Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 7210

CAD tip CAD tip # 14038:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak vykázat celkový objem nebo povrch 3D těles v DWG?

A - odpověď Pomocí freeware utility 3Dprops můžete snadno vypsat celkový objem, povrch nebo výšku (rozměr v ose Z) nebo ohraničující kvádr vybraných 3D těles. To nelze provést standardními příkazy - přes okno Vlastnosti nebo EXTRDATA.

Utilitu 3Dprops si stáhněte z Download, načtěte do AutoCADu pomocí APLČTI a spusťte zadáním příkazu 3DPROPS.

Vyberte objekty (nebo vše) a zvolte zda budete vypisovat objem (volume), povrch (surface) nebo výšku (height) těles, či ohraničující kvádry (BoundingBoxy, v kartézském systému, šířka x hloubka x výška). Příkaz vypíše celkovou hodnotu zvolené vlastnosti (např. úhrnný povrch) a jednotlivé hodnoty v pořadí výběru. Celkový součet (s výjimkou Bboxu) je rovněž uložen do proměnné USERR1, kterou můžete vykázat do textu v DWG jako textové pole. Při případné změně těles je potřeba opět spustit 3DPROPS.

Viz ukázka:


Od 3Dprops verze 1.1 je volitelně možné přenést zvolenou vlastnost (např. objem) do vlastnosti "Měřítko typu čáry" u jednotlivých 3D objektů. Tato vlastnost ("zneužitá" pro ukládání objemu či plochy povrchu) pak jde standardně vykazovat v příkazech jako je paleta Vlastnosti nebo příkaz EXTRDATA (tam je možná i sumarizace, průměrování, atd.). O aktualizaci dat po případných změnách 3D těles se postará reaktor na příkazu REGEN (nebo příkaz 3DPROP2LTS). Můžete tak dostat 3D vlastnosti ("převlečené" za měřítko typu čáry) do dynamické tabulky ve výkresu nebo exportovaného souboru vlastností (XLS).

Od verze 1.2 lze vykazovat i ohraničující kvádry, ty jsou dynamicky zapisovány do vlastnosti Hyperodkaz. Lze dynamicky aktualizovat i Povrch. Aktualizační reaktor je rovněž automaticky zapnut hned po načtení aplikace (pokud byl v daném DWG zapnut).

Ukázka

Podívejte se na použití a úpravy DXE souboru v ukázce:


Viz ukázkový výkres 3Dtest1.dwg a jeho příloha, soubor .DXE (.TXT přejmenujte na .DXE) s předdefinovanou tabulkou výkazu objemů pro příkaz EXTRDATA.

ACADADTPlantACADMCivilMap
100% *  CAD 
20.2.2024    3964×  
měřítko povrch proměnná text vlastnosti výkaz výkres
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist