Vytisknout stránku | Zavřít okno

hmotnost sestavy

Vytištěno z: CAD Fórum
Kategorie: Autodesk - stavebnictví, strojírenství, CAD/GIS
Název fóra: Inventor
Popis fóra: Otázky k programům Autodesk Inventor Professional, Product Design & Manufacturing Collection, Factory Design; digitální prototypy
URL: https://www.cadforum.cz/forum/forum_posts.asp?TID=5090
Datum vytištění: 12.čer.2026 v 03:45


Téma: hmotnost sestavy
Odeslal: lukasek
Předmět: hmotnost sestavy
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 11:13
Dobrý den,
Mám následující problém s výpočtem hmotnosti sestavy.
Pokud přepíšu hmotnost součásti, tak se mi takto upravená hmotnost neprojeví v sestavě, ve které je tato součást použita. U předchozích verzí tato změna bezproblémově fungovala (nyní mám INV.2008 SP1).
Pozn. Pokud do výkresu vložím kusovník, tak je hmotnost u součásti s přepsanou hmotností uvedena správně, celková hmotnost je však stále chybně.
Děkuji za radu.



Odpovědi:
Odeslal: flesar
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 11:19
Zkoušel jste Aktualizovat hmotové vlastnosti sestavy?


Odeslal: lukasek
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 11:45
Aktualizaci jsem bez úspěchu zkoušel.
Zkusil jsem změnit hmotnosti dalších součástí uvedené sestavy. Změna se u některých projeví správně (změní hmotnost sestavy a těžiště), u jiných se stále změna neprojeví.


Odeslal: Ľubomír Pápay
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 11:50
Mne to funguje správne, zrejme nemáte nastavenú aktualizáciu. (to je "novinka" v 2008)
P.S.
Zlatý iProperty Collection...tam to autor jednoducho napísal pre potreby reálnych ĺudí z mäsa a kostí, ktorí sa živia konštruovaním a nie prezentáciou modelov managerom v naškrobených golieroch...


-------------
Ľubomír Pápay

Inventor 2009,2012


Odeslal: Ľubomír Pápay
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 11:53
S tým ťažiskom opatrne. Neviem ako je to v 2008ke, ale v 9ke po manuálnom prepísaní hmotnosti súčiastky sa ťažisko zostavy nezobrazovalo správne...

-------------
Ľubomír Pápay

Inventor 2009,2012


Odeslal: lukasek
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 12:31
Došlo k zajímavému posunu. Pokud jsem ze sestavy odstranil prvek díra (vytvořený v sestavě), tak se změny hmotností součástí normálně na sestavě projevují.
Sestavu jsem pro zajímavost upravil tak, že obsahuje pouze jednu součást, ve které je prvek díra (vytvořená v prostředí sestavy). Když přepíšu hmotnost této součásti, tak si sestava ponechá výchozí hmotnost součásti. Pokud odstraním prvek díra, tak se hmotnost sestavy správně změní.


Odeslal: lukasek
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 12:47
Co se týče zobrazení těžiště, tak se zdá být (po přepsání hmotnosti) u 2008 v pořádku. Neověřoval jsem to, ale jeho poloha se vždy měnila podle očekávání.


Odeslal: flesar
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 12:47
Vyzkoušel jsem to podle vašeho popisu a výsledek je shodný s vaším zjištěním.


Odeslal: lukasek
Datum odeslání: 30.srp.2007 v 13:15
Očekával jsem, že chyba bude v „nastavení“ té mojí sestavy.
Zkusil jsem také vytvořit novou sestavu s novým dílem a skutečně se hmotnost sestavy nemění podle předpokladů.
Vypadá to tak, že díl(-y) ve kterých jsou díry (vytvořené v sestavě) do sestavy nepřenáší přepsanou ale výchozí hmotnost.
Na sestavách vždy vytvářím a budu vytvářet díry dodatečně, přepisování hmotnosti se taky nevyhnu, takže tohle není úplně nejlepší zpráva.


Odeslal: Ľubomír Pápay
Datum odeslání: 31.srp.2007 v 08:23
Původně odeslal(a) lukasek lukasek napsal(a):

Očekával jsem, že chyba bude v „nastavení“ té mojí sestavy.
Zkusil jsem také vytvořit novou sestavu s novým dílem a skutečně se hmotnost sestavy nemění podle předpokladů.
Vypadá to tak, že díl(-y) ve kterých jsou díry (vytvořené v sestavě) do sestavy nepřenáší přepsanou ale výchozí hmotnost.
Na sestavách vždy vytvářím a budu vytvářet díry dodatečně, přepisování hmotnosti se taky nevyhnu, takže tohle není úplně nejlepší zpráva.


Keď tak nad tým rozmýšľam, má to svoju logiku a dokonca mi to takto aj viac vyhovuje...občas si s vývojármi autodesku aj padnem do nôty.
Ja úpravy v zostave využívah hlavne na to aby som realizoval montážne úpravy - teda odstránenie prídavkov, vyvrtanie montážnych otvorov ktoré sa nedajú robiť v dielni...atd. To znamená že ja vlastne potrebujem pre ocenenie konštrukcie hmotnosť z dielne a nie hmotnosť po jej finálnej montáži...Takže musím neobvykle skonštatovať že tentoraz sa autodesk naozaj riadil reálnym životom.


-------------
Ľubomír Pápay

Inventor 2009,2012


Odeslal: lukasek
Datum odeslání: 31.srp.2007 v 11:53
Kdyby se vycházelo z reálného života, tak by při přepsání hmotnosti součásti nechyběla možnost volby (zachovat x nezachovat přepsanou hmotnost při úpravách v sestavě). Spíš si myslím, že tohle je hlavně jednodušší řešení, a proto se použilo. Určitě ale nebudete sám komu vyhovuje.
Bude opět platit: „Může se mi to nelíbit, můžu s tím i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu dělat.“


Odeslal: Lubomír Baďura
Datum odeslání: 31.srp.2007 v 16:24
Já si myslím, že je to chyba softwatu a jako taková by měla být co nejdříve odstraněna (třeba možností volby).

-------------
Lubomír Baďura



Vytisknout stránku | Zavřít okno