Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 5862

CAD tip CAD tip # 5791:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Snadné nastavení výšek 2D vrstevnicím.

A - odpověď Při zpracovávání geodetických podkladů a 3D modelů terénu se lze často setkat se vstupními daty ve formě vrstevnic (křivek) bez přiřazené výšky (Z-souřadnice), tedy ve 2D. Z takových podkladů standardně nelze přímo vytvářet digitální model terénu (DMT), ale pomocí jednoduché LISP utility lze postup generování modelu v AutoCADu Civil 3D usnadnit.

Ukázková data najdete ke stažení ve výkresovém souboru LOM.DWG pro Civil 3D 2008.

LISP utilita CHELEV (příkaz CHELEV) umožňuje jednoduše přiřadit sadě vrstevnic správné výšky (Z). Stačí ukázat dva body, jejichž spojnice vede vzhůru napříč sadou vrstvnic a určit spodní výšku a krok vrstevnic. Soubor CHELEV.LSP je ke stažení na stránce Download. Do AutoCADu jej načtete např. pomocí APLČTI (_APPLOAD).

Ukázkový výkres obsahuje příklad vrstevnic umístěných ve výšce Z=0. Najdete v něm i předem načrtnuté úseky pro zadání spojnic pro aplikaci CHELEV a spodní výšky ve výchozích bodech těchto spojnic. Krok vrstevnic je v tomto případě 10 (m).

2D vrstevnice

Jak je vidět z obrázku, tvoří model terénu generovaný (viz Tip 5511) z těchto "nulových" vrstevnic (křivek, polyline) zpočátku pouhou rovnou plochu (je vidět jen jeho žlutý obrys). Použijte příkaz CHELEV a zadejte postupně všechny 3 potřebné spojnice a jejich parametry (pro monotónní terény postačí obvykle jediná spojnice).

Vzhledem k tomu, že v tomto ukázkovém výkresu je nastavena automatická aktualizace modelu terénu ("Surface2"), bude po nastavení výšek vrstevnic automaticky vytvořen správný 3D model terénu (viz výřez vpravo):

Výsledný 3D model

Videoukázka:

Kromě Civilu můžete pro vytvoření modelu terénu použít také utilitu DTM pro AutoCAD.

(volně dle "From the Ground Up")

Civil2016Civil2010Civil2008ACAD
100% *  CAD 
10.10.2007    15004×   FAQ  
autocad bod civil křivka lisp mapa model obrázek souřadnice terén výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist