Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6723

CAD tip CAD tip # 12925:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak načíst souřadnice bodů z Excelu do AutoCADu?

A - odpověď Jeden z nejčastějších dotazů při zpracování dat v AutoCADu se týká možnosti načtení seznamu souřadnic ze souboru v textovém tvaru do podoby bodů, bloků nebo lomových bodů křivky v DWG výkresu AutoCADu.

Zatímco v plném AutoCADu existuje hned několik způsobů, jak takovouto úlohu provést (viz např. Import bodů a tip 6908, LISP utilita ASCPoint, XLScurve, CSV2Pts, apod.), uživatelé AutoCADu LT se dosud museli spolehnout na ruční tvorbu script souborů.

I pro ně je nyní k dispozici jednoduchý doplněk MS Excelu, který umožňuje importovat seznam souřadnic z XLS tabulky Excelu - např. načtený z CSV souboru, databáze, web služby, textového souboru nebo vypočtený vzorci přímo v Excelu.

Freeware utilitu společnosti Arkance Systems (CAD Studio) - CADexcel - si stáhněte ze stránky Download a spusťte jeho instalační program (EXE). Ten doplní do prostředí vašeho Excelu (podporovány jsou verze MS Office 2007, 2010, 2013, 2016, 365) nový ribbon "Arkance" s kartou "Export coords". V ní najdete funkce "Export points", "Export Polyline" a "Export Blocks". Pomocí nich můžete snadno přenést souřadnice z vybraných buněk (vyberte oblast) nebo sloupců (vyberte sloupce nebo je zadejte číslem nebo titulkem - "By headings") do skript souboru .scr. Ten pak stačí myší přenést do okna AutoCADu či AutoCADu LT, nebo jej v prostředí AutoCADu spustit příkazem _SCRIPT.

Doplněk se přitom postará o správné formátování, oddělovače desetinných čísel a další náležitosti skript souborů. Při importu bloků je potřeba zajistit, že v cílovém výkresu (nebo složce) již existuje blok zadaného názvu.

CADexcel je rovněž součástí (spolu s dalšími nástroji, např. Exportem bodů) nadstavbové bonus aplikace pro AutoCAD LT - CS LT Extension.

Ukázka použití nástroje CADexcel:

Doplněk je opatřený digitálním podpisem a po instalaci se automaticky aktualizuje z web služby cadforum.cz/download standardním mechanismem .vsto

ACADACLTCivilMapADT
100% *  CAD 
16.4.2021    3879×   FAQ  
autocad blok bod databáze excel export import instalace křivka lisp office součást souřadnice výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist