Vytisknout stránku | Zavřít okno

C3D2016 - převýšení koleje

Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: Civil 3D, Map, InfraWorks, GIS
Popis fóra: Otázky kolem mapových a GIS aplikací AutoCAD Map 3D, Civil 3D, Raster Design a InfraWorks
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=22153
Datum vytištění: 28.čer.2026 v 06:46


Téma: C3D2016 - převýšení koleje
Odeslal: sibiii
Předmět: C3D2016 - převýšení koleje
Datum odeslání: 21.led.2016 v 15:22
Zdravím,
s radostí jsem zjistil, že podsestavy vytvořené pro C3D 2014 ve verzi 2016 fungují, ovšem radost mi zkazil fakt, že jakmile mi v zobrazení převýšení civil hlásí chyby (oranžové vykřičníky - což je téměř pokaždé) tak se převýšení do koridoru neaplikuje, nenapadá někoho co s tím? I když v nastavení trasy vypnu kontroly i kritéria návrhu, tak pořád upozorňuje...

Díky



Odpovědi:
Odeslal: ondrejvojtechovsky
Datum odeslání: 02.úno.2016 v 10:43
Dobrý den,

Váš příspěvek o funkčnosti starých (2014) podsestav v Civilu 3D 2016 mě poměrně zaujal.

Já však narážím u starých podsestav na stejný problém, jako když vytvářím úplně nové podsestavy v Subassembly Composer 2016. Pokud u nějakého bodu vyplním velikost převýšení (viz obrázek), tak nedochází k jeho posunu ani v SAC, ani v C3D - převýšení tedy nefunguje.

Převýšení začne na první pohled fungovat, až pokud mezi body nakreslím spojnici, které ve vlastnostech zapnu funkci AOR:

Funguje ale opravdu jen částečně, protože otáčet je možné pouze spojnice, ale co je zásadní, tak NELZE nalézt průsečík pootočené geometrie s nepootočenou (=převýšené s nepřevýšenou). Zkusím to ilustrovat na následujícím obrázku.

Nejprve je zde obrázek bez zadaných hodnot převýšení, tedy nepřevýšený. Červené linky jsou na sebe kolmé a obě mají zapnuté AOR, aby se po zadání hodnot převýšení pootočily. Zelená je vždy horizontální a AOR má vypnuté - nebude tedy převyšována. Bod P7 je průsečík těchto linek.

Když následně zadám hodnoty převýšení, tak se červené linky pootočí, zelené nikoliv, tedy dle původního předpokladu. Problém je ale s bodem P7, který zůstane na místě a již není průsečíkem červené a zelené linky.

To ve výsledku vylučuje navržení funkční železniční podsestavy, kde je bezpodmínečně nutné nalezení podobných průsečíků mezi převýšenými a pevnými částmi vzorového řezu.

Vám se podařilo vytvořit železniční podsestavu, kde jste se tomuto problému vyhnul? Nebo na to jdete úplně nějak jinak?



-------------
Ondřej Vojtěchovský, CAD Studio a.s.


Odeslal: sibiii
Datum odeslání: 02.úno.2016 v 12:38
Zdravím, nepodařilo. Nabyl jsem dojmu, že u jednoho výkresu i po přebudování bylo převýšení OK, ale asi to byl jen dojem. Takže s koridorem (pokud aplikuji převýšení) musím přebudovávat v C3D2014.


Odeslal: martinfolber
Datum odeslání: 02.úno.2016 v 13:00
Dobrý den,
To je právě důvod, proč vyvíjíme vlastní železniční nástroje do C3D. Civil 3D 2014 byl poslední, kde to fungovalo a pravděpodobně přepínač AOR to nějak "rozbil".




-------------
Martin Folber


Odeslal: sibiii
Datum odeslání: 02.úno.2016 v 20:00
V tom případě mě napadá otázka. Máte představu kdy budou dostupné a v jaké formě, za jakou cenu? A dělá s tímto problémem něco Autodesk? Díky


Odeslal: martinfolber
Datum odeslání: 02.úno.2016 v 20:26
Dobrý večer,
budeme se snažit, aby byly dostupné někdy na přelomu únor/březen formou jakýchsi přídavných modulů. Cena není zatím ještě známa. Problém s převýšením je již 2 roky nahlášen na Autodesku, ale ten ho zřejmě nepovažuje za tak důležitý, proto jsme se jako CAD Studio rozhodli pro vlastní řešení...


-------------
Martin Folber



Vytisknout stránku | Zavřít okno