Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 13168 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřeno3D model na internetu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
maiklss Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 08.říj.2008
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1625
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: 3D model na internetu
    Zasláno: 20.pro.2012 v 09:03
Dobrý  den

potřeboval bych poradit jak  zobrazovat na internetu 3d model normálně na internetových stránkách  tak aby se  s  modelem dalo otáčet.
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 10:18
Těch cest je mnoho. Žádná není úplně ideální, ale např. cesta přes Autodesk 360 je docela jednoduchá a snadno použitelná.
 
Viz tipy a ukázky:
a hlavně:
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
maiklss Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 08.říj.2008
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1625
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 11:12
Já  spíš myslel abych  to bylo  dělané  stylem  jak třeba 3D náhledy telefonu .Aby uživatel  nemusel mít nic  instalovaného. Jestli je někde nějaký postup jak to  provést.
Tady přikládám příklad: http://eshop.vodafone.cz/shop/mobileDetails.jsp?selectionKey=mobile&menuKey=&skuId=sku24005659780002&selectedMainTab=&voucherCode=&recommendMsl=true&selectedPlanSkuId=&selectionSFT=

klikněte na 360° 
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 11:50
Ale u toho prohlížeče Autodesk 360 nemusíte mít nic instalovaného (jen musíte mít prohlížeč podporující WebGL - např. Chrome nebo Firefox). Naopak u toho Vodaphone eShopu musíte mít nainstalovaný Flash - což už dnes bývá čím dál tím méně obvyklé. Ten Flash si pak nabere sérii obrázků, které jen přepíná.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 12:53
Pro Autodesk 360 musíte mít v pc nainstalovanou Javu, která zobrazuje 3D obsah, viz WebGL specifikace. Toto bývá stejně časté jako u instalací Flashe, kdo nemá flash, většinou neomývá ani Javu a obráceně.

Jinak co jsem za poslední zkoumání zjistil, tak asi nejoptimálnější, co se týká výsledného vzhledu, možností ovládání, rychlosti a nezávislosti na technologiích čupr trupr marků je použití Unity3D.
Převod to není úplně user friendly, ale prozatím jsem na nic jiného  funkčního a zároveň použitelného nenarazil.
Data z Inventoru načtete do nějakého 3D editoru, který má rozšířené  schopnosti exportovat 3D data, nejlepší je v tomto 3DsMAX, který velmi dobře načítá data přímo z Inventoru a převádí je na Meshe. Pak export do FBX formátu. Pak import do unity a máte vyhráno, poladíte materiály a ovládání a máte otevřenou cestu na internet a do většiny mobilních zařízení. Data máte na svém serveru a máte plnou kontrolu nad tím jak se budou v prohlížečích zobrazovat.

Ale jak píšu není to nijak uživatelsky přítulné a snadné, jako to prostě nahrát do mraku Autodesku, každopádně pokud to myslíte vážně s publikací 3D na webu, nic moc jiného Vám nezbývá. Autodesk mění politiku pro web jak ponožky na Sahaře a jste totálně závislí na vůli programátorů ajax aplikace, která data zobrazuje. Navíc Autodesk tlačí na používání maraku hodně, takže na nějaký export přímo do js, nebo collady a podobných WebGL podporovaných formátů můžeme zapomenout. A když si nějakej Americkej manager a Indyckej programátor vzpomenou a přenastaví servery v Bolívii, tak jste bez dat, nebo ještě hůř a dovolat se pak nějaké nápravy je naprosto nemožné. To samé platí i o mazání dat která už nechcete prezentovat. Všichni víme jak Američani zachází s daty svých uživatelů.

Takže všechno má své pro i proti. Chce si to asi nejdřív osahat co by pro Vás bylo to nejlepší. Já mám v PC v tuhle chvíli asi 20 různých programů na publikaci 3D dat na webu, včetně kompletní WebGL specifikace a zdrojových souborů a musím přiznat, že pořád tato technologie není ani z daleka dokonalá a je to škoda. Nebo spíš je to smutný, že i po nějakých 15ti letech od uvedení WRML97 nejsme schopni efektivně a jednoduše prezentovat 3D na webu.

PS.: nechci být za rejpala, ale musím. Na eshop.vodafone.cz je používán některý z plnotučných 3D flash engine (Unity3D, Flare3d, Sandy3D atp...) tedy data jsou zobrazována z 90% stejným způsobem jako WebGL, jen je k jejich zobrazení použit Flash namísto Js. Naopak sekvence 2D obrázků, používal Autodesk na prvních verzích svého pseudo 3D online prohlížeče ;), myslím že se to jmenovalo Freewheel.


Upravil roice - 20.pro.2012 v 13:07
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 13:51
Jen pro upřesnění - WebGL nemá s Javou nic společného. Prohlížeč Autodesk360 funguje i bez Javy. Možná máte na mysli Javascript, ten je ale standardní součástí všech web prohlížečů, není třeba nic instalovat, bez něj už dneska skoro žádný web nefunguje.
 
Nevím co přesně interně využívá prohlížeč na Vodaphone, ale z doprovodných hlášení onoho Flash prohlížeče jsem usoudil, že načítá 2D obrázky (a znám firmu, co tyto eShopy připravuje "3D" obrázky z fotek reálných výrobků). Pokud to skutečně pracuje s 3D CAD modelem, pak tím hůře, protože to znamená, že nestačí instalace Flashe, ale je potřeba ještě nějaký další 3D doplněk.
Ano, Freewheel (funguje pořád) používá princip posílání 2D obrázků z web serveru.
 
Těch cest 3D publikování obsahu je ale hodně; závislosti na providerovi bych se zase tolik nebál - nakonec i samotná stránka, kde bude 3D model publikován, je v naprosté většině případů stejně už závislá na řadě dalších poskytovatelů služeb (s naprosto stejnými riziky bezpečnosti dat, spolehlivosti, komunikativnosti, atd.) - hosting, telekomunikace, napájení, antiviry, obsluha, online platby....
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 14:46
Ano omlouvám se spojil jsem dvě technologie do jedné, Javascript na kterém je WebGL postavené s javou, která má stejnou syntaxi, jen u jejího zrodu stál někdo jiný :D. Ano podpora je ve většině nových prohlížečích, to každopádně u Flash také a také bez dodatečné instalace, jsou to souběžně jdoucí technologie. Ale to je jedno důležitý je výsledek a ten je totožný, jen WebGL je v současnosti víc IN a s velkou pravděpodobností bude mít i světlejší budoucnost, i když kdo ví Adobe se do toho opírá taky pěkně.

Ano 3D obrázek z fotografií, to je dnes standart, každopádně se i tak jedná o prostorově orientovaná data, ne sadu navazujících obrázků. To musíte sám znát z 123D Catch.

Ano cest pro publikování je hodně, ale hodně jich je naprosto k ničemu, buďto protože s jedním modelem strávíte půl dne práce než jej dostanete do publikovatelné podoby, nebo je software na publikaci, nesmyslně drahý.

Ano hosting, telekomunikace atd, to máte pravdu, každopádně u Autodesk 360 musíte k tomu všemu připočítat, marketingové odd Autodesk, hosting v nějaké rozvojové zemi a internetové spojení o které se dělí celá planeta do této služby přistupující.
Tím to nijak nezahazuji, ale je nutné si toto uvědomit.


Upravil roice - 20.pro.2012 v 14:47
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 15:03
Nechci moc šermovat slovy, před Vánoci už vůbec ne, ale neodpustím si několik komentářů:
 
ad instace a budoucnost Flashe)
Flash je nutné instalovat (není součástí web prohlížečů) a jeho budoucnost je naopak spíše mlhavá, byl ukončen vývoj Flashe pro mobilní zařízení, v souboji technologií vítězí HTML5 (do nějž patří i WebGL)
 
ad 3D obrázky)
to jsou trochu jiné koncepty - série fotografií (jako na eShopu) je pořád série 2D fotografií (z různých směrů), kdežto 3D CAD model nebo model generovaný z 123D Catch je skutečný trojrozměrný model; ale tady jde o opačnou cestu - z 3D modelu na interaktivní "2D" zobrazení
 
ad Autodesk 360)
hosting služby Autodesk 360 je řešen na serverech Amazonu, převážně v USA, tedy na stejných serverech jakou jsou používány pro řadu podstatně kritičtějších, bezpečnostně citlivějších a cennějších služeb na celém světě (zdravotnictví, bankovnictví, státní správa) než jsou "nějaká CAD data"; nemám žádné zprávy o tom že by celosvětový přístup na elastic cloud Amazonu trpěl nějakým omezením kapacity jeho internetového připojení
 
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
emanuel1200 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 08.lis.2011
Lokalita: ČR (OL)
Používám:
inventor2011
Stav: Offline
Bodů: 287
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 15:27
http://www.uloz.to/xMmsend/assembly-civil-preliminary-pdf
tohle nestačí?
Zpět nahoru
VlJanecek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Stav: Offline
Bodů: 459
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 15:48
U formátu 3D PDF je problém s velikostí. 12MB v okně na webu bude pro většinu lidí moc. A taky se musí předem instalovat prohlížeč. Nejlepší je zatím ten WebGL. Škoda že to nefunguje ve všech prohlížečích.
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 16:23
Také si pár věcí neodpustím:

Flash v prohlížečích:
http://support.google.com/chrome/bin/answer.py?hl=cs&answer=108086

Budoucnost Flashe je víc než zajímavá, ale Váš názor je pochopitelný, mediální masáž pochybných magazínů co tupě přebírají články autorů co o problematice neví zhola nic.
Viz: http://flash.cz/portal/clanek.aspx?id=1804
Asi nejvýstižnější článek co jsme zatím k tomuto četl a to víc jak rok starý :D

ad 3D obrázky)
Nechápu, nejspíš už z lenosti, ale výsledek je jasný, 3D data na webu a o to od začátku šlo.

ad Autodesk 360)
Zajímavé, tentokrát jsem za troubu já, to je prostě fantazie a není lepšího řešení.

Každopádně v maraku jste pak odkázáni na unifikované prostředí zobrazení dat a takový uživatelsky komfortní prohlížeč jako byl zmíněný Vodafone, z toho nedostanete. Je to prostě jen okno zobrazující 3D model. Například když jsem lidem ukazoval jak by to mohlo na webu vypadat, u tehdy se to jmenovalo ještě Autodesk dokumets. Nejen že se jim nelíbil vzhled implementace, tak v první chvíli, nevěděli že mohou modelem otáčet. Je to prkotina, ale ve většině těchto prohlížečů, se model alespoň sám od začátku pomalu otáčí kolem jedné osy. A takových drobností, kvůli kterým to nejde efektivně používat je víc.

Nereju do Vás, na to si Vás moc vážím. Reju do Autodesku s marnou snahou na zlepšení situace. Nikomu by nic neudělalo, kdyby třeba Inventor uměl exportovat modely, do nějakého formátu přímo pro web, možností je mnoho. Ale to by pak lidi nepoužívali mrak, byli by soběstační a sami by si rozhodovali co a jak.


Upravil roice - 20.pro.2012 v 16:24
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 16:41
jj s 3D pdf je problém jak s velikostí, tak s ovládáním, tak především s tím že nejde prohlížet v okně prohlížeče, natož jako součást stránky. Má to prostě moc negativ.

S WebGL je největší problém, že neexistuje žádné grafické prostředí, ve kterém by jste si mohli modely nahrát, upravovat a vyexportovat do html stránky. Vše se řeší pomocí scriptů a všechno musíte programovat ručně. A i tak je to dost komplikované, musíte dostat modely do Collady, nebo obj, scriptem převést na js nebo nastavit interpretaci jiného formátu, pak dalším scriptem definovat prostředí, dalším scriptem definovat jak model reprezentován a ještě dodělat nějakou tu logiku ovládání. Nejsem úplný začátečník a i tak můžu říct že to je opravdu hodně složité.

Každopádně pro zájemce o WebGL doporučuji navštívit http://mrdoob.github.com/three.js/
Nejen že je zde mnoho ukázek co a jak, tak je tu i sekce download, kde si můžete kompletní systém ukázek a scriptů, stáhnout. Pro nadšence je to opravdu hodně zajímavé ;).
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
Boleslav Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.led.2009
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
dříve Solidworks, teď Inventor
Stav: Offline
Bodů: 324
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.pro.2012 v 18:35
3D PDF taky nemusí být moc bezpečné. Některé 3D PDF jdou vyexportovat zpět do Stepu. To už raději rovnou DWF.

WebGL se mi taky líbí nejvíc. Jen je zatím problém s tím že nefunguje ve všech prohlížečích. Programovat ale nic nemusíte, převod do WebGL dělá ten prohlížeč z DWF sám. Zkoušel jsem si vlastní příklad podle toho tipu 8851.

Situaci s Flashem sleduju a od toho článku co psal Adobe před rokem se toho dost změnilo k horšímu. Nejdřív na jaře zastavili vývoj Flashe pro Android a pak i pro Linux. Takže platforem kde jde používat Flash už moc nezbylo.
Zpět nahoru
roice Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 07.dub.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Product Design Suite 2018 Premium
Stav: Offline
Bodů: 216
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 02.led.2013 v 14:46
Nechtěl jsme se k tomu vracet, ale byla řeč o možnosti nevyužívat cloud, ale mít modely fizicky na svých stránkách a používat WebGL podle svého ;)

Adobe po-zastavil pouze a jenom vývoj Flash Playeru pro Android a Linux. TZ. že veškerý další vývoj normálně pokračuje a pokud dojde Flash na nějakou další verzi, bude vydána i nová verze pro tyto platformy. Tedy jediné co se děje, že Vám nebudou chodit bezpečnostní aktualizace, které vychází na wokna. Adobe pouze usoudil že player je vyvinut do stádia, kdy už není co vyvíjet.

Jinak to co by se dalo překládat jako vývoj, převzal od Adobe Google (a jiné), který portuje Flash pro linux pomocí Flash playeru jakožto pevné součásti Google chromia ;). takže když si nainstalujete na Linux Chrome, tak se Vám s ním bude aktualizovat flash player.

Ergo král je prohlášen za mtvého, ale dál žije a normálně funguje.
Nejsem prudič, jen jsem zvědavej a rád věcem rozumím. Takže jsem vlastně rejpal :D
Zpět nahoru
svarc.vl Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (ÚL)
Používám:
Autocad Mechanical 2010
Stav: Offline
Bodů: 204
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 02.bře.2013 v 21:29
Dobrý den, možná jsem mimo téma, zkoušel jsem Autodesk 360 a prohlížení dwf. Je možné nějak prohlížet 3d model průletem skrs stěny jako je to v Navisworksu (ikona vlaštovka).JIný formát nebo prohlížeč na ANDROIDu ? díky
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 8173:VIPInteraktivní prohlížení Navisworks modelů na web stránkách.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,914 sekund.