Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 9545

CAD tip CAD tip # 5592:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Přímé načtení modelu terénu z Google Earth do AutoCADu.

A - odpověď Díky utilitě "Google Earth Extension" (viz beta verze) můžete už nejen v AutoCAD Civil 3D 2008/2009/2010, ale i v jakékoliv jiné variantě AutoCADu 2008, 2009 a 2010 přímo načítat 3D model terénu z populární mapové aplikace Google Earth.

Google Earth Extension je ARX modul (omezenější verze je k dispozici i pro AutoCAD 2007) doplňující AutoCAD o funkce publikování 3D modelů do formátu KML a KMZ (pro umístění např. stavby do map v Google Earth), o načítání rastrových map z Google Earth do AutoCADu a nově i pro automatické vytváření 3D modelu terénu (DMT) v DWG výkresu, v konkrétním místě navoleném v Google Earth.

Po načtení modulu Google Earth Extension máte v AutoCADu k dispozici nové příkazy ImportGEimage (načtení rastru), ImportGEmesh (načtení 3D modelu), GEtime (nastavení času pro publikování - např. animace časové stopy postupu stavby) a PublishKML (publikování 3D modelu).

Nejzajímavější funkcí je ImportGEmesh. Spusťte Windows aplikaci Google Earth a najeďte na oblast vašeho zájmu (stavební parcelu v Kardašově Řečici, divoký terén Grand Canyonu, cokoliv). Vraťte se do AutoCADu a z panelu Google Earth spusťte příkaz ImportGEmesh. Ten načte aktuálně zobrazená data z Google Earth, vygeneruje mnohoúhelníkovou síť (3D polygon mesh, 32x32) modelu terénu daného místa zeměkoule a dokonce na ní aplikuje materiál tvořený rastrovým snímkem téhož místa. V DWG výkresu vám tak vznikne reálný 3D model zvolené lokality, do kterého můžete osadit stavbu či jinou scénu. Výsledkem je nejen přehled o terénních poměrech v kterékoliv lokalitě na světě, ale i snadno získaná přesvědčivá 3D vizualizace.

Grand Canyon z Google Earth

3D model Grand Canyonu v AutoCADu - stačilo jediné klepnutí myši

Funkce "Soubor > Import > Import obrázku a povrchu z Google Earth" v Civil 3D 2008/2009/2010 přímo generuje plný model terénu a je přesnější.

Google Earth Extension již není k dispozici!

ACAD2010ACAD2009ACAD2008Civil2008ADT2008Map2008
100% *  CAD 
31.5.2007    15663×   FAQ  
animace autocad civil formát import mapa materiál model obrázek povrch publikování rastr terén výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist