Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 4977

CAD tip CAD tip # 13159:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

ScaleBB - změna měřítka objektů vůči jejich referenčním bodům nebo ohraničení.

A - odpověď Pomocí freewarového nástroje ScaleBB můžete jednotně měnit měřítko mnoha vybraných objektů v DWG výkresu AutoCADu vůči jejich individuálním referenčním bodům nebo ohraničujícím boxům. Funkcí RotateBB můžete stejným způsobem objekty otáčet, opět okolo jejich referenčních bodů.

Stáhněte si nástroj ScaleBB ze stránky Download, načtěte jej do AutoCADu pomocí příkazu APLČTI a zadejte příkaz SCALEBB resp. ROTATEBB. Vyberte objekty, které chcete měnit, a nyní pohybem myši dynamicky nastavte jednotný faktor měřítka či otočení. Faktor měřítka (a poté příkaz MĚŘÍTKO objektů) můžete zadat relativně k referenčnímu bodu každého objektu (měří se implicitně na prvním objektu) nebo k jeho ohraničujícímu rámečku (nejmenšímu obdélníku) - buď k jeho středu, nebo k levému dolnímu bodu. Aktuální režim a faktor měřítka jsou zobrazeny ve stavovém řádku.

Tyto režimy lze přepínat stisknutím tlačítka na klávesnici - R pro referenční bod (výchozí), C pro střed ohraničujícího rámečku, L pro levý dolní bod, N pro přepnutí na další objekt k nastavení měření, nebo T pro číselné nastavení faktoru měřítka resp. úhlu otočení pomocí klávesnice. Volba O (rOt) přepíná do režimu otáčení, S zpět do režimu měřítka. Ukázaný faktor měřítka potvrďte klepnutím myší nebo klávesou Enter či mezerníkem.

Jednotlivé příkazy MĚŘÍTKO resp. OTOČ na vybraných objektech se provádějí pomocí naposledy zvolených režimů - Reference, Center nebo Left.

Podívejte se na příklad:

.

Tato funkce je podobná nástroji "Transformovat jednotně" (Transform each) v aplikaci Adobe Illustrator.

Poznámka: vyhněte se používání režimů RefPoint s objekty ŠRAFA a jinými speciálními objekty bez referenčních bodů.

ACAD
100% *  CAD 
7.12.2021    2688×  
bod měřítko reference šrafy výkres
 
Související CAD produkty:
Ceny - CAD eShop:
platí pro: AutoCAD ·

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist