Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6282

CAD tip CAD tip # 4703:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Jak do AutoCADu načíst LISP aplikaci? (i trvale)

A - odpověď LSP, VLX nebo FAS soubor s doplňkovou nadstavbovou aplikací či utilitou můžete do aktuálního sezení AutoCADu načíst (tzv. "nainstalovat") prostým přetažením souboru myší z Průzkumníku Windows (nebo jiného správce souborů) do okna běžícího AutoCADu (či AutoCADu LT). Teprve po načtení aplikace do daného sezení a daného výkresu zpřístupníte funkce a příkazy naprogramované v dané aplikaci. Při načtení aplikace většinou vypíše příkaz, kterým se daná aplikace spouští nebo ovládá. Pokud například načtení vypíše text C:MUJKOD, funkci spustíte příkazem MUJKOD zadaným na příkazovém řádku (název LSP/VLX souboru bývá u menších utilit shodný s názvem příkazu).

Dalším způsobem načtení AutoLISP (VisualLISP) kódu aplikace je příkaz APLČTI (_APPLOAD), kde vyberete požadované soubory pro načtení. Přetažením souboru/ů do ikony "aktovky" v dialogu tohoto příkazu zajistíte jejich automatické trvalé načtení i při dalších spuštěních AutoCADu.

Další variantou je zadání LISP příkazu (load "mojeaplikace.LSP") na příkazovém řádku AutoCADu (v tomto případě by měl být LSP soubor uložen v support cestě AutoCADu). Takový příkaz si můžete též přidat do vašeho souboru ACAD.LSP či ACADDOC.LSP (ACADLTDOC.lsp v LT) - tyto soubory jsou automaticky načítány při dalších sezeních (ACAD.LSP při spuštění AutoCADu, ACADDOC.LSP při otevření dokumentu). Navíc LISP soubory s příponou .MNL jsou načítány automaticky při načtení odpovídajícího stejnojmenného menu souboru (s příponou MNS, MNU, CUI, CUIX).

Postup načtení aplikace a vytvoření vlastní ikony v pásu karet (ribbonu) shrnuje video:

Důležité: AutoCAD LT (až do verze 2023) nepodporuje LISP aplikace. LT 2024 je podporuje s drobnými omezeními.

Přehled načtených aplikací firmy Arkance Systems, resp. CADstudio/Xanadu (jsou-li nějaké načteny) a sady jejich příkazů získáte snadno pomocí jimi definovaného doplňkového jednotného příkazu: XANADU (resp. CADSTUDIO).

Viz též automatické načítání LISP aplikací.

ACADACLT
100% *  CAD 
27.10.2005    33165×   FAQ  
autocad dialog lisp text výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD · AutoCAD LT ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist