Zobrazit plnou verzi příspěvku: Kótování dle norem nebo ústupek v rámci Inv?

Cheff
12.02.2014, 09:13
Tak mě napadlo udělat anketku: Jak je to s dodržováním norem technického kreslení v rámci podpory některých typů kótování pomocí Inv. -> Je povoleno více hlasů, což sice trochu anketu "zkreslí", ale doufám v rozumné použití: jeden hlas pro použití díry a jeden hlas pro sraženíJde mi o majoritní použití. Zároveň mě zajímá co si o těchto funkcích myslíte?Ženete výkresy spíše k "dokonalosti" (s přiměřeným úsilím), nebo občas uděláte ústupek od norem v rámci zrychlení práce (jako tomto případě např. použitím takovéhoto odkazu, který není dle norem).___Osobně mám upravené styly u děr, tak aby se co nejvíce blížily k normám.Sražení je mi od pohledu proti srsti (ikdyž by to šetřilo práci a výkresy jdou jen k nám na dílnu, kde by to chlapci ustáli).Zpět nahoruCheff2014-02-12 09:20:05

maiklss
12.02.2014, 09:22
Používám XTools a nemůžu  si  stěžovat.

rys-kt4
12.02.2014, 11:50

Dobrý den,X-TOOLS + výkresové šablony z HelpDesku (řeší pěkně i styl kótování, ČSN, DIN, atd...) = velmi dobrý základ.Dodržování norem?, ANO, ale především ve stavbě a konstrukci technických zařízení, normalizace ve stylech výkresů to nenahradí a může to i zbytečně ubírat prostor k tvůrčí invenci.A u výkresů pro vlastní dílnu = to není třeba komentovat. 

dusek
12.02.2014, 13:09
Je třeba brát v potaz, že normy kótování vznikaly v době, kdy se kreslilo ručně na prknech a počítačová grafika byla tenkrát těžké sci-fi. Dneska je jiná doba, jiné možnosti. Naneštěstí současné grafické programy ne zcela kopírují normy technického kreslení. Proto je třeba v mnoha případech přimhouřit konstruktérské oko.Pokud tedy není přímo požadavek na dodržování norem technického kreslení, upřednostňoval bych srozumitelnost, rychlost a plynulost práce. Taky nejsem příliš příznivcem ručního vstupování do kót, v návaznosti na kopírování výkresu a další úpravy modelu. Pokud mohu mluvit za nás, tu nikdo normy neřeší, hlavně aby výkres obsahoval všechny důležité informace. Ono stejně drtivá většina dělníků nezná pravidla kreslení, hlavně že je výkres srozumitelný. Když použijeme nějakou u nás nepoužívanou značku, tak stejně příjdou, že tomu nerozumí.

raspi
12.02.2014, 13:31
A co třeba kreslení přírubových spojů, kdy díra se šroubem a maticí nejsou v ose, ale dříve se to ručně kreslilo jako by to bylo v ose. To samé třeba nosné patky nějaké velké stojaté nádoby ve skutečnosti jsou natočené nějak, ale na výkrese jsou zakresleny promítnuté v rovině nádoby. Všechno to je z důvodu kótování aparátu v jednom pohledu.

Cheff
12.02.2014, 15:17
dusek: To je stejné s naší dílnou, jen občas jde něco ven. K tomuto stylu kótování se kloním i já. A právě u sražení trochu váhám s použitím, protože to opravdu nevypadá hezky, ale má výhodu v "adaptivnosti" (u nás není nikdy nic na stálo). Proto se trochu "bojím" přepisu, aby se to v rychlosti na výkrese nepřehlédlo...Xtools jsem bohužel musel opustit, kvůli převodu do ACADu (takto upravené kóty mi to přebarvovalo jinak)Raspi: Toto jsem řešil u návrhů nádrží, jak je rychle a efektivně kótovat hrdla. - Nakonec vyhrál specifický model a uživatelská značka, což byla tabulka navázaná na konkrétních cca 15hrdel (trvale ve výchozím modelu). Značka si brala úhel natočení, výšku a průměr hrdla. V pohledech se pak jen označili příslušná hrdla (0 úhel byl samozřejmě vyznačen též). Nárys byl pak tvořen z řezu. - Na tyto výkresy si žádný zhotovitel nikdy nestěžoval

dusek
13.02.2014, 08:05
Ještě pak je jedna možnost, je sice trochu zdlouhavá, ale pokud se model kopíruje a mění jen rozměrově, tak myslím, že lze dosáhnout požadovaného výsledku. Stačí přenášet parametry modelu do výkresu. Oproti klasickému kótování musím upravit název parametru v modelu (pro lepší přehlednost) a ve výkresu vstoupit do kóty a vložit do něj požadovaný parametr, ale výsledek bude zaručeně vyhovující.

raspi
13.02.2014, 10:52
Zadávání parametru z modelu do kóty teď používám hodně často. To je dobrá věc. Jinak využívám polohové prezentace, kde si natočím konkrétní díly do "požadované" pozice.

hoboj
14.02.2014, 06:57
Cheff: při exportu si můžete nastavit styly jednotlivých čar, lze to nastavit jednou a potom vždy importovat do nastavení. dusek: kóty na výkresu ručně přidané nemusíte přepisovat na parametry, stačí obnova kót a vyskočí Vám přímo kóta z modelu.
hoboj2014-02-14 11:06:56

Cheff
14.02.2014, 12:03
Hoboj: (->Dusek) To se týkalo "adaptivnosti" úhlu - tedy předpisu 2x45° což je (po změně úhlu) stejně nesmyslná/nenormová kóta... A propojení textu kóty s jiným parametrem je velmi funkční nástroj, jen občas není jeho vytvoření zrovna pohodlné a rychlé - u "aktivních" kót ze sestavy (svarku)...

hoboj
14.02.2014, 12:26
Pokud se jedná o kótu úhlu, je pro ni v Inventoru nástroj zkosení ve výkresu (to jsem využíval jen když bylo potřeba). Jinak používám normální adaptivní kótu z modelu, které přiřadím text makrem (x45°)PS: mimochodem obnovování kót z modelu má Autodesk trošku krkolomné, záleží na natočení modelu ve výkresu aj. další úpravy, které se potom nepromítnou do obnovovacích kót a nejsou zobrazeny k výběru. Toto má lépe  řešené PTC.
hoboj2014-02-14 12:29:31