Diskuzní fórum, poradna
CAD diskuze, rady, výměna zkušeností |
Veřejné diskuzní fórum k CAD aplikacím - ptejte se na libovolné otázky týkající se oboru CAx, podělte se o vaše znalosti a zkušenosti s programy AutoCAD, Inventor, Revit, Fusion 360, 3ds Max a s dalšími CAD aplikacemi.
Zaregistrujte se nebo se přihlašte a zašlete váš příspěvek do odpovídajícího fóra. Viz další informace o CAD Fóru. Nechcete se registrovat? Zeptejte se v naší Facebook poradně.
Fórum nenahrazuje technický support firmy Arkance Systems (CAD Studio) - přímá podpora pro zákazníky funguje na helpdesk.cadstudio.cz
převod souřadnic z excelu do cadu |
Odpovědět | Stránka 12> archiv |
Autor | |
Kunt
Nováček Přihlášen: 03.čer.2014 Lokalita: ČR (Pha) Používám: autocad2013 Stav: Offline Bodů: 2 |
Téma: převod souřadnic z excelu do cadu Zasláno: 03.čer.2014 v 17:01 |
Dobrý den, prosím o radu, mám změřené tabulkové GPS souřadnice a potřebuju je zanést do mapy a vytvořit z nich linie. Poradíte? Díky M.
|
|
martin.biras
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Arkance Systems support Arkance Systems Přihlášen: 07.říj.2013 Lokalita: Slovensko Používám: AutoCAD, Revit, Navisworks Stav: Offline Bodů: 104 |
Zasláno: 03.čer.2014 v 17:46 |
Firestone
TOP uživatel Přihlášen: 09.úno.2009 Lokalita: ČR (Pha) Používám: AutoCAD 2016 LT Stav: Offline Bodů: 283 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 07:48 |
Trochu na okraj: předpokládám, že na ACADu LT toto nebude možné?
|
|
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21490 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 08:13 |
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 08:42 |
V podstatě musíte udělat postup v několika krocích:
1. převod souřadnic do JTSK - pro to jsem několikrát použil excelovskou tabulku, kterou jsem popravdě nalezl na forech o geocachingu... Tady je - Je třeba mít na paměti, že čistě početní převod není zcela přesný! Přesnost se liší po území ČR (více si vyhledáte, když si zadáte do prohlížeče slovo "DOPNUL" a přečtete si publikaci Doc. Z. Hrdiny). Nepřesnost je cca do 1m. To ale vzhledem k běžným GPS přístrojům (telefony, turistické GPS), které mají přesnost cca 4m nevadí. Nepředpokládám, že máte geodetickou GPS, která má přesnost v "cm", to by jste pak převod do JTSK nepotřeboval, protože to umí už rovnou GPS. 2. pak to dostat z excelu do AutoCadu. Postupuji tak, že si upravím formát souřadnic JTSK do podoby "-souřadnice_X,-souřadnice_Y" v jedné buňce (funkce excelu concatenate). Pak sloupec označím, CTRL+C. V AutoCadu spustím příkaz KŘIVKA (_PLINE), nebo BOD (_POINT), kliknu do příkazové řádky a zmáčknu CTRL+V Pokud máte AutoCad MAP nebo CIVIL, tak lze postupovat i jiným způsobem - např. převod GPX->shp a pak import, kde můžete nastavit souřadný systém pro importované SHP. |
|
Firestone
TOP uživatel Přihlášen: 09.úno.2009 Lokalita: ČR (Pha) Používám: AutoCAD 2016 LT Stav: Offline Bodů: 283 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 08:48 |
Nebo jsem objevil způsob volat příkaz _script, který ovládá i ACAD LT. Převod z XLS do textového souboru s příponou .SCR a poté nechat načíst ACADem. Taky užitečná funkcionalita.
Ale Vámi uvedený postup se mně zdá jednodušší. |
|
johny
TOP uživatel Přihlášen: 24.led.2006 Lokalita: ČR (JM) Používám: C3D 2022 Stav: Offline Bodů: 1682 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 14:02 |
concatenate... ten název jsem si nikdy nezapamatoval... Pokud se snažíte sdružit pár textů, pak je lepší operace se znakem "&". Jednak je to jednodušší k zapamatování i použití, ale hlavně nemusíte předtím převádět případná čísla na text... to umí automaticky. Jen nemůžete zadávat rozsahem...
|
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 14:23 |
Concatenate a operand "&" je řešení naprosto totožné. U concatenete zadávat rozsah nelze a ani není potřeba převádět hodnotu na text. Pro mě je ale bližší a přehlednější použití funkce concatenate... Nicméně to je v problému importu GPS souřadnic (resp. WGS84) do AutoCadu zcela marginální věc. |
|
KMachálek
Zasloužilý člen Přihlášen: 07.říj.2004 Stav: Offline Bodů: 175 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 14:28 |
Díky, to se může hodit. Sice pro geodeta nepřesné, ale zato rychle použitelné pro různé účely když není po ruce Autocad Map. |
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 15:25 |
Ano, je to ne zcela přesné, ale jak jsem už podotýkal, nepřesnost přepočtu je zanedbatelná vzhledem k údajům, které z běžného telefonu z GPS, nebo z turistické GPS dostanu. Ještě bych chtěl podotknout, že jsem správnost výpočtu nijak nekontroloval, ale při použití se naměřené a přepočtené údaje shodovaly s ortofotomapou a i s pozdějším geodetickým zaměřením. Takže myslím, že minimálně převod WGS84->JTSK je v té tabulce dobře. Mimochodem, když už přišla na GPS řeč - používáte někdo, nebo máte zkušenost s tím, jak do GPS dostat kresbu z AutoCadu, aby si člověk mohl v reálu s telefonem projít trasu projektované stavby apod? Jakou aplikaci například pro Android používáte? Jednu linii (například trasu vodovodu), nebo například seznam bodů do GPS dostanu snadno, ale abych tam měl například nakreslené objekty, či komunikaci apod, to už je zbytečně složité. |
|
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21490 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 17:00 |
To přeci umí rovnou AutoCAD 360. Stačí ho na mobilu nebo tabletu spustit, načíst DWG výkres mapy (např. automaticky zasynchronizovaný ze "stolního" AutoCADu) a ze spodního menu zvolit "My location". Puntík s vaší GPS polohou bude automaticky putovat po mapě.Ověřeno narychlo z mobilu - viz obrázek (oranžová mapa je DWG výkres), GPS se z okna chytla trochu nepřesně:
|
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 19:59 |
O této funkci vím. Sice zní hezky, ale je tam spousta dotazů. - v jakém souřadném systému musí být kreslen originální výkres? V JTSK (resp. 3. kvadrant?). Nebo musí být souřadný systém nastaven (v MAPu, nebo v CIVILu)? Je vůbec souřadný systém u této funkce podstatný? - To, že se určí jeden bod přece nestačí, podstatné je taky orientace výkresu, což u liniových staveb je věc dosti podstatná. A jak známo, směr "nahoru" není u JTSK na sever a úhel odchylky je proměnný (nahoru je na sever asi jen pro souřadnice [Y,X]= [0,X], ale ani to si stejně pro WGS84 nejsem jist. |
|
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21490 |
Zasláno: 04.čer.2014 v 22:38 |
Podrobnosti by asi věděli mapařští/GISoví kolegové, ale podle mně stačí, aby měl výkres přiřazen správný souřadnicový systém. Konkrétně u tohohle jsem nic nenastavoval a GPS v AutoCADu 360 na mobilu se rovnou chytla na správné místo. Když tak si vyzkoušejte (je to okolí polikliniky Jih a Modrého mostu přes Malši v Č.Bud) - onen DWG je zde http://a360.co/1iXWHQL
|
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 19.čer.2014 v 08:14 |
Děkuji za typ. Udělal jsem si malý pokus - vyzkoušel jsem si vytvořit vlastní soubor, kde jsem nastavil delší trasu (cca 3km). Na stavil jsem v MAPu souřadný systém "Czech/JTSK.Krovak". Soubor jsem nahrál na cloud, pak v kanceláři přes WIFI do Autocadu360. Pak jsem se přesunul do terénu, kde nebylo připojení na internet (wifi nedostupné a mobilní data mám zakázána). Při zobrazení výkresu jsem zkoušel, zda aplikace najde správnou polohu jen pomocí souřadnic GPS. Nenašla, a tedy AutoCad360 neumí převádět souřadné systémy. Zadal jsem tedy výchozí polohu ručně a přesunul se na druhý konec trasy. Aplikace podle očekávání ukazuje polohu odchýlenou od trasy o cca 7.5°, je tedy jasné, že předpokládá že směr sever je nahoru - což jak známo u JTSK není a navíc to zrovna u tohoto souřadného sytému není konstantní hodnota. Asi by pomohlo transformovat výkres do jiného souřadného systému, ale do kterého? |
|
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21490 |
Zasláno: 19.čer.2014 v 11:04 |
Nevím jak je to s přesností, na žádné větší mapě jsem to nezkoušel, ale ten výše odkazovaný výkres "Tylova" je normálně z Mapu, přiřazený JTSK, uploadovaný na A360 a AutoCAD 360 mi v něm polohu bez dalších nastavení ukazuje správně (včetně natočení - je to vidět i na obrázku). Když tak se ale dá ručně nastavit i to natočení.
WiFi ani konektivitu na prohlížení nepotřebujete. |
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 19.čer.2014 v 11:44 |
Ruční natočení jsem jako možnost uvažoval, ale díky tomu, že je po republice různé, tak by si člověk musel tu hodnotu zjišťovat dopředu - nebo teoreticky by se asi dala udělat tabulka, kde by po zadání souřadnic GPS to vrátilo potřebný úhel... Ale není to úplně ono.
S tou polohou jsem se nejprve nachytal. Zkusil jsem si nahrát mapu okolí kanceláře (upload na cloud, stáhnutí přes wifi do mobilu) a vyrazil jsem ven. Přibližně to polohu v Autocadu360 ukázalo samo dobře. Pak jsem ale popošel dále (mimo signál WIFI), aplikaci jsem restartoval a už se poloha automaticky nechytla. Nerozumím proč to nešlo, jediné co mě napadá, jestli si nějak nedokáže mobil najít tu správnou polohu pokud je připojen (třeba že souřadnice transponuje přes cloud), nebo podle polohy wifi sítí (taková funkce snad v Androidu je, ale podrobnosti o ní nevím). Právě proto jsem to později znovu zkoušel zcela mimo kancelář, a bez datového připojení na internet a s vypnutou wifi. |
|
Vladimír Michl
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
Moderátor Arkance Systems Přihlášen: 09.zář.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: Dodáváme produkty Autodesk Stav: Offline Bodů: 21490 |
Zasláno: 19.čer.2014 v 11:50 |
Myslím že práce s polohou je čistě lokální operace, bez cloudu - polohu si Android umí brát buď z WiFi (nepřesné) nebo z GPS (samozřejmě pokud zařízení GPS má a pokud je funkce GPS v systému zapnutá).
|
|
alfred
Profil člena
Odeslat soukromou zprávu
Najít příspěvky člena
Navštívit stránky člena
Přidat do seznamu známých
TOP uživatel Přihlášen: 14.říj.2004 Lokalita: ČR (JČ) Používám: AutoCad MAP 2011 Stav: Offline Bodů: 1675 |
Zasláno: 19.čer.2014 v 12:57 |
Ještě jsem zkusil pár pokusů. Aplikace se skutečně chová podle toho, zda je či není připojení na internet.
- pokud je při otevírání souboru puštěná GPS a wifi (resp. je připojení na internet), tak aplikace ukáže polohu, včetně načtení správného otočení. Ve výkrese je je nastaven systém "Czech/ - pokud při otevření připojení na internet není, tak se poloha neukáže a aplikace se dotazuje na určení bodu polohy. Pokud později (po otevření) pustím wifi a připojím se na internet, tak už to polohu neukázalo a neustále se aplikace dotazuje na ruční ukázání polohy. Převod tedy pravděpodobně neprobíhá plně lokálně, což je škoda. Vypadá to, že klíčový moment pro určení polohy je funkční přípojení na internet v okamžiku otevření souboru, ne ve chvíli dotazu na polohu. Taky je škoda, že aplikace nemá funkci pro navigaci k bodu, či podle nějaké linie. Ale to už bych chtěl možná trochu moc... |
|
Pro technickou podporu CAD
kontaktujte Helpdesk
Odpovědět | Stránka 12> archiv |
Přejít na fórum | Oprávnění fóra Nemůžete vytvářet nová témata v tomto fóru Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru Nemůžete vymazávat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete upravovat vaše příspěvky v tomto fóru Nemůžete vytvářet ankety v tomto fóru Nemůžete hlasovat v anketách v tomto fóru |
Stránka byla vygenerována za 2,978 sekund.