Zobrazit plnou verzi příspěvku: Okno

petrik11
19.02.2017, 19:28
Zdravím,snažím se vytvořit dynamický blok pro okno. Jak řez, tak i pohled.Přemýšlím, zdali vytvořit vždy ojedinělý blok pro každé okno, které je jinak rozdělené.tedy třeba s třemi křídly, dvěma atd. nebo mít vše v jednom d. bloku.Zkoušel jsem vytvořit d. blok půdorysu okna, který by využíval pole, ale bohužel se mi nedaří, aby z každé strany bylo křídlo stejné a prostřední mělo zadanou šířku.Proto bych se přiklonil k vytvoření pár dynamických bloků, které již v základu budou mít zadané, zdali se jedná o dvojdílné, třídílné okno.Mám ovšem ještě jeden problém a to je s vytvořením čar, které vyznačují otevírání okna v pohledu. Nevím jak mám docílit toho, aby se mi posunul průsečík čáry a čára v tomto průsečíku zůstala.Děkuji za tipy a rady.

PepaR
20.02.2017, 05:06
Dobrý večer,taky jsem se o to kdysi pokoušel, avšak jelikož variabilita oken je poměrně rozmanitá, tak jsem od tohoto záměru upustil. Má smysl vytvořit nějaké často opakující se okna, ale udělat nějaké „hyperuniverzální“ okno je dle mého ztráta času, neb se najde vždy nějaký požadavek nebo členění, které by znamenalo úpravy.Níže najdete mé reakce:Přemýšlím, zdali vytvořit vždy ojedinělý blok pro každé okno, které je jinak rozdělené. tedy třeba s třemi křídly, dvěma atd. nebo mít vše v jednom d. bloku.# To záleží, v některých případech by to šlo i zkombinovat,Zkoušel jsem vytvořit d. blok půdorysu okna, který by využíval pole, ale bohužel se mi nedaří, aby z každé strany bylo křídlo stejné a prostřední mělo zadanou šířku.# Pole je problém, neboť Vám vytvoří nový prvek, která nemá žádnou vazbu a tudíž je těžké pak řešit to co chcete. Jedinou cestu zatím vidím v tom, mít již připravená 3 křídla a tyto vzájemně provázany pomocí parametrů.Proto bych se přiklonil k vytvoření pár dynamických bloků, které již v základu budou mít zadané, zdali se jedná o dvojdílné, třídílné okno.# Souhlas.Mám ovšem ještě jeden problém a to je s vytvořením čar, které vyznačují otevírání okna v pohledu. Nevím jak mám docílit toho, aby se mi posunul průsečík čáry a čára v tomto průsečíku zůstala.# Tady trošku tápu, jak to přesně myslíte. Možná bych poprosil o příklad. Nicméně podobné věci řeším protažením.

Petr75
20.02.2017, 14:45
Pokud máte více typů oken, tak bych udělal pro každý typ okna jeden blok a pak v každém bloku dynamicky protahovat okno.Naznačení otevírání křídel okna, které se bude správně měnit i se změnou velikostí okna můžete docílit správnou volbou parametrických vazeb.Můžete se podívat, jak jsem dříve udělal dynamické dveře.uploads/2271/Dvere.dwg

petrik11
20.02.2017, 17:32
PepaR:Vytvořím tedy pro každé okno jednotlivý blok s tím, že se bude dát měnit šířka a výška.K poslednímu bodu, kterému jste moc nerozuměl, jste poradil dobře. Já protažení zkoušel, ale špatně jsem zvolil protahovací rámeček. Již tedy blok funguje jak má.DěkujiPetr75: Taky díky za sdílení bloku. Jistě se bude hodit mít vzor pro pochopení vazeb. Do těch jsem se zatím tolik nepouštěl, ale určitě je to velice šikovná věc.

PepaR
21.02.2017, 08:38
Děkuji za informaci.Jinak blok dveří je vskutku oříšek a taky jsem nad ním strávil pár bezesných nocí ;-).Dovolím si přidat i moji variantu bloku dveří do ocelové lisované zárubně včetně návodu.uploads/270/Dvere_otvirave_1kridle_OCL.dwguploads/270/Dvere_otvirave.pdfDalší možnosti dynamických bloků můžete vidět v projektu Stavební výkresy (AutoCAD – balík Stavební výkresy), kde se jim můžete přímo podívat na zoubek přes editor bloků.

petrik11
21.02.2017, 09:56
Díky moc za další zajímavý blok, podívám se na něj a jistě z něj získám nějaké další zkušenosti.Jen mám problém s těmi vazbami. Když nějakou do výkresu přidám, tak se mi zdá, že nefunguje tak jak má.Natož když ji pak odstraním, tak stejně má stále vliv na dynamický blok a já nevím, jak tento vliv zrušit. Třeba vazba Vertikální.Potom mám ještě jeden problém.Přidal jsem do bloku okna parametr Polární a využívám jej na otočení a protažení bloku.Bohužel vnitřní rozdělení okna se vždy dostane úplně mimo blok viz ukázka.Čím by to mohlo být? Mám všechny části označené pro natočení. Pro protažení mám označenou jen jednu část okna u stěny.Chtěl jsem právě zde využít vazby, ale žádná z vazeb mi nepomohla.Už nevím v čem by mohl být problém.Příčky mají nastavený posun podle toho, jak se mění šířka okna.

PepaR
22.02.2017, 02:12
Nu jestli se Vám to rozhodí, tak nejspíš máte špatně provázány parametry a akce. Z obrázku se problém špatně identifikuje. Zkuste prosím vyvěsit DWG a třebas se najde někdo z CF, kdo se Vám na to podívá.Kdybyste měl cestu kolem Brna, tak za 14 dnů se budu dynamickým blokům aktivně věnovat a dávat nalévárnu studentům v rámci předmětu AutoCAD ve stavební praxi. Klidně se stavte.

petrik11
22.02.2017, 06:06
Už vím čím to bylo, šlo o to, že při definování Polárního protažení jsem měl označené tyto prvky ještě jednou a tedy se otočili 2x o 90°.Děkuji za pozvánku, ale bohužel cestu teď mít nebudu.