku, je zřejmě schválně - výhody se asi ocení až při používání
Vkládací bod by měl být na dolním konci sloupku.

vtažená měřítka x-refů a poznámek nechávám stranou
 
Závěr: vypadá to zajímavě  Thumbs%20Up
 
Martin Folber
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.led.2010 v 15:42
K môjmu návrhu farba v značke=hladina (samozrejme 1 hladina červená pre všetky značky, 1 hladina biela pre všetky značky, 1 hladina modrá pre všetky značky, dtto zelená, žltá, v doprave myslím viac farieb nie je)
Dôvod môjho návrhu nie je zbytočné vytváranie hladín, ale osobná skúsenosť s ďalšou prácou s výkresom obsahujúcim viac blokov so symbolikou zvislých dopravných značiek.
Čo tým chcem povedať:
Predstavte si výkres situácie nejakého diaľničného úseku, v ktorom máte zakreslené inžinierske siete a tiež symboliku dopravného značenia.
Potrebujete vytlačiť symboliku farebne, vašu profesiu tiež farebne (napríklad kábeláž ku značkám) a všetko ostatné napríklad čiernou ale s požiadavkou hrúbka čiary podľa farby.
Ako to budete riešiť, keď niektoré profesie nakreslili svoje objekty farbami nie BYLAYER ale priradením farby (práve tomu odtieňu červenej, modrej, zelenej akú máte v symbolike dopravného značenia)?
 
Potom Vám ostávajú podľa mňa 3 možnosti (obidve veľmi náročné na čas). Totiž profesie nie sú vložené vo výkrese cez x-ref a samozrejme ani objekty niekedy nie sú v hladinách v ktorých by ste ich čakali. Takže:
1. V lepšom prípade meníte všetky objekty na jeden odtieň, okrem Vašej profesie a symboliky, čo nie je riešením pri požadovanej tlači hrúbka čiar podľa farby v ostatných profesiách
2. Predefinujete farby v profesiách (pre objekty aj pre hladiny) a vznikne Vám totálny chaos (nesmiete takýto výkres vrátiť späť autorovi, takže to robíte len pre Vaše potreby tlače) a do pôvodného výkresu vložíte len Vaše hladiny a objekty, s ktorými sa potom bude trápiť zas niekto iný, kto nevie správne kresliť v AutoCADe
3. Predefinujete si každý jeden blok zo symbolom značky (počítajte minimálne 50 rôznych blokov/symbolov zvislého dopravného značenia) na farby, ktoré sa nevyskytujú vo výkrese.
 
Žiaľ takéto podklady dostávame viac než dosť často. Je to na zaplakanie, ale neostáva nič iné len si s tým nejako poradiť.
 
Preto môj návrh. :(
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2010 v 16:06
Dobrý den
Chtěl bych se poptat jak to vypadá s uvedení na trh.
Zpět nahoru
martinfolber Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support

Přihlášen: 26.dub.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD Civil 3D
Stav: Offline
Bodů: 1642
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2010 v 16:16
Dobrý den,
V současné době jsou hotové typy A, B, C, P, E, IJ. Je na tom práce jako na kostele :). Hned jak bude dílo dokonáno, dám vědět... Už dělám značky i ve spaní.
Martin Folber
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 21.led.2010 v 16:50
Děkuji za odpověď.
Podobné problémy znám, občas se mi v noci zdá skoro to samé, co jsem přes den kreslil (spousta barevných čar - je to hrůza).
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2010 v 10:23
Chlapi, neblbněte!Co si ty ženské o nás pomyslíConfused
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2010 v 11:16
Jen to nejlepší. Nezdá se nám o žádné jiné, ale jen o té vlastní a pak o spouště barevných čar.
Zpět nahoru
martinfolber Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support

Přihlášen: 26.dub.2007
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD Civil 3D
Stav: Offline
Bodů: 1642
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2010 v 11:19
Pánové, já už bych to raději moc nekomentoval. Už mám kvůli tomu doma dost zle. Však víte... 
Martin Folber
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2010 v 11:55
Jojo, být Vámi bych se taky bál toho, aby Vám jednou před dveře ložnice nepostavila slečna/žena značku P6 nebo B1 ;).

Upravil PepaR - 22.led.2010 v 13:29
Zpět nahoru
imzadi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 25.čvc.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Civil 3D 2009
Stav: Offline
Bodů: 116
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2010 v 13:20
Panove,
 
naopak...me jste timto uvazovanim dnes naramne pobavili:) diky za to! a preji pekny vikend...
 
I.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 1361:Kde sehnat knihovnu dopravních značek pro AutoCAD?
Tip 7600:Jak do Dynamite VPS přidat české svislé dopravní značení?
Tip 10703:Kde vzít DWG symboly dopravních značek dle vyhlášky č. 294/2015?
Tip 11275:Filtrovaný výkaz dynamických bloků s různými stavy viditelnosti.
Tip 11059:Rychlé zarovnání (natočení) bloků podél zadané křivky.
Tip 2686:VIPProč se místo symbolu průměru zobrazuje R s háčkem (Ř)?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1 234 archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,922 sekund.