Vyhledání šrafy, neudávající plochu
Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: AutoCAD
Popis fóra: Otázky kolem aplikací AutoCAD a AutoCAD LT, AutoCAD web, prohlížečů, DWG a DXF, Design Review, Navisworks, nadstavby, Drive a cloud Autodesk
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=12667
Datum vytištění: 14.srp.2026 v 00:33
Téma: Vyhledání šrafy, neudávající plochu
Odeslal: Mantlík
Předmět: Vyhledání šrafy, neudávající plochu
Datum odeslání: 12.dub.2011 v 19:20
|
Ve výkresu se většinou najde aspoň jedna šrafa, která "zlobí" a při výběru více šraf najednou způsobí to, že se ve vlastnostech nezobrazuje "kumulativní plocha šraf".
Nemáte, prosím, někdo nějaký fígl, jak tuto jednu šrafu (či více) najít mezi mnoha jinými ?
(z dosavadních tipů či témat v diskuzi mne nic nenapadá ...)
Díky za nápady
------------- J. Mantlík
|
Odpovědi:
Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 12.dub.2011 v 20:16
Pokud máte nějaký ukázkový výkres (pokud možno ne moc rozsáhlý), který takovéto chování vykazuje, pošlete nám ho a zkusíme nějaký společný rys najít.
------------- Vladimír Michl (moderátor) ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world (podpora viz emea.support.arkance.world)
|
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 13.dub.2011 v 08:57
Dělal jsem to "otrocky" vždy výběr po půlce výkresu, pak půlku půlky atd, většinou to byly dva rohové body na stejném místě.
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 13.dub.2011 v 09:01
Možná by šlo (nevím nezkoušel jsem) pomocí dataextraction udělat tabulku všech šraf s jejich plochami a jejich ID, tam se zobrazí namísto plochy otazník a pak najít entitu pomocí jejího ID.
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 13.dub.2011 v 10:49
|
Zkusil jsem to (Civil 2010) přes dataextraction. Přiznávám, že poprvé, takže jsem možná někde na něco zapomněl
U šraf "bez plochy" je prázdné políčko (ne otazník), ale ID nebo jakýkoliv jiný identifikátor (třeba souřadnice vztažného bodu) jsem tam nenašel ...
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 13.dub.2011 v 11:18
Vladimír Michl napsal(a):
Pokud máte nějaký ukázkový výkres (pokud možno ne moc rozsáhlý), který takovéto chování vykazuje, pošlete nám ho a zkusíme nějaký společný rys najít. |
Dobrý den
Posílám výřez na mailto:support@cadstudio.cz" rel="nofollow - support@cadstudio.cz
měly by tam být dvě šrafy "bez plochy".
Děkuji
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: iva-k
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:13
|
A co s tou šrafou uděláte, až jí najdete???
...taky jsem narazila občas na šrafu, která nechtěla prozradit svou plochu...dá se to nějak opravit?
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:24
|
Třeba ji vyšrafuji jiným způsobem, než "bodem do plochy" (třeba objedu křivkou), nebo rozdělím na víc částí
Taky mi téměř vždy zafungovalo vygenerovat hranici "neposlušné" šrafy pomocí utility HATCHB, původní šrafu vymazat a znovu vyšrafovat do vygenerované hranice ...
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: rychetsky
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:32
|
Ano HATCHB je výborný. Používám ho stejně jako vy.
Stará šrafa pryč a nová asociativní do vygenerované hranice.
|
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:40
Někdy vezmu hranici, překopíruju ji vedle, rozbiju, znovu složím a vyšrafuji, pak to většinou přestane zlobit.
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: iva-k
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:44
|
Takže kompletní rekonstrukce : ) ... žádné odtrhnuté zatržítko nebo nějaký podobný bleskový zákrok : )
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 09:52
To ne, ale ta "kompletní rekonstrukce" je otázka okamžiku (cca 3-4 příkazy, asi by to i šlo sloučit do jednoho makra či lispíku), PODSTATNĚ víc času ale zabere vyhledání dotyčné šrafy ...
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: Hrnčíř
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:15
|
Dobrý den,
jakým příkazem se spouští utilita BATCHB.
Děkuji za informaci.
|
Odeslal: PepaR
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:22
|
Dobrý den,
není to přímo standardní příkaz, ale utilita z portálu http://www.jtbworld.com/lisp/hatchb.htm" rel="nofollow - JTB World .
------------- PepaR https://www.jremes.cz" rel="nofollow - jremes.cz | https://www.stavlab.cz" rel="nofollow - stavlab.cz
|
Odeslal: rychetsky
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:22
|
HATCHB je lisp, takže prvně si ho musíte někde stáhnout.
Pak už spouštíte jako standardní LISP.
|
Odeslal: Hrnčíř
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:41
|
Dobrý den,
HATCHB.lisp jsem stáhl, pak jsem dal "Načíst aplikaci", ale nakonec musím zadat příkaz pro příslušnou operaci - ale nevím, jak ten příkaz zní.
|
Odeslal: PepaR
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:49
|
Zkuste si prosím otevřít LSP soubor v Poznámkovém bloku, a to co naleznete za řetězcem c: jsou příkazy, které slouží pro spuštění operace, funkce dané utility.
Obecně platí, že u jednoduchých utilit se název utility s příkazem pro spuštění.
------------- PepaR https://www.jremes.cz" rel="nofollow - jremes.cz | https://www.stavlab.cz" rel="nofollow - stavlab.cz
|
Odeslal: zdrk
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 10:52
|
Příkaz Hatchb nebo hb nebo hbl, další viz PepaR.
|
Odeslal: Hrnčíř
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 11:35
|
Příkaz hb (hbl) funguje, ale tím se mi pouze vypočte plocha šrafy. Pan Mantlík však píše, že pomocí této utility vygeneruje hranici neposlušné šrafy. Tak jsem myslel, že když nelze najít hranici šrafy při běžném šrafování, tak tato utilita hranici vytvoří.
|
Odeslal: rychetsky
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 11:41
|
Pokud máte ten lisp nainstalován, tak se spouští: hatchb
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 13:03
Hrnčíř napsal(a):
Příkaz hb (hbl) funguje, ale tím se mi pouze vypočte plocha šrafy. Pan Mantlík však píše, že pomocí této utility vygeneruje hranici neposlušné šrafy. |
HATCHB Vám vytvoří hranici EXISTUJÍCÍ šrafy, na kterou ukážete, a to zpravidla v aktuální hladině. Výpis plochy je pouze pro informaci.
Hrnčíř napsal(a):
Tak jsem myslel, že když nelze najít hranici šrafy při běžném šrafování, tak tato utilita hranici vytvoří. |
Pro tento účel utilita neslouží
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 16:03
Na Download je nová utilita SelHatch0, která tyto podivné šrafy identifikuje.
------------- Vladimír Michl (moderátor) ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world (podpora viz emea.support.arkance.world)
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 16:57
|
Pane Michl, opravdu VELMI děkuji,
myslím si, že se tato utilita bude hodit více lidem.
Podrobněji to otestuji, ale vypadá to, že funguje velmi dobře.
Přesně podle úsloví o podaném prstu bych měl, pokud je to technicky možné, ještě jednu prosbu.
Protože tahle utilita zřejmě odhaluje VŠECHNY výskyty - a to i ve zmražených hladinách - bylo by možné vytvořit "sesterskou" utilitku , která by totéž prováděla pouze u šraf, které jsou viditelné na obrazovce.
Často se to může hodit, když jsou ve výkresu jako podklad šrafy cizí nebo již neplatné varianty, u nichž mne plochy nezajímají.
"Sesterskou utilitku" proto, že z mého pohledu je prvotní výběr utility rychlejší, než výběr větvení v jedné utilitě.
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 17:38
To není problém. Je to přeci jen v jednom příkazu (zjednodušení) - buď teď vyberete objekty, které chcete zkoumat, nebo jen Enterem potvrdíte že vše.
Aktualizovaná verze je na stránce Download.
------------- Vladimír Michl (moderátor) ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world (podpora viz emea.support.arkance.world)
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 18:06
|
Ještě postřeh k tomu výkresu, co jsem Vám poslal ...
utilita SELHATCH0 našla všechny požadované šrafy, udělal jsem pomocí HATCHB vygeneroval hranice ( dvě z nich byly potřeba mírně upravit) a původní šrafu vymazal
Pak jsem výše uvedené hranice vyšrafoval ... Pokud jsem to vyšrafoval metodou "bodem do plochy", bylo vše v pořádku a šrafa měla plochu. Pokud jsem to ovšem vyšrafoval metodou "vybrat hranici", výsledná šrafa již opět neměla hodnotu plochy !!!!
Tato skutečnost mi podpořila názor, že varianta s možným výběrem místo globálního výběru je výhodnější. Když si izoluji jednu hladinu se šrafami, vybarvím vygenerované hranice "bodem" jednodušeji
------------- J. Mantlík
|
Odeslal: Mantlík
Datum odeslání: 15.dub.2011 v 18:14
Vladimír Michl napsal(a):
To není problém. Je to přeci jen v jednom příkazu (zjednodušení) - buď teď vyberete objekty, které chcete zkoumat, nebo jen Enterem potvrdíte že vše. |
Asi máte pravdu, nechám to na Vás. Děkuji
------------- J. Mantlík
|
|