Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 16664 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoVzdělávání v oblasti CAD/BIM

 Odpovědět Odpovědět archiv
Anketní otázka: Jaku formu preferujete při vzdělávání v oblasti CAD/BIM?
Anketní volba Hlasů Statistika ankety
0 [0,00%]
0 [0,00%]
1 [11,11%]
5 [55,56%]
2 [22,22%]
1 [11,11%]
Toto téma je uzavřeno, není možné další hlasování

Autor
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Vzdělávání v oblasti CAD/BIM
    Zasláno: 24.bře.2020 v 04:40
Dobrý den,

rád bych se pozeptal, jaku formu preferujete, pokud se chcete naučit něco nového v oblasti CAD nebo BIM, či hledáte nové informace?

Upravil PepaR - 24.bře.2020 v 04:43
Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2020 v 06:55
Ideální je nějaké úvodní školení. Během těch pár hodin, ale není možné všechno vstřebat. Beru to pouze tak, že mi někdo, kdo to umí, předvede kouzla, která se dají se SW dělat. K tomu už se ale dnes dají třeba na Youtube najít nejrůznější videa, takže není nutné vyhazovat peníze za školení / předvedení funkcí.
Nejlepší variantou je pak dobrá "učebnice s příklady" a samostudium a zkoušení. Takto jsem si nad knížkou od George Omury prošel celým CADem a naučil se vše potřebné. Určitě neumím všechno, ale pro moji práci to naprosto dostačuje.
Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2020 v 09:06
Zdravím, to je samozřejmě pravda, ale žádné "úvodní" školení vás nepřipraví na skutečný život a efektivní práci. (Pokud by třeba chyběl talent.)
Dobrý postup je:
- samostatné seznámení se SW a nějaké příklady po zkušební dobu ze "sample files" apod.
- několik menších zakázek naostro, které donutí k hlubšímu poznání SW a ukáží, co je třeba nastavit (nastavení SW, UI a šablony dokumentů ....)
- až v tomto okamžiku je důležité porovnání se zkušenými (o daném SW již něco vím! - forum, tipy a triky) tak, abych se neučil vysloveně špatné návyky a postupy
- no a pak: Šup do vody!
Zde se ukáže intuitivita CAD SW a jeho podpora inteligencí nápovědy a ostatních video a statických návodů. Spoléhat se ale pouze na češtinu by bohužel bylo krátkozraké.
I když již používám jiný CAD SW, tak bez jakékoliv servility je nutné připomenout toto forum jako právě jeden ze zásadních zdrojů pro učení.
JanB.
Zpět nahoru
Machacek Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 04.říj.2004
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
BricsCAD, Cadkon MEP
Stav: Offline
Bodů: 719
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2020 v 10:02
Ono učit se v rámci ostré zakázky je časově dost neefektivní ... to se nedá za běhu, kdy máte držet nějaké termíny ... 
Myslím si, že dnes už jsou všechny SW natolik složité, že nějaká školení jsou již naprosto bezvýznamná. Nejlepší cestou jsou nějaké dobře okomentované příklady na procvičení a naučení daných postupů a funkcí SW. Buď jako učebnice a nebo formou "polopatického" videa ...
Jiří Macháček

BricsCAD, Cadkon MEP
Zpět nahoru
issin Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 11.čvc.2015
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
Inventor, Fusion 360
Stav: Offline
Bodů: 600
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.bře.2020 v 16:08
   Školení vždy zaměřené na určitou funkcionalitu programu, ideálně s příklady které jsou co nejblíže reálné práci školené osoby.
   Ke školení samozřejmě patří i nějaké výukové materiály, ideálně takové do kterých je možné dělat poznámky.
Zpět nahoru
Swarm23 Zobrazit panel
Nováček
Nováček

Přihlášen: 25.úno.2022
Lokalita: ČR (PL)
Stav: Offline
Bodů: 1
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.úno.2022 v 16:05
Dobrý den,
Využiju toto téma, doufám, že to zakladatelovi nebude vadit.

Zajímal by mne váš názor. Jsem naprostý začátečník, nemám vystudovanou školu v tomto zaměření ani žádné zkušenosti (hobby 3D tisk maximálně). Učím se v programu Fusion 360 a dost mne to baví. 

Chtěl bych se dále učit a zdokonalovat, a tak mně napadla otázka.

Je možné si tímto technickým kreslením vydělávat i když nemám žádnou školou, praktické zkušenosti? Třeba jen jednoduché modely brigádně, popřípadně i třeba později na ŽL? Mám pocit, že by mne tato práce bavila. Je to v mém případě vůbec reálné?

A na co se tedy zaměřit? Dočetl jsem se výše, že je dobré koukat na videa, zkoušet na příkladech. S tím jsem už začal. Co třeba to zmíněné školení, rekvalifikaci z kterého bych získal certifikát? Abych měl aspoň něco "v ruce" a prokázal aspoň základní znalost. Pomohl by mi to?

Jaký je váš názor? Mám vůbec šanci? Děkuji moc.
Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 25.úno.2022 v 17:32
Položená otázka je poměrně složitá.

Jakýkoliv CAD SW z vás konstruktéra či projektanta neudělá, nemáte li k tvorbě vztah, talent či odpovídající vzdělání. 
To že si sednete do okruhového vozu - speciálu PORSCHE, máte li na něj, z vás závodníka, navíc vítězného neudělá - a můžete i pěkně nabourat.
Navíc pro většinu prací je určitá certifikace odbornosti, tedy vysvědčení či diplom nutností, chcete li se tím živit. Život není hra, ale někdy být i může, je li vám vaše práce současně i "koníčkem".
Požadavky živnostenského oprávnění a právní odpovědnost vůči platné legislativě snad zmiňovat nemusím.
Právě během vzdělávacího procesu, tedy odpovídajícího studia máte velkou šanci nalézt "svou" cestu.

Přesto ale má odpověď zní "ANO", uživit vás tato činnost může, zejména máte li talent na DESIGN, jak estetický tak průmyslový. Tam talent jakýmkoliv vzděláním moc nenahradíte, chybí li. Nicméně, i v designu budete bez vzdělání dost tápat a často nalézat dávno nalezené.

Klasická konstruktérská činnost vás také uživí. Zde je již ale důležitý postup a úroveň.
Jako zaměstnanec růst můžete (jak vám prostředí dovolí).
Na vyšší příčky a tedy na vyšší ekonomickou úroveň a zdatnost již musíte ale přidat něco navíc, tedy i obchod, nejlépe s vlastními produkty, nápady či službou.

Rozhodující ale je a vždy bude, zda, jakou a kdy dostanete příležitost svůj talent prokázat a uplatnit.
(Odpovědi pak budou přicházet sami ....)



Upravil rys-kt4 - 25.úno.2022 v 17:39
JanB.
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 26.úno.2022 v 20:05
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.bře.2022 v 06:30
Dobrý den, Swarm23,

že jste téma rozšířil je jen ku prospěchu věci, díky za to. Jak píše rys-kt4, je to poměrně složitý a komplexní dotaz. Zkusím to doplnit o svůj pohled na danou věc. 

To, že nemáte žádnou školu, není limitující, důležitá je chuť se učit. Navíc škola Vám nezajistí to, že daný obor budete umět, ta Vám dá možnosti a koncentruje odbornost a vzdělání na místo, odkud jej můžete efektivně načerpat, jestli to ale učiníte a jakou měrou je jen na Vás. Navíc vzdělání je nutno doplnit o praktické zkušenosti, kde si osvojíte řadu dalších věcí, návyků a dáte věci do souvislostí. Znám lidi, co vystudovali obor X a dělají obor Y a jsou v tom fakt velmi dobří a stali se vyhledáváanými odborníky.

Důležité je podle mě najít si své proč a posilovat své silné stránky, a pokud Vás práce budete bavit, budete mít chuť stále se posouvat a zlepšovat, pak je jen otázkou času, kdy se i Vy stanete odborníkem na oblast, kterou jste si vybral.

Co se týče modelování a překreslování. Uživit se tím určitě dá. Ideálně to však doplňte o další odbornosti. Krom I-shape dovedností (dovedností zaměřené na jednu oblast, které jdou do větší hloubky) doporučuji jít cestou T-shape, příp. M-shape dovedností, kdy máte hluboké zkušenosti v jedné oblasti, ale současně máte i přehled v jiných oblastech. Např. pokud budete chtít jít jednou na živnost, bude potřeba těch dovedností mnohem, mnohem více.

Naučit se software je snadné, ale časem Vám bude docházet dech, a pokud nechcete být pouhým kresličem/modelářem, zaměřte se i na odbornost, která je Vašemu srdci a talentům blízká, ať to již bude design, konstruování, atd.

Ve stavebnictví se např. nyní vyrojila skupina lidí, kteří si dali profesní nálepku „BIM něco něco“, a i když umí perfektně používat daný software, tak jim chybí profesní návaznosti, které je časem budou limitovat a v řadě případů mohou být v profesi nepoužitelní. Profesní návazností totiž nezískáte jinak než zkušeností a v praxi.
Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 01.bře.2022 v 14:12
Bylo by možné "X-shape" dovednosti více přiblížit i méně zasvěceným, aby i méně zasvěcení nezůstali zbytečně stranou? Embarrassed Když už se zde o úrovni a kvalitě vzdělávání a vzdělání vůbec bavíme. Nejlépe v jazykové mutaci tohoto fora. (Anglická mutace ale existuje taktéž Wink)

Jinak s BIM nálepkou docela souhlasím, prozatím lze takto, i docela úspěšně, zamaskovat absenci potřebnějšího a účelnějšího. (Někdy....)
Prozatím, ani u velkých staveb, jsem se s vyšší informační "IT" inteligencí nesetkal, maximálně to obnášelo docela pěkný a mnohdy zbytečný opruz s požadavky na jakési "košilky", tedy těžko pochopitelnými údaji vyplňovaná razítka výkresů dle nějakého IT předpisu.
No a že by to komunikaci zrychlilo si leckdo mohl jenom vysnít.
JanB.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.bře.2022 v 11:32
Přidávám odkaz, kde je problematika I a T shaped skills vysvětlena: Co znamená "T-Shaped Skills"?



Upravil PepaR - 03.bře.2022 v 11:37
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 03.bře.2022 v 15:34
Původně odeslal(a) PepaR PepaR napsal(a):

...problematika I a T shaped skills ...
Managerský "newspeak" :-D

Citace Najděte deset rozdílů, když se o týpkovi řekne že je lempl, na co sáhne to zkazí a rozumná řeč s ním není nebo když se o něm řekne, že nemá soft skils.

Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 04.bře.2022 v 00:28
Ty "NÁLEPKY" prostě leccos přelepí, i nějakou tu "Black Hole", třeba. LOL
JanB.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 06.bře.2022 v 15:41
Původně odeslal(a) Kotlaba Kotlaba napsal(a):

Managerský "newspeak" :-D

Nemyslím si, resp. ne všechno co je anglicky musí mít tuto nálepku.

Já osobně mám češtinu moc rád, ale někdy výrazy na které narazím v EN literatuře nechávám v původním znění, neb pokusy o překlad ne vždy dopadají šťastně.
Zpět nahoru
Kotlaba Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel

Přihlášen: 06.říj.2004
Lokalita: ČR (SČ)
Používám:
už žádné
Stav: Offline
Bodů: 376
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.bře.2022 v 09:21
...ti zobák narost.
Já jsem se asi třikrát pokoušel naučit anglicky, ale nebylo mi dáno. Ale musí mi to furt někdo předhazovat? Ještě že máme internet, gůgl a překladače.
Taky neumím hrát mariáš, skákat padákem a různé jiné věci.
Třeba tady
když se vtip neobejde bez nějakého židovského výrazu a není tam nějaká decentní vysvětlivka, nežidi nemusí pochopit pointu.
:-(


Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.bře.2022 v 11:16
No no, zas tak přísně bych to neviděl.
Čeština je opravdu krásný, barvitý a velmi bohatý jazyk, ne li jeden z nejbohatších jazyků vůbec.
Jenže !  bez znalosti cizích jazyků a někdy i zvyků se dnes v technice sotva obejdeme. Nejen ve zdrojích informací, ale někdy i ve výstupní dokumentaci, která nemusí být pouze pro česky mluvící a chápající zákazníky, ale i pro jazykově odlišné, řekněme třeba i kultury.
Pak nám ale pan Gůgl (pouze) bez vlastních vědomostí, třeba studiem nabytých, moc platný nebude. 
S cizojazyčnou výkresovou dokumentací Gůglem překládanou do navíc obvyklého a celkem běžného AJ jsem se již setkal. Tvůrce takovéto výkresové dokumentace ostychem a studem rozhodně netrpěl.... ještě že význam kót byl alespoň vyšší než význam doplňujících komentářů či názvů sestav a podsestav, které bylo možné z výkresových pohledů naštěstí rozpoznat.
Zda to zákazníka navíc i pobavilo nevím. Humor netřeba ztrácet ale ani v práci, že!
Gůgl se ale kupodivu na rozdíl od nás učí!

Tato doplňková "polemika" ale o tomto není, zde jsme zmínili tzv. "Nálepky" a to, zda např. školitel umí využít veškeré barvitosti a srozumitelnosti rodného jazyka.
Nebo zda raději použije těchto rádoby fundovaných Nálepek, nám obyčejným nedosažitelné vyšší třídy, k tomu, aby zakryl skutečnost, že vysvětlovanému tématu vlastně až tak moc nerozumí, natož aby to dokázal většině poslouchajících (doposud) srozumitelně, efektivně a tedy smysluplně podat.

Zkuste si představit třeba pana Grygara jak vypráví o vesmíru či fyzice vůbec pouze v odborně vědeckých a také cizojazyčných výrazech, kterým navíc on s vysokou pravděpodobností ale i rozumí. Asi by ste toto jméno v souvislosti s popularizací vědy a umu vůbec neznali .....


JanB.
Zpět nahoru
PepaR Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager
Avatar

Přihlášen: 29.lis.2004
Lokalita: ČR (ZL)
Používám:
ruky a hlavu (občas ;)
Stav: Offline
Bodů: 6187
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 08.bře.2022 v 18:55
Ale no tak chlapi, přece sa nebudeme handrkovat. Rozhodně jsem z toho nechtěl dělat žádnou vědu, ani to nějak zesložiťovat nebo nějakou nálepkou něco zakrývat. Chtěl jsem jen doplnit diskusi o pohled, jak to řeší za hranicemi, neb ten trh práce a absolventů se krapítek změnil a mění, nemluvě o tom, jak mladší generace vstřebávají informace apod. A to je jediné na co jsem chtěl poukázat. Resp. mi přišlo slušné na dotaz ohledně rozvedení odkázat na zdroj, kde je to více rozepsáno. Netřeba to rozmazávat nijak více. Ať se daří.






Upravil PepaR - 09.bře.2022 v 09:56
Zpět nahoru
rys-kt4 Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 21.lis.2011
Lokalita: ČR (Pha)
Používám:
Inventor - PrDSU, Solid Edge
Stav: Offline
Bodů: 456
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 09.bře.2022 v 08:35
Ne, ne, žádné handrkování. Bez obav. Smile
Ale trocha pobavení třeba k osvěžení si základů nikdy neuškodí.
A navíc je to bez cenzury, alespoň doufám, což rozhodně není k zahození, kdykoliv.WinkTongue

JanB.
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 11216:Kdo je považován za "studenta" nebo "školu" s nárokem na bezplatnou licenci CAD software Autodesk?
Tip 13422:CAD/BIM aplikace ve web prohlížeči hlásí "WebGL není podporován" (WebGL not supported)
Tip 10887:Máme odevzdat projekt ve formátu .BIM? Jak jej uložit?
Tip 12256:Desktop Connector vs. Spustit jako správce
Tip 8032:Výkazy výměr a kalkulace z projekčních podkladů.
Tip 12510:Jak zvětšit prostor v cloud úložišti Autodesk?


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 1,379 sekund.