Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 471 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoBloky výkresových prvků pro stavařinu

 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv
Autor
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Bloky výkresových prvků pro stavařinu
    Zasláno: 01.pro.2007 v 20:17
Dobrý den pánové,
 
tak jsem našel chvilku času abych si poupravil některé bloky z GGmenu na bloky dynamické. Snažil jsem se je dělat z praktického pohledu a aby byly co nejvíce využitelné pro stavařinu. Nicméně víc hlav, víc ví a tak pokud by se našel někdo kdo by mi je zkritizoval nebo vnukl ještě nějakou jinou myšlenku, byl bych rád.
 
 
 
Zpět nahoru
mnementh Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 25.led.2007
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Autodesk AEC 2020
Stav: Offline
Bodů: 360
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 02.pro.2007 v 21:56
Zdravim,
muj hluboky obdiv. Ja ac se snazim tak se mi dynamice bloky porad nejak nedari. Jestli mi reknete, ze jdete jen podle helpu tak budu mit vzteka :o)
Snazim se udelat blok na sadu valcovanych profilu. Mohl bych vas pozadat o pomoc?
Diky Honza
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 00:01
Dobrý den,
děkuji za poklonu, ale já jsem jen malá ryba a samouk, jsou tu i větší kabrňáci (např. zisoun).
 
Abych pravdu řekl tak helpy nemám moc rád (asi jako každý), spíše zkouším co a jak. Do nápovědy jsem se na dynamické bloky díval zatím 2x, spíše mi pomohl anglický tutorial. Určitě o zkuste. Mám takový dojem, že jeho přeložená verze je i na autodeskclubu.
 
Co se týče knihovny válcovaných profilů, tak to je trošku težší, každý profil má jiné zaoblení, a svá specifika. Nejjednodušší cestou je prevděpodobně jít přes viditelnost. Ovšem zase mi přijde zbytečné cpát x bloků do bloku jednoho - zbytečně pak narůstá velikost výkresů. Rád bych pomohl, ale nevím jak? Pokud máte konkrétní dotaz, tak sem s ním... ;)
 
Co se týče bloků válcovaných profilů, tak hodně obsáhlou knihovnu ocelových profilů mi kdysi zaslal kamarád z jedné projekce a já ji zahrnul do GGmenu, kde je dodnes.


Upravil PepaR - 03.pro.2007 v 00:08
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 07:25
Jen mala poznamka. Asi by bylo vhodne mit u vsech bloku stejne jednotky. U bubliny je "bez jednotek".
Jinak blok s rezem se chova nejak zvlastne - v zobrazeni textu ve smeru sipky je deformovany text (prikladam ukazku a to jak DWG tak i obrazek). Doslo k tomu kdyz jsem natocil rez (atribut uhel) a pak hodne zvetsil meritko bloku (z jedne na 100). Mozna to ma co delat se zarovnanim textu na pravy okraj??? Nevim.


Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 20071203_072338_rez.png



Připojené souborydwguploads/20071203_072237_rez-dwg.dwg

Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 07:36
Jeste jsem mozna mel mozna dodat, ze pouzivam cesky Autocad Map 3D 2006 s SP1. 
Zpět nahoru
be_em Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.úno.2006
Lokalita: Slovensko
Používám:
Používal som AutoCAD 2004, 3ds max7. Teraz AcadLT
Stav: Offline
Bodů: 865
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 07:43
Pán PepaR, je to super super, ak dovolíte jeden by som veľmi rád používal aj naďalej. Len malá prosba, dal by sa blok "... vyska_pudorys_D" upraviť nasledovne:
1. rámček (obdĺžnik) by sa dal aj vypnúť/zapnúť,
2. dal by sa používať aj viacriadkový text,

Ale aj tak, ďakujem
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 13:41
ad) alfred: U toho zrcadlení záleží hlavně na proměnné MIRRTEXT, ale ta deformace mě zaráží - podívám se na to.
 
ad) be_em: Samozřejmě bloky klidně použijte. Který z nich využijete nejvíce? Vypnutí rámečku je ten nejmenší problém. Co se týče víceřádkového textu, tak by to šlo nadefinovat možná pomocí víceřádkového atributu, ale to funguje až od AutoCADu 2008 a netuším jaká by byla zpětná kompatibilita. Takovým univerzálním řešením by bylo nadefinovat více atributů, které by měly prázdé pole hodnoty. Kolik řádků byste potřeboval?
 
A na závěr otázka do pléna:
1) Preferujete blok s jednotkami nebo bez jednotek? (Pokud s jednotkami, napiště prosím s jakými)
2) Dávat přednost nastavení barvy a typů čar: DleHlad nebo DleBlok?
 
Díky za zpětnou vazbu


Upravil PepaR - 03.pro.2007 v 13:42
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 18:24
Alfred měl pravdu, ten problém tam je, ale nastává pouze při dramatické změně měřítka bloku. Pokud ale resetujete blok, tak by mělo být vše vpořádku. Zádrhel jsem ale neobjevil, možná  to bude tím zarovnáním atributu, ale to zrovna měnit nechci.
 
Požadavky be_ema jsem zapracoval a  zveřejňuji aktualizované verze + něco málo navíc. Vždycky mě při označování řezů štvalo, že nebylo nikde řešeno zalomení a návaznost na označení řezu mezi sebou navzájem a jelikož budou ty Vánoce, tak jsem si řekl, že si dám malý dárek, který se Vám bude možná hodit taky - viz blok Oznaceni_rezu_2.
 


Upravil PepaR - 03.pro.2007 v 18:25
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 20:24
Co prosim znamena "resetovat blok"?

Problem asi neni se zarovnanim textu - zkusil jsem to zmenit, ale chovalo se to take "necekane". Nijak podrobneji jsem to ale nezkoumal.

Pokud to dela i v novejsich verzich CADu, tak je to mozna BUG. K tomu by mozna neco mohl rict pan Michl.

Moje zkusenost s dynamickymi bloky v AutoCadu 2006 je takova, ze mi to prijde zatim nedotazene. Chovaji se nekdy divne, specialne texty nebo atributy. Jednou mi atribut v bloku pri zdvojnasobeni meritka a zpet zvetsil vysku textu atributu. Ale jen nektere z bloků! (tedy stejný blok vložený několikrát se choval zvláštně a pokaždé jinak). Také někdy nektere bloky po zvetseni meritka ztraceji svoje dynamicke vlastnosti, prestoze je meritko X=Y=Z.

Jinak k jednotkam bloku: Muj nazor je, ze od verze 2006 je nejdulezitejsi aby blok vubec nejake jednotky mel. Nejhorsi je blok bez jednotek...  Ja pouzivam v situacich  metry a  ve vykresech  milimetry.  Kdyz  pouziji  blok  z  vykresu  v  situci,  tak snadno meritko prizpusobim uz pri vkladani, ale uz vim jak to bude...
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.pro.2007 v 21:35
Pravým tlačítkem vyvoláte místní nabídku a je tam možnost Resetovat blok. Já sám místní nabídku moc nepoužívám, objevil jsme to víceméně náhodou.
 
Máte pravdu u dynamických bloků je ještě pár věcí, které by se daly vylepšit, ale často je rpoblém zpsůoben jejich špatným nadefinováním. Třeba mám něco já v bloku špatně. Nicméně divné chování atributů u různých dynamických bloků od jiných zdrojů jsme zaznamenal i já, takže třeba bude trošku té nepodařenosti i na straně AutoCADu nebo jejich špatném používání.
 
Co se týče těch jednotek díky za radu. Mám to teď v blocích špatně, tzn. bez jednotek.
Zpět nahoru
be_em Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.úno.2006
Lokalita: Slovensko
Používám:
Používal som AutoCAD 2004, 3ds max7. Teraz AcadLT
Stav: Offline
Bodů: 865
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 07:42
... takže moje prosby (týka sa iba bloku "vyska_pudorys_D"):
1. možnosť vypnutia obdĺžnika,
2. max. 3 riadkový text (Mtext, multiline text) o ľubovoľnej dĺžke,
3. jednotky milimetre,

A ešte jedna otázka na záver: čo sa stane s výkresom, ak ho z vyššej verzie uložím napr. do verzie 2004, hlavne čo sa tohto bloku týka.
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 07:44
Na deformovany text atributu reset bloku nepomuze. U bloku se vynuluji dynamicke vlastnosti na defaultni, ale vlastnosti atributu se to nedotkne.

Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 16:15
Původně odeslal(a) be_em be_em napsal(a):

... takže moje prosby (týka sa iba bloku "vyska_pudorys_D"):
1. možnosť vypnutia obdĺžnika,
2. max. 3 riadkový text (Mtext, multiline text) o ľubovoľnej dĺžke,
3. jednotky milimetre,

A ešte jedna otázka na záver: čo sa stane s výkresom, ak ho z vyššej verzie uložím napr. do verzie 2004, hlavne čo sa tohto bloku týka.
 
1 - vyřešeno
2 - proč MText? Nestačí současná podoba?
3 -vyřeším
 
Pokud uložíte výkres do DWG 2004 a otevřete jej v AutoCADu 2005 a starším, tak se nic nestane, akorát blok přestané být dynamický a změní se pravděpodobně jeho název. Pokud výkres uložený v DWG 2004 ale otevřete v AutoCADu 2006 a novějším, pak blok dynamický bude.
 
Původně odeslal(a) alfred alfred napsal(a):

Na deformovany text atributu reset bloku nepomuze. U bloku se vynuluji dynamicke vlastnosti na defaultni, ale vlastnosti atributu se to nedotkne.
Mě to jednou pomohlo a podruhé už ne, tak nevím kde je chyba.
Zpět nahoru
be_em Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.úno.2006
Lokalita: Slovensko
Používám:
Používal som AutoCAD 2004, 3ds max7. Teraz AcadLT
Stav: Offline
Bodů: 865
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 17:13
MText ba sa hodil preto, lebo daný blok by mohol poslúžiť aj ako poznámka vo výkrese, alebo nejaký odkaz so šípkou, kde by dlhý jednoriadkový text mohol niekedy zavadzať ... ale aj tak ďakujem ... a kedy zverejníte finálnu podobu?
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 17:33
Je to úprava na chvilku, ale momentálně se k tomu nestihnu dostat, takže kdy to bude nahotovo to vskutku nevím. Budu to řešit až budu u PC ve škole.
 


Upravil PepaR - 05.pro.2007 v 14:11
Zpět nahoru
zisoun Zobrazit panel
Zasloužilý člen
Zasloužilý člen

Přihlášen: 25.pro.2006
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
AutoCAD LT 2007
Stav: Offline
Bodů: 232
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 23:18
Ten blok označení řezu se zalomením vypadá dobře. Chtěl jsem si takový udělat, ale předběhl jste mě. Vím, že to zabere celkem dost času, než to chodí jak má, takže budu používat tento.
Jinak já vždycky mám bloky v milimetrech a vždy zadávám vlastnosti dlehlad.
Zisounek
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.pro.2007 v 23:26
Díky, jsem rád, že Vás blok se zalomením řezu zaujal. Má sice pár mušek, ale ty jsou dány omezením parametrizace v dynamických blocích.

Upravil PepaR - 04.pro.2007 v 23:29
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 05.pro.2007 v 14:14
Tak jsme bloky upravil a vyvěsil do katalogu bloků, kde je možné si je stáhnout.
 
Ten víceřádkový popis MTextem vyřešite nelze, šlo by to udělat až ve verzi 2008, kdy je zavedena podpora víceřádkových atributů a to by Vám stějně nepomohlo. Vyřešil jsem to tedy třemi atributy pod sebou, snad Vám to bude tak vyhovovat.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 8234:VIPJak změnit symbol komponenty v isometrii?
Tip 4732:Nastavení měřítka (velikosti) modelových bloků (textů) na výkresový prostor.
Tip 13115:Automatický symbol měřítka v Civilu a Mapu 3D.
Tip 5137:Jaký je rozdíl mezi výkresem a blokem AutoCADu?
Tip 2036:VIPJak vypnout uchopování na dané hladiny, segmenty šraf nebo určité typy entit? (3 metody)
Tip 7425:Nedostupná funkce "Importovat blok aplikace AutoCAD".


 Odpovědět Odpovědět Stránka  12> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,305 sekund.