Zobrazit plnou verzi příspěvku: Zavazbení dílu na oblouk

Lestr
03.02.2010, 12:21
Prosím o jakoukoliv radu. Vytvořil jsem si sestavu oblouku. Nyní potřebuji k tomuto oblouku přišroubovat díl, viz. obrázek. Na plechovou bočnici jsem si pomocí postupného rozvinu udělal otvor stejný jako na přišroubovaném dílu. poté plech stočil zpět. Díra logicky po stočení není v oblouku kruhová a proto mi nejde díl zavazbit pomocí vazby vložit "díra na díru" v díře plechu nejde vytvořit ani pomocná osa a ikdyby šla myslím že bych díl zavazbil jen osově ale ne na plochu oblouku. Nevíte někdo jak toto vyřešit? Předem díky za každý názor

Mrázek
03.02.2010, 13:39
Ta osa je dost důležitá. Buď udělejte díru v ohnutém modelu nebo využijte souřadný systém tak, aby třeba osou díry procházela jedna ze základních os (stejně se vám bude ještě hodit nějaká rovina, aby se plocháč neotáčel kolem osy díry). Přišroubovaný díl dovazběte k povrchu oblouku tečnou vazbou.

MILKA
03.02.2010, 13:49
Asi nemáte šanci, alespoň já jsem na to také nepřišel. Je fajn, že inventor umožní doplňovat otvory do částečného rozvinu, ale mohl by potom také automaticky doplnit třeba středové body. Problém je v tom, že výsledný otvor nemá pravidelný tvar (válcový). Takže jedine přes rotaci v ohýbané součásti.

Lestr
04.02.2010, 11:53
Přesně, je super že se může udělat rozvin dle potřeby a tam doplnit různé díry,ale při použití kruhové díry jako je můj případ je potom těžké k tomuto otvoru cokoliv zavazbit když vlastně v ohybu není válcový tvar. Posunout některou z os ze souřadného systému do středu díry nevím, co když těch děr bude více v různých místech ? Rotací v ohýbané součásti se to také nedá vyřešit protože plechový díl jde na laser a když udělám díru pomocí rotace tak v rozvinu se válcová plocha zdegeneruje na 2 šišojdy :) ,nevím jak to lépe popsat ale určitě mě každý chápe. Automatické doplnění třeba konstrukčních os do takto vytvořených děr by bylo moc užitečné. Já jsem to nakonec vyřešil tím že jsem si udělal v plechovém dílu rovinu, na tu jsem zavazbil střed díry v součásti co chci připojit,poté jsem použil vazbu tečně a tečně jsem spojil plochu dílu s obloukem plechu. To ale podle mého není řešení když nevím v jaké rovině se nachází díra. V tomto případě vím že je rovina 50 st. a pomůžu si vytvořením roviny ale co když si prostě stručně řečeno napráskám díry do oblouku dle potřeby aniž vím polohu jejich rovin? Kdyby někdo na něco přišel bylo by to super .....

jiri.jirat
05.02.2010, 13:50

Dobrý den,
je to o něco komplikovanější, ale mělo by to jít.
základ je si vytvořit v modelu/plechu pracovní rovinu... způsobem: tečně na oblou stranu a na bod na díře(ten by měla rovina sama najít po ohybu).
Vytvořit si na vzniklé rovině náčrt s bodem uprostřed díry. Zadat pracovní osu: bodem z náčrtu a pracovní rovinou.
 
V sestavě: vazba proti sobě osa na osu a pak tečnou vazbu oblá strana se stranou součásti.