Zobrazit plnou verzi příspěvku: Podklady od geodeta

P.Tomagová
23.01.2008, 14:14
Aké podklady mám pýtať od geodeta, aby sa mi načítala meračka tak ako má v CIVIL3D 2008 a geodeti nemajú najnovšie programy.

cestár
23.01.2008, 14:37
záleží, čo chcete ďalej robiť. Pokiaľ spracovávať situáciu v 2D, tak na tom vôbec nezáleží, lebo C3D2008 Vám načíta dwg, dxf aj dgn. Pokiaľ chcete využiť modelovanie v Civile, potrebujete postupovať vytvorením modelu terénu, na čo je najlepšie využiť súbor txt so súradnicami a výškami jednotlivých bodov.

imzadi
23.01.2008, 14:42
a jeste mit graficky povinne spojnice, at uz ve 2D nebo 3D

Vladimír Michl
23.01.2008, 14:45
Pokud výkres obsahuje body (ať už jako POINT nebo jako BLOCK), pak je lépe aby měly 3D souřadnice (tedy i výšku, nejen výšku jako popis) - anebo pak mít body k dispozici jako textový seznam 3D souřadnic.
 inak je to jedno, Civil 3D si poradí s jakýmikoliv daty.

cestár
23.01.2008, 15:44
"Civil 3D si poradí s jakýmikoliv daty" - občas od geodetov dostaneme dwg konvertované z dgn, kde sú výšky rozložené do formátu textu. S tým si ani Civil neporadí.

Vladimír Michl
23.01.2008, 16:27
Ano, to jsem psal (nejen výšku jako popis). I když - i s tím se dá částečně vyjít - texty lze automaticky (např. Text2Elev) posunout do "svých" výšek a pak je použít jako řídící 3D entity.

imzadi
24.01.2008, 08:31
i z textu umime udelat 3d model terenu, pri vkladani entit do modelu je jednou z moznosti u vykresovych objektu prave text...

Vladimír Michl
24.01.2008, 10:10
Ano, jen je třeba počítat s tím, že texty jsou obvykle oproti skutečným zaměřeným bodům "šoupnuté". Většinou jsou ale šoupnuté stejnoměrně takže se to dá snadno zkorigovat. Anebo - když už se používá takováto havarijní metoda - onen XY posun ignorovat.

M@rtin
24.01.2008, 13:09
Řada geodetů pracuje v AutoCADu a řada z nich používá nadstavby, které umožňují odevzdávat velmi solidní a standardizované výstupy. To znamená, že i posunuté a třeba i natočené číslo bodu nebo výšková kóta (resp jejich úchopový bod) mají stejnou prostorovou souřadnici jako bod sám (posouvají se, aby na tisku mapy nekolidovaly kóty s polohopisnou kresbou, popisy a dalšími prvky). Stejně tak spojnice jsou odlišeny zařazením do různých hladin podle toho, zda v modelu mají být povinné, lomové, přímé nebo ostrovní atp. Dále je třeba, aby geodet při měření a kresbě mapy (polohopisu a výškopisu) věděl, že bude tvořit podklad pro digitální model terénu, neboť postup měření je přeci jen trochu odlišný. Při tvorbě klasické mapy se řada výškových prvků měří i vyjadřuje relativními kótami (např. stupeň +2,1m; obrubník +0,2...kraj silnice a chodníku jsou vlastně 2 linie a kdo vám dá takové zaměření?). Když vím, že budu tvořit DMT, volím body pro měření totální stanici jinak. To znamená že sběr dat v terénu může být pracnější, ale výsledný model - bez další editace a zásahu tvoří skutečně povrch přirozeného i umělého terénu. Co vám v modelu způsobí středem poklopu zaměřené studny a namátkově určené lomy zídek a verandy doplněné na obdélník bez měření atp.? Spoustu trápení a zbytečné práce! Anebo velké nepřesnosti.
To vše se dá rovněž ošetřit odlišením bodů pro DMT a obecný výškopis poznámkou při měření. Tím vším chci říci: Vyberte si v oboru geodézie partnera, který ví, co činí. A úplně nejlepší je, když vám model udělá a předá geodet sám!
S pozdravem 30 let geodet...

artap
24.01.2008, 14:04
Celkem bych souhlasil skoro se vším jen ne s touto větou:
[QUOTE=M@rtin] A úplně nejlepší je, když vám model udělá a předá geodet sám![/QUOTE]
Z vlastní praxe vím co dokáží geodetické kanceláře a geodeti "vykouzlit" za zvěrstva proti CADovským standardům Setkal jsem se už s velkou řadou geodetů, ale věřte mi, že nechat si je sáhnout do ZMZ bych nikdy nedovolil. Někdy je složité z nich vypáčit kvalitní DWG soubor splňující předpis pro digitalizaci, aktualizaci a údržbu ZMZ. Ale to by bylo na velmi dlouhé povídání

M@rtin
24.01.2008, 14:52
Nebudu s tím polemizovat. Myslel jsem toho geodeta, který své věci rozumí...
Je to stejné, jako když připravujete vytyčení z digitálního projektu, ve kterém se kóty osového systému haly odečtené z výkresu liší od číselné hodnoty na orazítkovaném výkresu třeba o několik centimetrů! Projektant to při tisku vyřeší vhodným nastavením zaokrouhlení. Linie se nestýkají nebo v rozích kříží, výkresový prostor nebo souřadnicové systémy jsou velká neznámá. Ale to už jsou jiná témata. To kouzlení a zvěrstva se prostě týkají všech profesí.
Je třeba nepodporovat různé lemply a kvalitu a postihy za její nesplnění si ošetřit ve smlouvě...

Radim Cech
24.01.2008, 15:00
Souhlasím s tou větou .. který své věci rozumí... Měl jsem špičkové podklady s 3D modelem od geodetické firmy, která má opravnění pro české dráhy a tam to bylo skutečně jako v reálu,ale měl jsem i tzv. DMT od geodetů, kde nesedělo téměř vůbec nic.

artap
25.01.2008, 09:04
M@rtin a Radim Cech: máte můj naprostý souhlas