Vytisknout stránku | Zavřít okno

měřítka výkresů

Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: AutoCAD
Popis fóra: Otázky kolem aplikací AutoCAD a AutoCAD LT, AutoCAD 360, prohlížečů, DWG a DWF, Design Review, Navisworks, nadstavby, 123D, A360 a cloud Autodesk 360
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=8756
Datum vytištění: 23.čer.2025 v 11:20


Téma: měřítka výkresů
Odeslal: Renczi
Předmět: měřítka výkresů
Datum odeslání: 03.čer.2009 v 14:55
Mám CAD LT2009. Přichází mi výkresy, které se pokouším vytisknout v měřítku,ale u některých pokud zvětším výkres(což musím,abych něco vůbec viděla), tak pak už ale výkres se netiskne v měřítku.Poraďte prosím jak mám tisknout viditelné výkresy,ale přesto v měřítku???



Odpovědi:
Odeslal: Vladimír Michl
Datum odeslání: 03.čer.2009 v 15:02
Pokud předpokládám (omlouvám se za podcenění), že výkresy zvětšujete pomocí ZOOM (ne SCALE), pak měřítko tisku s tím nesouvisí - ledaže používát v dialogu PLOT volbu "Co vykreslit: Displej" a "Měřítko vykreslování: Přizpůsobit do plochy". Pokud je to tak, nastavte správné "Měřítko vykreslování" v dialogu [CMD]PLOT[/CMD].

-------------
Vladimír Michl (moderátor)
ARKANCE CZ - https://arkance.world - arkance.world
(podpora viz helpdesk.arkance-systems.cz)


Odeslal: Renczi
Datum odeslání: 03.čer.2009 v 15:07
Ve výkresu najedu do záložek k tisku a zvolím si okno co chci vytisknout a měřítko pro zvětšení výkresu,a u většiny výkresů to i tak funguje.Ale stává se,jako u posledního výkresu, kdy nemůžu nikde zjistit v jakém měřítku je vůbec výkres kreslen.Stejně tisk je v 1:1,ale při tomto měřítku je výkres o velikosti A0 pouze na čtvrtinu A4.Tak ho potřebuji v měřítku zvětšit.Jenže když zvednu měřítko, tak výkres se tiskne sice větší a viditelnější,ale už ne v měřítku.


Odeslal: johny
Datum odeslání: 03.čer.2009 v 17:00
Obávám se, že to je jenom matematika. Záleží v jakém měřítku je nakreslený ten rám A0... Nejlepší by asi bylo při tisku si vybrat velikost výkresu A0, oknem vybat rámeček nakresleného výkresu a dát "Přizpůsobit do plochy"... no a ono vám to nabídne nějaké měřítko (pozor na orientaci výkresu)... nebo přibližné... to bych přepsal na nejakou nebližší logickou hodnotu... To máte základ. No a pak bych si oknem vybral jenom část toho výkresu kterou chcete zvětšit, upravil měřítko (např místo 100 mm = 1 jednotka... tak na dvojnásobek... 200mm = 1 jednotka)... atd atd... výkres pak bude v měřítku ...dvakrát větším ...matematika :)


Odeslal: Renczi
Datum odeslání: 04.čer.2009 v 07:50
To jsem zkoušela taky,ale stejně výkres pak po vytištění neodpovídal měřítku žádnému....tak už nevím...


Odeslal: Seiner
Datum odeslání: 04.čer.2009 v 08:12

Tisknete z modelu, nebo z výkresového prostoru? Podle toho, jak to popisujete, bude asi výkres vytvořen dost nestandardními postupy - když A0 v měřítku 1:1 je na čvrtině A4 :-O Při tisku z modelu bych očekával spíše opak - v měřítku 1:1 byste měla mít na A0 jen část výkresu.
  Připomíná mi to situaci před mnoha lety, kdy jsme s CAD kreslítky začínali a měl jsem obrovský problém vysvětlit konstruktérům, že nemusí na kalkulačce přepočítávat skutečné rozměry do měřítka, jak byli zvyklí :-). Ale to bylo v době AutoCADu v.9, který ještě o výkresovém prostoru nic nevěděl.
   Ale zpátky k věci - v každém případě je to otázka trojčlenky a nevím, co na tom hledáte za složitost. Prostě si najděte na výkrese nějaký rozměr, o kterém víte, jak velký se má vytisknout (obvykle to je opravdu strana rámečku, jenže některé profese nedodržují ani normované formáty). Zjistěte si, jaký je tento rozměr v kreslících jednotkách (funkce VZD) a máte měřítko.



-------------
Vítězslav Seiner

Chrudim


Odeslal: koutnak
Datum odeslání: 04.čer.2009 v 09:58
AutoCAD při tisku vychází z předpokladu, že v modelovém prostoru je kresleno 1:1. K tomuto předpokladu se pak vztahuje zadávané měřítko tisku. Předpokládám, že na výkrese je nějaká kóta nebo nějaký díl/část jejíž velikost je známa. Takže třeba si tuto okótovanou část musíte změřit a zjistit jestli je nakreslena 1:1 nebo v jiném měřítku (jinak než 1:1 by se ale kreslit nemělo).  A z toho si odvodíte, jestli tisk bude v zadaném měřítku nebo ne. Pokud je to nakresleno jinak než 1:1, doporučuji zvětšit/zmenšit na 1:1.
Taky je nutno si ověřit jednotky výkresu (mm nebo m?) -> menu Formát/Jednotky. Může být, že výkres není nakreslem v metrické soustavě  ale v palcích. Zadejte (ručně) příkaz Measurement. Měl by mít hodnotu 1 (0=britské jednotky).


-------------
Radim Koutňák



Vytisknout stránku | Zavřít okno