Zobrazit plnou verzi příspěvku: Zábory pozemků

David Veselý
07.12.2011, 23:18
Dobrý den,
neví někdo zda existuje v CIVILu nástroj pro výpis dotčených pozemků (při liniové stavbě) včetně velikosti záborů? Zda takový nástroj existuje jaká podkladová data potřebuji? Děkuji za odpověď.

martinfolber
08.12.2011, 20:45
Dobrý den,máme takové řešení. Jedná se o kombinaci VFK Importu, GISových funkcí Mapu nebo Civilu a speciálního makra, které se postará o výstup do Excelu.

David Veselý
19.12.2011, 11:33
Dobrý den,
mnohokrát děkuji - pravděpodobně by vše skvěle fungovalo, ale má to malý háček. VFK soubory jsou vhodné pouze tam, kde známe všechny LV, pokud budou v katastrálním území stavy PK (pozemkový katastr) nastane asi problém.

alfred
19.12.2011, 18:08
S VFK soubory tedy nemam nejak bohatou zkusenost, ale z principu si myslim, ze jsou k dispozici pouze tam, kde je DKM. Tam kde jsou KMD, nebo jeste mapy KN 1:2880 dostanete na katastru rastrova data a bez ohledu na to jestli jsou pozemky zapsane na LV nebo jsou ve zjednodusene evidenci. Jestli se pletu, tak se omlouvam, ale podle meho pokud nejsou presne definovane hranice, coz jsou pouze u DKM, tak  jakekoli automaticke reseni neexistuje.

vknop
20.12.2011, 00:27
Jen pro doplnění, pozor na termín "přesně definované hranice".Jednak "přesná" čára v DKM může mít přesnost klidně i přes ±2 m a druhá věc je, že naši "odborníci" zavedli snad světový unikát a sice to, že u nás vedeme mapy v obrázkových souřadnicích (to je moje označení, ale bohužel vystihuje podstatu). Zavedli souřadnice polohy, které odpovídají skutečnosti v terénu a souřadnice obrazu, které slouží pro zákres do mapy, aby z toho byl "pěkný obrázek". Pokud se tyto souřadnice od sebe liší, do mapy se dostávájí čáry podle těchto zmršených souřadnic.

Takže můžete mít přesně definovanou hranici, která vůbec nebude odpovídat skutečné situaci:-(To jen tak, aby si někdo náhodou nemyslel, že bude mít zábory na cm2.

alfred
20.12.2011, 06:48

[QUOTE=vknop]Jen pro doplnění, pozor na termín "přesně definované hranice".Jednak "přesná" čára v DKM může mít přesnost klidně i přes ±2 m [/QUOTE]To by mě velmi zajímalo. Čekal jsem, že pokud je schválena DKM (neplést si s KM-D) , tak že hranice sedí s nějakou přesností na cm. U starších map je to samozřejmě zcela jinak. Ve WMS službě je dnes vrstva "Hranice parcel dle kvality", která v oblastech s DKM zapíná zelenou, nebo červenou čáru. V nápovědě ke grafickému klientovi je popsáno, že zelené čáry není potřeba dále zpřesňovat, červené lze zpřesnit. Jaká je ale přesnost jednotlivých hranic nikde konkrétně neuvádějí.http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/Marushka/HTML/Napoveda-grafika.pdfOdkud tedy uvádíte ±2 m (pokud to tedy není pouhý příklad). Nevíte konkrétnější zdroj informací na přesnost?Dá se to odhadnout například z druhu čáry u tištěné mapy z katastru?
[QUOTE]
a druhá věc je, že naši "odborníci" zavedli snad světový unikát a sice to, že u nás vedeme mapy v obrázkových souřadnicích (to je moje označení, ale bohužel vystihuje podstatu). Zavedli souřadnice polohy, které odpovídají skutečnosti v terénu a souřadnice obrazu, které slouží pro zákres do mapy, aby z toho byl "pěkný obrázek". Pokud se tyto souřadnice od sebe liší, do mapy se dostávájí čáry podle těchto zmršených souřadnic.

Takže můžete mít přesně definovanou hranici, která vůbec nebude odpovídat skutečné situaci:-(To jen tak, aby si někdo náhodou nemyslel, že bude mít zábory na cm2.[/QUOTE]Chcete tím říct, že čáry hranic na kopii mapy, kterou mi katastr prodá (případně poskytne přes WMS) je jinde než má být? Je to jen v tištěných/rastrových formátech, nebo je to i v souboru VFK? Pokud je nějaký konkrétní pozemek takto "zkrášlen" dá se nějak z těch dat zjistit? Je to vůbec správná informace?

martinfolber
20.12.2011, 10:12
Pánové,jen upřesním, že naše aplikace VFK Import je postavena na DKM. To znamená, že řešené území musí být digitálně zpracováno.Ohledně přesnosti, nejsem si jistý, že by existovalo něco přesnějšího než je přímo VFK dodané z ČÚZK.

vknop
20.12.2011, 12:10
Pokud si vezmete z VFK jen kresbu, tak nevíte, jestli mapa vznikla z přímého měření nebo přepracováním. O KM-D se vůbec nebavíme, ty jsou v původních souřadných systémech. BTW jsou taky digitální mapou... Tím chci jen říct, že "digitální" nemá nic společného s přesností, jak si mnozí stále myslí.Každý bod má svůj kód kvality (KK), který určuje jeho přesnost a původ. Pro hranice je nejvyšší KK 3, což znamená ±14 cm. Pro KK 8 uvádí katastrální vyhláška ±1 m, ale věřte (nebo klidně nevěřte), že je to zbožné přání, reálná přesnost bude horší ať si výsledky zpřesňující transformace tvrdí cokoliv. Jaká je přesnost těch "červených" čar záleží pravě na KK koncových bodů. Z druhu čáry u tištěné mapy nepoznáte o její přesnosti nic.VFK je jen výměnný formát, takže obsahuje to, co je evidováno v KN. Souřadnice polohy i obrazu jsou samozřejmě součástí VFK. A zase opakuji (viz pozn. "nic přesnějšího než VFK"): VFK obsahuje jen to, co má katastr k dispozici, a nemá to s nějakou přesností přímou souvislost.Čára v mapě opravdu může být jinde, než ve skutečnosti je. Záleží na konkrétním území a přesnosti mapy. Celé to píšu proto, ať si každý uvědomí, že na nějaké cm může zapomenout a že co v PC někam vměstná na mm, venku pak nemusí mít dost místa.PS: Není od věci podívat se, jak sedí na sebe mapa a ortofoto.

Radim Cech
20.12.2011, 12:44


Zdravím, sleduji pozorně, protože se s tímto problémem taky často potýkáme. V podstatě je rozhodující, kdo Vám jaké data je schopen poskytnout. Pokud jsou to data oficiálně od katastrálního úřadu a jde o vektorové data, nemusíte celkem řešit, jak moc jsou přesné s realým světem. Lepší prostě neseženete. Tady skutečně můžete odečíst plochy na m2, což nám vždy stačilo. Jestli se k datům dostanete ve výměnném formátu a nebo Vám je dají už jako vektorové, je podstatné jen v tom, zda na zábory chcete nebo nechcete použít nějakou aplikaci, která Vám zjednodušší práci. Z osobní zkušenosti vím, že se to vyplatí u skutečně velkých staveb a velkém počtu pozemků.Pokud data budete sám vektorovat, tak už je to s jejich přesností a hlavně s prohlášením, že tohle je ta "správná" katastrální mapa, dost složité. Obecně je úplně jedno, jestli hranice v katastrální mapě se shodují se zaměřením ( ploty, obrysy objektů, komunikace ) nebo ne, protože platí katastrální mapa. Pak se dostanete do absurdních situací, kdy nemůžete vybarvit logicky předlažbu chodníku až k fasádě objektu, jak by se slušelo podle zaměření, ale musíte ctít hranici z katastru, která je třeba 1 m v chodníku. To je realita mnoha projektů a zdravý rozum jde naprosto stranou. 

Mantlík
20.12.2011, 13:22

[QUOTE=Radim Cech]

Obecně je úplně jedno, jestli hranice v katastrální mapě se shodují se zaměřením ( ploty, obrysy objektů, komunikace ) nebo ne, protože platí katastrální mapa. Pak se dostanete do absurdních situací, kdy nemůžete vybarvit logicky předlažbu chodníku až k fasádě objektu, jak by se slušelo podle zaměření, ale musíte ctít hranici z katastru, která je třeba 1 m v chodníku. To je realita mnoha projektů a zdravý rozum jde naprosto stranou.[/QUOTE]
Bohužel hluboká pravda ...

alfred
20.12.2011, 20:59
To, že jsou hranice pozemků jinde, než je realita je známá věc. Nicméně neodpustím si rýpnutí - správný postup při šrafování chodníku, který leží na soukromém pozemku je šrafovat dle reality (tedy až k nemovitosti) a při řízení mít dalšího vlastníka pozemku, který by měl se stavbou souhlasit. Tak by to mělo být. Jinak ještě - ono pokud poloha hranice a reálné zaměření nesedí úplně přesně, tak je taky otázka přesnosti geodetického zaměření. Většina zaměření je v třetí třídě přesnosti a to je tuším polohová chyba ±0.14m.Nicméně zpět k tématu - tady:http://www.geodezieceskyraj.cz/rady-zakaznikum/presnost-hranic-v-dkm-kmd/jsem našel, že skutečně v datech WMS (co poskytuje ČÚZK), je ve vrstvě přesnosti:  - Zeleně jsou zobrazeny podrobné body s kódem kvality 3 - právní jistota je 0,14 - 0,28m. - Červeně se zobrazují podrobné body s kódy kvality 4 až 8 - právní jistota je 0,26 - 2,00m.To mě tedy hodně překvapilo . Taková veliká nepřesnost u DKM...  A nakonec ještě jeden dotaz na pana vknopa - k těm jak píšete "obrázkovým souřadnicím" nevíte, jak moc se liší od reality a jestli je aplikují na data WMS? A jak moc často se to vyskytuje? O něčem takovém jsem slyšel poprvé.

vknop
20.12.2011, 22:27
Ad "obrázkové souřadnice")

Myslím srozumitelně je problém popsán třeba tady:http://www.gepro.cz/geodezie-a-projektovani/tipy-a-triky/geometricke-plany/dvoji-souradnice-v-katastralni-mape/Jinak stačí trochu zagooglit a určitě uspějete.Jak moc se liší od reality záleží, jak moc se liší daný mapový podklad, to se nedá jednoznačně říct. Pokud by vyšla zaměřená hranice přes sousedův barák, tak "přihnutí" kresby bude samozřejmě větší. Jak už jsem psal, může pomoct zobrazení ortofota. WMS nedělám, ale protože je to mapa, neumím si představit, že by se nepoužily souřadnice obrazu.Ad přesnost zaměření)Není sice geodet jako geodet, ale slušné zaměření, přestože se uvádí (postaru) ve 3. třídě přesnosti, je při dnešní technice určitě přesnější. Je to sice jen můj odhad, ale empiricky potvzený, když se sejdou různá (slušná!) zaměření, sedí to do 5-7 cm, takže pokud to nesedí s katastrem, věřím více zaměření:-)

Mantlík
20.12.2011, 23:48
[QUOTE=alfred]Nicméně neodpustím si rýpnutí - správný postup při šrafování chodníku, který leží na soukromém pozemku je šrafovat dle reality (tedy až k nemovitosti) a při řízení mít dalšího vlastníka pozemku, který by měl se stavbou souhlasit. Tak by to mělo být. [/QUOTE]
TAk by to asi mělo být, ale nebývá - alespoň v DSP nebo DUR. Když děláte rekonstrukci jedné či více ulic ve stávající zástavbě, často se od městského investora dozvíte, že " OMI nesmí platit úpravy na cizím pozemku". TAkže to často vizuálně vypadá, že chybí kus chodníku nebo vjezdu na parcelu ...  Že se to v tendrové dokumentaci nebo prováděčce na pokyn stejného investora dělá správně podle zaměření (protože i investor ví, že to jinak skončit nemůže a nesmí), je druhá věc ...
(ale to zase jen tak lehká odbočka)

Radim Cech
21.12.2011, 07:06

TAk by to asi mělo být, ale nebývá - alespoň v DSP nebo DUR. Když děláte rekonstrukci jedné či více ulic ve stávající zástavbě, často se od městského investora dozvíte, že " OMI nesmí platit úpravy na cizím pozemku". TAkže to často vizuálně vypadá, že chybí kus chodníku nebo vjezdu na parcelu ...  Že se to v tendrové dokumentaci nebo prováděčce na pokyn stejného investora dělá správně podle zaměření (protože i investor ví, že to jinak skončit nemůže a nesmí), je druhá věc ...
(ale to zase jen tak lehká odbočka)----Tohle je přesně to zaklínadlo, kterým se města a obce brání. Už jsem se setkal s tím, že v rámci oprav chodníků se samozřejmě upravovala niveleta o pár centimetrů, ale navazující vjezd k hraně oplocení na pozemku města se nemohl opravit, protože by to bylo bráno jako vylepšení příjezdu k soukromému pozemku!!!A to by mohlo zavánět nějakou černotou, proč zrovna jemu!!!To už jsem prostě nezvládal a uředníkovi jsem řekl, že trocha rozumu by nezaškodila a že budu vypadat jak úplný debil, když se na to podívá někdo "nezasvěcený". Nepřejte si vidět, co jsem si pak vyslechl:-) 

aurum
26.01.2012, 11:46

Dobrý den, mohl bych požádat o lehce podrobnější popis toho řešení - VFK + MAP?
aurum2012-01-26 11:55:15

martinfolber
26.01.2012, 12:41
Dobrý den,v zásadě jde o to že musíte mít soubor .VFK s potřebnými daty (grafika parcel a informace o vlastnících). Poté potřebujete náš VFK Import, který z VFK vytvoří mapové DWG s propojením na MDB databázi. Nad výkresem pak uděláte několik polygonových topologií a překryvných analýz, které pak přes naši malou speciální placenou utilitu převedete na výpis dotčených parcel v Excelu. Mám k tomu hotové i video.


aurum
26.01.2012, 12:58
Bylo by mozne to video poslat, nebo uverejnit? VFK Import mame, zauvazoval bych nad koupi placene utility.... Dekuju