Zobrazit plnou verzi příspěvku: Deformované díly

Jiri.Dostal
24.04.2015, 08:08

Zdravím,jak řešíte díly, které mají jako díl (detail) jiný tvar než jaký mají v sestavě, např. pružiny nebo těsnění?

Navara
24.04.2015, 09:56
Inventor neumí měnit tvar dílu v sestavě. Jediná možnost je mít různé modely pro jednu součást a nastavit jim stejné číslo součásti, aby se v rozpisce sloučily. Například pomocí iSoučásti.

raspi
24.04.2015, 10:06
A sloučí se i uživatelské vlastnosti a hmotnost?

Navara
24.04.2015, 10:26

Uživatelské vlastnosti fungují, pokud mají stejnou hodnotu. Hmotnost se automaticky nastavuje na vypočítanou hodnotu, ale makrem je možné přepsat u členů iSoučásti hmotnost podle zdrojového modelu.

bretabret
24.04.2015, 10:40

...a jak, prosím, zabezpečit sloučení vlastností dílců, má-li být pro úložiště Vault pojmenování součásti jedinečným a nezaměnitelným názvem..? Děkuji.

Navara
24.04.2015, 10:46

To už je věc metodická, ne technická. Název souboru musí být unikátní, ale číslo součásti ne. Je ale potřeba tohle probrat s tím, kdo u vás má na starosti Vault.

Jiri.Dostal
24.04.2015, 12:22
Zajímalo mne, jak řeší podobnou věc jinde.U nás používám toto tak, že mám dvě samostatné součásti (detaily) sloučené právě přes číslo součásti. Kdy "náhradní, zmáčknutá" součást má v názvu souboru příponu "SUB", tu použiji do sestavy a pro výkres a položku ve Vaultu mám "nezmáčknutou". V kusovníku na rozpisce to mám číslo součásti v pořádku a soubor "SUB" přiřadím položce jako sekundární soubor, takže sestava v položkách používá správnou položku.

mr.chain
24.04.2015, 13:38
Dobrý den, tenhle problém jsme řešili u rozválcovaných konců čepů. Vytořili jsme model s výkresem k čepu, tak jak se má vyrobit, a potom přes odvozenou součást jsme vytvořili čep s rozválcovanými konci. Čepy mají různé názvy souborů, ale stejné číslo součásti.   Co se týče vaultu, tak položka se vytváří z "vyráběného"čepu u nějž jsou vyplněné uživatelské ivlastnosti. "rozválcovaný" čep se pak přiřazuje k položce jako sekundární.

Jiri.Dostal
24.04.2015, 14:13

Takže v podstatě stejně jako u nás

hoboj
24.04.2015, 18:07
Dalo by se to řešit adaptivitou současti, kde si nadefinujete přesné "deformace"  spíše změnu tvaru, jako u pružiny stlačení či u těsnění. Další možnost je to řešit přes parametry za použití iLogicu pro změnu nadefinované tloušťky podle stlačující síly. A přepínat si mezi stlačením a v nestlačeném stavu.Nebo se nezdržovat nastavováním a vymodelovat součast např. to těsnění, jak je v původním tvaru a na výkresu budou vidět přes sebe, ale zase bude vidět, že se těsnění opravdu domáčkne a bude těsnit. Je více možností, jak daný problém řešit, ale záleží na času, který na to máte se tím zabývat 

Jiri.Dostal
27.04.2015, 07:37

[QUOTE=hoboj]Dalo by se to řešit adaptivitou současti, kde si nadefinujete přesné "deformace"  spíše změnu tvaru, jako u pružiny stlačení či u těsnění. Další možnost je to řešit přes parametry za použití iLogicu pro změnu nadefinované tloušťky podle stlačující síly. A přepínat si mezi stlačením a v nestlačeném stavu.Nebo se nezdržovat nastavováním a vymodelovat součast např. to těsnění, jak je v původním tvaru a na výkresu budou vidět přes sebe, ale zase bude vidět, že se těsnění opravdu domáčkne a bude těsnit. [/QUOTE] Adaptivita použít nejde, protože nelze díl měnit při otevírání různých dokumentů (výkres detailu/sestavy). To samé je pro iLogic.Adaptivitu používám jen ve fázi návrhu, pak už použít nelze.Díly "přes sebe" v sestavě taky nelze kvůli kusovníku.[QUOTE=hoboj]Je více možností, jak daný problém řešit, ale záleží na času, který na to máte se tím zabývat [/QUOTE] O čas moc nejde. Máte ještě nějaký nápad, jak toto řešit?

Cheff
27.04.2015, 10:35
[QUOTE=Jiri.Dostal] Díly "přes sebe" v sestavě taky nelze kvůli kusovníku.[/QUOTE] Ale to přece není problém - danému dílu dáte strukturu rozposky "skrytá" a do kusovníku se již díl nenačte... - Stačí si s tím trošku "pohrát"

Jiri.Dostal
27.04.2015, 10:46

Dát dílu strukturu "skrytá/dělící" mě tedy nenapadlo Dobrý tip, kusovník je tedy vyřešen  - mohu dát do sestavy oba díly (volný i deformovaný), pro pohledy výkresu/modelu sestavy si zviditelním potřebný díl. Problém může nastat s hmotností (těžištěm), protože "skrytý" díl se počítá do hmotnosti. Jsou sestavy, kde to může vadit.Možná by šlo řešit u "deformovaného" dílu přepsáním na nulovou hmotnost.

Cheff
27.04.2015, 10:52
Případně strukturu referenční (u jednoho z dílů) a poupravit zobrazení na výkrese, aby zobrazoval všechna data stejně (Výkresový pohled -> záložka Stav modelu -> referenční data -> všechna tělesa...)

Mrázek
27.04.2015, 10:58

Mohl by z toho být zajímavý námět do wishlistu:nabídnout možnost "polohové reprezentace" v Partu. Tedy více stavů modelu podle úrovně deformace, které by se v nadřazené sestavě a ve výkresovém souboru volily podle potřeby. To by z mého hlediska bylo systémově nejčistší řešení

Jiri.Dostal
27.04.2015, 12:03
[QUOTE=Cheff]Případně strukturu referenční (u jednoho z dílů) a poupravit zobrazení na výkrese, aby zobrazoval všechna data stejně (Výkresový pohled -> záložka Stav modelu -> referenční data -> všechna tělesa...)[/QUOTE]
 Toto jsem zkoušel již v minulosti, ale problémem bylo, že referenční díly se při řezu nešrafují.  Lze sice šrafy doplnit v náčrtu pohledu, ale to není příliš uživatelsky příjemné.

Jiri.Dostal
27.04.2015, 12:05
[QUOTE=Mrázek]
Mohl by z toho být zajímavý námět do wishlistu:nabídnout možnost "polohové reprezentace" v Partu. Tedy více stavů modelu podle úrovně deformace, které by se v nadřazené sestavě a ve výkresovém souboru volily podle potřeby. To by z mého hlediska bylo systémově nejčistší řešení[/QUOTE]
 Toto by bylo naprosto ideální. Možná se tohoto dočkáme. Náznak je již nyní, že lze používat pohledové reprezentace v dílech, ale není to nic moc.

hoboj
27.04.2015, 12:48
Přesně tomu nerozumím, jak myslíte to, že Vám adaptivita nejde při otevírání součástí popř. výkresů.Díly přes sebe, pokud jde třeba o to těsnění není problém. Jedná se pouze o jeden díl např. těsnění. Řešit to přes parametry a třeba využít i iLogic by šlo, alespoň podle toho, co tu popisujete, že potřebujete. Vytvářet více dílů přes sebe se změnou rozpisky a následných úpravách je hrozně zdlouhavé a při další následné úpravě chybující. A to může být veliký problém. Obecně čím více věcí musíte kontrolovat, myslet na ně, někam zadávat=> roste Vám pravděpodobnost následné chyby. Vytvořím typy příkladů, jak to řešit na konkrétní úloze, aby bylo jasné, jak jsem to myslel, ale až večer, nejsem teď u pc. Bylo by dobré, abyste třeba přiložil obrázek konkrétního uzlu, který je potřeba vyřešit, kde je potřeba mít díl deformovaný. Já přiložim večer pár obecných návrhů.

Jiri.Dostal
27.04.2015, 13:27

Ono ani nejde o žádný konkrétní příklad. Vyřešit to umím, spíš mě zajímalo, jak se toto řeší jinde, případně jestli by někdo měl nějaký dobrý nápad.K adaptivitě - ta v tomto případě nepomůže, protože potřebuji mít na výkresu součásti nakreslen "volný stav" a v sestavě potřebuji mít "stlačený stav", pokud to budu řešit adaptivitou v sestavě na zobrazení "stlačeného stavu" a uložím, uloží se mi součást ve "stlačení stavu", pokud otevřu její výkres, tak ten se změní na "stlačený stav". Abych měl výkres správně, tak musím zase změnit na "volný stav"... A tak bych mohl jet pořád dokola. S nárůstem chyb vzhledem k počtu "vstupů" souhlasím. Ale ze zkušenosti, přílišná automatizace je také na škodu. Edit: Líbí se mi, jak se diskuse rozjela a nápady se jen hrnou

Navara
27.04.2015, 13:54

Je to čistě akademický nápad, ale možná by stál za zamyšlení.Zkusit ten díl zapouzdřit sestavou, která má strukturu rozpisky nastavenou jako Nakupované. Tím by se neměl nikam dostat obsah této sestavy a bude vždy vystupovat pod svým číslem součásti. Do této sestavy si namodelovat všechny požadované tvary a pomocí pohledových reprezentací si zapínat ten, který je potřeba. U deformovaných tvarů přepsat hmotnost na 0. Tím je zajištěna správná hmotnost nadřazených sestav.V příloze je moje testovací sestava.uploads/9996/DeformovanyDil.zip

Ľubomír Pápay
27.04.2015, 13:58
Zdravím..."predrečníkov"...V podstate sa dá so všetkým súhlasiť čo tu odznelo.Ja som této problémy jednoducho vyriešil tak že ich buď neriešim alebo ich riešim tak že aj o 100 rokov keď sa na to pozriem ja alebo moje deti, bude jasné vo co go...S tesneniami si naozaj nerobím ťažkú hlavu, a keď ich naozaj potrebujem mať stlačené, tak to urobím s presahom a hotovo. Mojim prvoradým cieľom celého snaženia je 2D výkres, podľa ktorého to maník jednoznačne urobí...A keď ide o nejakú väčšiu deformáciu a "ignorovanie presahu a tvaru" by už mohlo maníka pomýliť, tak jednoducho si vyrobím paralelný diel - deformovaný, ktorý dám do zostavy. Do jeho vlastností úplne primitívne napíšem čo to je a dám tam tiež poznámku (ktorá sa zobrazí v kusovníku v poli Názov - Rozmer) že pre výrobu sa má použiť Part ten a ten, číslo výkresu to a to...že toto je iba maketa k vôli kráse...Viem je to brutálne primitívne, pre niekoho možno až nehodné súčasnosti, ale doteraz to vždy maníci pochopili, urobili ako mali a aj 3D model vyzeral tak ako má ani biele goliere tým pádom s tým nemali žiadny problém...

Radek001
27.04.2015, 15:05

Pane Papay - V jednoduchosti je genialita - a v dnešní době, ačkoliv to jde "proti proudu", to platí dvojnásob!

hoboj
27.04.2015, 22:46
Pokusím se tu shrnout několik způsobů, jak a proč to tak řešit:1. řešení pomocí adaptivity  Když použiji adaptivitu např. u pružiny, kterou si vytvořím v podsestavě tak, aby byla v nestlačeném stavu, tak si potom nastavím i její stlačenou velikost=> tyto velikosti si mohu uložit jako reprezentace, které si potom budu moci jen přepínat => můžu otevřít výkres a tam si mohu nastavit v jaké reprezentaci potřebuji danou pružinu zobrazit. To samé lze použít i u jiných součástí.2. řešení standardním způsobem  - nutný výkres - nakreslíme těsnění v nestlačeném stavu-> v sestavě se nám bude překrývat s nějakou další součástí, pokud se vyloženě nejedná o složitý díl, tak nám to nevadí a urychlí to i práci, nemusí se nic řešit. Na výkresu budou takové míry, které doopravdy potřebujeme a každá kooperace tento díl vyrobí bez jediného dotazu. Bude také zřejmé o kolik se daná součást má stlačit, pokud se jedná např. o těsnění.   - výkres není potřeba - můžeme nakreslit ve stlačeném stavu a v polotovaru zapsat hodnotu v nestlačeném stavu. Pokud se nám jedná např. o těsnění pouze mezikruží, kde není potřeba výkres, stačí nám pouze polotovar toho těsnění např. TL5- D200/d100. Každému to bude jasné. 3. řešení pomocí parametrů a popř. iLogic  Vytvořím si díl, který bude řízen parametrem např. výškou( či tloušťkou). Nakreslím si díl ve stlačeném finálním zobrazení, jak potřebuji a potom přes tabulku parametrů a iLogic nastavím 2 možnosti -> stlačeno a nestlačeno -> mezi těmito pravidly se budu moci vždy překliknout a zobrazí se mi daná součást, jak potřebuji.   U pružiny si např. v parametrech mohu nastavit vlastní parametr, který bude řízen rovnicí pro deformace pružiny. V iVlastnostech, kam si píšu polotovar součásti si vyvolám vlastní parametr. Potom budu mít jistotu, že kdykoli změním nastavení pružiny-> automaticky se mi změní i polotovar pro objednání. Lze to použít i na jiné součásti. 4. řešení pomocí podsestavy  Součást, kterou potřebujeme zdeformovat si vymodelujeme v nestlačeném (nedeformovaném) stavu, uložíme si ho vč. všech potřebných parametrů. Vložíme si ho do svařence-> ve kterém se přepneme do obrábění a zde odebereme stlačenou část součásti, která nemá být vidět ve finální sestavě. Poté na výkrese můžeme zadat v kartě stavu modelu na montáž, tím docílíme správných rozměrů součásti pro výrobu.Pro upozornění: Díly přes sebe, jsem nemyslel 2 díly ve stromu operací téže součásti, ale že 2 součásti se budou překrývat - 1 naše zdeformovaná a 1 např. víčko, které těsnění přitlačuje.Reakce:   Hmotnost- Nevím, zda-li bych se pouštěl do změny hmotnosti jednotlivých součástí na hodnotu 0-> potom by to nemuselo sedět v sestavě ne z důvodu systému, ale možné chyby. Kdyby např. kolega změnil čistě náhodou hmotnost i u jiné součásti, musela by se vždy zkontrolovat celá rozpiska, jestli u nějaké další součásti není také přepsána hmotnost. Už jsem se s tím také setkal. Ale z hlediska správnosti hmotnosti u celkové sestavy a u velikých deformovaných dílů by bylo potřeba řešit hmotnosti!  polohová reprezentace u dílu-  myslím si, že by to bylo zbytečné a moc překombinované -> opět více nastavování, více možných chyb a stačila by jen malá nepozornost a už by byl třeba problém na světě. Toto lze řešit pomocí parametrů a iLogicu, kde si jen nastavíte hodnoty, které potřebujete. 

Navara
28.04.2015, 08:16

Reakce na reakci:U deformovaných modelů se dá nulové hmotnosti dosáhnout nejenom přepsáním, ale i vytvořením matriálu s nulovou hustotou.

Jiri.Dostal
28.04.2015, 08:19

[QUOTE=hoboj]1. řešení pomocí adaptivity[/QUOTE]Moc jsem to nepochopil, nepodařilo se mi nasimulovat, používám adaptivitu pouze výjimečně, takže ji nemám tak "zmáknutou".[QUOTE=hoboj]2. řešení standardním způsobem[/QUOTE]Také používám tam, kde to nevadí pro čitelnost dokumentace.[QUOTE=hoboj]3. řešení pomocí parametrů a popř. iLogic[/QUOTE]použitelné pouze ve fázi návrhu, pro finální dokumentaci nevhodné, pokud používáte Vault, nebo jiný PDM.[QUOTE=hoboj]4. řešení pomocí podsestavy[/QUOTE]Použitelné v některých případech (obdoba bodu 2) Hmotnosti nepřepisuji ručně, ale měním lokálně materiálové vlastnosti na potřebné součásti (to náhodou změnit nejde). Polohové reprezentace jsou v tomto případě nepoužitelné. Právě zkouším řešení navržené p. Navarou. To se mi líbí asi nejvíc. Je to sice pracnější, ale pěkně svázané u sebe a snadno pochopitelné. Přikládám obrázky řešení: 

hoboj
28.04.2015, 08:55
Ano, to máte pravdu. To by bylo vhodnější použití.

Ľubomír Pápay
28.04.2015, 09:18
Aaaa...takže nám už americký súdruhovia v novších verziách zase vrátili možnosť vytvoriť materiál s nulovou hustotou? Aspoň niečo...Značne som totiž túto možnosť v minulosti využíval...

Jiri.Dostal
28.04.2015, 09:43

Verze 2014 mi nulu do hustoty nebere, pouze 0,001 a zatím je to dostatečně malé  

horalek
28.04.2015, 17:12

Doporučuji využití reprezentace zobrazení uvnitř jednoho dílu. Pokud si vezmeme např. těsnění.: Vymodelujete jednu variantu (např. stlačené těsnění) jako objemový díl.Druhou variantu (nestlačený) jako plošný díl (tím je vyřešena hmotnost).V rámci reprezentace zobrazení pak vypnete viditelnost tělesa (ve stromu historie vyberte těleso - až úplně nahoře, ne prvek jako je např. vysunutí !) a zapněte viditelnost ploch. Vytvořte druhou reprezentaci a tam to zapněte naopak.Na výkres i sestavu použijete tento jeden díl pouze s jinou zapnutou reprezentací.Reprezentace se chovají stejně jako na sestavě!!! Využijte toho .Tím že to je jeden díl je vyřešen problém s Vaultem, rozpiskou atd. 

Jiri.Dostal
29.04.2015, 07:27
Toto řešení by bylo možná ještě hezčí. Vyzkouším  

Jiri.Dostal
04.05.2015, 08:59

Řešení navrhované p. Horálkem má jednu velkou slabinu. Plošné díly se v řezech na výkresu nešrafují. Varianta p. Navary je sice trochu pracnější na začátku, ale lépe se s ní pracuje dál. Zatím je to z mého pohledu "vítězný postup".