Diskuzní fórum a databáze tipů a utilit pro AutoCAD, Inventor, Revit a další produkty Autodesk
 - od firmy Arkance Systems [www.cadforum.cz slaví 20 let]
CZ | SK | EN | DE
Přihlášení
či registrace
  právě nás čte: 6289

CAD tip CAD tip # 14016:

   
Otázka CAD 
 %  platforma  kategorie 
Q - otázka

Voroného diagramy v AutoCADu (Voronoi diagram).

A - odpověď Jako Voroného (Thiessenův) diagram, někdy též Voroného teselace, dekompozice nebo Dirichletova teselace, se v matematice nazývá způsob rozdělení prostoru určený vzdálenostmi k dané množině objektů v prostoru, například množině bodů. Příkladem je rozdělení roviny, která každému bodu B přidělí oblast tak, aby všechny body oblasti byly blíže k bodu B než k jakémukoliv jinému bodu výchozí množiny. G.F.Voronoi byl ukrajinský matematik 19. století.

Tyto diagramy mají řadu uplatnění v geometrii, přírodních vědách, sociologii, hydrologii, urbanismu, architektuře, chemii, ad. Mimo jiné se používají pro optimální rozdělení parcel, generování buněčných nebo krystalových struktur, voštinové struktury 3D tisku, umění, ve fotbalu, apod.

Pokud chcete Voronoi struktury vygenerovat v AutoCADu (z dané sady bodů), můžete využít LISP utilitu Voronoi dostupnou na Download. Po načtení (APLČTI) zadejte příkaz VORONOI a určete sadu výchozích, tzv. seed bodů (ty si můžete vygenerovat příkazem GENPTS). Volitelně lze generovat i šrafované výplně jednotlivých buněk diagramu (Voronoi cells). A ty následně náhodně obarvit, např. pomocí utility Scatter.

Viz ukázka:

Viz též Wikipedie

ACADADTPlantACADMCivilMapACLT
100% *  CAD 
2.2.2024    2065×  
bod lisp tisk
 

Zpět   Všechny další tipyPomohl vám tento tip? Provoz služby CADForum.cz podpoříte i nákupem produktů Autodesk u provozovatele tohoto serveru a Platinum partnera Autodesku, firmy Arkance Systems.
Můžete si také přidat odkaz na vaše stránky: CAD Fórum - diskuze, tipy, bloky a utility
CAD:    OS:    Kateg: 
Text:  FAQ   


Tipy a triky prosím využívejte na vlastní zodpovědnost.
Provozovatel (Arkance Systems CZ s.r.o.) nenese odpovědnost za případné potíže vzniklé v souvislosti s použitím kteréhokoliv z uvedených tipů.
Pro plné zvládnutí dané aplikace doporučujeme absolvování některého z nabízených CAD školení.
Další publikování obsahu je dovoleno jen se souhlasem autora.
TOPlist