Zobrazit plnou verzi příspěvku: Software pro projektování TZB, vaše zkušenosti

hemerojd
13.03.2010, 18:20
Dobrý den, předem bych rád poděkoval všem na tomto fóru. Našel jsem zde mnoho informací.Píšu bakalářskou práci na téma "Projektování s podporou CAD"Potřeboval bych vaší pomoc v oblasti "Aktuální přehled software pro projektování TZB." + konkrétní práce v daném softwaru.Rád bych slyšel vaše zkušenosti s konkrétním softwarovým řešením vhodným pro profese TZB. Děkuji za pomoc, forum jsem pročetl a jisté informace mám také, ale doufám, že se najde opravdu někdo znalý, kdo by byl ochoten se o pár zkoušeností podělit.  Děkuji za vaše zkušenosti a názory.

PepaR
13.03.2010, 18:55
Dobrý den,
 
není problém se podělit o zkušenosti ovšem jedná se o tak obšírný dotaz, že rozbor vhodnosti CADu pro jednotlivé TZB obory by byl minimálně na malou esej. Pokud chcete, jsem ochoten Vám věnovat nějaký čas na Skypu a objasnit Vám problematiku TZB CADů.
 
Napište prosím email nebo PM s kontaktními informacemi a nějak se domluvíme.

PepaR
13.03.2010, 19:50
Tak mi to nedalo, ale zkusím být stručný. CADů pro TZB je spousta, ovšem ne každý je použitelný pročeské projektování.
 
Při tvorbě článku musíte zohlednit několik kritérií:1) Pro jaký obor bude CAD určen (venkovní  rozvody inženýrských sítí, zdravotechnika, elektro, vytápění, VZT, …)2) Podle jakých zvyklostí norem budete kreslit.3) Stačí Vám 2D nebo 3D?
 
Inženýrské sítě se obvykle kreslí v CADu podporující formát DGN (Microstation) nebo DWG (AutoCAD, …). U ostatních profesí je to na zváženou, z velké části je dokumentace pouze 2D, proto je často používán obecný AutoCAD či jiný klon v kombinaci s bloky, které si profesista vytvoří anebo práci může výrazně ulehčit nadstavba typu CADKON TZB a jiné. Lze využít ale i volně dostupné nadstavby anglického původu nebo např. GGmenu, kde najdete funkce obecného charakteru využitelné pro TZB profesi nebo např. bloky značek pro vytápění. Existují ale i profesně zaměřené aplikace typu AutoCAD Electrical.
 
U 3D je nyní k dispozici např. potrubářský AutoCAD Plant, pokud byste rád vyzkoušel BIM, tak ArchiCAD i Revit mají profesní odnože programu. U Revitu je to např. Revit MEP. Jelikož ale lokalizace pro naši zemičku neexistuje, nečekejte např. u Revitu MEP, že zde najdete značky TZB zařízení odpovídající zakreslovacím značkám pro naši zemi. Revit MEP umí např. počítat objemy, ztráty na potrubí a jiné fičuřinky, ale je mi to platné, když to počítá podle amerického standardu IES, který se u nás nepoužívá. V těchto systémech vidím budoucnost, ale obávám se, že bez českého obsahu a nebo nějakého Country Kitu se bude Revit MEP těžko prosazovat i když vypadá dosti nadějně a nadchlo mě, že kanalizaci, rozvody vody, vzt i sprintery mohu řešit v rámci jednoho programu, který má provázanost na stavební i statickou odnož programu (výhodné zejména pro koordinaci u velkých staveb).
 
Snad jsem Vám alespoň trošku pomohl

hemerojd
13.03.2010, 20:04
Mockrát děkuji, tyto informace jsou pro mě velice přínosné. Docela to mění i situaci, konkrétně jsem myslel, že budu nejvíce popisovat Revit Mep, ale to že je to pro naší zemi vlastně nepoužitelné jsem moc nedořešil. Děkuji

PepaR
13.03.2010, 20:23
Revit MEP určitě popište, nedával bych od něj ruce pryč. Netvrdím, že Revit MEP je nepoužitelný, jen si troufám řící, že plné využití všech výhod tohoto programu není v naší zemi možné. Každopádně i tak může být Revit MEP vynikajícím pomocníkem např. při projektování vzduchotechniky (HVAC), kde často musíte mít buď dobrou představivost (rozmějte prostorové myšlení) nebo umět dělat ve 3D programu.
 
Nicméně nezapomeňte na objektivnost a porovnejte Revit MEP i s konkurencí. Jsem zvědav na výsledky Vaší práce.

hemerojd
18.03.2010, 16:44
Je zde ještě někdo ochotný zdělit své zkušenosti? Děkuji