Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 3038 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoGenerování výkresu odlitku

Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
masa1 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 25.led.2006
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
Abaqus, NX, Inventor, AutoCAD 2018
Stav: Offline
Bodů: 350
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Generování výkresu odlitku
    Zasláno: 18.pro.2019 v 08:21
Dobrý den.
Rozhodně nic nedokreslovat a nešvindlovat. Tím si na chvíli pomůžete, ale při první změně modelu se vám mohou náčrty rozbít a jen si přiděláte práci.
V pohledu nemusí být nic kótováno, ale může se hodit pro definici jednotlivých řezů. Chce to hodně řezů a detailů. Pro kótování dělat řezy ve stejných rovinách, v jakých byl kreslen tvořící profil kótovaného prvku.
Pro větší odlitky (jako například traverzy kovacích lisů, stojany válcovacích stolic) jsme dělali i 3 samostatné výkresy - pro odlitek, pro zkoušky a pro obrábění.
Mašek
Zpět nahoru
issin Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.čvc.2015
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor
Bodů: 515
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 13:47
Ještě je možné dohodnout se se slévárnou. Někdy se to řeší tak, že se pošle slévárně model hotové součásti a konstruktér, který vytváří formu si udělá přídavky a úkosy podle potřeby. Toto je někdy výhodné protože slévárna zná své možnosti a model odlitku vytvoří dle své potřeby a technologických možností.
Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Bodů: 1480
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:41
Já bych ten nálitek asi nekótoval vůbec. Jako celkové rozměry jsem měl na mysli délka x šířka x výška a to jenom pro představu, jak to má být veliké a pro kontrolu správné interpretace jednotek. Aby se nestalo, že to nakreslíte v milimetrech, ale vyrobí vám to v palcích a podobně. Protože při přenosu dat z jednoho SW do druhého se občas ty jednotky nepřenesou správně.
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 13.kvě.2011
Používám:
AutoCAD 2021, AM 2021, AIP 2021, Fusion 360
Bodů: 67
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:36
Děkuji, já ten Váš příspěvek našel, ale mně není úplně jasné, jak kótovat ty "celkové rozměry", např. třeba u toho nálitku na součásti, kterou jsem přiložil v prvním příspěvku. Potřeboval bych vidět nějaký reálný podklad pro výrobu. Řešením je ty technologické úkosy nemodelovat vůbec a jen je označit, ale pak bude problém vygenerovat správná data pro CNC (model, forma...).
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Používám:
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:28
Ona norma připouští i technologický úkos nedělat vůbec a označit ho na výkrese značkou, popř. znaménkem +, -, pokud úkos materiál přidává, nebo ubírá. Napadá mě, jestli to není právě osvícený návod, jak to řešit, tj. vymodelovat jmenovitý rozměr a doplnit značku. Zajímalo mě právě, jak to řeší praxe technologů.
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/úkosy.JPG

Zpět nahoru
Navara Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Arkance Systems

Přihlášen: 08.zář.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor
Bodů: 1480
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:22
Už jsem to to tu určitě někde psal, ale v tomhle případě je potřeba myslet na to, jak se daná součást bude vyrábět. Pokud to má být (obrobený) odlitek, potom bych asi doporučil vytvořit model odlitku a následně pomocí odvození vytvořit hotovou součást. Vzniknou tak dvě součásti. Jedna pro použití v sestavě, druhá pro výrobce formy.
Na odlitku kótovat jenom celkové rozměry, protože výsledný tvar je dán formou a pro toho, kdo bude vytvářet formu je podstatný model, který si "otiskne" do základu formy a pomocí nějakého CAM software vytvoří přímo NC program na její výrobu. Navíc si moc neumím představit, jak by se ty úkosy a rádiusy měly vlastně měřit a kontrolovat.
Na výsledném modelu potom určit základny pro obrábění a od nich zakótovat všechny obrobené plochy a otvory.
Zpět nahoru
Elfenbein Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Arkance Systems

Přihlášen: 01.čvc.2015
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
INVENTOR
Bodů: 41
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 11:02
Určitě bych to kótoval v řezu. Když si tam dokreslíte čáru, tak ten kdo to bude číst nebude stejně vědět k čemu jste to zakótoval. Jestli k hornímu průsečíku, nebo ke spodnímu.
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Používám:
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 10:57
No jo, v řezu to samozřejmě není problém, ale jak zakótovat ten pohled, např. půdorys součásti, tam ani jedna vygenerovaná čára neodpovídá rozměru, který bych potřeboval zakótovat, o to tu jde. Jedině to řešit mnoha řezy, jak se psalo výše. A i tak v tom řezu rovinou rovnoběžnou s půdorysnou ten rozměr odpovídat nebude (je tam úkos), program prostě nabídne skutečný rozměr v té rovině řezu. Jednodušší součást by skoro bylo snazší nakreslit ve 2D, např. v AutoCADu.

Upravil PepaG - 16.pro.2019 v 11:01
Zpět nahoru
Elfenbein Zobrazit panel
Arkance Systems support
Arkance Systems support
Arkance Systems

Přihlášen: 01.čvc.2015
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
INVENTOR
Bodů: 41
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.pro.2019 v 10:54
Dobrý den.
Rozhodně bych nic nešvindloval. Všechny úkosy doporučuji udělat v modelu a skutečný stav pak zakótovat na výkrese.

Upravil Elfenbein - 16.pro.2019 v 10:57
Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Používám:
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 15.pro.2019 v 18:50
Děkuji, přesně to jsem si myslel, asi to opravdu jinak nejde, potvrdil mi to i jeden konstruktér.
Zpět nahoru
issin Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.čvc.2015
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor
Bodů: 515
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.pro.2019 v 23:46
tak řezat a řezat to by mohlo stačit
asi bych to řešil nějak takto:

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 63825/test_004.png

Zpět nahoru
PepaG Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Používám:
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.pro.2019 v 13:52
Divím se, že jsem na tenhle problém nenarazil už dřív, ale zajímalo by mě, jak správně vygenerovat výkres odlitku, popř. výkovku. Se všemi úkosy a hlavně zaobleními. Zatím mě nenapadají jiná řešení, než toho půlku dokreslit náčrtem, nebo nadělat spoustu řezů a některé kóty prostě "ošvindlovat". Řez koneckonců není problém, ale jak udělat smysluplně třeba pohled, který přikládám? V jednom jsou vypnuté tangenciální hrany, ve druhém zapnuté. Jde to vůbec nějak?

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_1.jpg

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_2.jpg

Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 33734/odlitek_3.jpg

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8635:Analýzy výkonu GIS serveru Autodesk Infrastructure Map Server.
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.
Tip 9467:Automatické publikování schválených výkresů z Inventoru.
Tip 9341:Použití iLogic na rozklad jména IPT souboru a naplnění iVlastností.

Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel

Stránka byla vygenerována za 0,266 sekund.