Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
   právě nás čte: 8604 
RSS kanál - CAD tipy RSS tipy
RSS diskuze

Diskuze Diskuzní fórum, poradna

 

NápovědaCAD diskuze, rady, výměna zkušeností

 
CAD Fórum - Homepage Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi. Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
  FAQ FAQ  Prohledat fórum   Události   Registrovat Registrovat  Přihlásit Přihlásit

Téma uzavřenoParamatrie součásti

 Odpovědět Odpovědět archiv
Autor
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Téma: Paramatrie součásti
    Zasláno: 22.led.2014 v 17:56
Dobrý den,

prosím, kdyby mi někdo poradil zda jde v inventoru vytvořit půllitr (sklenka), ve které, když bych měnil rozměr horní a dolní části součásti ( tabulka), aby objem sklenky zůstával 1/2 litru (v závislosti na výšce součásti). 

Děkuji


Upravil Jirizhk - 23.led.2014 v 22:22
Zpět nahoru
maiklss Zobrazit panel
TOP uživatel
TOP uživatel
Avatar

Přihlášen: 08.říj.2008
Lokalita: ČR (VY)
Používám:
Inventor
Stav: Offline
Bodů: 1626
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 18:52
Jestli  budete mít namysli  čistě komolí  kužel  tak to  problém  není  ale pokud bude nějaká  zvláštní  geometrie tak  to  se rad přiučím:)
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21488
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 21:08
Pro zvláštní geometrii jde použít iterační postupy využívající iLogic.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 22:27
Vyzkouším si to nejdřív na válci. Nejdřív jsem si myslel,že bych dal dvě kružnice od sebe vzdáleně jako součást a do ni adaptivně vložil válek a pak postupně ty dvě kružnice různě měnil. Zkusím podle nápovědy Přes parametry Ilogic
.
Připojené náhledyPřihlaste se pro zobrazení plné verze - 46515/ms.PNG

Zpět nahoru
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 22:34
Prosím pomohl by jste mi s příkazem do Ilogic? If zvětším sp a sp2 parametry tak se změní délka vysunutí?
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21488
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 22.led.2014 v 23:01
Záleží jak je model vytvořen, stačí jakékoliv modelovací operace závislé na jednom či více parametrech. Ověření objemu pak ověříte přes iLogic a podle výsledku pak můžete programově dále upravovat parametry.
 
Koncept je v anglickém tipu:
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 00:12
Jestli tomu pravidlu rozumím, takže jestli tomu dobře rozumím tak d1 přečtě jaký má nynější parametr.
MessageBox.Show před a po funkci ILogic a ta se pak vynásobí koeficientem 1.10 a vznikne nová hodnota změní se vysunutí.

ThisApplication.CommandManager.ControlDefinitions.Item("AppUpdateMassPropertiesCmd").Execute myVolume = iProperties.Volume ' or Mass
MessageBox
.Show("Volume before = " & myVolume, "iLogic")
d1 = Parameter("d1") MessageBox.Show("d1 before = " & d1, "iLogic")
Parameter
("d1")=d1 * 1.10 ThisDoc.Document.Rebuild() d1 = Parameter("d1") MessageBox.Show("d1 after = " & d1, "iLogic") ThisApplication.CommandManager.ControlDefinitions.Item("AppUpdateMassPropertiesCmd").Execute myVolume = iProperties.Volume ' or Mass MessageBox.Show("Volume after = " & myVolume, "iLogic")
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 970
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 09:16
Já osobně se zatím snažím iLogicu vyhýbat (teda přesněji, nemám jej tolik zažitý jako práci bez něj).

Zde se bez něj lze obejít, ale je nutné objem vyjádřit "matematicky". Ale na druhou stranu výsledný objem máme stejně zadaný - a pouhé podělení základnou stačí pro válec, u "soudků" nebo jiných "patvarů" se stejně musí objem vyjádřit nějak jinak. Např. Odečtením "válcové části" od výsledného objemu, a z tohoto teprv dopočítávat výšku (s nějakou chybou...)

Případně mě "programátoři" opravte, ale bez znalosti matematického vyjádření se stejně asi v iLogiku neobejdete - nebo snad ano?

V parametrech se dá postupovat jednoduše:
Zavedu uživatelský parametr Objem (když jsem líný, tak mu dám rovnou jednotku "l" = litr). Následně si vytvořím parametr Vyska [mm] (není nutný - šlo by napsat přímo do kóty, ale lépe se to opravuje, pokud by se daná kóta mazala...)
Následně již jen pomocí matematiky vyjádřím danou výšku pomocí vzorce.
Např. pro válec je to takto:

round(Objem / ( pow(Prumer / 1 mm;2 ul) * 1 mm^2 * PI ) / 0,01 mm) * 0,01 mm

Z toho
round(xxx/0,01mm)*0,01mm je zaokrouhlení výsledku na 2 desetinná místa
pow(xxx/1;2)*1mm - je druhá mocnina (ekvivalent sqrt() a "^") - za ";" je mocnitel (odmocnitel)
- tyto funkce potřebují bezrozměrný argument proto /1mm a následně výsledek opět přenásobuji 1mm
PI = 3.141593....

Upravil Cheff - 23.led.2014 v 09:22
Zpět nahoru
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 10:25
Původně odeslal(a) Cheff Cheff napsal(a):

Já osobně se zatím snažím iLogicu vyhýbat (teda přesněji, nemám jej tolik zažitý jako práci bez něj).

Zde se bez něj lze obejít, ale je nutné objem vyjádřit "matematicky". Ale na druhou stranu výsledný objem máme stejně zadaný - a pouhé podělení základnou stačí pro válec, u "soudků" nebo jiných "patvarů" se stejně musí objem vyjádřit nějak jinak. Např. Odečtením "válcové části" od výsledného objemu, a z tohoto teprv dopočítávat výšku (s nějakou chybou...)

Případně mě "programátoři" opravte, ale bez znalosti matematického vyjádření se stejně asi v iLogiku neobejdete - nebo snad ano?

V parametrech se dá postupovat jednoduše:
Zavedu uživatelský parametr Objem (když jsem líný, tak mu dám rovnou jednotku "l" = litr). Následně si vytvořím parametr Vyska [mm] (není nutný - šlo by napsat přímo do kóty, ale lépe se to opravuje, pokud by se daná kóta mazala...)
Následně již jen pomocí matematiky vyjádřím danou výšku pomocí vzorce.
Např. pro válec je to takto:

round(Objem / ( pow(Prumer / 1 mm;2 ul) * 1 mm^2 * PI ) / 0,01 mm) * 0,01 mm

Z toho
round(xxx/0,01mm)*0,01mm je zaokrouhlení výsledku na 2 desetinná místa
pow(xxx/1;2)*1mm - je druhá mocnina (ekvivalent sqrt() a "^") - za ";" je mocnitel (odmocnitel)
- tyto funkce potřebují bezrozměrný argument proto /1mm a následně výsledek opět přenásobuji 1mm
PI = 3.141593....


To matematicky někde stranou na papír nebo ten výpočet round jde v inventoru?
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 970
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 11:26
Výpočet je kompletně v Inventoru

PS: Samozřejmě, že se mi do vzorce musela vloudit chyba... - Při psaní vzorce jsem si neuvědomil, že zadávám průměr, takže výpočet má být s průměrem nikoli si poloměrem... (závislost výšky na průmeru)

Tak sem alespoň dodám opravenej model...
Připojené souboryiptObjem.ipt


Jo a pokud jsem to náhodou pochopil špatně a má to být závislost průměru na výšce tak je poloměr takto:

round(pow(Objem / ( PI * Vyska * 1 ul );0,5 ul) / 0,01 mm) * 0,01 mm

Upravil Cheff - 23.led.2014 v 11:56
Zpět nahoru
Vladimír Michl Zobrazit panel
Moderátor
Moderátor
Avatar
Arkance Systems

Přihlášen: 09.zář.2004
Lokalita: ČR (JČ)
Používám:
Dodáváme produkty Autodesk
Stav: Offline
Bodů: 21488
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 11:34
Právě že onen iLogic kód umožňuje obejít se bez matematického výpočtu objemu a nechat Inventor ať si objem (nebo třeba hmotnost) výsledného, jakkoliv složitého tělesa zjistí sám. Pro triviální tvary bude jednodušší si parametr z objemu odvodit vzorečkem.
 
K dotazu ke kódu - ano, d1 je parametr ovlivňující tvar součásti (parametrů může být i více). Pomocí jeho iterace (zmenšování/zvětšování) se pak lze dopracovat k požadovanému objemu.
Vladimír Michl (moderátor)
Arkance Systems s.r.o. - www.arkance-systems.cz
(podpora viz hd.cads.cz)
Zpět nahoru
Jirizhk Zobrazit panel
Diskutér
Diskutér

Přihlášen: 05.led.2013
Lokalita: ČR (HK)
Používám:
Autodesk Inventor Proffesional
Stav: Offline
Bodů: 61
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 23.led.2014 v 23:37
Nevím jestli jsem to dostatečně pobral, vidím to dost nereálně.
Jde mi o nádobu tvaru komolého kužele, kde bude konstatní objem, zatím funguje díky....
Jen teď je potřeba měnit horní a dolní průměr podstavy..

Je tam možné i reakce v rámci vliv i na zkosení?

Pokud změním tvar spodního průměru po vysunutí tak se mi změnou průměru dole změní výška.




Upravil Jirizhk - 23.led.2014 v 23:47
Zpět nahoru
Cheff Zobrazit panel
CAD/BIM manager
CAD/BIM manager

Přihlášen: 19.led.2006
Lokalita: Czech Republic
Používám:
Inv 2013 Pro (SP2 Upd6), AutoCAD 2013 (SP2)
Stav: Offline
Bodů: 970
Přímý odkaz na tuto zprávu Zasláno: 24.led.2014 v 10:39
Ano - model bude vytvořen např pomocí šablonování, nebo rotace. V přiloženém modelu bylo "jen" zobrazeno, jak parametricky vypočítat výšku. Takže je jen potřeba upravit výpočet výšky. Jednoduše ji vyjádřit z výpočtu pro objem komolého kužele...

Pokud se použije zkrácený způsob pro umocnění "^" , tak je nutné si uvědomit, že potřebuje pracovat s bezrozměrným číslem...
Takže nezapomenout na "likvidaci" jednotek (např. pro výsledek 4 nelze zapsat jen jako 2^2 a mít vísledek v mm - správně pro Inv je (2mm/1mm)^2ul*1mm ) Zbytek už je obyčejná matematika
Zpět nahoru

Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk

Příbuzné CAD tipy:
Tip 10851:iLogic - jak ve výkresu zpracovat materiál a cestu součásti?
Tip 8631:Mluvící iLogic pravidlo pro kontrolu materiálu součásti Inventoru (výchozí materiál).
Tip 8717:Jak ve výkresu zobrazit těžiště podsestavy?
Tip 11550:iLogic: Spuštění externího procesu s parametry
Tip 9951:iLogic pravidlo - kontrola ručního přepsání iVlastností.
Tip 9476:Ukládání DWG kopie IDW výkresu pojmenované podle revize.


 Odpovědět Odpovědět

Přejít na fórum Oprávnění fóra Zobrazit panel



Stránka byla vygenerována za 0,918 sekund.