Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 11222 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoTyp čar

 Odpovědět Odpovědět Stránka  123 5> archiv
Autor
Martin Šor Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 17.bře.2006
Stav: Offline
Bodů: 1
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Typ čar
    Zasláno: 17.bře.2006 v 14:14

Potřeboval bych poradit,zda jde do Autocadu2006 nějakým způsobem načíst více typů čar než je v základní nabídce.Jedná se mi hlavně o inženýrské sítě atp.

Děkuji

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 16:12

Stejně, jako v předchozích verzích,tj.

 

Dialog Hladiny -> klepnout u jedné hladiny na typ čáry -> Otevře se dialog Vybrat typ čáry -> Načíst -> Soubor -> Vybrat příslušný soubor *.LIN -> V dialogu Načíst typy čar se objeví seznam dostupných čar -> vyberete potřebnou

K tomu ovšem musíte mít onen soubor *.LIN (textový soubor s definicí čar) a v případě Vámi uváděných inž. sítí i příslušný soubor *.SHX se zkompilovanými tvary, které jsou použity v čarách (tj. např. značky jednotlivých sítí)

Takže už zbývá si jen sehnat potřebné soubory.

Soubory s typy čar jsou podle mne volně šiřitelné, takže pokud nemáte jiný zdroj, tak Vám mohu nějaké sítě poslat. Pošlete mi kontakt na

doprava@ppu-babtie.cz

J. Mantlík

Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 16:52

ABSURDNI TOUHA:

...kdyby se tak nekde na webu vystavil soubor, ve kterem by tyhle cary byly, nekdo oslovil vsechny mistni vyrobce nadstaveb a autodesk a ...a vsichni jsme meli stejny cary:)...na carach IS mne stve, ze casto potrebuji JINE nastaveni LTSCALE, aby vypadaly dobre....

Připojené souboryzip2006-03-17_165138_acadiso.zip
...je to, co pouzivame my  - IS jsou na konci.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - Rostislavha/2006-03-17_164728_cad2105.gif

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 17:19
Pane kolego, tohle a ještě několik podobných utopických přání - a bude nám hrozit zakrnění mozku. To přece Autodesk a různí dodavatelé nadstaveb přece nemohou dopustit, ne?
J. Mantlík

Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 18:08

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Pane kolego, tohle a ještě několik podobných utopických přání ....

kdyz jsem to psal, tak jsem myslel na gandhiho, luthera kinga a jim podobne - historie uci, ze .... ze cesta zacina prvnim krokem...takze pane kolego - zacneme. Pojdme si sjednotit nase lin soubory - Vy a ja. Mozna se nekdo prida...

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 18:27

Beze všeho, má to ale pro nás dva jeden malinkatý háček

Já Vás znám, tak Vás nedonutím kreslit v metrech a obráceně já zas nikdy nebudu kreslit situace (a vlastně téměř všechno) v milimetrech -> což znamená jiné LTSCALE.

Ale třeba z toho nakonec vyplynou dva systémy - jeden v metrech a druhý v milimetrech, kdo ví ?

 

J. Mantlík

Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.bře.2006 v 18:37

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Beze všeho, ...Vás nedonutím kreslit v metrech a obráceně já zas nikdy nebudu kreslit situace (a vlastně téměř všechno) v milimetrech -> což znamená jiné LTSCALE.

IMHO jsou m/mm jedno a jeden system lepsi dvou - melo by stacit jine ltscale u vas/u nas...ex principio jde o soubor definic, ktere spolu dohromady funguji - predpokladam, ze pouzivate acadiso.lin a asi nejaky soubor uzivatelskych car, nebo ze to mate slepene dohromady jako my - myslim, ze ten nas soubor ma prapuvod v cadkonu, ale nevim...jak to mate?

Rostislav Říha
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.bře.2006 v 14:05
Já bych mnohl taky přisět s troškou do mlýna co s etýáče te synchronizace. Ale dost jsme nepochopil tu připomínku s metry a milimetry, vždyť kreslím 1:1 a např pro M 1:50 nastavím LTSCALE  na 50.
Zpět nahoru
vknop Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

.

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: Czech Republic
Stav: Offline
Bodů: 181
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 19.bře.2006 v 22:47

Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

kreslím 1:1 

A v tom je ten problém:-) 1:1 čeho?
Jeden kreslí 1 jednotka = 1 m, druhý 1 jednotka = 1 mm a oba kreslí 1:1. A oba budou tvrdit, že oni to mají správněji:-)

BTW já jsem "metrař", ale na toto téma už tady byly dlouhé diskuze... A když budu dělat model galaxie tak dám jednotku = 1 ly (9,4605 e15 m). Kolik pak bude podle Vás LTSCALE?

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 09:04

Zkušenosti mne poučily, že zvláště v případě situací - a především když získávám data z různých stran - je nejvýhodnější držet LTSCALE = 1.

Záměry od geometrů s tím z 99% počítají, takže pokud např. čáry sítí vypadají slušně, tak s tím není třeba nic dělat. A v případě tisku do různých měřítek se to jednodušeji přepočítává.

To si osobně raději vyrobím více čar (např. čárkovaných), než abych měl rozdílné LTSCALE. A dost se mi to vyplácí, i když sáhnu do starých souborů, nemusím přemýšlet, v jakém měřítku jsem to tisknul a jakou LTSCALE jsem pro ten výkres použil.

Měřítko čáry pro každou entitu je sice hezká věc, ale prakticky s ohledem na co nejjednodušší změny dobrá tak např. na legendy - jinak nastane chaos

Když budu mít výkres s LTSCALE 1 a dostanu data od někoho, kdo dělá i situace v milimetrech (a nedá se přesvědčit - prosím nerozpoutávejte diskusi na tohle téma, bylo to tu několikrát a stejně to nikam nevedlo), tak si stejně budu muset změnit čáru tak, aby mi vyhovovala (a doufat, že je vše BYLAYER, jinak se budu vztekat).

Takže já to vidím tak, že bude jednodušší mít soubory CARY_M.LIN A CARY_MM.LIN a prostě v případě potřeby hladině změnit typ čáry

Ale aby to nevypadalo, že před návrhem p. Říhy utíkám, to zas ne

Ale bude to chvíli trvat, teď opravdu nemůžu ... A taky budu asi možná konečně muset předělat kadence, aby odpovídaly acadiso.lin (protože v době, kdy jsem to dělal, byl jen acad.lin 

J. Mantlík

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 09:57
Takže z toho plyne, že nejlépe je mít 2 sady čar pro mm a m. Ale jak to zkombinova abych nemusle neustale prepisovat acadiso.lin?
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 10:08
A proč byste ho musel neustále přepisovat? Stačí mít čáry vhodně nazvané a podle potřeby si je načít ze dvou souborů
J. Mantlík

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 10:22

Rád se přidám k synchronizaci a mohu poskytnout následující seznam svých čar, které jsem si dělal pro možnst skutečného zobrazení při vykreslení 1:1 a LTSCALE 1

Přikládám textový vzorek

;LINEPLAN s.r.o.
;Definice čar
;LTSCALE=1
;Vykreslení M 1:1

*ČÁRKOVANÁ005-005,_ _ _ _ _ _ _ _
A,0.5, -0.5

*ČÁRKOVANÁ01-01,_ _ _ _ _ _ _ _ _
A,1.0, -1.0

*ČÁRKOVANÁ015-015,_ _ _ _ _ _ _ _ _
A,1.5, -1.5

*ČÁRKOVANÁ02-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _
A,2.0, -2.0

*ČÁRKOVANÁ05-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _
A,5.0, -2.0

atd

U "milimetrářu" skutečně záleží na nastavení LTSACLE pro to které měřítko. Výše uvedené čáry fungují i pro LTSCALE 0.02, což je pro mě ve finále detail 1:20.

Chce to prostě vyzkoušet.

 

 

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 10:58
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

A proč byste ho musel neustále přepisovat? Stačí mít čáry vhodně nazvané a podle potřeby si je načít ze dvou souborů
Máte pravdu, ja jen, že všechny čáry jsem si vepisoval do acadisa.lin aby to nebylo moc rozházené.
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 11:08

To já pro "normální" čáry taky. Jen jsem naopak acad.lin uložil pod jiným názvem (např. acad1.lin). , aby se náhodou nějakou neopatrností při upgradu nepřepsal originálním. Takže s novou verzí jen přehlédnu, jestli náhodou nepřibyla nová čára ( jakože nepřibyla od doby, kdy přibyly komplexní čáry - a taky asi dlouho žádná další nepřibyde) a používám ten upravený i nadále.

Ale například sítě a některé hraniční čáry do územních plánů v něm pro přehlednost nemám

J. Mantlík

Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 11:21

Zase byla ruka rychlejší, než hlava

Příspěvek p. Čecha s názvy čar mi připomněl, že je třeba se pobavit i nad jejich názvy. Já jsem si kdysi názvy založil v souladu s Autodeskem (např. CARK8 měla čárku dlouhou jako osmina čárky v čáře CARK), ale častěji už by se mi líbilo ji označit podle skutečné délky čáry (v metrech samozřejmě ) - tedy aspoň u "normálních" čar (tj. čárkovaných, čerchovaných, atd)

Co Vy na to?

J. Mantlík

Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 11:34

Tak jsem to přesně koncipoval, když jsem si to dával dohromady. Souviselo to s vodorovným dopravním značením, kdy bylo potřeba odlišit čáry 6/12, 3/6, 3/1,5 a 1.5/1.5. Pak jsem přišel na to, že si tím vytvořím všechny čáry, které potřebuji a měl jsem vystaráno. Mám to jako samostatnou knihovnu, kterou si podle potřeby natáhnu do výkresu. A mám ji už bez změn moho let.

Ještě se vracím k těm geodetům. To sjednocení naráží na jeden zásadní problém, a to u komplexních čar názvy SHAPE těch jednotlivých značek. Co nadstavba, to jiné označení. Sám mám o geodetů 4 různé LIN soubory s definicemi čar. A podle potřeby vždy nějakou použiju při tvorbě koordinačních situací.

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 11:51

Myšlenka aby se uživatelé AutoCADu sjednotili v jeho používání aby bylo možné bez problémů sdílet výkresy je hezká ale IMHO neuskutečnitelná.

Když se ve firmě (v lepším případě) koupí  Auto(nebo jiný)CAD, tak málokde se najde dalších pár (desítek) tisíc na to aby se všichni kdo s ním budou pracovat poslali na školení, kde by jim m.j. vtloukli do hlavy co a proč používat. Spíše se uživatelé naučí kreslit v CADu metodou pokusu a omylu a když dospějí k tomu, že potřebují sdílet dokumentaci s někým jiným, tak se jim nechce předělávat všechny výkresy které už stačili nakreslit.

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 5329:VIPJak rozložit přerušované a komplexní typy čar na segmenty?
Tip 6810:VIPExport z Inventoru do DWG pro AutoCAD - hladiny, kóty, texty, typy čar (modelspace).
Tip 6768:VIPExport z Topobase do DWG včetně typů čar a šraf.
Tip 8360:Jak změnit typ čáry v AutoCADu 360 (WS)?
Tip 11382:Šrafy v AutoCADu 2015 (a vyšších) mi nezobrazují typy čar.
Tip 1226:Proč 3D křivka nezobrazuje přiřazený typ čáry?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  123 5> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,328 sekund.