Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 8096 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoMěřítko vykreslování

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Bokomarie Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 16.říj.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 6
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Měřítko vykreslování
    Zasláno: 11.dub.2015 v 12:19
Dobrý den,
ráda bych tiskla z rozvržení. Rýsuji v metrech. Prošla jsme již několik návodů a podobných dotazů. Vím, že v modelovém prostoru bych měla rýsovat 1:1 a až v rozvržení nastavovat měřítko při tisku. Nemohu však přijít na to, jak změnit měřítko vykreslování. Respektive jak udělat aby měřítko 1:1 se rovnalo 1mm = 1 jednotka a ne 1mm = 0.001 jednotka (viz obrázek).

Děkuji za rady
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 58929/meritko.png

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 12:33
Ale podle Vašeho obrázku to máte správně ! 1mm = 1 jednotka
Koneckonců v měřítku 1:1000 je 1m na papíře 1mm, ne? 
Hlavně si nezapomeňte také nastavit měřítko výřezu (v tomhle případě též 1:1000)
J. Mantlík

Zpět nahoru
Bokomarie Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 16.říj.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 6
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 12:41
Poslala jsem špatný obrázek. Chtěla bych aby měřítko 1:1 mělo hodnoty 1mm=1 jednotka. Právě že přepočet že 1mm na papíře je 1 m je nevyhovující. Měřítko výřezu budu nastavovat na 1:50.
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 14:06
Do rozvržení si nakreslete rámeček papíru v mm, tedy pro A4 210x297
Pak uvnitř něj nakreslete výřez příkazem _-vports (nejlépe v netisknutelné hladině, ale nepoužívejte Defpoints)
Vyberte výřez a ve vlastnostech mu nastavte měřítko 20 (jakože 1000:50).
Při tisku vybírejte rámeček co jste si nakreslila na začátku a dejte 1:1.
Zpět nahoru
Bokomarie Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 16.říj.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 6
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 17:31
Nějak nechápu proč bych si měla do rozvržení dělat rámeček? Vždyť už tam je předvolená přesná stránka ze "Správce nastavení stránky". A bohužel příkaz -vports mi nefunguje. Rada s měřítkem mi trochu pomohla-děkuji.Celkový výstup mám však o půl centimetru delší než by měl být.
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 17:44
Pokud máte správně rozměr papíru a všechna měřítka (výřezu i rozvržení), nemůžete to mít o půl centimetru delší, než to má být ...
Nemáte ještě problém s netisknutelnými okraji papíru? (pro každou tiskárnu jsou jiné)
J. Mantlík

Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 18:23
Ono jsou v zásadě dva přístupy, jak udělat rozvržení. Buď použijete toho správce, jak jste udělala vy, ono vám to samo udělá tu stránku, výřez apod. Vy jen definujete měřítko. Tento postup se zvlášť hodí, když už máte předdefonovená rozvržení v nějaké šabloně a máte to i s rámečky a rozpiskou. A je to určitě správný postup.
Já ale většinou volím postup opačný, pro mě názornější.. že si všechno udělám manuálně - tedy nakreslím správný rámeček, vložím výřez, pak dám tisk, nastavím stránku a dám "Použij na rozvržení". Pak víte přesně co jak máte veliké, v jakých jednotkách atd. Pro pochopení principu možná lepší - proto jsem vám to tak popsal. Tento posup se také hodí když požíváte nějaké nestandardní formáty.

Rámeček mít samozřejmě nemusíte - ale pomáhá při výběru rozsahu tisku - prostě vyberete ten rámeček, který přesně definuje i velikost papíru - pak se vám nestane, že budete mít něco o 0,5 cm větší.

Ten příkaz _-vports (česky -výřez) nepotřebujete, použil se automaticky. Psal jsem vám to i s podtržítkem, protože když nevíte český ekvivalent, tak můžete použít příkaz anglický ale s podtržítkem - tak je to univerzální pro všechny jazykové mutace.. spousta lidí tu používá anglické prostředí.. nikdy nevíte.


Upravil johny - 11.dub.2015 v 18:33
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.dub.2015 v 19:17
Původně odeslal(a) Bokomarie Bokomarie napsal(a):

Nějak nechápu proč bych si měla do rozvržení dělat rámeček? Vždyť už tam je předvolená přesná stránka ze "Správce nastavení stránky". A bohužel příkaz -vports mi nefunguje. Rada s měřítkem mi trochu pomohla-děkuji.Celkový výstup mám však o půl centimetru delší než by měl být.


Rámeček v rozvržení je vhodné dělat proto, že zde jsou zpravidla umístěna rohová razítka, rozpisky a další grafické prvky, které se vykreslují v měřítku 1:1 (tak jako celé rozvržení).
V neposlední řadě tiskárna (plotter) ořezává nepokreslené okraje výkresu právě podle rámečku.

Místo příkazu _-VPorts
VÝŘEZ (_VPORTS)
-VÝŘEZ (_-VPORTS)
+VÝŘEZ (_+VPORTS)

zkuste použít jednodušší _MView (MPohled)
( MPOHLED (_MVIEW))

---edit:---
Stanovení měřítka, tak jak píše johny 11.4.2015 ve 14:06
"Vyberte výřez a ve vlastnostech mu nastavte měřítko 20 (jakože 1000:50)."
je dobrá pomůcka pro výkresy situací (kreslených v metrech) s jednotkami rozvržení 1:1 v milimetrech.
Měřítko nastavte vzhledem k výkresovému prostoru jako 1000/Mxv (v anglické verzi 1000/Mxp):
1:1000 ... 1000/1000xv
1:500 ... 1000/500xv
1:200 ... 1000/200xv
1:100 ... 1000/100xv
1:50 ... 1000/50xv ... 20xv




Upravil vbehun - 11.dub.2015 v 19:31
=^..^=
Zpět nahoru
Bokomarie Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 16.říj.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 6
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 12.dub.2015 v 00:49
Děkuji moc všem za rady, zkoušela jsem ještě zde popsané postupy, ale vždy mám o půl centimetru úsečku delší. Až si říkám jestli jsem si to špatně nespočítala. Úsečka je v modelovém prostoru narýsována jako 3.5 (jednotek), když ji tisknu 1:50, měla by se úsečka o skutečné délce 3.5m na papíře zobrazovat jako úsečka dlouhá 7 cm. Nebo se ještě zamyslím nad netisknutelnými okraji stránky - to bych ale čekala, že budu mít spíš úsečku kratší.

Každopádně ještě jednou děkuji za rychlé rady a osvětlení s podtržítkem.
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 12.dub.2015 v 10:06
Takováto drobná chyba většinou vzniká že na tisku nedáváte 1:1 ale Fit to Page... Pozor i  pokud tisknete pdf na tiskárnu/plotr (měřítko musí být "Skutečná velikost/Actual size")

Můžete ten výkres uložit na uloz.to nebo někam a poslat link? Pokud nechcete celé, pak to promažte a nechte třeba jen tu úsečku 3,5 m. 


Upravil johny - 12.dub.2015 v 10:12
Zpět nahoru
Bokomarie Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 16.říj.2014
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD Civil 3D 2013
Stav: Offline
Bodů: 6
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 12.dub.2015 v 16:49
http://uloz.to/xi5TNxFm/vzorovy-hraz-dwg
zde je to nahrané. Ještě mě napadá, jetsli to není tím že je to výuková verze Cadu.
Zpět nahoru
johny Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 24.led.2006
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
C3D 2022
Stav: Offline
Bodů: 1671
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 12.dub.2015 v 17:58
Není... 
Kde jste jakože naměřila že to máte o půl centimetru větší? Podle mě to totiž máte v naprostém pořádku... udělal jsem pdf z vašeho rozvržení... a když to pdf vytisknete na tiskárně ve 100% velikosti, tedy jak jsem psal dříve žádné "Fit to page", pak ta hrana bude 7 cm. Bez debat.

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 4796:Úprava seznamu měřítek pro rozvržení a vykreslování.
Tip 523:Proč není výkres vykreslen v měřítku?
Tip 3581:Volba "Měřítko i pro tloušťku čar" je zašedlá. Jak zvětšit/zmenšit tloušťky čar?
Tip 2153:Jak změnit měřítko (velikost) OLE objektů ve výkresu?
Tip 6749:Hustota šrafur nezávislá na měřítku vykreslení.
Tip 3378:VIPVykreslování do .PLT či PDF souboru bez přípony -Model či -Layout, vykreslování do zadaného adresáře.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,930 sekund.