Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 10589 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoModelový nebo výkresový prostor?

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Modelový nebo výkresový prostor?
    Zasláno: 03.čvc.2016 v 15:07
Dostal jsem se do sporu se „svým stavařem“ ohledně způsobu kreslení výkresů v AutoCADu. Roky vše kreslil v modelovém prostoru a ve výkresovém jen sestavil výkres k tisku (rámeček, razítko, výřezy). Teď se někde dozvěděl, že to je nemoderní, zastaralý způsob práce. Správné prý je nakreslit v modelovém prostoru jen vlastní půdorysy, řezy apod. a vše další kreslit ve výkresovém prostoru. Tj. popisy (čísla) místností, legendy místností i konstrukcí, různé poznámky a popisy. Pro něj to možná nějaký přínos má (ale nevím jaký), ale pro mne je to katastrofa. Když si takový výkres vložím do svého jako externí referenci, tak 50% důležitých informací nevidím, protože vidím jen to co je v modelovém prostoru. Odmítl jsem s ním, pokud se nevrátí k původnímu způsobu kreslení, dále spolupracovat, protože je to velmi pracné si vše z výkresového prostoru do modelu přenášet (ne že by to vůbec nešlo, u RD se to dá snést, ale ...). Byl jsem označen za zpátečníka, který pracuje 20 let starými metodami a nedokáže se posunout k modernějším postupům práce.

Tak Vám nevím. Jak kreslíte Vy? Co si o tomto myslíte?

Radim Koutňák
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2016 v 21:42
Výkresový prostor používám hodně, ale určitě do něj nekótuji, ani v něm nepopisuji. Mám v něm naskládány výřezy a rozpisku s formátem. Pro tabulky s výpisem místností nebo vytyčovacích bodů mám v modelu vyhrazený prostor bokem od kresleného objektu a do rozvržení jej tahám též skrze výřezy.

Netuším, kde Váš stavař k tomuto názoru přišel, ale ne vše moderní musí být praktické. Jeden příklad za všechny, pokud Váš stavař popíše místnosti v rozvržení a někdo bude měnit dispozice a docházet ke změnám, nebo posune kresbu objektu jako takovou, tak je nahraný, neboť čísla nebudou, kde by měla být.


Upravil PepaR - 03.čvc.2016 v 21:49
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.čvc.2016 v 22:54
Ve všem co jste napsal s Vámi naprosto souhlasím. Pracuji úplně stejně.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Hrnčíř Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
Inventor 2017
Stav: Offline
Bodů: 407
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2016 v 06:50
Pracuji v Autocadu Mechanical a používám pouze modelový prostor. Vložím rámeček výkresu v potřebném měřítku, aby se do něj vše vešlo, a velikost kót i textu se přizpůsobí automaticky měřítku. Pro části pohledů používám příkaz Detail a kóty se zase přizpůsobí měřítku detailu. Takže výkresový prostor je pro mne nezajímavý. Rovněž tisk z modelového prostoru mi úplně vyhovuje.  
Zpět nahoru
Petr75 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 16.úno.2007
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD LT 2024
Stav: Offline
Bodů: 384
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2016 v 09:36
V Modelovém prostoru samozřejmě kreslím vše a až ve výkresovém mám výřezy a razítka, popřípadě nějaký popisek, který není vázaný na určitou pozici stavby / situace.
Zpět nahoru
Kosík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
ACA 2017 + DT+, Revit 2017
Stav: Offline
Bodů: 526
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2016 v 11:12
Přeji příjemný den
Ten, kdo používá jenom modelový prostor neví oč přichází. Ten, kdo používá oba prostory už nemůže jinak pracovat a diví se, že existují lidé, kteří jej nepoužívají a to i po 30 letech vývoje autocadu. Jsou věci, které pouhý modelový prostor neumí. Publikování, výkres s více měřítky, zobrazení jednoho a téhož objektu různými způsoby na různých výkresech, výkresy různých podlaží umístěných nad sebou atd.
Jan Kosík
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2016 v 11:28
Naprosto souhlasím. Mi šlo ale spíše o to, co ve kterém "prostoru" tvoříte. Jestli výkresový prostor užíváte výhradně k sestavení výkresu k tisku (tak to dělám já) nebo jestli v něm i něco kreslíte.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Kosík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Používám:
ACA 2017 + DT+, Revit 2017
Stav: Offline
Bodů: 526
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.čvc.2016 v 15:22
Kreslím, ale velice málo pokud chci něco jenom tisknout, neb tisk z modelového prostoru jsem zapoměl a nebaví mě laborovat s měřítky. Jedná se o drobná schemata situací, vánočenky či nějaké kombinace s obrázky, vše co se kreslí a tiskne v měřítku 1:1 v mm. Smile
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.čvc.2016 v 23:13
Samozřejmě všechno kreslíme v modelu a výkresový prostor jen pro tisk. Koordinaci s profesemi s kreslením ve výkresovém prostoru si nedovedu představit ...
Neznám nikoho, kdo by používal výše uvedený "modernější postup" a ani jsem o něm nikdy neslyšel

J. Mantlík

Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.čvc.2016 v 07:19
Jenom "perlička" - před časem jsem dostal strojní dokumentaci, celou kreslenou POUZE ve výkresovém prostoru - modelový prostor byl úplně prázdný. Když jsem se nad tím podivoval (naštěstí jsem to potřeboval pouze k tisku), tak se to tak prý učilo na školení.
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.čvc.2016 v 07:58
Naštěstí pro tyto případy existuje příkaz ZMĚŇPROSTOR (_CHSPACE).
P.S.
V případě schémat a grafů, kreslených a vykreslovaných v měřítku 1:1 je to snad jedno, který prostor použijete.

=^..^=
Zpět nahoru
Mrázek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
Inventor 2018, AutoCAD 2018, Vault Pro 2018
Stav: Offline
Bodů: 1199
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.čvc.2016 v 09:14
Tak ten jsem neznal - stále je se co učit!
Ing. Zdeněk Mrázek
Preciosa Ornela a.s.
AIP 2018, ACADM 2018, Vault Pro 2018
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.čvc.2016 v 09:41
Původně odeslal(a) vbehun vbehun napsal(a):

Naštěstí pro tyto případy existuje příkaz ZMĚŇPROSTOR (_CHSPACE).
P.S.
V případě schémat a grafů, kreslených a vykreslovaných v měřítku 1:1 je to snad jedno, který prostor použijete.


O existenci tohoto příkazu jsem neměl tušení, děkuji. Musím vyzkoušet, co přesně dělá a jak se přesouvané entity "trefí" do správného místa v modelu.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
artap Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 13.čvc.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Autodesk MAP 3D 2020
Stav: Offline
Bodů: 240
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 11.čvc.2016 v 12:29
My kreslíme vše v modelovém prostředí, včetně popisek, razítek a dalších věcí, které můžete mít předpřipraveny v prostoru rozvržení (výkresovém). Včetně podmínky, jeden výkres jeden soubor. nedělá nám to potom aspoň brikule ve vazbě na GIS a další jiné systémové informační aplikace.

Jo, s perličkou jak uvedl pan Mrázek jsem se také setkal ...
Petr Pátra

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 4022:VIPJak přenést kótu z modelového do výkresového prostoru?
Tip 10971:Nahrazení textových polí statickým textem.
Tip 1435:Jak zvolit velikost objektu tak, aby ve výkresovém prostoru měl např. 10mm?
Tip 439:VIPJaké entity jsou zapsány příkazem WBLOCK/PIŠBLOK? Jak exportovat modelový i výkresový prostor najednou?
Tip 320:VIPJak ovlivnit pořadí vykreslení entit v modelovém a výkresovém prostoru?
Tip 5843:Jak snadno přenést entitu mezi modelovým a výkresovým prostorem?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,953 sekund.