Úprava/vytvorenie razníku plechu
Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: Inventor
Popis fóra: Otázky k programům Autodesk Inventor Professional, Product Design & Manufacturing Collection, Factory Design; digitální prototypy
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=9649
Datum vytištění: 27.čer.2026 v 20:50
Téma: Úprava/vytvorenie razníku plechu
Odeslal: JANíčOK
Předmět: Úprava/vytvorenie razníku plechu
Datum odeslání: 11.lis.2009 v 19:49
Do tenkého plechu t=0,9mm potrebujem urobiť závitovú dieru. V CAD blokoch som našiel http://www.cadforum.cz/catalog/block.asp?blk=545 - Razník díra se závitem , ale závity aké potrebujem (napr. M2, M3 ) sa s týmto razníkom vytvoriť nedajú. Aj keď som to v živote nerobil, vyskúšal som IDE súbor upraviť. Myslím, že by to malo fungovať cez iPrvek > panel iPrvek > Upravit iPrvek, funkcia "Upravit iPrvek" je však nefunkčná (zašednutá ikona). Nový razník som sa pokúšal vytvoriť, ale neúspešne. Ak niekto máte skúsenosti s vytváraním takýchto závitov do plechu, pomôžte prosím.
|
Odpovědi:
Odeslal: JANíčOK
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 14:31
Skúsim otázku položiť trochu inak: Vie mi prosím niekto poradiť ako vytvorím ťažník (v Inventore "razník") aby som mohol namodelovať podobnú plechovú súčiatku? Tento razník je zrejme súčasťou inštalácie Inventoru 2010: ...\Catalog\Punches\Round Emboss.ide Nejde mi o to ako vytvoriť iPrvok razníku, ale o to akým spôsobom sa dá takéto vytiahnutie plechu namodelovať. Ak viete, prosím poraďte.
 
|
Odeslal: horalek
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 15:49
|
Přepněte se do klasického modelu (záložky "model) a použijte standardních nástrojů jako vysunutí. Pro modelování je vhodné používat parametry jako např. "Tloušťka" .
Pak se přepněte zpět do plechu a vytvořte razník. Můžete nastavit že v rozvinu místo 3d tvaru uvidíte 2D geometrii (přednastavený 2D náčrt.)
|
Odeslal: JANíčOK
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 17:38
Vďaka za odpoveď. Vyskúšal som to ako píšete, ale neúspešne. V prostredí plechu som sa prepol na kartu "Model" a vytvoril som prvok "Vysunutí", použil prvý prepínač zhora "Sjednocení". Prepol som sa na kartu "Plech" > panel "Upravit" > spustil som nástroj "Razník", dostal som hlášku: "Nejsou dostupné žádné náčrty. Nejprve vytvořte náčrt, potom použijte nástroj Střed otvoru pre definici pozice každého razníku." Potom som skúsil v strome modelu, v prvku "Vysunutí" > "Náčrt" > "Viditelnost". Opäť som použil nástroj "Razník" a dostal som okno s názvom "Adresář razníků" pre výber IDE súboru. Robím niečo nesprávne? Keďže potrebujem iný tvar ako je v adresári "...\Catalog\Punches\", je potrebné vytvoriť nový iPrvok? Ak áno, o toto som sa pokúšal (viď. prvý príspevok), ale neúspešne.
horalek napsal(a):
Přepněte se do klasického modelu (záložky "model) a použijte standardních nástrojů jako vysunutí. Pro modelování je vhodné používat parametry jako např. "Tloušťka" .
Pak se přepněte zpět do plechu a vytvořte razník. Můžete nastavit že v rozvinu místo 3d tvaru uvidíte 2D geometrii (přednastavený 2D náčrt.) |
|
Odeslal: Radek001
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 17:54
|
Já dělám razník jako iPrvek. U Vašeho postupu mi chybí opravdu střed . V náčrtu pro vysunutí doplňte jeden středový bod. (Musí být jen jeden a vhodně umístěný, zavazbený. Bude to střed razníku, až budete chtít razník použít v modelu, Inventor razník vloží tímto bodem na Vámi definované místo.) Pak zkuste zopakovat již uvedený postup, mělo by to fungovat a razník by měl vzniknout v adresáři "...\Catalog\Punches".
JANíčOK napsal(a):
Vďaka za odpoveď. Vyskúšal som to ako píšete, ale neúspešne. V prostredí plechu som sa prepol na kartu "Model" a vytvoril som prvok "Vysunutí", použil prvý prepínač zhora "Sjednocení". Prepol som sa na kartu "Plech" > panel "Upravit" > spustil som nástroj "Razník", dostal som hlášku: "Nejsou dostupné žádné náčrty. Nejprve vytvořte náčrt, potom použijte nástroj Střed otvoru pre definici pozice každého razníku." Potom som skúsil v strome modelu, v prvku "Vysunutí" > "Náčrt" > "Viditelnost". Opäť som použil nástroj "Razník" a dostal som okno s názvom "Adresář razníků" pre výber IDE súboru. Robím niečo nesprávne? Keďže potrebujem iný tvar ako je v adresári "...\Catalog\Punches\", je potrebné vytvoriť nový iPrvok? Ak áno, o toto som sa pokúšal (viď. prvý príspevok), ale neúspešne.
horalek napsal(a):
Přepněte se do klasického modelu (záložky "model) a použijte standardních nástrojů jako vysunutí. Pro modelování je vhodné používat parametry jako např. "Tloušťka" .
Pak se přepněte zpět do plechu a vytvořte razník. Můžete nastavit že v rozvinu místo 3d tvaru uvidíte 2D geometrii (přednastavený 2D náčrt.) |
| ------------- Radek Štěpánek OTIS, mechanical engineer
|
Odeslal: JANíčOK
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 18:01
Doplnil som do náčrtu prvku "Vysunutí" bod. Vytvoril som iPrvok cez kartu "Správa" > "Extrahovat iPrvek..." > "Typ" > "iPrvek razníku plechu". Nový razník som použil, ale nefunguje tak ako spomínaný ...\Catalog\Punches\Round Emboss.ide, nevytváranie "vytlačenie do plechu", ale pridáva materiál. Kde som urobil chybu?
|
Odeslal: Radek001
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 18:08
To je přece jasné... Kromě vysunutí a přidání materiálu musíte i materiál navíc ubrat. Udělejte to třeba jako druhé vysunutí s odebráním materiálu. Nebo Vámi požadovaný tvar můžete vymodelovat najednou pomocí rotace. Ale vždy dávejte pozor aby se zůstala zachována tl. materiálu (plechu) -k tomu je vhodné používat parametr tloušťka (jak už tady bylo zmíněno). Až budete mít skutečně výsledný tvar vymodelovaný jak chcete (včetně třeba zaoblených přechodů) teprve potom vše najednou vložte do katalogu jako nový razník, iPrvek
------------- Radek Štěpánek OTIS, mechanical engineer
|
Odeslal: JANíčOK
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 18:18
Ďakujem Už len namodelovať požadovaný tvar výlisku 
Radek001 napsal(a):
To je přece jasné... Kromě vysunutí a přidání materiálu musíte i materiál navíc ubrat. Udělejte to třeba jako druhé vysunutí s odebráním materiálu. Nebo Vámi požadovaný tvar můžete vymodelovat najednou pomocí rotace. Ale vždy dávejte pozor aby se zůstala zachována tl. materiálu (plechu) -k tomu je vhodné používat parametr tloušťka (jak už tady bylo zmíněno). Až budete mít skutečně výsledný tvar vymodelovaný jak chcete (včetně třeba zaoblených přechodů) teprve potom vše najednou vložte do katalogu jako nový razník, iPrvek |
|
Odeslal: Radek001
Datum odeslání: 12.lis.2009 v 18:20
Rádo se stalo. Mám za sebou pernej den. A nezapomeňte na střed razníku.
------------- Radek Štěpánek OTIS, mechanical engineer
|
|