Filtrování nosných konstrukcí
Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: Revit, BIM
Popis fóra: Diskuse k AEC CAD/BIM aplikacím Autodesk Revit, Revit LT, AEC Collection, Autodesk Forma, Dynamo, ACC
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=27818
Datum vytištění: 27.čer.2026 v 15:31
Téma: Filtrování nosných konstrukcí
Odeslal: Martin_123
Předmět: Filtrování nosných konstrukcí
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 09:52
|
Dobrý den,
jakým způsobem filtrujete nosné konstrukce od těch nenosných? Například pro výkresy tvarů atak.
stěny, sloupy, podlahy obsahují v revitu už defaultně zatrhávátko "Konstrukce" (parametr ano/ne). Tenhle parametr, ale není uveden v tabulce parametry projektu. A ani podle něj nelze udělat filtr.
Takže filtruji tak, že buď si přidám ke všem souvisejícím kategoriím svůj vlastní parametr "konstrukce!" a podle toho již mohu filtrovat. Nebo filtruji podle textu například v popisu nebo označení prvku.
Lze pro tuto filtraci přímo použít defaultní parametr "Konstrukce"?
Děkuji za odpovědi
|
Odpovědi:
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 11:01
To jsou vše důvody pro to, že v modelech je nosná "stěna" samostatná konstrukce, na kterou jsou "nalepené" vnější a vnitřní vrstvy. Sice to je drobná komplikace pro kreslení, ale zas přináší mnoho výhod.
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: Martin_123
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 12:40
|
S tím já plně souhlasím. Nosné prvky namodelovat samostatně. Samostatná nosná stěna, samostatná nosná podlaha. A zbylé vrstvy pod a nad jsou namodelovány zvlášť.
Pak stejně ale musím pokud si chci zobrazit jen nosné prvky, ty nenosné z pohledu odfiltrovat. Protože mám jako stěnu namodelovanou železobetonovou stěnu, tak i například zateplovací systém hned vedle.
A nevím, zda k tomu můžu použít to defaultní zaškrtávátko "konstrukce"
|
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 12:58
Zkuste použít disciplínu Structural /Konstrukční pro daný pohled, ten by neměl zobrazovat nenosné prvky.
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 13:07
Stejně když modelujete omítku i s betonem tak to jako podklad pro statika není skoro použitelné.
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: Martin_123
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 13:50
|
Jestli myslíte disciplínu jako pohled - konstrukční půdorys, tak tam to nehraje žádnou roli, jestli je zaškrtnuto poličko konstrukce nebo není.
|
Odeslal: Martin_123
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 14:16
|
Tak jsem to více prozkoumal a je to zvláštní, někdy to funguje, že opravdu v pohledu konstrukční půdorys se zobrazí jenom prvky, který mají zaškrtnuto konstrukce, ale taky se tam zobrazí ty co to nemají zaškrtnuté, jsem z toho lehce zmaten. Zapínáním a vypínáním políčka konstrukce opravdu z konstrukčního půdorysu mizí a objevuje se entita, ale na některých to pak zas nefunguje.
|
Odeslal: Peter Jirat
Datum odeslání: 11.říj.2018 v 17:55
Ještě to můžete zkusit jinak, použít parametr Structural Usage, ten je pro Nenosne konstrukce defaultne na Not bearing, kdežto konstrukční prvky mají tento parametr nastaveny na jinou hodnotu. Podle tohoto můžete i filtrovat. Snad se nepletu...
------------- PJ
http://www.jirat.cz" rel="nofollow - www.jirat.cz
|
Odeslal: PepaR
Datum odeslání: 12.říj.2018 v 05:06
|
Dobrý den,
určitě jak píší kolegové, pro tyto účely oddělujte nosnou a nenosnou část. Filtrovat ji potom můžete např i skrze vlastní parametr (pokud by 100% nefungoval parametr Konstrukční využití) a filtr pohledu.
Doporučuji pro přečtení knihu https://issuu.com/cadconsulting/docs/cc_revit_ve_stavebni_praxi" rel="nofollow - Revit ve stavební praxi od Lukáše Cimaly, kde je toto téma v kapitole 6.2 probíráno a níže cituji vybranou část:
Revit ve stavební praxi napsal(a):
Revit neumožňuje u sendvičových konstrukcí oddělení nosné a nenosné části, což značně komplikuje kooperaci se statikem. Zároveň není možné obě části měnit nezávisle, což je v praxi často potřeba. Z tohoto důvodu je nejlepší sendvičové konstrukce (obsahující nosné jádro i nenosnou část) vůbec nepoužívat a oddělit je jako dvě samostatné konstrukce. Jedná se o pracnější variantu, kterou lze doporučit spíše u vyšších stupňů PD, ve studii či v dokumentaci pro územní rozhodnutí, kde můžeme sendvičové stěny použít. |
------------- PepaR https://www.jremes.cz" rel="nofollow - jremes.cz | https://www.stavlab.cz" rel="nofollow - stavlab.cz
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 12.říj.2018 v 10:11
|
Ještě lze stěny rozložit na součásti. Beton / omítka/ izolace
Bohužel to moc dokonale nefunguje v místech spojení stěn.
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: PepaR
Datum odeslání: 12.říj.2018 v 10:23
No jo, ale to rozložení má smysl, až když vím, že se mi nebude nic měnit. A ruku na srdce, věci ve stavařině se mění i den před odevzdáním projektu.
------------- PepaR https://www.jremes.cz" rel="nofollow - jremes.cz | https://www.stavlab.cz" rel="nofollow - stavlab.cz
|
Odeslal: Žufi
Datum odeslání: 15.říj.2018 v 08:31
|
používáme samostatné konstrukce. Jedna pro nosnou část, a pak extra zateplovák nebo nášlapy podlahy. Filtrujeme přes pracovní sady a funguje to parádně.
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 15.říj.2018 v 09:20
|
Modelujete tedy železobeton a zdivo vzlášť a omítky též vzlášť?
Jak to řešíte při posunu příčky a dveří apod?
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: Žufi
Datum odeslání: 15.říj.2018 v 10:10
|
ano, zvlášť železobeton v pracovní sadě "statika", a zvlášť zateplovák v pracovní sadě "stavba". Omítku nemodeluji, ta tenká vrstva dělá v zobrazení hrozné věci, a v měřítku 1:50 se stejně nezobrazí. zateplovák je zavazbený k betonu, takže se posune s ním, a když je připojená geometrie beton/zateplovák, tak si dveře vyříznou prostor i při jejich posunu.
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 15.říj.2018 v 19:02
|
Ale výsledkem je, že nemůžete vykázat omítky a šířky místností jsou špatně a též plochy místností.
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: Žufi
Datum odeslání: 16.říj.2018 v 08:47
|
Ano, omítky musím získat jinak (z plochy stěn), šířka stěny- kótuji skladebné rozměry, tloušťku omítky tedy rozpustím v tloušťce stěny.
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 16.říj.2018 v 14:01
|
No myslím, že to není správně. Pro DWG výkresy asi v pořádku.
Ale nyní stěna má jiné tl. než má mít. Pro statika jako podklad je to špatně.
Omítky počítat z ploch stěn uplně dobře nejde. Plocha stěny moc neodpovídá skutečnosti.
A omítky jsou z obou stran. To už je spíše manuální počítání rychlejší .
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: Žufi
Datum odeslání: 16.říj.2018 v 14:56
|
špatně jsem to napsal. cihly jsou v pracovní sadě "stavba", takže je statik ani nevidí. železobeton neomítám, takže tloušťka žb je v pořádku.
|
Odeslal: sonicer
Datum odeslání: 16.říj.2018 v 15:18
a co nosné zdivo s omítkou?
------------- Sonicer - Revit master, plugin developer http://www.bimrvt.cz" rel="nofollow - BimRvt.cz
|
Odeslal: PepaR
Datum odeslání: 17.říj.2018 v 06:24
No ono to vykazování omítek z BIM modelu má mnoho úskalí (např. špalety, ostění, ...), nedávno se nad ním rozvířila docela široká debata ve https://www.facebook.com/groups/cadbimpraxe/" rel="nofollow - skupině na facebooku CAD a BIM v praxi , kde je snaha o to prakticky porovnat možnosti vykazování ajak to vykazuje ArchiCAD a Revit.
------------- PepaR https://www.jremes.cz" rel="nofollow - jremes.cz | https://www.stavlab.cz" rel="nofollow - stavlab.cz
|
|