Zobrazit plnou verzi příspěvku: Vlastní podsestava zdi v korytě
Jan Jirásek
25.08.2014, 22:55
Dobrý den, potřeboval bych poradit s vlastní podsestavou. Mám připravenou podsestavu zdi skládající se z několika částí z nichž jednou je napojení svahování (humusování) na terén. Nastávají dva případy: - první představuje situaci, kdy výkop, resp. napojení výkopu na terén je nad korunou zdi a spojnice výkopu a svahování se stýkají v jednom bodě. V tomto případě se podsestava chová tak, jak si představuji, - v druhém případě ovšem nastává problém, neboť průsečík výkopu s terénem je pod korunou zdi, a protože potřebuji aby "svahování" (humusování) bylo ve vodorovné rovině, nedochází tak k průniku těchto dvou spojnic a dostávám neuzavřenou geometrii. Myslím, že problém je v definici povrchu v samotném composeru, neboť nabízí pouze vodorovný povrch. Pokud totiž použiji Slope to surface s nulovým sklonem, pak mi, dle očekávání, zahlásí chybu. Je vůbec možné takovouto situaci v composeru namodelovat? Nebo jsem se upnul na jedno řešení a díky tomu nevidím jiné jednodušší elegantnější? Víte někdo jak na to? Pro představu přikládám dva obrázky. Na prvním je zachycena neuzavřená konstrukce z composeru s vodorovným povrchem a neuzavřenou geometrií. Na druhém je řez koridorem, ve kterém je na pravé straně zachycen první případ chování podsestavy a na levé straně druhý případ ovšem s nechtěným humusováním ve sklonu a chybějící spojnicí na povrchu (od průsečíku výkopu a terénem s humusováním). Díky všem za případnou radu.
martinfolber
26.08.2014, 09:52
Dobrý den pane kolego,jsem nadšený, že jste se do SACu takto pustil. Je mi jasné o co Vám jde. Mám dokonce za to, že v první verzi SACu s tím povrchem šlo otáčet. Napsal jsem na Autodesk požadavek k zapracování. Svahovat na povrch v 0% sklonu lze, ale musí existovat řešení, tzn. že si uděláte vstupní proměnnou pro sklon toho ohumusovaného voforovného svahu a nastavíte ho různý od 0, aby to mělo řešení a šlo udělat uzavřený tvar. V ACAD vlastnostech v C3D pak nastavíte 0. Pokud se dozvím, něco z vývoje dám vědět.
Jan Jirásek
26.08.2014, 10:28
Dobrý den Martine, vím přesně co myslíte, ovšem s tím vyvstává druhý problém. Pokud totiž přidám spojnici mezi průsečík výkopu s terénem a průsečík svahování s terénem, pak tato spojnice bude lineární a nebude kopírovat geometrii terénu. Někdy to může znamenat významné zkreslení kubatur :-(. Tohle ale asi už nemá řešení, že? Každopádně díky a snad to brzy borci s ACADu vyřeší. Ještě jsem si vzpomněl, zda byste je mohl zaurgovat se zapracováním "tlačítka" pro otáčení příčných řezů, možná že by to mohli dát i do budoucí SP 2, tedy pokud nějaká bude. Ale to bych toho chtěl asi moc. :-) Zdravím.
martinfolber
26.08.2014, 10:38
Pokud budete potřebovat udělat "spojnici" která kopíruje terén a použít ji například pro průsečík, použijte specialitku Surface link. Zrcadlení řezů je priorita, kterou jsem hlásil už několikrát, tak snad se někdy dočkáme. pokud mám být realista, tak v SP2 to určitě nebude...
Jan Jirásek
26.08.2014, 10:40
OK. Díky.
Jan Jirásek
28.08.2014, 22:57
Dobrý večer Martine,když se vrátím k použití Surface Linky, pak při jejím použití nejsem schopen vytvořit Shape, protože se stále jedná o neuzavřenou geometrii. Toto už se asi nedá nějak obejít, že?
martinfolber
28.08.2014, 23:23
Dobrý večer,ale ano, je v tom trik. Musíte na začátek přidat link, který začíná od prvního bodu Surface linku do bodu označeného v Start X. To samé pak na konci. Jsou to takové super krátké spojnice, které to teprve uzavřou.
Jan Jirásek
28.08.2014, 23:26
Vyzkouším, díky.