Aby se dala podle výkresu vyrobit součástka nebo postavit dům, musí se dát z výkresu přečíst rozměry (délky, šířky, výšky ap.), tj. výkres musí být okótován. V AutoCADu můžeme vykreslit kóty přímých rozměrů (svislých, vodorovných, šikmých), poloměrů, průměrů a úhlů a vynášet souřadnice bodů, tzv. staničení.
Příkazy pro kótování najdeme v hlavním menu pod položkou Kóty [Dimension].
Uživatelé, kteří preferují klasické prostředí, budou nejrychleji zadávat příkazy pomocí tlačítek na panelu nástrojů pro kótování . Nutno říct, že klasický panel Kótování je mnohem přehlednější než novější karty.
V kartovém prostředí pracovního prostoru Kreslení a poznámka najdeme základní kótovací příkazy na kartě Výchozí, panel Poznámka. Všechny kótovací příkazy jsou na panelu Kótování na kartě Poznámky.
Kóta vytvořená v AutoCADu je jeden objekt. Je ale třeba vědět, jak se nazývají její jednotlivé části,abychom mohli nastavit vzhled kót pomocí stylu.
Kóta se skládá z těchto částí:
Při standardním nastavení je vykreslená kóta (kótovací čára + vynášecí čáry + kótovací značky + text) jeden objekt. Je spojen s objektem, který kótuje. Jestliže změníme libovolným editačním příkazem rozměr okótovaného prvku, kóta se automaticky přepočítá – přizpůsobí se novému rozměru a kótovací text změní svou hodnotu. Takovéto vlastnosti se říká asociativita kót. Asociativní však nejsou všechny kóty – podrobnosti viz asociativita kót.
V případě potřeby lze kótu rozbít příkazem ROZLOŽ [EXPLODE]. Vzniknou samostatné entity, které lze jednotlivě editovat. Nemají však už nic společného s kótovaným objektem; asocitivita se samozřejmě s rozbitím ztratí.