Vytisknout stránku | Zavřít okno

Zjištění verze výkresů Mechanicalu

Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: Mechanical, Electrical
Popis fóra: Otázky ke strojařským verzím AutoCADu - AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, ECSCAD a Mechanical Desktop
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=6624
Datum vytištění: 04.kvě.2026 v 10:30


Téma: Zjištění verze výkresů Mechanicalu
Odeslal: Seiner
Předmět: Zjištění verze výkresů Mechanicalu
Datum odeslání: 13.čer.2008 v 11:58
Vytváříme některé výkresy v Mechanicalu a předáváme je našim zahraničním partnerům. Protože mají většinou nižší verzi Mechanicalu, než my, převádíme jim to do jejich verze.
   Opakují se ale reklamace, že výkresy se jim špatně zobrazují (neúplné). Domnívám se, že naši "inženýři" udělali někde chybu a myslím, že ta chyba je v tom, že uložili do nižší verze AutoCADu, ale ne do nižší verze Mechanicalu.
   Otázka zní, jak takový soubor rychle poznat. Na mém počítači se samozřejmě zobrazuje správně - mám Mechanical 2008. Verzi AutoCADu poznám snadno nahlédnutím textovým prohlížečem. Je nějaká taková finta i pro verzi Mechanicalu?
 


-------------
Vítězslav Seiner

Chrudim



Odpovědi:
Odeslal: Jan Liska
Datum odeslání: 13.čer.2008 v 13:43
Dobrý den,
 
předpokládám, že "fintou" máte na mysli zjištění verze souboru podle hlavičky souboru (tj. prvních šest byte souboru). U Mechanicalu takováto finta neexistuje - formát souboru je stále stejný, nejste tedy schopen určit verzi Mechanicalu z hlavičky DWG souboru.
 
Nicméně pravidlo je že pro verzi AutoCADu existuje odpovídající verze Mechanicalu (ACAD 2006=ACM2006, ACAD 2007=ACM2007,ACAD2008=ACM2008 atd.). Pokud je DWG načtený tak lze zjistit zda byl vytvořený v Mechanicalu nebo v "čistém" AutoCADu.
 
Řešením by bylo nadefinavat vlastní toolbar kde budo dostupné příkazy pro uložení výkresu v daném formátu. Odpovídající příkazy jsou:
AMSAVEASACADM2005,AMSAVEASACADM2006,AMSAVEASACADM2007,AMSAVEASACADM2008.
 
S pozdravem


-------------
Jan Liška
Autodesk Consulting


Odeslal: Seiner
Datum odeslání: 13.čer.2008 v 14:47
Děkuji, pane Liško. Já celkem nemám problém v tom, jak a čím konvertovat výkresy do nižších verzí Mechanicalu. Momentální můj problém je, že naši konstruktéři odeslali několi stovek výkresů a část se zákazníkovi daří korektně otevřít a část ne. Takže to musíme napravit. Ono asi bude nejjednodušší udělat to dávkou znova...

-------------
Vítězslav Seiner

Chrudim


Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 13.čer.2008 v 16:21
Zkuste utilitu DBXscanMech ze stránky Download - nebylo to zatím moc otestováno ve všech možných situacích, ale zkoušel jsem to s výkresy z Mechanical 2009 a pozná to DWG uložené "as AutoCAD" a "as Mechanical".

-------------
Vladimír Michl (moderátor)
ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world
(podpora viz helpdesk.arkance-systems.cz)



Vytisknout stránku | Zavřít okno