Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 8153 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoTyp čar

 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1234 5> archiv
Autor
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 12:20

Staré výkresy předělávat asi nikdo nebude, ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě, kde se k tomu dopracovali časem všichni i bez nějakého školení. Sepsali si jen takovou kuchařku kreslení, kde a jak budou co kreslit. Spolupráce a práce v takové firmou je výborná a značně efektivní...

Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 12:39
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

Staré výkresy předělávat asi nikdo nebude, ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě,...

Jde o to, kdo jsou to ti všichni. Pokud je to v jedné firmě nebo u firem co dlouhodobě úzce spolupracují, tam je to asi možné a nutné. Ale pokud například přijde podklad pro nabídku kooperace od nějaké firmy se kterou dříve nebyl žádný kontakt, tak je úspěch, když se takový výkres vůbec podaří otevřít. Nerad bych vypadal jako hnidopich, ale šedivá je teorie a košatý strom života.

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 12:51
Měl jsme na mysli tu první uváděnou variant tzn. v rámci firmy a stálých spolupracovníků.
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 12:53

Možno by bolo celkom dobré riešenie, keby boli tieto pravidlá spísané v nejakej peknej stručnej príručke ako súčasť inštalačného CD kupovaného SW, napr. s názvom dôležité pravidlá (resp. normy) pre projektantov všetkých profesií, bolo by to uvedené ako bonus aj na obale. Potom by si to niekto všimol, alebo by ho na to upozornil predajca SW, a tým by sa zvýšili šance, že sa bude projektovať slušne.

Na veľkých projektoch to máva na starosti koordinátor, ktorý pri zadávaní projektu odovzdá aj postupy projektovania (hladiny, typy čiar, súradné systémy, spôsoby definovania blokov...) Ale bohužiaľ aj napriek tomu sa nájdu "mastiči", ktorý to nedodržia, lebo to nevedia. Potom je to zase len na koordinátorovi, že takéto výkresy nepreberie.

Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:08
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

... ale jde zavést standard, který budou všichni dodržovat. Viděl jsme to na vlastní oči v jedné firmě ...



Ne vždy je standart, který firma vypracuje, přínosem. Jistá nejmenovaná firma v rámci velkého koncernu trvá na standartech, které nedovolují využít ani základní možnosti AutoCadu (kreslení pouze v modelovém prostoru, vykreslovací styly předdefinované pouze CTB, uživatelem předdefinované bloky pouze v měřítku 1,1,1 (takže když jde o blok rohové rozpisky, která má rozměry v měřítku 1:1 pro tisk, je nutno stavařský výkres zmenšit/zvětšit v měřítku budoucího tisku) a podobné lahůdky.
Zpět nahoru
Buba Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 05.říj.2005
Lokalita: Slovensko
Používám:
AEC Collection
Stav: Offline
Bodů: 1688
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:11
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:16

Mám různé zkušenosti s takovými domluvami

Buď děláte pro investora, který má nějaký řád už zaveden a pak je úplně jedno s kým to děláte, zda jste kooperant nebo nositel zakázky. Máte na to noty a je na HIPovi nebo koordinátorovi, aby si to uhlídal. Takový manuál má třeba ŘSaD nebo ČD. ČD dokonce velmi přísný a přesný k odevzdávaání digitální podoby dokumentace

Pak je to investor, kterého struktura dat nezajímá a je pro něj nejdůležitější získat ÚR, SP a postavit. Tam je to na tom, kdo akci koordinuje, kompletuje, aby si kooperanty pohlídal a navigoval, jak mají jednotlivé příspěvky vypadat.

A je na mě, abych si vybral ty, s kterými se domluvím.

Takže s nějakým návodem si nikdo nebude lámat hlavu, protože co firma, co kooperující jednotlivci a co jednotlivci, to jiný systém a jiný pohled na věc.

Ale v rámci tohoto fóra by výměna čar, zejména komplexních, určitě nebyla na škodu. Zvláště pro urbanistické studie, územní plány a pod.

 

Ve firmě to snad ani nemůže jinak fungovat. Pracuji externě pro velkou projekční firmu a kdyby neměli zavedené pravidla, tak to prostě nemůže fungovat. Tam je to direktivně nařízeno a nemůžete nijak diskutovat. A např. ať otevřete kterýkoliv výkres, tak víte, že v hladině 99 je popis ve žluté barvě, který je komntářem zpracovatele příspěvku pro ostatní projektanty, kde je upozorňuje na některé skutečnosti, o kterých ostatní ani netuší. Hladina se neplotruje, ale je tam. A tak je to i u jiných pojmenování hladin.

 

 

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:21

bloky v měřítku 1,1,1 jsou asi základně správně, ale pokud tvoříte výkres jen v modelovém prostoru, pak předpokládám přizpůsobení razítka výkresu a ne naopak. to co popisujete, nemůže vůbec fungovat, resp nemůžou fungovat žádné XREFy, protože pokud si to něka nazvětšujete podle měřítka na 1,1,1, tak to nikdo nikdy nedá dohromady.

a když už jsme u těch bloků, docela mě vytočí podklad od geodetů, který je chystán pro tisk 1:500, takže bloky vkládají s hodnotou 0,5, ale jen u X,Y. Z-ko už nechají 1 a pak s tím jsou docela problémy někdy něco udělat.

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:25

bez naroku na uplnost se pokusim shrnout, o cem se tu zatim mluvi, at se sunem k cili:)

  1. bud dopisovat do acadiso.lin, nebo mit separatni .lin soubor - ackoli pouzivame to prvni, nemam problem ani s resenim c.2 - pojdme hlasovat - udela nam p. Michl na to ve foru anketu, nebo zbytecne?
  2. metry/milimetry - nevim porad, proc by na to mely byt separatni soubory - jaky je problem v prenastavovani LTSCALE - IMHO ta promenna je tu prave za timto ucelem...

...pojdme si prosim zodpovedet a rozhodnout tyto dve veci a muzem se posunout k vlastnimu sesynchronizovani:)

Rostislav Říha
Zpět nahoru
keram Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 04.lis.2004
Lokalita: Slovensko
Stav: Offline
Bodů: 50
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:26
trochu mi to pripomenulo situaciu okolo tvorby webstranok kde nejednotnost standardov prehliadacov a neprehladnost kodu stranok viedol k vzniku organizacie ktora ma za ulohu presadzovat standardy a nuti aby aj vyvojary roznych prehliadacov implementovali tieto standardy.
Kedysi prehliadace pristupovali k webovym strankam dost lahkovazne a snazili sa opravit vsetky chyby tvorcu stranky   aby prislo k zobrazeniu pozadovaneho vysledku,
no trend poslednych rokov je iny kde sa snazia tvorcov prinutit aby pisali kody cisto a striktne a postupne nahradit laksne HTML prisnym XML kde ako prechodovy jazyk vznikol XHTML,
vyhody tohto pristupu su jasne: rovnake zobrazovanie v roznych prehliadacov a moznost vyuzitia stranky nielen pre prehliadanie ale aj v roznych inych programoch..

pre vznik niecoho takeho na poli CAD standardov je zial podla mojho nazoru nemyslitelne, kedze by bolo treba aby sa za to zasadila dostatocna autorita v podobe vyvojarov (autodesk?) ale aj odbornici roznych odvetvi ktore vyuzivaju CAD (stavbari, architekti, strojari, geodeti..) ktori by sa tiez museli zjednotit v standardoch co mnoho krat nieje ani len v ramci profesii a krajin
kM, ACAD 2006, 2002 + ADT 3.3
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 13:35

Původně odeslal(a) keram keram napsal(a):

trochu mi to pripomenulo situaciu ...

nechcem sa Vas konkretne dotknut, ale povodny ciel tejto temy bolo najst standard, prijatelny pro co najviac ucastnikov tejto konference a realne ho zacat uzivat - cize bysom skor uvital konstruktivne prispevky, ktore povedu priamo k tomuto cielu...

-v minulych vzkazech tu zaznelo, ze by mel byt vymyslen klic nazvu - z me strany souhlas, libi se mi i to, ze cara ve svem nazvu uz rovnou rika neco o svych rozmerech...btw: nesedim u acadu, ale napada mne - kdyz otevru dialog s carami, neni tam nahodou neco jako description? nema to byt spis v ni?

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 14:50
Původně odeslal(a) Rostislav Říha Rostislav Říha napsal(a):

bez naroku na uplnost se pokusim shrnout, o cem se tu zatim mluvi, at se sunem k cili:)

  1. bud dopisovat do acadiso.lin, nebo mit separatni .lin soubor - ackoli pouzivame to prvni, nemam problem ani s resenim c.2 - pojdme hlasovat - udela nam p. Michl na to ve foru anketu, nebo zbytecne?
  2. metry/milimetry - nevim porad, proc by na to mely byt separatni soubory - jaky je problem v prenastavovani LTSCALE - IMHO ta promenna je tu prave za timto ucelem...

...pojdme si prosim zodpovedet a rozhodnout tyto dve veci a muzem se posunout k vlastnimu sesynchronizovani:)

ad1) já osobně bych volil 2 - 3 soubory. Stejně při načítání čáry musím znovu otevřít soubor lin, tak je v zásadě jedno, zda stále jeden, nebo ty 2. Ale v každém případě bych ani jeden z nich nenazval acadiso.lin

ad2) já vím, že Vás nepřesvědčím, tak aspoň příklad.

Dostanu zaměření od geodetů, sítě od správců, katastr z IMIPu, případně další data - vše koresponduje s LTscale 1. Pak od Vás dostanu Vaše data (pominu, že v milimetrech, zaplať pámbu, že basepoint je v 0,0 - tak si to 1000x zmenším). Vám zrovna vyhovuje LTSCALE např. 200, takže po načtení mám všechno "plně", protože se vzorek čáry ABC nevejde do délky úsečky. Takže zrušit načtení, otevřít soubor, podívat se, co je za ltscale, jak jsou čárky asi dlouhé a jak je upravit, aby mi vyhovovaly. LTSCALE ale v mém výkresu předělávat nebudu, to bych si rozházel všechno ostatní. Takže pro mne je nejjednodušší pro příslušnou hladinu změnit čáru ABC na ABC_M a budu mít požadovaný vzorek. Nebo přemýšlím špatně?

Z toho vyplývá i potřebnost mít v názvu čáry aspoň jednotku, jinak se to bude "mlátit"

J. Mantlík

Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21434
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 14:53

Vlastní typy čar doporučuji dávat do jiného souboru než ACADISO.LIN/ACAD.LIN

Pokud by bylo potřeba zpětně extrahovat .LIN soubor z existujícího DWG výkresu, můžete využít naši utilitu LinOut:
http://www.cadforum.cz/cadforum/qaID.asp?tip=3957

Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 15:03
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

ad1) já osobně bych volil 2 - 3 soubory. Stejně při načítání čáry musím znovu otevřít soubor lin, tak je v zásadě jedno, zda stále jeden, nebo ty 2. Ale v každém případě bych ani jeden z nich nenazval acadiso.lin

OK, nebude se to jmenovat acadiso.lin

Pokud vice souboru, tak max 2 - jeden pro METRY a jeden pro MILIMETRY - jinak hrozi, ze nebude jednoznacne, zda cara patri do prvniho nebo druheho souboru...cim mene souboru, tim mene rozhodovani a prace -- napr. si nebudete muset pamatovat, ve kterem je ktera cara...pokud budou dobre nazvy, bude to fungovat - souhlasite?

Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

ad2) já vím, že Vás nepřesvědčím, tak aspoň příklad....Dostanu zaměření ...- vše koresponduje s LTscale 1. Pak od Vás dostanu Vaše data ... Vám zrovna vyhovuje LTSCALE např. 200, takže po načtení mám všechno "plně",...Takže zrušit načtení, ...je nejjednodušší pro příslušnou hladinu změnit čáru ABC na ABC_M a budu mít požadovaný vzorek. Nebo přemýšlím špatně?

Z toho vyplývá i potřebnost mít v názvu čáry aspoň jednotku, jinak se to bude "mlátit"

naopak, chapu, presvedcil jste mne, udelejme to tak....jeste pokud by to (zmeneni) slo provest nejakym makrem nebo automaticky...hmmm:)

  • shrnuto: acadiso.lin se nechava originalni
  • existuji 2 uzivatelske soubory s carami, jeden pro metry a druhy pro mm
  • V nazvech car se vyskytuje urceni jednotek a urceni delky car.
  • Cary pojmenovavany dle predem daneho klice - navrhuji vyjit z anglickeho znaceni hladin profesi - A_ architekt, S_ statika....pak mit nazev cary, pak delkovy popis, pak jednotku...

souhlas?

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 16:27

Pokud mohu jen drobnost na kolegu Říhu.

Za celou dobu nezazněla z Vaší strany informacem, jaké LTSCALE máte nastavené pro vykreslování do např. měřítka 1:100

Vyzkoušel jsem na svých čarách následující

čára délky 10m, typ čáry a LTSCALE 1 - mezery jsou nějaké, které mi vyhovují

zvětšil jsem vše 1000x, aby to bylo jako v "mm" a LTSCALE dal 1000

rozteč je stejná, což je vlastně podstata diskuse. Aby typ čáry byl pro určité LTSCALE a určité meřítko pořád vyhovující.  Pak např. moje knihovna Vám bude asi vyhovovat, tak jako určitě kolegovi Mantlíkovi, který ctí LTSCALE 1 pro kreslení vykreslování v 1:1, resp. 1:1000

 

 

 

 

 

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 16:41

Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

jaké LTSCALE máte nastavené pro vykreslování do např. měřítka 1:100

tiskneme VYHRADNE z layoutu.

psltscale=1

ltscale vetsinou 0,5-2, nevim z hlavy...jak se nam pro konkretni pripad libi. - takze berte, ze zhruba 1

Rostislav Říha
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 17:02

Taky tisknu výhradně z LAYOUTu, ale tam jde právě o zvětšení toho okna modelového prostoru.

Uvedu svůj příklad. Pro tisk 1:200 v době zpracování projektu mám ve výkresech nastaveno LTSCALE 0,2, abych viděl všechny proporce, že jsou v pořádku, popisy mě nejdou přes značky na čarách atd.

Když dělám pro finální tsik 1:500, pak LTSCALE 0,5

Tisk už dělám z jiného souboru, kde všechny přitáhnu jako XREF a tam je to samozřejmě LTSCALE 1, protože to okno modelovího prostoru je patřičně zvětšeno - pro 500 2x, pro 200 5x atd.

Proto jsem se ptal na to LTSCALE ve vazbě na svou knihovnu čar. Ta je definována tak, že by měly vždy rozteče odpovídat názvu čáry

*ČÁRKOVANÁ05-02,_ _ _ _ _ _ _ _ _
A,5.0, -2.0

má délku čárky 5 jednotek a mezeru 2 jednotky. A je úplně jedno, jestli to ve finále je 500, 1000, 200 nebo detail 20

 

R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 20.bře.2006 v 23:16
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

Já bych mnohl taky přisět s troškou do mlýna co s etýáče te synchronizace. Ale dost jsme nepochopil tu připomínku s metry a milimetry, vždyť kreslím 1:1 a např pro M 1:50 nastavím LTSCALE  na 50.

No vidíte. A podle mne je právě LTSCALE shodné s měřítkem (1:50 -> 50) nepoužitelné, protože pak se čerchované čáry nezobrazí korektně (např. při kreslení dveří bez prahu u stavebního výkresu). Proto používáme LTSCALE cca poloviční oproti měřítku: pro 1:50 -> LTSCALE 25 nebo 30.
Radim Koutňák
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 5329:VIPJak rozložit přerušované a komplexní typy čar na segmenty?
Tip 6810:VIPExport z Inventoru do DWG pro AutoCAD - hladiny, kóty, texty, typy čar (modelspace).
Tip 6768:VIPExport z Topobase do DWG včetně typů čar a šraf.
Tip 8360:Jak změnit typ čáry v AutoCADu 360 (WS)?
Tip 11382:Šrafy v AutoCADu 2015 (a vyšších) mi nezobrazují typy čar.
Tip 1226:Proč 3D křivka nezobrazuje přiřazený typ čáry?


 Odpovědět Odpovědět Stránka  <1234 5> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,438 sekund.