Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 9316 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoTyp čar

 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1 2345> archiv
Autor
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.bře.2006 v 14:31
Nějak nám to tady utichlo. Před týdnem (22.3) jsem tady popsal, jak jsem si stanovil vhodné LTSCALE (Kreslím stavební výkresy v mm, pouze u situací a venkovních rozvodů v m. Proto jsem si vhodné LTSCALE stanovil tak, aby se mi při použití ACADISO.LIN ve výkresu 1:50 zobrazila čára DĚLÍCÍ2 délky 600mm (nejmenší rozměr dveří) i s oněmi dvěma tečkami. A z toho mi vyšlo LTSCALE=25. Pokud chci výkres vytisknout 1:100, změním LTSCALE na 50 (nebo obecně na polovinu měřítka). Je pravda že v tomto případě se mi ta výše popsaná čára již zobrazí jako plná, ale u těch nejkratších čar to prostě oželím. Pro znázornění jsem do čistého výkresu načetl čáry z ACADISO.LIN + CaryISO-mm.LIN (můj uživatelský soubor), můžete si změny LTSCALE vyzkoušet. A dejte vědět Váš názor. Výkres i s CaryISO-mm.LIN a dalšími SHX soubory, tak jak jsem je časem posbíral, jsem vložil na iProject - http://www.iproject.cz/iProject.asp?/Soubory/CAD%5FForum/U%9 Eivatelsk%E9%2Dupload/Typy+%E8ar ), a doufal jsem, že sem napíšete, podle čeho jste si ho stanovili vy. Celkem dost mě zaráží ten obrovský rozsah od 0,2 po 1000. Považoval jsem za logické vycházet při tvorbě svých čar z toho, co máme všichni stejné, tj. ACADISO.LIN. Potom při LTSCALE 1000 vidím jen plné čáry a při 0,2 vidím členění čar jen při max.přiblížení. Co vás tedy k takovým hodnotám LTSCALE vede?
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 10:24
Pročítal jsem tuto diskuzi a přidám trochou do mlýna, jak to funguje u nás:
máme asi tři vzorové výkresy (pro stavaře, pro "trubkaře" a na situace) s načtenými typy čar ze souboru acadiso.lin (acltiso.lin), čáry se značkami do situací jsou do těchto souborů přitažené z cadkonu. Základní nastavení DIMSCALE 1 a LTSCALE 0.2 (k této hodnotě jsme dospěli vyzkoušením, aby i v "šedesátkách" dveřích byla v setině čerchovaná čára).
Po otevření prázdného výkresu ze šablony je prvním krokem nastavení měřítka (v 99% případů také určitě víte, zda budete tisknout padesátinu nebo pětisetinu). Na to máme na tlačítku makro, kde si nastavíme měřítko (DIMSCALE), v závislosti na něm DIESEL dopočte odpovídající LTSCALE. A je jedno, zda se kreslí v metrech nebo milimetrech - jen je třeba pro setinu v milimetrech nastavit DIMSCALE na 100 a při kreslení v metrech na 0.1.  Od DIMSCALE se odvíjí i vkládání hromady bloků, aby bubliny a razítka byly na papíře vždy stejné.
Co se týká zaměření od geodetů, tak tam je to pomalu případ od případu, dost často dostáváme výkres, v němž jsou sítě kresleny čárou, ale značky potrubí (kabelů,..) jsou do čáry vloženy jako blok (čára tam je prostě přerušena), pak systém stejně selhává. V případě, že jsou čáry od geodetů už se šipkami a měřítko jejich čar je úplně jiné, pak jen nastavíme jejich měřítko dle potřeby třeba na 10, nebo 0.1. Pak funguje i jejich přenášení z výkresu do výkresu, nebo z metrů na milimetry a rozpal čáry je na papíře vždy stejný.
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 07.dub.2006 v 11:28
Pokud bude potřeba, mohu dát v plen knihovnu čar, kterou jsem kdysi dělal pro mapové značky podle ČSN 01 3411 - obsahuje jak běžné čáry 0.02 až 0.20,  tak některé složené čáry s vlastními SHX tvary (jinak tytéž tvary jsou v Cadkon.shx, ale v jiném měřítku, jinak otočené a označené.

Dále mám nějaké čáry pro slaboproudy - rozhlasy, televize, telefony - které vycházejí z původních vzorů popsaných ještě v příručkách pro montéry rozvodů od pana  Dušana Sládka.
Dneska raději kreslím už z lenosti jednočárově.

Rovněž podporuji členění pana Radima Čecha na tři knihovny
---RČ---
V každém případě bych se ale přimlouval za knihovny tři, jednu s jednuduchou definicí čar, druhou s vkládaným textem a třetí s komplexními čarami.
---


Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 10:55
Původně odeslal(a) Pepa Pepa napsal(a):

Základní nastavení DIMSCALE 1 a LTSCALE 0.2 (k této hodnotě jsme dospěli vyzkoušením, aby i v "šedesátkách" dveřích byla v setině čerchovaná čára).


Tomuhle opravdu nerozumím. Do zcela prázdného výkresu jsem si z Acadiso.lin načetl čerchovanou čáru Dělící2, nakreslil čáru délky 600 (mm) a LTSCALE nastavil na vašich 0.2. "Čerchovanost" čáry byla viditelná jen při velmi velkém zvětšení. Jak to tedy děláte, že vy tu čerchovanou čáru vidíte? DIMSCALE s tím podle mne nemá nic do činění.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 12:07
Původně odeslal(a) koutnak koutnak napsal(a):



Tomuhle opravdu nerozumím. Do zcela prázdného výkresu jsem si z Acadiso.lin načetl čerchovanou čáru Dělící2, nakreslil čáru délky 600 (mm) a LTSCALE nastavil na vašich 0.2. "Čerchovanost" čáry byla viditelná jen při velmi velkém zvětšení. Jak to tedy děláte, že vy tu čerchovanou čáru vidíte? DIMSCALE s tím podle mne nemá nic do činění.


to jste mě špatně pochopil - LTSCALE 0.2 odpovídá vykreslení 1:1. Při padesátině (kresleno v milimetrech) je 10 - čili DIMSCALE <50>* LTSCALE <0.2>, při pětisetině (metry) 0.1 - to mi přepočte to DIESEL makro ze zadané DIMSCALE.
Pak máme při všech měřítkách na papíře čáry se stejným rozpalem čar.
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 13:19
Takže jestli Vám dobře rozumím: Kreslím 1:1, vykresluju 1:50. Takže mám v kótovacím stylu nastaveno "Použít celkové měřítko: 50", tj. DIMSCALE=50. To sice nemá žádný vliv na LTSCALE, ale Vy ty hodnoty LTSCALE a DIMSCALE použijete v DIESEL makru (s tím neumím) a je Vám podle požadovného měřítka výkresu vypočteno LTSCALE. Ve Vašem příkladu při měřítku 1:50 na 10. Pochopil jsem to teď správně? To LTSCALE pro 1:50 se mi zdá příliš malé (já bych viděl optimální velikost 20-35), ale budiž. Ono taky záleží na použitém typu čáry. Já jako výchozí vždy používám "střední" čáru, abych měl prostor pro úpravy nahoru či dolů. Tedy z čar DĚLÍCÍ, DĚLÍCÍ2 A DĚLÍCÍX2 beru jako výchozí DĚLÍCÍ2. Při Vašem LTSCALE=10 je viditelná čára DĚLÍCÍ, při mém LTSCALE=25 zase DĚLICÍ2.
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Pepa Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 05.říj.2004
Lokalita: ČR (LB)
Používám:
LT 2014 CZ
Stav: Offline
Bodů: 445
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 10.dub.2006 v 13:31
teď už ano
Zpět nahoru
slasid Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 31.říj.2005
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD LT 2021
Stav: Offline
Bodů: 324
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 11:16
nejak to tu utichlo
mam jen dotaz k tomu jaky kdo pouzivate LTSCALE a PSLTSCALE
predpokladam tisk z rozvrzeni
pokud si nastavim LTSCALE nejak (napr. na polovinu meritka ve kterem plotruju tzn. 1:50 LTSCALE 25, jak tu nekdo navrhoval) a pak PSLTSCALE v rozvrzeni na 1 tak budou vsechny cary se strasne velkou kadenci ne?
teda zalezi na typu cary :-)
mno a pokud nastavim PSTLSCALE 0 tak se mi sice zachova to co mam v modelu ale pokud budu na jeden vykres plotrovat detail tak to zas bude vsechno jnak ne??
jak tohle resite
dik
SLAVEk
Zpět nahoru
artap Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 13.čvc.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Autodesk MAP 3D 2020
Stav: Offline
Bodů: 240
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:03
Mám k dispozici definované typy čar pro inženýrské sítě používané v základních mapách závodů (generelech). Jsou to převážně čáry doplněné vloženým tvarem (shape).

Pokud máte zájem, zde je k dispozici:

Připojené souboryZIP20060901_150838_ZMZ_LINES.ZIP


Upravil artap - 01.zář.2006 v 15:08
Petr Pátra

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:13

Pro svou vlastní informovanost jsem si je podrobně prošel a mohu jen chválit. Pokud se někdo potýká s problémem knihovny čar inženýrských sítí a Vy to dáte k dispozici, není co řešit. Jen snad že Tam chybí jednotná kanalizace a plynovodní sítě v barvě 2 nejsou po vytištění na papíru vidět.

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
artap Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 13.čvc.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Autodesk MAP 3D 2020
Stav: Offline
Bodů: 240
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:19
Pro Radim Cech: Tyto typy čar a tvarů jsem dělal pro potřeby správy generelu a GISu. Pro jednotnou kanalizaci a plyn používáme typ čáry se statutem NEROZLIŠEN. Co se týká barvy 2 (žlutá) tak s Vámi musím souhlasit. Je velmi špatně čitelná, proto ji při tisku mapových listů zaměňuji za jinou tmavší žlutou barvu. Toto je nastavení pro digitální, nikoliv tiskovou podobu.
Děkuji za Vaší konstruktivní kritiku.
Petr Pátra

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:43

Pro projektování máme u plynovodních vedení barvu 30, je docela dobře viditelná jak na obrazovce při různém pozadí ( černá/bílá ), tak při tisknu. U kanalizačních pak 24, je "vice" hnědá, než Vaše barva 16, pokud jsem si správně všimnul. Jinak to použití "nerozlišen" je v projektu nepoužitelné, protože pro vodohospodářské díla je to potřeba rozlišit přesně. Zaujaly mě ale Vaše "tukovody" a trubky na podobné "sajrajty". Občas se v projektu vyskytne tuková kanalizace z restauračních provozů nebo dešťová "zaolejovaná" na parkovišti ( úplný úlet ), tak se nad těmi vašimi značkami budu muset zamyslet.

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
artap Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 13.čvc.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Autodesk MAP 3D 2020
Stav: Offline
Bodů: 240
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:49
S tou barvou 30 je to dobrý nápad (trefil jste přesně barvu, kterou používáme pro tisk - gratuluji a nebo lépe BINGO). Barva 24 se mi jevila moc tmavá, proto ta barva 16. Nerozlišená kanalizace je ta, u které nejsme dodatečně schopni určit způsob jejího využití. Vidím, že Vás zaujala tuková kanalizace. to je takové místní specifikum. Je to kanalizace, která je zaústěná do lapolu ze závodní jídelny/kuchyně. A ta olejová kanalizace je druhé specifikum. Je to kanalizace odvádějící dešťovou vodu z rozvoden pod olejovými transformátory do záchytných a oddělovacích olejových jímek.

Upravil artap - 01.zář.2006 v 15:55
Petr Pátra

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 15:58
V ČSN 01 34 11 je na straně 29 kapitola 119 napsáno hnědá, ta 16 mi připadá "moc" do červena ( nevím, zda ještě platí ). Ale u barve taky záleží na plotteru. Ale s tou kanalizací mě trochu překvapujete. Jak to, že nemáte potřebu rozlišení skutečně kanalizace jednotné od nerozlišené. Zrovna teď to v projektu řešíme a vodárny to tak vyžadují a budou to tak provozovat, resp.mít to ve svých pasportech ( GISu ). Ale možná u lokalit v závodech apod. zařízeních, to není skutečně potřeba
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.zář.2006 v 16:03
Není to specifikum. V projektech se to vyskytuje a stavební úřad to tak chce. Jak jsem psal, tuková z restaurační provozů po lapač tuků, pak do splaškové nebo jednotné, a zaolejované z parkoviště až po ORL, pak většinou dešťová a nebo zase jednotná.
A pak se to potká někde na čističce, v tom lepším případě, a nebo v řece, v tom horším
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
ltscale Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 20.kvě.2006
Lokalita: Slovensko
Stav: Offline
Bodů: 2
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 02.zář.2006 v 18:27
Zdravim
Ja pri svojej praci som nuteny pouzivat /mm/. Hoci niekedy mi to vyhovuje lebo pri prevodovkach bez takeho mieritka by si svoju pracu ani nevedel predstavit.
Ale ked kreslim kurenie alebo cerpacie stanice jednotka /mm/ ma priam vytaca.
Najviac ma vie rozculit ze niektory ludia nevedia pouzivat mierky.Vtedy priam penim. Co uz.
acad2006
Zpět nahoru
artap Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen
Avatar

Přihlášen: 13.čvc.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
Autodesk MAP 3D 2020
Stav: Offline
Bodů: 240
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.zář.2006 v 08:13
Ta barva 16 je na používaných plotrech v ,a.s. optimální. Na monitorech se jeví také jako hnědá a nesplývá tolik do podobnosti k černé jako 24. Případné použití jednotné kanalizace v ,a.s. není zavrhováno, ale není ani vyžadováno. Uvažuji o tom, že vytvořím i tento typ čáry ... snad k vaší spokojenosti Chápu, že vodaři tento typ kanalizace požadují.
Petr Pátra

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.zář.2006 v 10:36
Popravdě nejde o mě, nejsem vodař, ale koordinačky dělám. Ale občas se tu objeví požadavek na čáry inženýrských sítí a Vaše knihovna se mi zdá komplexní a pokud by šla používat, určitě by jí mnozí uvítali. Já osobně mám knihovnu od geodetů, kteří nám dodávají zaměření a s tím si vystačím.
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 5329:VIPJak rozložit přerušované a komplexní typy čar na segmenty?
Tip 6810:VIPExport z Inventoru do DWG pro AutoCAD - hladiny, kóty, texty, typy čar (modelspace).
Tip 6768:VIPExport z Topobase do DWG včetně typů čar a šraf.
Tip 8360:Jak změnit typ čáry v AutoCADu 360 (WS)?
Tip 11382:Šrafy v AutoCADu 2015 (a vyšších) mi nezobrazují typy čar.
Tip 1226:Proč 3D křivka nezobrazuje přiřazený typ čáry?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1 2345> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,648 sekund.