Vytisknout stránku | Zavřít okno

Vlastnost Mtextu

Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: AutoCAD
Popis fóra: Otázky kolem aplikací AutoCAD a AutoCAD LT, AutoCAD web, prohlížečů, DWG a DXF, Design Review, Navisworks, nadstavby, Drive a cloud Autodesk
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=14343
Datum vytištění: 27.čer.2026 v 19:10


Téma: Vlastnost Mtextu
Odeslal: Peter Jirat
Předmět: Vlastnost Mtextu
Datum odeslání: 20.led.2012 v 10:48
Zdravím, pokud použiju v Mtextu napr. čárku nebo uvozovky, text se mi pohne vertikálně. Která vlastnost (zarovnání, sloupce nebo co) tomuto zabrání? U čárky si ještě dokážu poradit, ale u uvozovek či apostrofu ne. Dtext je vůči tomu odolný.
 
Díky


-------------
PJ

http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz



Odpovědi:
Odeslal: alfred
Datum odeslání: 20.led.2012 v 10:55
Jak protáhne? Zkoušel jsem text a mtext s uvozovkami a obě entity se jeví jako vzhledově naprosto stejné. Font jsem zkoušel Arial.

Nechápu to - pošlete příklad nebo obrázek.


Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 20.led.2012 v 11:07
uploads/20120120_110626_kolo.dwg" rel="nofollow - uploads/20120120_110626_kolo.dwg
Zkuste vymazat čárku nebo uvozovky, záleží pak i na zarovnání
 
EDIT: zřejmě je to shx fonty.


-------------
PJ

http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz


Odeslal: alfred
Datum odeslání: 20.led.2012 v 11:25
Původně odeslal(a) Peter Jirat Peter Jirat napsal(a):

uploads/20120120_110626_kolo.dwg" rel="nofollow - uploads/20120120_110626_kolo.dwg
Zkuste vymazat čárku nebo uvozovky, záleží pak i na zarovnání
 
EDIT: zřejmě je to shx fonty.


Ano, v příkladu je to jasně vidět. Asi záleží na fontu, pokud má font znaky vyšší než písmena (třeba jako mí Romans.shx uvozovky), tak mtext poskočí dolu.
Evidentně to záleží na fontech. Pokud použijete třena ARIAL, tak to nedělá.

Jak to obejít, ale netuším. Jedině použít jiný font.
Proč to vadí?


Odeslal: splonk
Datum odeslání: 20.led.2012 v 11:36
Anebo u toho MTextu v Properties zkusit prepnout hodnotu "Line space style" z "At least" na "Exactly"

-------------
JASponza

ACA (AutoCAD) 21, 24
RVT 21, 24

Win 10, 11 x64


Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 20.led.2012 v 11:50
Díky, Exactly je správná volba.

-------------
PJ

http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz


Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 20.led.2012 v 14:11
Přesně tak - jinak totiž AutoCAD počítá "bounding-box" aktuálního textu. A u SHX fontů (možná i u některých TTF) vylézají akcenty a uvozovky z běžné výšky písmen. Při vepisování textu do chlívečků to asi může vadit.

-------------
Vladimír Michl (moderátor)
ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world
(podpora viz emea.support.arkance.world)



Vytisknout stránku | Zavřít okno