Děkujeme za účast na konferenci CADfórum 2025 - podívejte se na reportáž
Přes 120.500 registrovaných u nás, celkem 1.108.000 registrovaných (CZ+EN).
Tipy pro AutoCAD 2026, pro Inventor 2026 a pro Revit 2026.
Vyzkoušejte nový přesný Kalkulátor,
vylepšený Převodník jednotek a
proměnné prostředí AutoCADu.
CAD tip # 9785:
Otázka
A
Jednou z novinek AutoCADu 2015 je možnost 3D uchopování na roviny nebo kolmice rovin ploch detekované v připojených mračnech bodů. Můžete tak například automaticky umístit blok (např. nástěnnou lampu) kolmo k virtuální ploše stěny nasnímané laserovým skenováním.
Režim uchopení zapnete v dialogu "Nastavení kreslení", na kartě "Uchopení 3D objektů" v sekci "Mračno bodů". Můžete zvolit uchopení na Bod, Kolmo, nebo Nejblíže k rovině. Mračno musí být zpracované aplikací ReCap.

Viz též příkaz 3DUCHOP a proměnná 3DOSMODE. Režim uchopení můžete řídit také zadáním klíčového slova 3D uchopovacího režimu na výzvu zadání souřadnice: PNOD (bod), PNEA (rovina), PPER (kolmo). Tyto nové "cloudové" režimy tak rozšiřují stávající klíčová slova 3D uchopení: ZNON (nic), ZVER (vrchol), ZMID (polovina hrany), ZCEN (střed plochy), ZKNO (uzel křivky/povrchu), ZPER (kolmo k ploše), ZNEA (nejblíže).
tento tip od ARKANCE platí pro: AutoCAD 2015 · ReCap ·
![Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion a další produkty Autodesk
- od firmy ARKANCE [www.cadforum.cz] Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion a další produkty Autodesk
- od firmy ARKANCE [www.cadforum.cz]](../common/arkance_186.png)

also in ENGLISH
AutoCAD
ReCap