Výběr objektů

Chceme-li jeden nebo více nakreslených objektů dále upravovat, je třeba je označit. Nejčastější výzva pro výběr objektů v příkazu je Vyberte objekty [Select objects]. Na tuto výzvu lze reagovat mnoha způsoby. Ty nejběžnější, kdy použijeme pouze myš, jsou jednoduché a pro dnešního uživatele zcela intuitivní. Někdy však může být situace ve výkresu docela zapeklitá a výběr určitých objektů obtížný. Také použití klávesnice, např. výběr všE nebo Předchozí, je často rychlejší než ukazování myší.

Při obvyklém nastavení lze u mnoha příkazů provést výběr objektů ještě před zadáním příkazu. I další způsoby výběru objektů v AutoCADu jsou ovliněny nastavením systémových proměnných, které ovládáme přes kartu Výběr [Selection] příkazu Možnosti [Options] .

Výběr objektů v editačním příkazu

Většina editačních příkazů umí manipulovat s více objekty zaráz. Nemusí však být možné či jednoduché tyto objekty také naráz označit. Proto se výzva Vyberte objekty: opakuje, dokud na ni nezadáme prázdnou odpověď – Enter, mezera, pravé tlačítko myši (dle nastavení! viz ). Každý další výběr přitom přidává označené objekty do výběrové množiny.

Výběr objektů jednotlivě

Jednotlivé objekty vybíráme tak, že ukážeme přímo na ně malým výběrovým čtverečkem. Pokud se objekty překrývají, je vybrán poslední kreslený. Pokud si zapneme přepínání výběrů (poslední tlačítko ve stavovém řáku aplikace) a ukážeme na překrývající se objekty, objeví se okno se seznamem dotčených objektů. Navíc se při najetí myši na položku seznamu příslušný objekt zvýrazní.

Automatický výběr oknem

je způsob výběru objektů pouze s použitím myši. Uplatňuje se při standarním nastavení způsobů vybírání objektů (viz ). Funguje takto: Ukážeme-li myší (malým výběrovým čtverečkem) přímo na objekt, je vybrán. Ukážeme-li mimo objekty, je tento bod automaticky považován za první roh výběrového okna. V příkazovém řádku se objeví výzva „Zadej protilehlý roh okna“ [Specify opposite corner] a pohybem myši se na obrazovce natahuje obdélník. Klepnutím ukazovacího tlačítka určíme druhý roh okna. Jestliže leží druhý roh okna vpravo od prvního, realizuje se výběr metodou „okno“ [window], tj. jsou vybrány všechny objekty, které leží celé uvnitř obdélníku. Pokud leží druhý roh okna vlevo od prvního, proběhne výběr metodou „křížení“ [crossing], tj. vyberou se nejen objekty, které leží celé uvnitř obdélníka, ale i ty, které ho protínají. V současných verzích AutoCADu se výběrový obdélník „okno“ liší od „křížení“ barvou.

Povely z klávesnice

Ve většině situací vystačíme s automatickým výběrem pomocí myši. Ale jak už bylo řečeno v úvodu, znalost dalších možností – povelů z klávesnice – nám může pomoci řešit složitější situaci nebo urychlit práci.

Odebírání objektů

Povelem z [u] odebereme z výběrové množiny naposled přidané objekty. Pokud potřebujeme z již vybraných objektů odebrat některé již dříve vybírané, ukážeme na ně myší se současným držením klávesy Shift. Další možností je na výzvu „Vyberte objekty:“ [Select objects:] odpovědět písmenem v (Vyjmi) [r] (Remove). Místo „Vyberte objekty:“ [Select objects:] se zobrazí „Vyjměte objekty:“ [Remove objects:] a objekty, které poté vybereme, budou z výběrové množiny odebírány. Odebírání ukončíme povelem d (přiDej) [a] (add), po němž se opět objeví „Vyberte objekty:“ [Select objects:].

Výběr objektů před příkazem

Výběr objektů bez zadání příkazu provádíme myší ukazováním jednotlivých entit a automatickým výběrem okny. Označení zrušíme pomocí klávesy Shift.

Výběr objektů podle vlastností

Další a velmi zajímavou možností výběru objektů před jejich editací je tzv. rychlý výběr. Toto pojmenování je jen částečně výstižné, neboť jde především o možnost výběru objektů podle jejich vlastnosti. Dialog rychlého výběru se zobrazí příkazem RVYBER [QSELECT]. Tlačítko tohoto příkazu se nachází v dialogovém okně pro vlastnosti objektů a také na kartě Výchozí, panel Pomůcky.


Poznámka. Předpokládáme-li během své práce opakované vybírání stejných objektů, je dobré si z nich vytvořit skupinu příkazem SKUPINA [GROUP]. Je-li na kartě Výběr [Selection] příkazu Možnosti [Options] zaškrtnuto Skupiny objektů [Object grouping], pak ukázáním na jeden objekt skupiny, vybereme celou skupinu. To nám příjemně zrychlí práci.