Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 13233 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoMěřítko výkresu

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Měřítko výkresu
    Zasláno: 08.led.2015 v 00:01
Tak jsem tady zaseSmile

Mám tu zase takovou botu.!Vytisknul jsem si výkres a zjistil jsem,že mi nesouhlasí měřítko se skutečností.Na výkresu mám nakreslený výrobek,jehož celková délka je 60mm.Na výkresu ho mám v měřítku 2:1,takže když ho změřím pravítkem,tak by to mělo být 120mm,jenže to je cca 115mm.Nevíte náhodou někdo čím to může být?
 
A ještě něco
Když kliknu na "Tisk" a dám měřítko "1:1" a vytisknu,tak mi ty rozměry souhlasí,ale je problém v tom,že mi z výkresu zmizí rámeček (ten mám nastavený tak,že je odszený od okraje výkresu o 2mm) a chybí mi i kousek razítka.
Když ale dám Tisk a měřítko nastavím na "přizpůsobit",tak se mi to vytiskne v pořádku,ale nesouhlasí mi to měřítko se skutečností.Dead

Poradí mi prosím někdo co s tím?

David
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 03:42
Teď jsem ještě teda zkusil tohle:
Otevřel jsem si šablonu Norma.idw---upravil velikost listu na A4+na výšku---kliknul jsem na základní pohled---a vytvořil jsem si výkres---vytisknul a všechno je v pořádku.Takže problém bude zřejmě v tom,jak vytvářím ten rámeček nebo to razítko,že?

Když jsem ale postupoval takto

---Kliknul jsem Norma.idw---pak ve stromové nabídce jsem kliknul pavým tlačítkem myši pod List:1 na Výchozí rámeček a dal odstranit---pak jsem kliknul pravým tl. myši pod Zdroje výkresu na Rámečky a dal jsem Definovat nový rámeček---pak jsem dal Obdélník a vytvořil ho---pak Kóta a a zakótoval jsem strany obdélníku k rohům výkresu (na těch rozích jsou tmavé body) ---pak Dokončit náčrt a pojmenoval jsem ten rámeček---pak jsem ten rámeček vložil do výkresu

tak mi to zase v náhledu tisku ukázalo,že by mi to vytisklo bez toho rámečku,Takže problém je v tom,že dělám nějakou chybu při vytváření toho rámečku.Poradí mi prosím někdo jak to udělat správně?
Zpět nahoru
flesar Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 15.lis.2005
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AIP 2009
Stav: Offline
Bodů: 640
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 06:57
Nemůže být chyba v tom, že tiskárna neumí bezokrajový tisk. Buď vám tedy zmenší to co chcete vytisknout na cca 95% (vaše volba Přizpůsobit) nebo prostě ořízne to co je pro ní v netisknutelné oblasti (volba 1:1).
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 07:46

Jak píšu výše

"Teď jsem ještě teda zkusil tohle:
Otevřel jsem si šablonu Norma.idw---upravil velikost listu na A4+na výšku---kliknul jsem na základní pohled---a vytvořil jsem si výkres---vytisknul a všechno je v pořádku.Takže problém bude zřejmě v tom,jak vytvářím ten rámeček nebo to razítko,že? "
 
Pokud si jen upravím velikost listu a neupravím "Rámeček",tak mi to tiskárna vytiskne i s rámečkem,tak jak potřebuju.Pokud ale původní rámeček odstraním a nahradím ho svým,tak začnou ty problémy.No nevím co to znamená?DeadCry
Zpět nahoru
Skeawe Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 23.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2015
Stav: Offline
Bodů: 13
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 08:39
Zkladni pravidlo, z vykresu se neodmeruje!!!! Problem je pouze v tisku. Zruste pri tusku zaskrtnuti-prizpusobit velikost a dejte tisk 100 rocent velikost tj1:1 a vse bude ok.
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 09:14
Pochopitelně záleží na tom, v jaké vzdálenosti od okraje listu je rámeček a na tom, jaké okraje zvládá tiskárna (např. A4 - formát listu 210x297 - rámeček 5mm, tedy 200x287 to třeba některá tiskárna nevytiskne, ale rámeček 10mm, tedy 190x277 už ano).
Při problémech s tiskem se mi osvědčilo převést výkres do pdf, kde je tisk bez problémů. Ale s nativním formátem Inventoru (idw) jsem také nikdy problémy neměl (horší to je s dwf).
Ale jak píše Skeawe - máte-li nastaven tisk 1:1, bude ve správném měřítku (a pokud to nevytiskne rámeček, tak je to právě v kombinaci toho, jak je rámeček vytvořen a schopností tiskárny).
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
raspi Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 20.úno.2009
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
AutoCAD Mechanical, VariCAD, Inventor, Solidworks
Stav: Offline
Bodů: 189
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 09:15
Ještě dnes se mi zvedá hladina adrenalinu z toho, jak mi před léty v dobách kreslení tuží na pauzáku otec přeměřoval výkresy, pravé úhly, napojování čar .....

Tisk na 95% bych fakt neřešil a přijít za mnou někdo z dílny s výkresem a pravítkem, tak by mu ho omátil o hlavu. Důležitá jsou samotná data v cadu nakreslená 1:1 např. pro výpalky, popř. pro možnost odměřování na modelu.
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 967
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 12:28
Případně, když už někdo něco odměřuje z výkresu (co si budeme namlouvat jsou situace, kdy se tomu nevyhneme - leda bych si rozměr rovnou vymýšlel...). Tak snad ví že dělá něco co se nemá, takže tomu musí přizpůsobit postup -> kontrola reálného měřítka - přeměřím okótovaný rozměr a porovnám s kótou... Protože si nemůžu být jistý, že to opravdu vyjelo v 1:1! Ideálně to udělat pro obě osy - co kdyby náhodou... A pokud to náhodou nevychází, tak mám "opravný koeficient" (samozřejmě, že se bavíme o přesnosti +/- )

Jinak je to opravdu jak píší kolegové výše - nepoměr tisknutelné plochy ke skutečnému rozměru.

Osobně raději nemám dotištěné rámečky až k okraji papíru a tisknu 1:1, kdo ví kam se výtisk dostane...
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:02
Skeawe: No někdy jsou situace,kdy jsem odměřování z výkresu použil-nahazoval jsem mašinu (CNC obrábění),ale dostal jsem neúplný výkres od zákazníka.Blbé bylo,že jsem to nahazoval na noční,takže se těžko někomu dovoláte,aby jste se zeptal.Naštěstí byl výkres ve "funkčním" měřítku,takže to šlo podle toho odměřit.Samozřejmě by to šlo udělat i jinak,ale takhle to bylo nejpohodlnějšíSmile
 
 
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:11
Mrázek:
To vypadá rozumně,jak jste mi to vysvětlil.vyzkouším teda,jaký rámeček mi ta tiskárna teda dokáže vytisknout,abych to pro příště věděl.
 
Mohl by jste mi prosím poradit,jak se dělá ten převod výkresu do pdf?
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:14
Raspi: Jde mi jen o to,proč se mi to takhle vytisklo.Nic víc nic míň SmileByl bych ale raději,kdyby to souhlasiloSmile
 
Za mnou nikdo z dílny nepřijde,protože dílna jsem já a kolegaSmile
Jen jsem chtěl vysvětlit v čem je probléma to se už asi stalo.DěkujiClap
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:15
Ikona vlevo nahoře "I" - exportovat - pdf
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:17
Děkuji!
Zpět nahoru
dusek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 09.lis.2010
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor 2014
Stav: Offline
Bodů: 901
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:19
Převod do pdf máte, když kliknete v levém horním rohu na "I" -> Exportovat -> PDF

K rámečku, v předchozí práci jsme měli vnitřní rámeček 5 mm od okraje a na tiskárně se te nevešlo - tiskli jsme "maximálně do plochy". V současné práci jsem si rámečky udělal vnitřní rámeček 10 mm od okraje papíru, v levé straně o 20 mm a při tisku se mi to celé vejde 1:1.
Václav Dušek
Zpět nahoru
Bucivoj Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 28.lis.2014
Lokalita: ČR (OS)
Používám:
Inventor2014
Stav: Offline
Bodů: 99
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 13:29
Teď už mám volno,ale až budu v práci,tak si s tím už zkusím pohrát.Mě šlo jen o to,jestli ZASESmile  nědělám něco blbě!Smile
 
Ještě bych se Vás na něco zeptal: na začátku,když jsem se dostal k práci s Inventorem,jsem výkresy dělal v šabloně ISO.dwg.Pak jsem ale zjistil,že bych to měl dělat v šabloně Norma.idw.Chtěl bych se zeptat :Jaký je mezi těma šablonama rozdíl?
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.led.2015 v 15:29
V "dospělém" Inventoru je pouze šablona "Norma.idw". Předpokládám, že v LTčku, který je určen m.j. právě pro tvorbu výkresů a detailování, jsou šablony pro jednotlivá noremní prostředí. T.zn., že jsou např. kótovací styly přizpůsobené té které normě. Ale to si můžete zkusit (možná jsou tam rozdílná razítka, kusovníky, apod.). My sice vycházíme ze šablony Norma.idw, ale stejně ji máme v mnohém přizpůsobenou firemním zvyklostem.
Nicméně tuto otázku by vám měl zodpovědět někdo, kdo má zkušenosti s Inventorem LT.
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,500 sekund.