1.1. Autodesk MapGuide 1.2. Enterprise vs. Open Source 1.3. Komponenty technologie 1.4. Představení technologie  FDO

hosting: www.cadforum.cz
Výuka

Autodesk MapGuide Enterprise dodává firma CAD Studio a.s., Autorizovaný dealer firmy Autodesk1. Úvod 

1.2 Autodesk MapGuide Enterprise versus MapGuide Open Source

V současné době je technologie pod jednotícím názvem MapGuide k dispozici ve dvou podobách. Komerční podoba je prodávána pod názvem Autodesk MapGuide Enterprise, volně dostupná varianta je pojmenována velmi popisně MapGuide Open Source. Je totiž šířena jako open source.

Autodesk MapGuide Enterprise jako další generace technologie pro šíření webových map nabízí stabilní platformu pro rychlou, snadnou a cenově výhodnou distribuci prostorových informací. Společně s aplikací Autodesk MapGuide Studio představuje jednoduchý a efektivní prostředek pro vytváření inteligentních a interaktivních webových mapových prezentací. 
Řešení Autodesk MapGuide Enterprise historicky vychází z produktu MapGuide Open Source, jehož počátky jsou datovány do začátku roku 2004.

První generace technologie MapGuide byla poprvé představena v roce 1995 jako Argus MapGuide společností Argus Technologies z kanadského Calgary. Společnost Autodesk na konci roku 2006 Argus Technologies získala a o několik málo měsíců později již spatřila světlo světa první verze této technologie již pod značkou Autodesk. Byla označena jako Autodesk MapGuide 2.0. Technologie poté prošla dlouhodobějším vývojem, několika verzemi až do pro tuto generaci konečné podoby - Autodesk MapGuide 6.5. V současnosti je MapGuide 6.5 i jeho předchozí verze znám jako jednoduše rozšiřitelná platforma s kvalitní podporou vývoje vlastních aplikací, dobrou datovou konektivitou, škálovatelností a celkovou výkonností.

I přes svůj úspěch má však architektura technologie MapGuide 6.5 několik zásadních omezení. Většina aplikací, které jsou postaveny na technologii MapGuide je závislá na instalaci softwarových komponent. Bez nich jsou aplikace nefunkční. Plnohodnotně je navíc dlouhodobě podporován pouze jeden webový prohlížeč – Internet Explorer. Serverová platforma je navíc velmi „Windows“ centrická. Z hlediska tvorby map lze zmínit například podporu pouze 256 barev, což je při tvorbě tematických map často velmi omezující.

Na jaře roku 2004 začal vybraný tým vývojářů pracovat na něčem, co dnes známe pod označením MapGuide Open Source. Cíle a požadavky byly velmi jednoduché – zachovat silné vlastnosti technologie MapGuide 6.5, ale navíc k nim přidat nová přístup a odstranit výše zmíněné nedostatky. První výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a v listopadu 2005 společnost Autodesk uvolnila technologii MapGuide Open Source pod licencí LGPL (GNU Lesser General Public License) a zdrojové kódy poskytla v březnu následujícího roku iniciativě OsGeo (Open Source Geospatial Foundation), která má v v současné době pod patronátem projekt s názvem MapGuide Open Source.

Open Source Geospatial Foundation byla založena jako nezisková organizace, jejímž posláním je podpora a pomoc při společném vývoji volně dostupných geoprostorových technologií a datových zdrojů. Nadace poskytuje finanční, organizační a právní podporu pro širší komunitu z geoprostorového open source prostředí. Velkou výhodou této iniciativy je vzájemné sdílení kódu jednotlivými autory, celosvětová spolupráce a strukturovaná práce na potřebných úkolech.

 Logo OsGeo

Více je v angličtině k dispozici zde: http://www.osgeo.org/

Projekt MapGuide Open Source pak naleznete zde: http://mapguide.osgeo.org/.
K dispozici jsou novinky provedené v rámci projektu, veškerý potřebný software, dokumentace a diskusní fórum.