Po zadání příkazu v klasickém prostředí se objeví dialogové okno pro nastavení parametrů šrafování.
Typ – zvolíme typ šrafování:
Vzor – vybereme šrafování z nabídnutých vzorů. Vybírat můžeme buď ze seznamu pod tlačítkem nebo ze vzorníku, který se otevře po stisku
. Ukázku vzorku vidíme v políčku Ukázka o řádek níže.
Barva šraf a podkladu. Výchozí barva je DleHlad a žádný podklad.
Úhel – nastavuje úhel natočení základního vzorku šraf. Nezapomeňte na to, že šrafy, které jsou ve vzorku natočeny např. pod úhlem 45°, se po nastavení úhlu na 45° stanou svislé.
Měřítko – nastavuje měřítko šraf, které je nutno přizpůsobit měřítku výkresu. (Pokud jsou šrafy příliš husté, je třeba měřítko zvětšit a naopak.)
Oblast pro šrafování můžeme určit dvěma způsoby – ukázáním vnitřních bodů oblasti nebo výběrem hranice.
Přidat: Vybrat body. Stiskem tohoto tlačítka se dostaneme do výkresu a ukážeme vnitřní bod šrafované oblasti. Můžeme takto určit více oblastí. Výzva příkazu, která se zobrazuje v tomto okamžiku, nebo položky aktuální nabídky na pravém tlačítku myši umožňují přejít na výběr hraničních objektů šrafovací oblasti nebo na jejich odebírání.
Přidat: Vybrat objekty. Toto tlačítko rovněž přepne do výkresu a libovolným způsobem vybereme hraniční objekty. Hranice oblasti, kterou chceme šrafovat, může být tvořena různými objekty. Volbou možnosti z příkazového řádku (resp. z dynamického pole) nebo z aktuální nabídky můžeme přejít na výběr oblasti vnitřním bodem nebo na odebírání už vybraných hranic.
Do náhledu se dostaneme přes poslední položku aktuální nabídky na pravém tlačítku myši ihned po označení šrafované oblasti nebo přes stejnojmenné tlačítko dialogu Šrafování.
Jsme-li spokojeni, pravým tlačítkem myši ukončíme příkaz. Nejsou-li šrafy v pořádku, klávesou Esc se vrátíme do dialogu příkazu.
Výchozí bod pro šrafování můžeme posunout z počátku souřadného systému do jiného, vhodnějšího bodu, např. do rohu šrafované oblasti.
Obsahuje nastavení:
Následující položky jsou v části dialogu, která se zobrazí po kliknutí na Nastavujeme chování programu při šrafování vnořených oblastí. Tato volba se týká situace, kdy je hranice šrafované oblasti složena z částí různých objektů. Pokud zaškrtneme zachování hranic, vznikne nový objekt (křivka nebo oblast), který přesně kopíruje hranici šraf. Přednastavená tolerance je 0, tj. hranice šrafování musí být uzavřená. Nastavíme-li toleranci na kladné číslo, pak pokud bude mezera v neuzavřené hranici menší než nastavená tolerance, program nás upozorní na neuzavřenost hranice, ale pokud budeme chtít pokračovat, oblast v pořádku vyšrafuje. Jestliže odvozujeme šrafování ( |
![]() |