Zobrazit plnou verzi příspěvku: Výkres s více měřítky
Dobrý den, řeším následující problém: Kreslím podélný profil silnice či koryta vodního toku kde je nutné použít 2 meřítek (např. 1:2000/1:100) pro délkové a výškové prvky. Rád bych se zeptal zda to lze nějak vyřešit abych kreslil 1:1 v mm ale aby se vše zobrazilo ve správném měřítku (tzn. aby se to vešlo na papír). Mylsle jsme si, že by to šlo pomocí výřezů avšak u něj lze zadat jedno měřítko pro danou oblast...
Děkuji za předem za rady
Pepa Remeš
Machacek
14.03.2005, 13:00
ve výkresovém prostoru 2 výřezy s jiným měřítkem
No jo, ale to je u podelného profilu nemožné. Pokud dám výšky v M1:200, tak mi nebudou sedět horizontální vzdálenosti mezi jednotlivými staničeními na M1:2000...
Pokud chcete jenom vynaset delky a vysky - vyneste je 1:1 a z celého náčrtu pak udělejte blok s ruznymi meřítky v ose X a Y.
Textove popisky a koty delejte az potom, s patřičným nastavením jednotek.
Lze to udělat pomocí bloku s různým mřítkem X a Y, ale je to příliš složité. Je nutné uvažovat v textu se "natažením" v jednom směru, s místem pro texty, čáry a jakákoli šrafa vypadá špatně.
Nedoporučuji to. Nejhůře dopadají geologické sondy.
Vypisování výškových kót lze řešit lispem, který toto měřítko bere v úvahu. Zbytek kreslení je stejný. Měřítko X je "normální" a Y je převýšené.
Po dlouhém laborování s tímto problémem jsem časem dospěl k řešení, které mi už několik let docela vyhovuje a zvyknul jsem si na něj.
Řešit to přes bloky je slepá ulička, takže to kreslím v ose X 1:1 a v ose Y s 10x převýšením. Přitom srovnávací rovinu umisťuji též do 10xY
Takže např. pokud chci mít srovnávací rovinu 265.0, nakreslím ji tak, aby počátek staničení byl v souřadnicích 0,2650 a pak už kreslím v "absolutních souřadnicích" , výšky textů musí odpovídat výslednému měřítku
Má to tyto výhody:
1) nemusím se starat o šířkový poměr písma (kóty nivelety, terénu, staničení,...)
2) Když si odkliknu bod na niveletě, získám souřadnice x, 10y (a není problém si v duchu posunout desetinnou čárku)
3) Ve výkresovém prostoru si to můžu vytisknout v "jakémkoliv" měřítku - samozřejmě mám na mysli 10x převýšené - např. 1:1000/100, 1:500/50
Měřítko 1:2000/100 je velmivelmi neobvyklé (i když mohu pochopit důvody) a já bych se mu snažil vyhnout
Ještě jsem zapomněl, nekreslete to proboha v milimetrech ...
Ferdinand
15.03.2005, 11:34
[QUOTE=IvanaV]
Pokud chcete jenom vynaset delky a vysky - vyneste je 1:1 a z celého náčrtu pak udělejte blok s ruznymi meřítky v ose X a Y.
Textove popisky a koty delejte az potom, s patřičným nastavením jednotek.
[/QUOTE]
Nejsem stavař, nevím, jak se provádí "vynášení délek" . Používám AutoCAD jako projektant-elektro. V dispozičních výkresech nakreslených v Modelu v měřítku 1:1 kótuji skutečné délky v (mm). Pokud chci, aby nakreslená kóta zobrazovala nějaký násobek oné skutečné délky, v Properties přiřadím Dim scale linear /tj. proměnná DIMLFAC/ hodnotu jinou než 1. Příklad: Nakótovaná délka=1200. Chci, aby na kótě bylo napsáno 6000 -> nastavím v Primary Units : Dim scale linear=5. (A naopak: Pokud chci, aby namísto nakótované délky 1200 bylo 120, zvolím Dim scale linear=0.1) Samozřejmě to lze provést i hromadně-pomocí Qselect. Takže nikoliv přepsání skutečné nakótované hodnoty <> "natvrdo".
Ale přesně to jsem měla na mysli. Nakreslit/vynést/vložit základní rozměry profilu/tvaru v měřítku 1:1, potom ten blok, čímž dojde k deformaci měřítek v osách X a Y.
Až následně přikreslím všechno, co by nesneslo deformaci měřítkem (texty, šrafy, značky, další bloky... a kóty).
Jak ošetřit, aby kóty zobrazovaly správná čísla jste popsal mistrně :)
Myslím, že texty by šlo napsat i před "transportem" do bloku a
"nakopnutím" jeho Y-souřadnice, stačí ve stylu příslušně zmenšit faktor
šířky-pro svislý text (je pravda, že u většího převýšení, třeba u toho
výše zmiňovaného 1:2000/100 jsou texty již prakticky nečitelné, ale
třeba u dvoj, případně pětinásobného to je ještě docela
skousnutelné). Podobně by se daly i upravit i značky a další
bloky. Ale šrafy určitě až "po", kóty asi taky, i když ty po rozložení
bloku "přeskočí", jen by jim pak bylo nutno upravit měřítko...
Je otázka, co je jednodušší a rychlejší, chtělo by to vyzkoušet, taky
určitě záleží, zda se dělají převýšené řezy z 99% v jednom poměru, nebo
pokaždé jinak, pak asi není co řešit..
Dobrý den
Mám dotaz, který si myslím že se tohoto tématu týká. Řeším problém v Autocadu 2006LT Většinou mám více výkresů v jednom souboru a u každého mám jiné měřítko. Ve výkresech jsou ještě detaily v jiném měřítku. Zajímalo by mě, jestli je v této verzi cadu funkce nějaké měřítkové oblasti. Př. definuji někde v ploše oblast ve které si nastavím jiné měřítko kótování než je v celkové sestavě.
Co takhle vykresové prostory? Teda nevim jestli to teda v LT je, doufam ze jo, je to myslim v celku podstatna funkce.