Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 7124 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenobarva pozadí v autocadu

 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv
Anketní otázka: Jakou máte nastavenu v modelspace?
Anketní volba Hlasů Statistika ankety
17 [58,62%]
6 [20,69%]
3 [10,34%]
3 [10,34%]
Toto téma je uzavřeno, není možné další hlasování

Autor
iva-k Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 10.dub.2007
Lokalita: ČR (PL)
Používám:
AutoCAD2007, Revit 9
Stav: Offline
Bodů: 16
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: barva pozadí v autocadu
    Zasláno: 21.led.2009 v 15:13
Původně odeslal(a) Rostislav Říha Rostislav Říha napsal(a):

budeme řešit, jaké barvy mají stavaři na co používat
 
...chtěla bych se proto zeptat, jestli nějaká norma upravuje to, jakou barvu mají mít čáry na výkrese (stavařském - půdorysy-řezy-atd.), když se tiskne barevně? Je to součástí normy, která řeší uspořádání a pojmenování hladin (ČSN EN ISO 13567) ?
 
 
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 28.lis.2008 v 14:54
myslel jsem samozřejmě "nevypne pro tisk" neboli jak píšete "zakázat pro tisk"
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Kackac Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.úno.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD
Stav: Offline
Bodů: 469
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 27.lis.2008 v 11:03
Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

když někdo tu hladinu omylem nevypne a vytiskne se...
podle mne je nejlepší všechny takové pomocné a komentářové hladiny zakázat pro tisk, takovou tou škrtnutou tiskárnou ve správci hladin, pak si můžou všichni zapomínat jak chtějí i u černých hladin a nic se neděje.
Kackac
Zpět nahoru
MartinNo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 20.lis.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD LT2008, ACAD MEP 2008
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 27.lis.2008 v 08:48
Popisujete tzv. kvalifikované užívání. (Výkres bouracích prací ke mě zase tak často nepřijde.)
Bohužel v ACADu pracují i občasní projektanti/technici - ti co potřebují mít výkres rychle hotový, protože jejich práce je ve specifikaci dodávky, zajištění montáže a uzavření smlouvy-tím chci říct, že to jsou chytří lidé.
Samozřejmě neudělají ani rozvržení, kde by viděli, co to vyrobili. Takoví žlutou použijou klidně na kóty, vynesení multiodkazu, plovoucí betonový základ nebo na poznámku k výkresu, razítka atp. Na černém pozadí to hezky vidí a ať si to vytiskne někdo jiný: (( Odhaduji jejich počet podle četnosti tak na 50 -60% , relativně dost.
Takže je potřeba teorii trochu přizpůsobit praxi. Navrhuji žlutou alespoň ze základní palety vyjmout/schovat - stavaři ji najdou.
Zpět nahoru
koutnak Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 20.bře.2006
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
ACAD 2013; Cadkon+ MEP 2018
Stav: Offline
Bodů: 474
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.lis.2008 v 21:05
Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

Pokud se nemýlím, tak žlutou barvou stavaři kreslí bourací práce, aspoň jsem to někde viděl.

Ano, je to tak.
Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

Výhoda je v tom, že když někdo tu hladinu omylem nevypne a vytiskne se, nebije hned do očí.

Ovšem jen tehdy, když tisknete barevně.


Upravil koutnak - 26.lis.2008 v 21:07
Radim Koutňák
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.lis.2008 v 21:03
Pokud se nemýlím, tak žlutou barvou stavaři kreslí bourací práce, aspoň jsem to někde viděl.
 
My jsem od jiné firmy převzali, že co je žlutě, se netiskne a je v hladině, která slouží ke komentářům k mému stavebnímu objektu, které by mohly zajímat i ostatní kolegy a nebo je chci přímo na něco upozornit. Mnohokrát se to osvědčilo a jde o zvyk.
 
Výhoda je v tom, že když někdo tu hladinu omylem nevypne a vytiskne se, nebije hned do očí.
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
MartinNo Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 20.lis.2008
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD LT2008, ACAD MEP 2008
Stav: Offline
Bodů: 7
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.lis.2008 v 19:13
Barvu pozadí modelu mám 204, ale protože změna je velmi jednoduchá tak bych to ani neřešil jako nějaký standard. Důležitější je při koordinaci, abych se nestratil v barvách použitých ostatními kolegy.
Tloušťku čáry je možné v zobrazení vypnout, tak při práci na monitoru taky není podstatná. Důležitá je až při kontrolním tisku. Připadal bych si jako blázen, abych si vytvářel pseudoindex pro tloušťku 1= žlutá....
Tisknu co vidím, jednak jsem na to zvyklý i z jiných SW a jednak mě živí profese a né detailní kresličské znalosti. Zakazníci na mě něvěřícně koukají co jim bulíkuji, když jim začnu vysvětlovat co je to takové Rozvržení a kolik práce na tom strávím. V závěru prací na projektu nějaký chytrák doplní razítko a mě může trefit...
Barvy žlutou bych z palety odstranil vůbec - jednak slouží pouze potměšilým účelům a druhak - paleta pro tisk není duha: )  
Zpět nahoru
Ferdinand Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (JM)
Používám:
AutoCAD2004 (EN) na Windows XP
Stav: Offline
Bodů: 1904
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.lis.2008 v 16:24
Z černého pozadí mám za chvíli unavené oči a není vše dobře vidět.
Používám (individuálně - kolegové si nechávají "klasiku", beze změny po instalaci):
Model tab background=126
Model tab pointer=Yellow
Layout tabs bacground (paper)=254
Layout tabs pointer=16
Auto Track vector color=Yellow
Command line background=126
Command line text=Black
Plot preview bacground=White
Fonts=Fixedsys, Normální, 10
AutoSnap marker color=Yellow
Unselected grip color=Color 160
Selected grip color=Red
Hover grip color=Green
Myslím, že je to vše z barev, které se dají měnit. Toto nastavení je samozřejmě uloženo v mém profilu.
 
Ve Windowsech mám nastaveny barvy:
Okna a tlačítka=Styl Windows XP
Barevná schéma=Výchozí
Velikost písma=Normální
Plocha=jemně světle modrá
Nabídka=tmavší zelená, písmo=černé
Okno=skoro bílá, s nádechem trocha zelené
Okraj aktivního okna=červená
Okraj neaktivního okna=tmavší zelená
Popisy tlačítek=tmavší zelená, písmo=černá
Pozadí aplikace=hodně tmavě zelená
Prostorové objekty=tmavší zelená
Vybrané položky=tmavě červeno/hnědá, písmo=bílá
Záhlaví aktivního okna=1.tmavší zelená, 2."svítivá" zelená, písmo=černá
Záhlaví aktivního okna=1.námořnická modrá 2.šedá, písmo=světle šedá
 
Tisk:
Use color depended plot styles
tj. ctb, ve kterém je v Properties pro všechny barvy nastaveno:
Color=Black
Dither=Off
Grayscale=Off
Pen#=Automatic
Virtual pen#=Automatic
Screening=100
Linetype=Use object linetype
Adaptive=On
Lineweight=různé
Line end style=Use object end style
Line join style=Use object join style
Fill style=Use object fill style
Poněvadž valná většina projektů se tiskne na černobílé tiskárně/plotru, výsledný efekt na výtisku musí být v duchu různých tlouštěk entit - odstupňováno dle principu technického kreslení a důležitosti (píšu od nejtenčí do nejtlustší):
Color 8=nedůležité objekty+obrysy předmětů "schovaných před/za/nad/pod něčím"
Color cyan=osy+kótovací čáry
Color magenta anebo 200=čárkované čáry+kabelové kanály
Color white=běžné zobrazení+texty
Color yellow anebo 50=stavba+tlustší texty(yellow)
Color red anebo greeen=trasy kabelové a různých jiných médií
Color blue=označení roviny řezu
 
Uff...trvalo to pěknou chvíli...
-FerTh-
Zpět nahoru
Rostislav Říha Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACA 2010
Stav: Offline
Bodů: 1613
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 18.lis.2008 v 16:22
Původně odeslal(a) vbehun vbehun napsal(a):



P.S.
Můžete prosím blíže objasnit použití stylu "bílá" ?
 
 
Ano - bílá je bílá: buď pro bílý text na černém podkladě, nebo naopak pro text či pomocnou geometrii, která nemá být na bílém pozadí vidět, nebo jako "náhrada" wipeoutu.
Rostislav Říha
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.lis.2008 v 17:22
Původně odeslal(a) Radim Cech Radim Cech napsal(a):

Založte nové vlákno na tohle téma, mám totiž zkušenosti jak dobré tak špatné. Ale diskuse nebude od věci 
Poslední dobou se to tu nějak štěpí a hodně se v diskusích odbočuje, ale to je tím, že se vše prolíná a každá věc/téma má spojitost s nějakou jinou věcí/tématem. Zakládat nové vlákno se mi, abych řekl pravdu, moc nechce, neboť by se ztratila návaznost, ale tímto bych chtěl poprosit pana Michla, zda by nemohl toto téma rozštěpit.
 
Předem děkuji
 
VM: Téma rozděleno - DWF část najdete zde


Upravil Vladimír Michl - 20.lis.2008 v 10:47
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.lis.2008 v 16:28
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

Účelem této ankety není zjistit, která barva je ta nejlepší, ale jen naťuknout tuto problematiku. Není ani jejím úkolem někoho přesvědčovat či nutit do některé bervy. Já osobně používám černou a platí pro mě pořekadlo "starého psa novým kouskům nenaučíš". Nicméně i přesto mě zajímají názory jiných a proto jsem vytvořil toto téma.
Souhlasím, přece celá konference je o tom, abychom se navzájem dověděli informace, které mohou být užitečné. Tady nechce nikomu nic nikomu nařizovat. Pokud se někomu informace zdá zajímavá a použije ji, je to jen na něm.
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
zdrk Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 03.kvě.2007
Lokalita: ČR (KV)
Používám:
Začínám bojovat s AutoCad 2015 respektive BDS 2015
Stav: Offline
Bodů: 1790
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.lis.2008 v 13:04
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

...Já osobně používám černou a platí pro mě pořekadlo "starého psa novým kouskům nenaučíš". ...

I starý pes se toho dokáže hodně naučit!
Povedlo se mi i 65 letého projektanta trochu naučit pro základní práci (úpravy).

Upravil zdrk - 17.lis.2008 v 13:10
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 17.lis.2008 v 12:52
Účelem této ankety není zjistit, která barva je ta nejlepší, ale jen naťuknout tuto problematiku. Není ani jejím úkolem někoho přesvědčovat či nutit do některé bervy. Já osobně používám černou a platí pro mě pořekadlo "starého psa novým kouskům nenaučíš". Nicméně i přesto mě zajímají názory jiných a proto jsem vytvořil toto téma.
Zpět nahoru
alfred Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 14.říj.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
AutoCad MAP 2011
Stav: Offline
Bodů: 1675
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 16.lis.2008 v 10:59
Neznám cíl této ankety, ale podle mého názoru, pokud zde nebude za měsíc alespoň 300-500 hlasujících, tak bych jí zavřel, protože nebude mít žádnou vypovídající hodnotu. Dnes je 14 hlasujících...


K debatě tisku CTB/STB. V různých případech je vhodné použít jeden nebo druhý způsob. Pro většinu případů je podle mě vhodnější barevně nezávislé nastavení, barevně závislé je prakticky jen z důvodů kompatibility a lidé je používají ze setrvačnosti. Používám obě. Neštěstí je, že nastavení CTB/STB není přímo v souboru DWG, jako by těch pár kilobajtů mohlo někoho vytrhnout. Nicméně stejně asi tahle debata vezme časem za své s ohledem na možnosti nastavení hladin v každém rozvržení jako je v nových verzích AutoCadu. Snad kromě ředění barvy...

Množina věcí, které se ve stavařině kreslí je natolik široká, že je podle mě nereálné aby jí pokrylo nějaké doporučení na kreslení v počítači. Navíc myslím, že jí nikdo nebude respektovat. Platí normy na výkresovou dokumentaci - tištěnou a víc bych neřešil. Každý má trochu jiné oči a naštěstí je AutoCad do uřčité míry tak přizpůsobitelný, že si každý najde způsob jak  se mu kreslí dobře. Pravděpodobně proto je tak rozšířený.

Myslím, že správný výklad hlasování v téhle anketě je, alespoň vzhledem k počtu hlasujících: "Je mi to ukradené, stejně si budu používat to co budu chtít."


Zpět nahoru
Kackac Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.úno.2006
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
AutoCAD
Stav: Offline
Bodů: 469
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.lis.2008 v 13:13
V modelu mám barvu černou, ale v layoutu zvítězila po určitém vývoji taková "vyblitá" růžová cca 255,214,224 (doma i ve škole mám asi trochu jinou, nastavuji to od oka), a to z toho důvodu, že je to tak blbá barva, že ji pro kresbu nepoužívám a tak na tom pozadí vidím všechno, tedy i wipeouty, skorobílé rámy oken v barevných pohledech ap. (dříve jsem mívala pozadí v layoutu bílé, ale právě některé bílé věci tam nebyly vidět a já jsem občas chtěla mít jistotu, že tam jsou).
Kackac
Zpět nahoru
vbehun Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Autocad R10 >> Autocad 2022 / altern. QCad Prof.
Stav: Offline
Bodů: 1221
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 14.lis.2008 v 08:03
Jistě, v CTB lze nastavit, aby se použila tloušťka (a typ) čáry objektu. jenomže právě toto spoustu lidí mate - nastavují stále tloušťku čáry natvrdo podle barvy a pak se jim nevykreslují křivky s definovanou šířkou (těm se přiřadí tloušťka podle barvy). 
Původně odeslal(a) Mantlík Mantlík napsal(a):

Ale tohle už od doby, kdy se dá tloušťka přiřadit hladině, už neplatí
Zpět nahoru
Radim Cech Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (MS)
Používám:
Autodesk Civil 2020
Stav: Offline
Bodů: 848
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.lis.2008 v 15:51
Souhlasím, přece Hladina by pro mně měl být základní prostředek, pro rozdělení kresby, hladinám pak dám na barvy, tloušťky a typy čar podle potřeby.
Na první pohled by se mohlo zdát, že obrubníky komunikací kreslím do jediné hladiny a v podstatě by to bylo v pořádku, jsou stejně všechny červeně. Ale abych si hodně pomohl při zpracování výkazů výměr, mám hladiny pro obrubníky a krajníky podle jejich typů, v tiskové situaci komunikací jsou všechny červeně. Ale tentýž výkres načtu do jiné tiskové sestavy, změním natvrdo barvy hladin xrefů ( nesmím zapomenout vypnout automatickou aktualizaci načítaných xrefů ) a mám tiskový výkres barevného rozlišení podle typu obrub. Dodavatelé velmi vítají, když nemusí přenýšlet, kde který obrubník patří!
R.C.

OSTRAVA
Zpět nahoru
Mantlík Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 01.říj.2004
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
ACAD/Map/Civil R10-> 2022
Stav: Offline
Bodů: 2527
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 13.lis.2008 v 15:14
Původně odeslal(a) vbehun vbehun napsal(a):


 barva je příliš cenný rozlišovací prostředek, než aby se jí plýtvalo k předepsání tloušťky čáry ve smyslu barevně závislých stylů (CTB).
 
Ale tohle už od doby, kdy se dá tloušťka přiřadit hladině, už neplatí
J. Mantlík

Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 438:VIPJak kreslit a tisknout z AutoCADu bílé entity na černém (nebo barevném) pozadí?
Tip 3126:VIPPřehled environment proměnných AutoCADu (nastavovaných pomocí SETENV).
Tip 5234:Nastavení barvy pozadí okna AutoCADu.
Tip 8158:Jak změnit rovnoměrné pozadí v DWG TrueView 2012?
Tip 5499:Jak nastavit barvu pozadí pro Render?
Tip 11500:VIPNastavení barvy pozadí výkresového listu Inventoru pomocí iLogic


 Odpovědět Odpovědět Stránka  123> archiv

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,438 sekund.